Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Film Krakow

Stowarzyszenie Film Krakow

Kraków

Stowarzyszenie Film Kraków jest organizacją pozarządową działającą na terenie Krakowa. Zrzesza twórców kultury i sztuki, zwłaszcza związanych ze sztuką filmową. Misją Stowarzyszenia jest realizacja ważnych kulturowo i społecznie, artystycznych, autorskich filmów dokumentalnych, wyszukiwanie i wspieranie twórców młodych i debiutujących, podejmowanie działań mających na celu integrację krakowskiego środowiska twórców sztuki filmowej, wspieranie działań artystycznych na terenie Krakowa i Małopolski.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

26621 PLN z 22000 PLN

119 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

121%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.05.2016.

Muzyczny film dokumentalny JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ

O projekcie

JAROCIN, PO CO WOLNOŚĆ to prawdziwa, punkowo-rockowa, niecenzurowana historia kultowego Festiwalu w Jarocinie. Energetyczna podróż pokazująca fenomenalną siłę muzyki, przeplatana tekstami piosenek i opowieściami Bohaterów. 

Przejrzeliśmy kilkadziesiąt dysków z archiwalnymi materiałami z Festiwalu, znaleźliśmy nagrania do tej pory nie publikowane, w tym amatorskie filmy uczestników festiwalu z lat 70tych i 80tych. Przeprowadziliśmy dziesiątki wywiadów i wysłuchaliśmy setki nieprawdopodobnych historii. 

Film jest prawie ukończony. To efekt naszej czteroletniej pracy. Kawał roboty za nami! Ale to jeszcze nie koniec.

Spotkania z bohaterami Festiwalu  - tu zwłaszcza Paweł Guma Gumola, Darek Maleo Malejonek, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Tomek Budzyński, Marek Piekarczyk, Patyczak, Smalec, Walter Chełstowski, Jurek Owsiak – dały nam zastrzyk pozytywnej energii i wiary w to, że warto opowiedzieć tę historię. 

Teraz potrzebujemy Waszej pomocy, aby skończyć projekt. Wszystko po to, żeby pokazać Wam prawdziwą historię Festiwalu w Jarocinie. 

To nie jest kolejny film o Jarocinie, a jedyny, który opowiada o pełnej historii festiwalu sięgającej jeszcze roku 1970. O fenomenie tej imprezy opowiadało kilka filmów, ale były to przeważnie filmy pokazujące poszczególne edycje imprezy. Powstało również kilka podsumowujących reportaży, jednak one głównie skupiały się na obyczajowości, a nie na tym, co na festiwalu było najważniejsze, czyli na muzyce i wpływie festiwalu na polską kulturę i historię. 
[Leszek Gnoiński, reżyser]

 

Jarocin był wtedy takim małym projektem społeczeństwa. Takiego normalnego, jakim powinna być Polska. Wszędzie. W każdym miasteczku, w każdym mieście. Ludzie, którzy zauważyli się nawzajem i próbowali razem przeżyć.
[Marek Piekarczyk, TSA] 

Jarocin był takim katalizatorem tej samonapędzającej się sztuki. Przyjeżdżali ludzie z całej Polski, poznawali się, słuchali siebie nawzajem, siedzieli od rana do nocy, pożyczali sobie sprzęt, wpływali na siebie artystycznie i to wybrzmiało największą siłą właśnie w tych latach ’84 - ’86. 
[Walter Chełstowski, organizator festiwalu, twórca legendy jarocińskiej]

 

Środki, jakie potrzebujemy jeszcze zebrać, pozwolą nam zakupić brakujące materiały archiwalne. Ten film ma 110 minut. Z tego połowa materiałów to archiwa, a te są bardzo drogie. I bez pełnego zestawu archiwów ten film nie wybrzmi tak jak powinien. 
Potrzebujemy na zakup dodatkowych, niezbędnych materiałów ciągle jeszcze 22.000 zł.

Jeśli uda nam się zebrać więcej dzięki Waszej pomocy, to chętnie przeznaczymy je na prace uzupełniające w studio postprodukcyjnym, które przygotowuje film do kina. Tu do zrobienia są ciągle kinowe nośniki filmu, tzw. mastery filmowe. 
Cena 15.000 zł.

Chętnie też zlecilibyśmy profesjonalną obróbkę komputerową części obrazów (czyszczenie archiwów), co pozwoli jak najlepiej pokazać piękne, ale często podniszczone filmowe zdjęcia  archiwalne, wymagające ręki zdolnego grafika. 
Ręka ta kosztuje 200 zł. za każdą minutę filmu. 

Jak widzicie mamy jeszcze kilka strategicznych wydatków, które mogą zasadniczo wpłynąć na ostateczny obraz filmowy. Bardzo na Was liczymy. Bądźcie współtwórcami tych działań!

 

Dalsze losy filmu.

Chcemy, aby film był pokazywany na krajowych i zagranicznych festiwalach filmowych. Rozpoczynamy już teraz kampanię festiwalową filmu. 
Otrzymaliśmy propozycję od festiwalu Against Gravity, aby pierwszy pokaz odbył się w Warszawie już w maju b.r. 
Potem planowane jest wprowadzenie filmu do kin.
Naszym partnerem produkcyjnym jest TVP Kultura, która wyemituje film w przyszłym roku. Wtedy też będzie on dostępny na VOD i DVD.  

 

Bo niepowtarzalne nagrody są tylko dla Wspierających!

Wspierający nas na PolakPotrafi.pl jako pierwsi mają szansę zobaczyć film. Na długo przedtem, zanim trafi on do kin, czy będzie pokazywany w telewizji lub na VOD.

Wśród nagród szczególnie zależało nam, abyście mogli zobaczyć film wraz z nami i Bohaterami filmu. Dlatego przygotowujemy dwa niepowtarzalne pokazy specjalne:
- jeden w samym Jarocinie, bo gdzież lepiej zabrzmi ta muzyka, niż tam?
- oraz w Krakowie, bo tu mieszkamy i tworzymy.
Pokaz filmu będzie połączony z koncertem pt. Moskwa gra Jarocin. Ponad godzina kultowych utworów w wykonaniu Bohaterów filmu. Zagra Paweł Guma Gumola z zespołem Moskwa oraz zaproszonymi gośćmi: Tomkiem Budzyńskim (Armia, Siekiera), Darkiem Maleo Malejonkiem (Izrael, Kultura) i Robertem Materą (Dezerter). A po wszystkim bankiet – bo chętnie Was poznamy osobiście i porozmawiamy o filmie.
Dla Wspierających przygotowujemy również kolekcjonerską płytę DVD i zestaw DVD BOX, które będzie można otrzymać tylko przy okazji tej aukcji.
Dodatkowo z dedykacją reżyserską.
Kto nie chce za długo czekać – już w lipcu może zobaczyć film ONLINE – przedpremierowy internetowy pokaz specjalny.

ZAPRASZAMY!

 

W filmie występują kluczowe postaci sceny jarocińskiej:

Paweł „Guma” Gumola
kompozytor i autor tekstów, założyciel zespołu Moskwa.

Dariusz "Maleo" Malejonek
kompozytor, wokalista i gitarzysta, członek zespołów: Kultura, Izrael, Moskwa, Armia. 

Grzegorz „Patyczak” Kmita 
wokalista punkowy, założyciel i jedyny członek zespołu Brudne Dzieci Sida. 

Marek Piekarczyk 
wokalista i autor tekstów, członek zespołu TSA. 

Tomasz Budzyński
wokalista w zespołach Armia, Siekiera, również malarz i poeta. 

Przedstawienie naszych Bohaterów mogłoby zająć kolejnych kilkanaście stron. Zapraszamy do zobaczenia ich w filmie. Poza wyżej wymienionymi, będziecie mieć okazję zobaczyć również: 

Robert Brylewski - jeden z pierwszych muzyków punkrockowych, współzałożyciel Brygady Kryzys, 
Walter Chełstowski - współtwórca Jarocina w latach 1980-83, 
Krzysztof „Grabaż” Grabowski - dziennikarz radiowy, lider zespołu Pidżama  Porno, 
Jurek Owsiak - wielokrotny konferansjer na festiwalu i dyrektor artystyczny w latach 1991 i 92, 
Krzysztof Skiba - anarchizujący opozycjonista, aresztowany w Jarocinie w 85r. za rozrzucanie ulotek, 
Muniek Staszczyk - lider i wokalista zespołu T. Love, który uważa się za „dziecko Jarocina”,

i wielu, wielu innych ....                                                                                                                  

Scenariusz i Reżyseria: Leszek Gnoiński i Marek Gajczak
Zdjęcia i Montaż: Marek Gajczak
Producenci: Aneta Zagórska i Witold Bereś 
Produkcja: Stowarzyszenie Film Kraków

 

Leszek Gnoiński - reżyser

Dziennikarz, autor książek i filmów o tematyce muzycznej. Największy rozgłos przyniósł mu film "Beats of Freedom", który w nowatorski sposób pokazał wpływ muzyki rockowej na przemiany w świadomości młodych Polaków, głównie w latach 80. To jeden z najpopularniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich piętnastu lat (w kinach obejrzało go prawie 60 tysięcy widzów; pokazywano go na prawie stu festiwalach na całym świecie, gdzie zdobył kilka nagród). Gnoiński jest również współautorem sześcioodcinkowej serii filmowej "Historia polskiego rocka" i autorem poczytnych książek o zespołach Kult, Acid Drinkers, Myslovitz, a ostatnio ukazała się jego książka "Marek Piekarczyk. Zwierzenia kontestatora". Jego teksty ukazywały się m.in. w "Newsweeku", "Wprost", "Super Expressie", "Magazynie Muzycznym MUZA", "Tylko Rocku", "Machinie" czy "Dzienniku". Jest też redaktorem ponad stu składanek płytowych i współautorem scenariusza wystawy stałej Spichlerza Polskiego Rocka w Jarocinie.

 

Marek Gajczak – reżyser, operator obrazu i montażysta

Absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej na wydziale operatorskim (1998). Obecnie pracuje głównie jako reżyser i autor zdjęć do filmów dokumentalnych, których zrealizował kilkadziesiąt, oraz do filmów fabularnych. Za swoje etiudy zdobył wiele międzynarodowych nagród. Brał udział w przeglądzie młodych talentów na festiwalu w Cannes. Film „Antychryst” z jego zdjęciami był zgłoszony do Oskara po otrzymaniu Grand Prix na festiwalu w Bilbao (2002). W 2006 roku zadebiutował jako reżyser i scenarzysta  w pełnometrażowym filmie fabularnym „Pod powierzchnią”.  W ostatnich latach zrealizował zdjęcia między innymi do filmów fabularnych: „Oszukane” (2013) reż. Marcin Solarz i „Bokser” (2012) reż. Tomasz Blachnicki oraz filmów dokumentalnych: „Bartoszewski. Droga” (2011) reż. Artur Więcek, „Boris Dorfman – A Mentsh” (2014) reż. Uwe i Gabriela von Seltmann, “Endrju” (2014) reż. Tomasz Blachnicki i  Robert N. Wachowiak oraz „Viatoris. Między wschodem i zachodem” (2016) reż. Iwona Meus-Jargusz i Marek Gajczak. www.gajczak.pl

 

Aneta Zagórska – producentka

 

Mieszka i pracuje w Krakowie. Od 2003 roku prowadzi studio produkcji filmowej Barton Film, realizując jako producent lub producent wykonawczy filmowe projekty dokumentalne i fabularne. Od 2012 jest prezesem Stowarzyszenia Film Kraków, którego celem jest realizacja ambitnych, artystycznych dokumentów oraz nawiązywanie filmowej współpracy z organizacjami i twórcami. Inicjatorka powstania i współzałożycielka Krakowskiego Klastra Filmowego, zrzeszającego branżę filmową Małopolski. Przez ostatnie lata zajmuje się produkcją filmów muzycznych i spotów dla instytucji kultury. 

 

Więcej informacji o filmie znajdziecie na stronie: 
www.film.krakow.pl/jarocin.html

Nasz funpage na FB:
https://www.facebook.com/JarocinPoCoWolnosc/

Napisz do nas: 
jarocin@film.krakow.pl 

Zadzwoń: 
12 3615727 

Chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i udzielimy dodatkowych informacji. 

 

NAGRODA DLA WYTRWAŁYCH ;) 
Clip z filmu: zespół Moskwa, utwór  "Nigdy". 

Media o Twoim projekcie:

Pomóż Leszkowi Gnoińskiemu nakręcić film o Jarocinie

www.wywrota.pl | 2016-04-16

W serwisie Polak Potrafi ruszyła akcja crowdfundingowa, której celem jest realizacja dokumentu o festiwalu Jarocin. Dzieło tworzą Leszek Gnoiński i Marek Gajczak.

Pomóż Leszkowi Gnoińskiemu nakręcić film o Jarocinie

barock.pl | 2016-04-15

W serwisie Polak Potrafi ruszyła akcja crowdfundingowa, której celem jest realizacja dokumentu o festiwalu Jarocin. Dzieło tworzą Leszek Gnoiński i Marek Gajczak.

Pomóż Leszkowi Gnoińskiemu nakręcić film o Jarocinie

film.wp.pl | 2016-04-15

W serwisie Polak Potrafi ruszyła akcja crowdfundingowa, której celem jest realizacja dokumentu o festiwalu Jarocin. Dzieło tworzą Leszek Gnoiński i Marek Gajczak.

Pomóż Leszkowi Gnoińskiemu nakręcić film o Jarocinie

www.koncertomania.pl | 2016-04-15

W serwisie Polak Potrafi ruszyła akcja crowdfundingowa, której celem jest realizacja dokumentu o festiwalu Jarocin. Dzieło tworzą Leszek Gnoiński i Marek Gajczak.

"Jarocin, po co wolność": do pełnego zakończenia prac nad filmem potrzeba pieniędzy

muzyka.onet.pl | 2016-04-14

Film "Jarocin, po co wolność" to prawdziwa, punkowo-rockowa, niecenzurowana historia kultowego Festiwalu w Jarocinie. Energetyczna podróż pokazująca fenomenalną siłę muzyki, przeplatana tekstami piosenek i opowieściami bohaterów. Obraz ten jest niemalże ukończony. Do zakończenia prac potrzeba jednak kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Wspomóż produkcję dokumentu o festiwalu w Jarocinie

www.antyradio.pl | 2016-04-13

„Jarocin, po co wolność” ma być pierwszym filmem, który opowie pełną historię tej zasłużonej imprezy. Co w nim zobaczymy?

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.05.2016 17:05