Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Teatr Paragraf-2

Teatr Paragraf-2

Siedlec k. Wolsztyna

Kiedy powstawał nasz teatr mieliśmy po kilkanaście lat i wolne soboty, z którymi chcieliśmy coś zrobić. Od 2002 roku sporo zmieniło się w naszym życiu, ale wspólna pasja pozostała: oprócz rodzinnych i służbowych obowiązków po godzinach jesteśmy aktorami, reżyserami, scenografami... W ciągu 12 lat działalności stworzyliśmy kilka cyklów artystycznych, kilkanaście spektakli, uczestniczylismy w międzynarodowych festiwalach. Przygoda z teatrem stała się czymś więcej: dziś animujemy lokalne okolice, zapoczątkowaliśmy miejscowy festiwal i chcemy to robić dalej!

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1290 PLN z 1200 PLN

33 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.06.2014.

SZALONA LOKOMOTYWA - premiera Teatru Paragraf-2

O projekcie

UWAGA! WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI!

Lokomotywa ruszyła ale nadal potrzebuje siły napędowej!
17 maja, w Noc Muzeów, stworzyliśmy teatralną bestię,
która wbiła w siedzenie setki widzów,

teraz niezbędne są jednak pieniędze, aby podtrzymać żar, który wznieciliśmy.
Od lutego 2014 r. pracowaliśmy w pocie czoła usmarowanego smarem i sadzą nad niecodziennym widowiskiem w zabytkowej Parowozowni w Wolsztynie, na parowozie, który zna prawie każdy - Pięknej Helenie. Dramat Witkiewicza "Szalona Lokomotywa" przenieśliśmy w miejsce, które sam autor mógł sobie wymarzyć do inscenizacji. Udało się! Pokazaliśmy, że Witkacy intryguje także współcześnie, a jego dramaty to doskonały materiał, by spojrzeć w inny sposób na scenę i otaczającą nas rzeczywistość! Nasz spektakl jest również wyrazem artystycznego uznania dla wolsztyńskiej parowozowni w czasie gorących dyskusji o jej dalszym losie.
Fot. 1- Agnieszka Tomaszewska, 2,3 - Dorota Kolesińska
Pomysłodawczynią i reżyserką spektaklu jest Alicja Brudło, młoda artystka teatralna i performance, członkini Teatru Paragraf-2 i kolektywu Performeria Warszawy. Swoje doświadczenie zbierała dotychczas w takich teatrach jak: Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty, Teatr Wiejski Węgajty, Maxim Gorki Theater w Berlinie. W roli reżyserki zadebiutowała w 2013 roku w ramach "projektu dolere". "Szalona Lokomotywa" to jej pierwszy pełnowymiarowy spektakl.
Wizualizacje autorstwa Marty Tomiak z Grupy Napięcie, muzyka na żywo stworzona specjalnie na tę okazję przez Filipa Majerowskiego (We Call It a Sound) i Karola Leśnika (Wolsztyńska Powiatowa Orkiestra Dęta), przestrzeń hali w blasku świateł wyreżyserowanych przez Aleksandrę Gorlińską (Uniwersytet Artystyczny Poznań) i muzealne, monumentalne maszyny złożyły się na widowisko o alternatywnym zacięciu, przenoszące nas w ten jeden wieczór w klimat dawnego Orient Expresu.
Fot. 1 - Agnieszka Tomaszewska, 2,3 - Dorota Kolesińska
Teatr Paragraf-2
Teatr Paragraf-2 działa od 2002 r. - od tego czasu mamy na koncie kilkanaście zrealizowanych spektakli oraz występy na międzynarodowych festiwalach. Niecały rok temu stworzyliśmy wspólnie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Teatr Paragraf-2 by móc angażować coraz większą ilość ludzi w kulturę i sztukę. Chcąc pokazać, że sztuki nie należy się bać, a kulturę tworzymy my wszyscy. Dlatego od 3 lat organizujemy GraFestiwal w Siedlcu k. Wolsztyna, z którego pochodzimy.
Działamy na wsi i tu nam dobrze! Wiemy, że czasem z mniejszym nakładem środków można zrobić coś pomysłowego, a teatr wiejski ma sens. Nie ma wdzięczniejszej widowni od tej, która jest spragniona sztuki i to właśnie dla tych osób, dla lokalnej społeczności, tworzymy. (mając przy tym oczywiście niemało frajdy!)Aktorzy Teatru Paragraf-2 podczas akcji ulicznej promującej "Szaloną Lokomotywę" w Wolsztynie

 Parowozownia Wolsztyn
 
 Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wydawane są parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich na trasie do Poznania. Jest to jedyne takie miejsce gdzie można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz.

Finansowanie
 
Do tej pory wystarczały pieniądze zbierane "do kapelusza" po występach, jednak ta forma przestała być wystarczająca. Szukając alternatywnych źródeł finansowania obijamy się o drzwi lokalnych władz i ludzi bardziej wpływowych, niestety- kwoty przeznaczane na kulturę, w szczególności dla grup alternatywnych, są niewielkie. Dlatego postanowiliśmy poszukać pomocy u źródła - u ludzi, dla których to wszystko robimy. Choć premiera już się odbyła nadal nie znaleźliśmy wystarczającego wsparcia, dzięki któremu moglibyśmy sfinansować spektakl. Uwierzcie - nie dostaliśmy na ten spektakl ani grosza od PKP czy samorządu lokalnego. Pomimo tego nie ugieliśmy się i realizujemy nasze marzenie. Zapożyczyliśmy się i liczymy na Wasze wsparcie, dzięki któremu możemy dalej funkcjonować.

Budżet

Nie wspomagacie nas "w ciemno" - znacie efekty, teraz przedstawiamy, ile nas to kosztowało. Znamy już ostateczny budżet tego spektaklu!

Fot. Agnieszka Tomaszewska

Liczymy na zwrot chociaż części tych wydatków. Kilka czy kilkanaście małych wpłat to dla nas istotna część finansowania tego projektu.

Przykładowe nagrody


To od Was zależy los naszego teatru, premiery i dalszych spektakli.

Czekamy na Wasz gwizdek!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 14.06.2014 18:06