O projekcie
UWAGA! WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI!
Lokomotywa ruszyła ale nadal potrzebuje siły napędowej!
17 maja, w Noc Muzeów, stworzyliśmy teatralną bestię,
która wbiła w siedzenie setki widzów,
teraz niezbędne są jednak pieniędze, aby podtrzymać żar, który wznieciliśmy.
Od lutego 2014 r. pracowaliśmy w pocie czoła usmarowanego smarem i sadzą nad niecodziennym widowiskiem w zabytkowej Parowozowni w Wolsztynie, na parowozie, który zna prawie każdy - Pięknej Helenie. Dramat Witkiewicza "Szalona Lokomotywa" przenieśliśmy w miejsce, które sam autor mógł sobie wymarzyć do inscenizacji. Udało się! Pokazaliśmy, że Witkacy intryguje także współcześnie, a jego dramaty to doskonały materiał, by spojrzeć w inny sposób na scenę i otaczającą nas rzeczywistość! Nasz spektakl jest również wyrazem artystycznego uznania dla wolsztyńskiej parowozowni w czasie gorących dyskusji o jej dalszym losie.

Fot. 1- Agnieszka Tomaszewska, 2,3 - Dorota Kolesińska
Pomysłodawczynią i reżyserką spektaklu jest Alicja Brudło, młoda artystka teatralna i performance, członkini Teatru Paragraf-2 i kolektywu Performeria Warszawy. Swoje doświadczenie zbierała dotychczas w takich teatrach jak: Studio Teatralne Koło, Teatr Ochoty, Teatr Wiejski Węgajty, Maxim Gorki Theater w Berlinie. W roli reżyserki zadebiutowała w 2013 roku w ramach "projektu dolere". "Szalona Lokomotywa" to jej pierwszy pełnowymiarowy spektakl.
Wizualizacje autorstwa Marty Tomiak z Grupy Napięcie, muzyka na żywo stworzona specjalnie na tę okazję przez Filipa Majerowskiego (We Call It a Sound) i Karola Leśnika (Wolsztyńska Powiatowa Orkiestra Dęta), przestrzeń hali w blasku świateł wyreżyserowanych przez Aleksandrę Gorlińską (Uniwersytet Artystyczny Poznań) i muzealne, monumentalne maszyny złożyły się na widowisko o alternatywnym zacięciu, przenoszące nas w ten jeden wieczór w klimat dawnego Orient Expresu.
Fot. 1 - Agnieszka Tomaszewska, 2,3 - Dorota Kolesińska
Teatr Paragraf-2
Teatr Paragraf-2 działa od 2002 r. - od tego czasu mamy na koncie kilkanaście zrealizowanych spektakli oraz występy na międzynarodowych festiwalach. Niecały rok temu stworzyliśmy wspólnie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Teatr Paragraf-2 by móc angażować coraz większą ilość ludzi w kulturę i sztukę. Chcąc pokazać, że sztuki nie należy się bać, a kulturę tworzymy my wszyscy. Dlatego od 3 lat organizujemy GraFestiwal w Siedlcu k. Wolsztyna, z którego pochodzimy.
Działamy na wsi i tu nam dobrze! Wiemy, że czasem z mniejszym nakładem środków można zrobić coś pomysłowego, a
teatr wiejski ma sens. Nie ma wdzięczniejszej widowni od tej, która jest spragniona sztuki i to właśnie dla tych osób, dla
lokalnej społeczności, tworzymy. (mając przy tym oczywiście niemało
frajdy!)
Aktorzy Teatru Paragraf-2 podczas akcji ulicznej promującej "Szaloną Lokomotywę" w Wolsztynie
Parowozownia Wolsztyn
Parowozownia Wolsztyn jest nadal czynną lokomotywownią, z której codziennie wydawane są parowozy do prowadzenia planowych pociągów pasażerskich na trasie do Poznania. Jest to jedyne takie miejsce gdzie można obejrzeć warsztaty, maszyny i urządzenia oraz inne obiekty zaplecza technicznego służące utrzymaniu i naprawie parowozów. Nie jest to skansen ani muzeum specjalnie utworzone dla prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 100 lat prawdziwa parowozownia. Tylko tutaj codziennie można zobaczyć gorący, buchający parą parowóz.

Finansowanie
Do tej pory wystarczały pieniądze zbierane "do kapelusza" po występach, jednak ta forma przestała być wystarczająca. Szukając alternatywnych źródeł finansowania obijamy się o drzwi lokalnych władz i ludzi bardziej wpływowych, niestety- kwoty przeznaczane na kulturę, w szczególności dla grup alternatywnych, są niewielkie. Dlatego postanowiliśmy poszukać pomocy u źródła - u ludzi, dla których to wszystko robimy. Choć premiera już się odbyła nadal nie znaleźliśmy wystarczającego wsparcia, dzięki któremu moglibyśmy sfinansować spektakl. Uwierzcie - nie dostaliśmy na ten spektakl ani grosza od PKP czy samorządu lokalnego. Pomimo tego nie ugieliśmy się i realizujemy nasze marzenie. Zapożyczyliśmy się i liczymy na Wasze wsparcie, dzięki któremu możemy dalej funkcjonować.
Budżet
Nie wspomagacie nas "w ciemno" - znacie efekty, teraz przedstawiamy, ile nas to kosztowało. Znamy już ostateczny budżet tego spektaklu!
Fot. Agnieszka Tomaszewska
Liczymy na zwrot chociaż części tych wydatków. Kilka czy kilkanaście małych wpłat to dla nas istotna część finansowania tego projektu.
Przykładowe nagrody

To od Was zależy los naszego teatru, premiery i dalszych spektakli.
Czekamy na Wasz gwizdek!