Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Mateusz Solecki

Mateusz Solecki

Katowice

Urodzony w 1983 roku w Tychach. W latach 2005-2007 student Wyższego Studium Fotografii - Akademia Fotografii Artystycznej przy Wrocławskich Szkołach Fotografii. Od 2007 roku studiował Realizację Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografię na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach.
Aktualnie zajmuje się filmem dokumentalnym, krótkim metrażem a także fotografią, która pozwala na budowanie jego własnego, intymnego świata. Realizował również teledyski oraz filmy reklamowe.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

4361 PLN z 4100 PLN

28 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

106%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.09.2014.

Film dokumentalny - SLAVDOM!

O projekcie

SLAVDOM!

Film dokumentalny  

 

Film, nad którym pracujemy od 2011 roku opowiada o przemianie świata oddalonego od cywilizacji, świata nieco zapomnianego, schowanego pośród gór, który na naszych oczach powoli zanika. To co robimy, skupia się na obyczaju, na pradawnym trwaniu nieokreślonym w książkach, za to wyraźnym w codziennym rytmie życia. 

Pierwszą wyprawę na Huculszczyznę odbyliśmy w 2011 roku. Od tej pory spędzamy w huculskich wsiach ponad dwa miesiące każdego roku. Tu rytuał oznajmia o istnieniu trwałych, podstawowych wzorców, łącząc w ten sposób przeszłość - teraźniejszość- przyszłość. To świat, który posiada swoje centrum, w którym przemawia ziemia, przemawia słońce. Uczestniczymy w codziennym życiu, w obrzędach weselnych i pogrzebowych, świętach oraz wieczornych rozmowach, prowadzonych w drewnianych chatach, gdzie czas nie jest dookreślony, będąc zawieszonym w kącie chaty jak ikona, kiedyś pomiędzy Rumunią i Polską, dziś na zachodzie Ukrainy. Aby ukończyć nasz projekt, potrzebujemy Waszego wsparcia. Pomagając nam, ratujecie ślad bezpowrotnie zacierającego się kształtu świata, czas - bezczas Hucułów zaklęty na ośmiomilimetrowej taśmie filmowej.

 

Projekt SLAVDOM!  to nie tylko przygoda. To ciężka, rzetelna praca.

To setki dni poszukiwań meandrujących pomiędzy antropologią, badaniami terenowymi, filmem i fotografią. 

Praca nad projektem to wieloletnie poznawanie kultury huculskiej, docieranie do źródeł, opowieści, legend oraz poszukiwanie kontekstów huculskiej tradycji we współczesnej kulturze. To również dziesiątki nagranych materiałów dźwiękowych (pieśni, legend, historii), dziesiątki dni spędzonych w ciemni przy wywoływaniu negatywów, slajdów i taśm filmowych.

Technologia:

W filmie ważna jest przede wszystkim jakość i atmosfera obrazu. Dlatego łączymy technologię zapisu cyfrowego z tradycyjną taśmą filmową na kamerze super 8mm, a większość fotografii wykonujemy na negatywach / slajdach. Zależy nam na trwałości oraz jakości zbieranego materiału.

SLAVDOM! to nie tylko reportaż - rejestracja zachwycającej, na swój sposób egzotycznej rzeczywistości -  to dokument realizowany przez lata, dokument oparty na - nie rzadko - mozolnie zbieranych materiałach. To również nie tylko czysta realizacja scenariusza, lecz film budowany przez każdego spotkanego człowieka. To zapis tradycji, kutury, która powoli przemija wraz z przemijaniem starszego pokolenia.

 

 

 

Do tej pory udawało nam się realizować projekt inwestując własne pieniądze, lecz nadszedł czas na profesjonalne skanowanie materiałów filmowych oraz archiwizację, jak również dokręcenie brakujących scen, by film ukończyć.

Na co przeznaczymy zebrane fundusze?

Wraz z rozwojem filmu zaczęły również rosnąć koszty jego realizacji, które nie pozwalają nam zakończyć produkcji na wysokim poziomie, o który walczyliliśmy przez tych kilka ostatnich lat. 

Założona wysokość kwoty projektu zostanie przeznaczona na:

 

  •  Niezbędny zakup taśmy filmowej, której z cena z każdym rokiem staje się coraz wyższa.
  • Wynajem profesjonalnego zestawu do rejestracji dźwięku (mikrofony, rejestrator).
  • Pokrycie kosztów obróbki taśmy filmowej oraz skanowania.
  • Profesjonalną archiwizację zebranych materiałów.

Przed nami jeszcze montaż, korekcja barwna materiału filmowego, udźwiękowienie filmu, więc każdy dodatkowy procent pomoże nam zrealizować film na poziomie wartym tych kilku lat pracy.

 Twórcy projektu:

Adriana Świątek (reżyserka).

Praca naukowa nie jest w moim przypadku pracą gabinetową, lecz pozwala mi na realizację największej pasji – reportażu i dokumentu.

Doktorantka w Zakładzie Teatru i Dramatu (Instytut Nauk o Kulturze) na Uniwersytecie Śląskim, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, na Wydziale Teatru Tańca w Bytomiu. Pomysłodawczyni oraz organizatorka plenerów badawczych ze studentami Kulturoznawstwa Uniwersytetu Śląskiego Rytuał świętej codzienności człowieka gardzienickiego w Gardzienicach (2011) zakończony wystawą fotografii w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek oraz Pleneru Antropologiczno – Teatrologicznego „Grzybowszczyzna 2012” zakończony spektaklem Opowieść z Grzybowszczyzny, którego premiera odbyła się w styczniu 2013 roku na scenie Teatru „Korez” oraz wystawą fotografii w Galerii 5 (CKK im. K. Bochenek). Inicjatorka projektów teatralnych (bunt off nietzsche,Dziewczynka z zapałkami) realizowanych przez studentów Kulturoznawstwa UŚ w ramach prowadzonych warsztatów teatralnych. Autorka licznych reportaży fotograficznych (m.in. W drodze do rajuPielgrzymiHuculski Kraj). Reżyserka filmu krótkometrażowego Rite de passage (2010), który prezentowany był na festiwalach w Polsce i w Europie (Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Festiwal Filmowy Cinessone w Paryżu, Festiwal Filmowy Cottbus w Niemczech). Publikuje w Kwartalniku Kulturalnym „Opcje”, Miesięczniku Społeczno – Kulturalnym „Śląsk”, czasopiśmie redagowanym przez pracowników, współpracowników i doktorantów związanych z Zakładem Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego „Laboratorium Kultury”.

 

 

Mateusz Solecki (zdjęcia).

Urodzony w 1983 roku w Tychach. W latach 2005-2007 student Wyższego Studium Fotografii -  Akademia Fotografii Artystycznej przy Wrocławskich Szkołach Fotografii. Od 2007 roku studiował Realizację Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografię na Wydziale Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego w Katowicach. Autor zdjęć do filmów krótkometrażowych oraz dokumentalnych. Współpracował z TVP Katowice oraz realizował filmy reklamowe m.in. w kampani Nestafe Dolce Gusto przy współpracy z agencją Netizens. Autor filmów górskich m.in. nagrodzonego na Festiwalu Filmów Górskich w Lądku Zdroju filmu "Rynna Śmierci". Spełnia się przy pracy z fotografią, szczególnie teatralną, co zaowocowało współpracą m.in. z Operą i Filharmonią Podlaską, Gliwickim Teatrem Muzycznym, Teatrem Rozrywki w Chorzowie oraz Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Projekt SLAVDOM! jest jego debiutem w dokumencie pełnometrażowym.

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.09.2014 18:06