O projekcie
O czym chcemy opowiedzieć?
Nasz film będzie sportowym dokumentem opowiadającym o zmaganiach zawodniczek w trakcie największego kolarskiego wyścigu w Polsce Tour de Pologne. Organizatorzy po raz pierwszy zaprosili na start kobiety i zorganizowali dedykowanym im wyścig Tour de Pologne Women. Nasza ekipa przez 3 dni towarzyszyła zawodniczkom oraz organizatorom wyścigu.
W filmie chcemy pokazać emocje towarzyszące wyścigom kolarskim – nadludzki wysiłek, walkę do ostatniej kropli potu, euforię zwycięstwa i ból porażki. Opowiemy o zawodowym sporcie, ale widzianym z perspektywy zawodników. Jak żyją w trakcie zawodów, o czym rozmawiają przy śniadaniu i jak relaksują się po wyścigu. Chcemy naszym filmem zwrócić uwagę na niezwykłą, aczkolwiek pozostającą w cieniu, dyscyplinę, jaką jest kolarstwo kobiet. Choć w opinii wielu osób rywalizacja pań jest znacznie bardziej emocjonująca i wyrównana niż panów, w naszym kraju niewiele osób śledzi szosowe zmagania kobiet, zamykając temat damskiego kolarstwa w zawodach MTB, gdzie od lat triumfy święci Maja Włoszczowska.
Dlaczego chcemy zrobić ten film?
Kobiece kolarstwo jest… nieokiełznane. To ogień, który jest od startu do mety. To emocje, które często biorą górę nad taktyką. Tu nigdy nie wiadomo co się zdarzy. Paulina Brzeźna – Bentkowska, zawodniczka MAT ATOM Deweloper
Kolarstwo kobiet jest dyscypliną, która od lat zmaga się z brakiem zainteresowania ze strony mediów i sponsorów, co przekłada się na kiepską sytuację finansową większości drużyn oraz, przynajmniej na pierwszy rzut oka, nikłe zainteresowanie kibiców. Dlatego, dla naszych bohaterek stawka wyścigu była podwójna. Poza walką o tytuł najlepszej zawodniczki, walczyły o zasłużone miejsce dyscypliny w sercach kibiców i portfelach potencjalnych sponsorów. Jak się okazało, kibiców zdobyły, bo na trasie podobno zjawili się liczniej niż w przypadku zmagań panów. Niestety, z mediami już się nie udało. Mimo wcześniejszych zapowiedzi Telewizja Polska nie znalazła na swojej antenie miejsca na transmisję wyścigu. W 2017 roku m.in. z tego powodu wyścig został zawieszony przez organizatorów. „Pierwsza edycja była fantastyczna (...) ciągle widzimy potencjał w kolarstwie kobiet, ciągle chcemy pomagać w rozwoju tego sportu, ale brakuje nam wsparcia mediów, telewizji i miast, aby odpowiednio pokazać to wydarzenie. Walczyliśmy do końca o organizację wyścigu kobiet, ale okazało się, że musimy zawiesić imprezę. Pierwszą edycję organizowaliśmy z własnych środków, ale dalej tak nie możemy. Bardzo chcemy jednak, aby wyścig wrócił do kalendarza w 2018 roku jako impreza rangi World Tour, co gwarantuje udział największych grup i najlepszych zawodniczek świata. Chcemy, aby w przyszłości Tour de Pologne kobiet był imprezą, o której jest głośno nie tylko w naszym kraju” – tłumaczy na portalu www.tourdepologne.com pan Czesław Lang.
Naszym filmem chcemy oddać hołd wszystkim dziewczynom ścigającym się na rowerach, które pomimo braku funduszy i wsparcia ze strony działaczy, z ogromnym zaangażowaniem uczestniczą w sportowej rywalizacji.
Kim są nasi bohaterowie?
Bohaterkami naszego filmu są zawodniczki teamu MAT ATOM Deweloper – drużyny stworzonej przez Pawła Bentkowskiego oraz Paulinę Brzeźną-Bentkowską, która jest liderką oraz szefową zespołu z Sobótki. W TdP była jedną z faworytek, a dla startu w tym wyścigu postanowiła odłożyć decyzję o zakończeniu zawodniczej kariery. Dla Pauliny możliwość ścigania się w legendarnej imprezie, którą w przeszłości dwukrotnie wygrywał jej wujek – Jan Brzeźny – była wymarzonym ukoronowaniem wielkiej kariery.
Według czytelników "Słowa sportowego" MAT ATOM Deweloper został najlepszą drużyną roku 2016, a Paulina Brzeźna-Bentkowska znalazła się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych sportowców na Dolnym Śląsku.
Drugim bohaterem filmu jest zespół Lang Team – organizator Tour de Pologne. Czesław Lang zapowiadał, że chce zrobić z TdP Kobiet najlepszy wyścig kolarski świata. Dzisiaj już wiemy, że prawdopodobnie nie uda się tego celu (szybko) zrealizować, a na nadejście nowej ery w polskim kolarstwie kobiet trzeba będzie jeszcze trochę poczekać.
Na co zbieramy?
Nasz projekt realizuje grupa pasjonatów, w związku z czym sami sfinansowaliśmy okres przygotowawczy i zdjęciowy*. Doszliśmy jednak do momentu, kiedy nie poradzimy sobie bez większych środków. Nie jesteśmy w stanie sami sfinansować montażu i postprodukcji filmu, dlatego bardzo prosimy Was o wsparcie projektu.
Zbieramy na:
- Montaż i udźwiękowienie
- Korekcję barwną filmu
- Skomponowanie muzyki
- Wytłoczenie płyt DVD
*Dziękujemy Lang Team za ufundowanie nam noclegu na czas trwania wyścigu
Na to wszystko potrzebujemy min. 11 000 zł. Jest to absolutne minimum, które pozwoli nam dokończyć film, ale jeśli uda nam się zebrać więcej pieniędzy, będziemy mogli:
- Dograć efekty dźwiękowe - min. 15 000 zł
- Zaprojektować i zrealizować profesjonalną identyfikację graficzną dla naszego projektu (logotypy, plakaty, materiały promocyjne, okładki płyt DVD) – min. 20 000 zł
Co dla Was przygotowaliśmy?
Na każdego, kto zdecyduje się wesprzeć nasz projekt, czekają wyjątkowe "kolarskie" nagrody. Co dokładnie?
- Kilkugodzinny trening z Pauliną Brzeźną-Bentkowską, podczas któego można będzie nie tylko przyjrzeć się, jak trenuje nasza mistrzyni, ale również podpytać o rady dotyczące treningu i odpowiedniego odżywiania.
- Oryginale koszulki kolarskie, w których jeżdżą zawodniczki drużyny MAT ATOM Deweloper podpisane przez Paulinę Brzeźną-Bantkowską
- Zaproszenie na pokaz filmu połączony z prezentacją zespołu MAT ATOM Deweloper na nadchodzący sezon, podczas którego można będzie porozmawiać z zawodniczkami oraz naszą skromną ekipą :)
- DVD z filmem
- Książkę Czesława Langa z dedykacją i podpisem autora
- Prenumerata magazynu "Szosa" - najlepszego magazynu poświęconego kolarstwu szosowemu w Polsce
Zdjęcie pochodzi ze strony www.magazynszosa.pl
- Kolarskie naklejki od naszego partnera magazynu "Szosa" z grafiką autorstwa Jagi Słowińskiej
Zdjęcia naklejek pochodzą ze strony www.magazynszosa.pl
Kim jesteśmy?
Na zdjęciu: Magda, Czesław i Elżbieta Lang, Agnieszka
Magdalena Tomaszewska - producent/reżyser
Absolwentka Instytutu Kultury Polskiej na którym napisała parę prac na temat historii kobiecego kolarstwa. W tym roku ukończyła Wydział Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTViT w Łodzi. Doświadczenie zawodowe zdobywa przy produkcji reportaży i filmów krótkometrażowych. Odbyła staż zawodowy w Agencji Produkcji Telewizyjnej i Filmowej w TVP. Obecnie współpracuje z największym niezależnym polskim produentem telewizyjnym. Prywatnie zapalona rowerzystka.
Agnieszka Franusiak – producent/reżyser Absolwentka Nauk Politycznych na UJ, filologii romańskiej na UP w Krakowie oraz Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej PWSFTviT w Łodzi. Przez kilka lat pracowała, jako kierowniczka produkcji filmów reklamowych oraz dziennikarka. Wielbicielka kina dokumentalnego z „przekazem”.
Mateusz Różański – operator Operator z prawie 10 letnim stażem. Pracował przy kampaniach reklamowych, filmach promocyjnych, filmach krótkometrażowych, programach telewizyjnych i filmach dokumentalnych. Absolwent Krakowskiej Szkoły Filmowej oraz Akademii Multi Art. Współwłaściciel firmy TreeLens Studio. Pracował przy kampaniach Suzuki, Avans, Cholester, NCBiR. Posiada również spory dorobek artystyczny - jako operator obrazu pracował przy wielu etiudach oraz teledyskach, m.in. Michała Szpaka i Margaret. Ma na swoim koncie również produkcje dokumentalne.
Janek Bielecki – operator Współzałożyciel firmy TreeLens studio. Doświadczony operator kamery oraz operator drona. Przygodę z obrazem zaczynał od fotografii. Wielbiciel sportu i kolarstwa.
Przemek Celiński – montażysta Absolwent WRiTV UŚ, montażysta, specjalista z zakresu animacji. Założyciel firmy BRF Films. Na stałe współpracuje z jednym z największych studiów postprodukcyjnych południowej Polski – FikFilm.
Więcej na https://www.facebook.com/BRF-300908436662060/about/
Mateusz Murawski - muzyk, gitarzysta, kompozytor, sound designer Studiował na Akademiach Muzycznych w Katowicach i Łodzi. Realizuje nagrania audio-video muzyki klasycznej i rozrywkowej, koncerty, sesje studyjne oraz teledyski. W firmie Treelens Studio odpowiedzialny jest za udźwiękowienie, pisanie muzyki i obróbkę materiałów audio. Współpracował m.in. z Kupiński Guitar Duo i Marcinem Dyllą. Po godzinach pasjonuje go downhill oraz modele RC.
Piszą o nas:
"Szosa"
Cały wywiad po adresem http://magazynszosa.pl/rower-obdarzyl-kobiete-poczciem-wolnosci/
"Szosa jest kobietą"
"Tour de Pologne"
Kibicują nam: