Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale

Miejskie Centrum Kultury w Boguchwale

Boguchwała, Polska

Naszą misją jest kreowanie programu działań kulturalnych, artystycznych, edukacyjnych i społecznych opartego na diagnozie lokalnej społeczności, współtworzonego z mieszkańcami i mieszkankami, uwzględniającego ich potrzeby i oczekiwania. Promowanie kultury jako czynnika zmiany, kultury wykraczającej poza mury instytucji.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9331 PLN z 8500 PLN

157 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

109%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.03.2016.

SPOŁECZNA KAWIARNIA W BOGUCHWALE

O projekcie

 
 

Gdybyśmy mieli zaczynać od nowa to zaczęlibyśmy od kultury powiedział J. Monnet, a my dopowiadamy Gdybyśmy mieli kulturę budować od nowa, to byłaby oparta na społecznym porozumieniu mieszkańców. 

 

Z braku wystarczającej ilości nieformalnych miejsc spotkań w Boguchwale, niespożytkowanej energii i chęci działania oraz przekonania, że potrzebne miejsce spotkań należy stworzyć wspólnie i oddolnie, powstał pomysł seniorek, mam, młodzieży i pracowników MCKu by powołać do życia Społeczną Kawiarnię.

 

Społeczną,
bo oddolną, nienastawioną na zysk i otwartą na społeczne inicjatywy.
Kawiarnię,
bo takie miejsce spotkań motywuje naszą społeczność do rozmowy,
kontaktu i budowania relacji w ciepłym, przyjaznym klimacie.

 

 

 

Celem naszego projektu jest zebranie funduszy na brakujące wyposażenie
i asortyment Społecznej Kawiarni w wysokości 8 500 zł.

 

Istnieją co najmniej 3 powody, dla których warto wesprzeć ideę Społecznej Kawiarni w Boguchwale.

  

1.

Pomysł wyszedł od mieszkańców, którzy będą mogli w pełni identyfikować się ze wspólnie tworzonym miejscem. Jest to inicjatywa oddolna, przemyślana i realna. Dzięki niej, wspólnie z mieszkańcami będziemy mieli gdzie przychodzić, poznawać się lepiej, debatować, oglądać i współtworzyć wystawy oraz brać udział w artystycznych wieczorach. 

 

2.

To nie jest zwykła kawiarnia - nie jest nastawiona na zysk ze sprzedaży kawy, herbaty i ciastek, lecz na zainicjowanie dialogu społecznego. Wyciągnięcie mieszkańców i mieszkanek z domu jest możliwe nie tylko dzięki smacznej kawie, ale kawie, której towarzyszy rozmowa oraz artystyczne inicjatywy prowadzone przez wolontariuszy. Dzięki kawiarni i nieformalnym kontaktom między mieszkańcami będzie możliwe zainicjowanie tematów dotyczących całej naszej społeczności.

 

3.

Społeczną Kawiarnię prowadzimy... społecznie, wspólnie, pod okiem pracowników MCKu, ze wszelkimi pozwoleniami, jednak bez standardowej wypłaty. W zamian za to, środki zebrane do tzw. puszki lub inne wolne datki będą przekazywane na zaplanowaną działalność grup zaangażowanych w prowadzenie Kawiarni.

 

Gdzie powstanie Społeczna Kawiarnia?

 

Pomieszczenie już mamy - w Miejskim Centrum Kultury przy pl. Rynek 2 w Boguchwale. Jest ono niewielkie, nowe, ale puste, szaro - czarne. Dla nas - powinno tętnić życiem. I wierzymy, że stanie się to dzięki nam.

 

 

MCK to centrum życia społecznego. Miejsce, które oddano do użytku w centrum Boguchwały w czerwcu 2015 roku, po remoncie ze środków gminnych i unijnych. To przestrzeń dawnego gospodarstwa rolnego, zmodernizowana, poszukująca przeznaczenia dopasowanego do potrzeb społecznych, idącego z duchem czasów. 

 

 

Jak będzie wyglądać
Społeczna Kawiarnia?

 

 

Pragniemy stworzyć miejsce spotkań, jakiego jeszcze nie było w naszej gminie i okolicy. Miejsce, którego idea wypływa z serca od ludzi - dla ludzi. Mając chęci, pomysł i pustą przestrzeń daliśmy sobie szansę na stworzenie czegoś nowego, unikatowego i być może szalonego.

 

Projekt zabudowy kawiarni nieodpłatnie wykonał dla nas p. Paweł Bielat mieszkaniec Boguchwały, według wspólnej koncepcji grupy inicjującej powstanie miejsca. Rady Osiedli przekazały dla nas część środków na wyposażenie i zabudowę miejsca, mimo to brakuje nam wystarczającej ilości środków na uzupełnienie wyposażenia gastronomicznego i asortyment. Pomóż nam.

 

 

  

  

 

 

Kim jesteśmy?

 

Reprezentujemy różne grupy społeczne z Boguchwały, w tym mamy, młodzież, seniorki i pracowników MCKu. Jesteśmy grupą, która wiele tutaj inicjuje, jeszcze więcej się uczy, korzysta z zawodowych i szkolnych doświadczeń oraz wiedzy. Tworzymy tę przestrzeń Społecznej Kawiarni świadomie, po swojemu. Nie możemy się jej doczekać w naszym mieście!

 

Nasi reprezentanci

 

 

  

 W połowie lutego ogłosimy konkurs na nazwę kawiarni. 

Część pomysłów padła już w konsultacji z młodzieżą:
"Do dzwonka", "Centrum", "Mieszczańska Cafe", "Mieszczański Kwadrat".

 Planujemy, wymyślamy, projektujemy. 

 

Jak będzie działać
Społeczna Kawiarnia?

 

 

Chcemy, aby kawiarnia służyła integracji mieszkańców okolicy, dlatego jej przestrzeń będzie otwarta i bez cennika. Nie będziemy pobierać opłat za kawę i herbatę, a jedynie wolne datki z przeznaczeniem na działalność grup wolontaryjnych zaangażowanych w prowadzenie kawiarni. Zależy nam na budowaniu pozytywnej i przyjaznej atmosfery kawiarni wspólnie z członkiniami i członkami społeczności lokalnej. Ponieważ jest to inicjatywa społeczna, kawiarnia będzie czynna tylko w określone dni tygodnia, od środy do soboty w godzinach 16:00 - 21:00. W środy odpowiedzialność za kawiarnię bierze grupa rodziców, w czwartek pracownicy MCKu, w piątek grupa seniorek, w sobotę młodzież i dyrektor MCKu.

W Społecznej Kawiarni będzie można spotykać się, rozmawiać, wymieniać się swoimi ideami z innymi. Będzie też można przynieść coś co chce się podarować, zostawić w nadziei, że inni to sobie zabiorą lub że zostanie to wykorzystane przez innych ludzi z pożytkiem. W kawiarni będzie można organizować wystawy miejscowych artystów, warsztaty tematyczne i spotkania towarzyskie.

 

Żadna kawa i herbata nie będzie tak smakować jak w Społecznej Kawiarni, gdyż tylko nasza będzie nasycona energią otwartych i przyjaznych mieszkańców Boguchwały. 

  

 

Nasz budżet

 

Cel główny: 8 500 zł
ta kwota pozwoli nam na zakup podstawowego wyposażenia i asortymentu
oraz systemu wystawienniczego do kawiarnianej galerii

 

 1. Lodówka - 1 500 zł
 2. Kubki, szklanki, sztućce, naczynia - 1 000 zł
 3. Zapas kawy, herbaty, cukru, mleczka i mleka, wody - 2 000 zł
 4. Asortyment zaplecza kawiarni - płyny czyszczące, gąbki, kapsułki, filtry, pojemniki, tace, ścierki, podkładki, przedłużacze, rolety, papier itp. - 2 000 zł
 5. System wystawienniczy do kawiarnianej galerii - 2 000 zł

 

Próg drugi: 10 300 zł
ta kwota pozwoli nam na zakup podstawowego wyposażenia i asortymentu
oraz zakup urządzeń gastronomicznych i wsparcie grup zaangażowanych w w prowadzenie Społecznej Kawiarni

 1. Warnik - 10 L podgrzewacz wody - 350 zł
 2. Mikrofalówka - 450 zł
 3. Sfinansowanie zaplanowanej działalności grup zaangażowanych w prowadzenie Społecznej Kawiarni (100 zł miesięcznie dla każdej grupy zaangażowanej x 10 miesięcy) - 1000 zł

 

 

Przy wsparciu Rad Osiedli zakupimy: 

 

 1. Express z młynkiem do parzenia pysznej kawy - 3 000 zł
 2. Zmywarkę z funkcją wyparzania, transportem i zestawem kapsułek - 1 500 zł
 3. Zestaw stolików okrągłych (średnica 100 cm) - 6 sztuk - 2 000 zł
 4. Zabudowanie ściany (barek) + wyposażenie - 1 500 zł

 

 

Nagrody i przesyłkę pocztową sfinansujemy ze środków Miejskiego Centrum Kultury i przekażemy
w okresie 2 - 30.04.2016 r.
 

 

 

Dlaczego bierzemy udział w crowdfundingu?

 

 

Co raz więcej osób dopytuje nas o kawiarnię i o to jak może wesprzeć naszą ideę. Nasze przedsięwzięcie jest mocno osadzone społecznie i działamy z korzyścią dla wielu grup – z czego i Wy, mamy nadzieję, będziecie czerpać samo dobro. Chcemy mieć też możliwość podziękowania Wam za wsparcie i PolakPotrafi.pl nam to umożliwia. 

 

2 kwietnia 2016r.
Otwieramy Społeczną Kawiarnię
w Boguchwale

 

 

Szczegóły:

www.mck-boguchwala.pl 

 

Wesprzyj nas!

Czekamy na Ciebie!

 

Media o Twoim projekcie:

Brakuje kawiarni? Zróbmy ją razem! Każda wpłata mile widziana

rzeszow.wyborcza.pl | 2016-02-24

Co zrobić, gdy nie ma się gdzie spotykać, za to są chęci do działania i mnóstwo niespożytkowanej energii? Można sobie miejsce stworzyć wspólnie. Społeczna Kawiarnia to pomysł seniorek, młodzieży, mam i pracowników Miejskiego Centrum Kultury w Boguchwale. Zbierają pieniądze na PolakPotrafi.pl. Kawa będzie za "co łaska".

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.03.2016 17:05