Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Michał Helwak

Michał Helwak

Przasnysz

Michał Helwak. Mam 32 lata. Jestem realizatorem telewizyjnym. Zrobiłem kilkanaście krótkich filmów promocyjnych, dokumentalnych i fabularnych. Od lat pracuję w środowisku organizacji pozarządowych. Prowadzę Fundację Przasnyską, która pomaga mieszkańcom Północy Mazowsza rozwijać ich społeczności. Za swoją pracę na rzecz osób niepełnosprawnych i małych wspólnot byłem wyróżniany w różnych konkursach. Zbieram tu pieniądze na realizację filmu dokumentalnego "Schabowy z hummusem" o Polakach i muzułmanach.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

35062 PLN z 35000 PLN

44 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.10.2017.

SCHABOWY Z HUMMUSEM. Film o Polakach i muzułmanach

O projekcie

 

Cześć, jestem Michał. Robię film dokumentalny o Polakach i muzułmanach w miejscu, gdzie razem żyją i właśnie konkurują o władzę. Robię go bez zacięcia ideologicznego i bez tezy do udowodnienia. Udokumentuję w nim i pokażę fascynujące miejsce, ciekawych ludzi i proces, w którym uczestniczą. Wnioski wysnujecie Wy, Widzowie. Samodzielnie. Gwarantuję, że będzie o czym myśleć i dyskutować!

 

O czym jest ta historia?

 

W środku Stanów Zjednoczonych leży nieduże miasto Hamtramck. Przez dziesiątki lat było zdominowane przez Polaków, którzy stanowili w nim 90 procent mieszkańców. W ostatnich latach sytuacja zmieniła się tam diametralnie. Sześciu na dziesięciu mieszkańców to teraz muzułmanie. Z Jemenu, Bangladeszu, Bośni, Albanii, Libanu, Syrii i kilku innych państw.

 

W ciągu dwóch dekad z jednego fenomenu miasto zamieniło się w zupełnie inny. Z polskiego robotniczego ośrodka, gdzie można było przeżyć życie nie znając języka angielskiego, dokąd przyjechał nawet Jan Paweł II, żeby spotkać się z rodakami z USA i Kanady, Hamtramck zamieniło się w pierwsze miasto w USA, w którym większość mieszkańców i władz miejskich to muzułmanie. Z tego powodu Hamtramck trafiło do światowych mediów a razem z nim powtarzane jak echo pytanie: czy muzułmanie wprowadzą w mieście prawo szariatu?

 

Media szczególnie często pytają o to w tym roku. To rok wyborczy. W listopadzie w Hamtramck mieszkańcy wybiorą nowego burmistrza.

 

O reelekcję stara się Karen Majewski, amerykanka polskiego pochodzenia, polonijna działaczka. Pełni funkcję burmistrza już od trzech kadencji. Jej kontrkandydatem jest, pochodzący z Bangladeszu, Mohammed Hassan. Ona prowadzi sklep i jest uniwersytecką wykładowczynią od różnic kulturowych i emigracji. On jest inżynierem w fabrykach samochodów.  

 

Rywalizacja wyborcza Mohammeda i Karen dla wielu obserwatorów staje się najbardziej oczywistym znakiem procesu, który dzieje się w miasteczku. Muzułmanie zastępują Polaków. Z kolei samo miasto obserwatorzy nazywają dowodem islamizacji świata zachodniego.

 

Inni widzą w Hamtramck przykład udanego zbliżania się kultur i święto demokracji, w której to społeczność sama w naturalny sposób wybierze osobę, która ma jej przewodzić.

 

Niezależnie od perspektywy i interpretacji listopadowe wybory są wydarzeniem unikatowym. Trzeba je udokumentować. Z całym kolorytem małego miasta, kampanii wyborczej, tradycyjnej polskości i tradycji muzułmańskich. Jak czują się w tej nowej sytuacji potomkowie polskich emigrantów? Czy lubią swoich nowych sąsiadów? Czy boją się szariatu? O czym marzą nowi mieszkańcy? Jak odnajdują się w amerykańskiej kulturze? Czy chcą zmieniać zasady panujące w mieście?

 

Tłem dla tej opowieści będzie Detroit, z którym sąsiaduje Hamtramck. Miasto podporządkowane wielkiemu biznesowi i samochodom, które przeżyło jeden z najbardziej spektakularnych upadków gospodarczych i społecznych w historii współczesności. Światowa stolica przemysłu motoryzacyjnego, której upadek odcisnął ogromne piętno na losach mieszkańców miasteczka.

 

Więcej o Hamtramck, jego historii i o tym, czy miasto trawi jakiś konflikt, przeczytasz w moim artykule w serwisie polityka.pl.

 

Chcesz wiedzieć, jak rozwija się sytuacja w Hamtramck? Dołącz do wydarzenia na Facebooku, w którym relacjonujemy wybory w Hamtramck i prace nad filmem!

  

  

 

Ta historia dzieje się teraz i nie wydarzy się nigdy więcej.

 

Wybory odbędą się już 7 listopada. To jedyny, niepowtarzalny moment. Jeśli nie udokumentujemy tego wydarzenia, opowieść o Hamtramck nigdy nie będzie pełna i trudno będzie ją dokładnie poznać. A właśnie w Polsce i właśnie teraz warto się Hamtramck uważnie przyjrzeć. To odległe, zamorskie miasteczko daje dziś zaskakującą perspektywę na życie nad Wisłą. W małym amerykańskim mieście splatają się jedne z najgorętszych wątków polskich dyskusji o światopoglądzie, polityce i tożsamości. 

 

 

U nas nagromadzenie tylu drażliwych kwestii utrudnia albo zupełnie uniemożliwia dyskusję. Tam stało się codziennością, w której mieszkańcy mierzą się z różnorodnością i światem po kryzysie. Warto przyjrzeć się zwykłym ludziom i udokumentować to, jak przeżywają sytuacje, o których w Polsce tylko teoretyzujemy.

 

Kim jestem?

 

Michał Helwak - reżyser filmu. Mam 32 lata. Jestem realizatorem telewizyjnym. Zrobiłem kilkanaście krótkich filmów promocyjnych, dokumentalnych i fabularnych. Od lat pracuję w środowisku organizacji pozarządowych. Prowadzę Fundację Przasnyską, która pomaga mieszkańcom Północy Mazowsza rozwijać ich społeczności. Za swoją pracę na rzecz osób niepełnosprawnych i małych wspólnot byłem wyróżniany w różnych konkursach. 

 

Na co potrzebne są pieniędze?

 

Tego filmu nie da się zrobić w Polsce. Żeby powstał trzeba lecieć do Stanów Zjednoczonych i spędzić tam około 3 tygodnie na rozmowach z mieszkańcami, filmowaniu ich życia i kampanii wyborczej. Właśnie na ten wyjazd zbieram pieniądze.

 

Żebyśmy mogli (reżyser i operator) polecieć do Stanów na zdjęcia, Fundacja Przasnyska musi zgromadzić przynajmniej 50 tysięcy złotych. Do tej pory zebraliśmy 15 tysięcy. Potrzebujemy jeszcze 35 tysięcy, z których sfinansujemy:

 

 

Jeśli zamiast 35 zbierzemy 45 tys. zł wynajmiemy dużo lepszy sprzęt filmowy i będziemy mogli pokazać Hamtramck w kinowej jakości.

 

Za 55 tys. zł będziemy mogli zostać dłużej w Stanach, żeby wykonać dodatkową serię wywiadów z mieszkańcami i pracownikami polskich i muzułmańskich organizacji z aglomeracji Detroit. Porozmawiamy z nimi na temat zmian, które zachodzą w mieście. 

  

Kiedy film będzie gotowy?

 

Zdjęcia wykonamy w listopadzie tego roku przed wyborami i w czasie wyborów samorządowych w Hamtramck. Postprodukcja filmu (montaż, korekcja barwna, udźwiękowienie) odbędzie się w 2018 roku. Planujemy zorganizować premierę jesienią 2018 roku.

 

Gdzie i kiedy film będzie prezentowany?

 

Schabowy z hummusem powstaje po to, żeby wywoływał dyskusję. Bardzo nam zależy w Fundacji Przasnyskiej na tym, żeby po premierze film żył: był oglądany i dyskutowany. Dlatego zaprezentujemy go na festiwalach i przeglądach filmowych, zorganizujemy pokazy połączone z dyskusjami na temat relacji Polaków i muzułmanów. Udostępnimy film także w Internecie w serwisie VOD (najpierw naszym darczyńcom). Trafi także na płyty DVD, które będą uzupełnione broszurą o filmie, projekcie, Hamtramck i darczyńcach.


Eksploatacja filmu rozpocznie się po premierze, którą planujemy na jesień 2018 roku.
 

Niezależnie od dystrybucji prowadzonej przez Fundację Przasnyską będziemy także udzielać nieodpłatnej licencji na organizowanie pokazów filmu organizacjom pozarządowym, instytucjom, szkołom a także osobom fizycznym. Jeśli myślisz, że organizacja takiego pokazu w Twojej miejscowości lub instytucji może być dobrym pomysłem - daj znać już teraz. Będziemy mieć większą motywację do pracy! 

 

Co już jest zrobione w tym projekcie?

 

Wykonaliśmy w Fundacji Przasnyskiej dokumentację do filmu. Spotkałem się w tym roku w USA z przedstawicielami władz miejskich Hamrtramck, byłem na spotkaniu muzułmańskich kandydatów do rady miejskiej i na stanowisko burmistrza. Przeprowadziłem zdalnie wywiady z kilkunastoma mieszkankami i mieszkańcami Hamtramck oraz kwerendę prasy lokalnej z ostatnich kilku lat. Przeanalizowałem literaturę na temat Hamtramck i badania dotyczące Polonii w Stanach Zjednoczonych. Zrobiliśmy w Fundacji analizę badań dotyczących sytuacji społecznej i ekonomicznej stanu Michigan, aglomeracji Detroit i Hamtramck. Na tej podstawie powstał scenariusz filmu. 

 

Zebraliśmy też 15 tys. zł na wyjazd – są to środki własne Fundacji Przasnyskiej.

 

Dlaczego crowdfunding?

 

Kwota 50 tysięcy złotych to około 1/3 kosztów produkcji filmu. Pozostałe środki pozyskujemy od mecenasów, partnerów. Są to także środki własne Fundacji. Otrzymaliśmy deklarację wsparcia postprodukcji filmu, jednak żeby skorzystać z tych nieodpłatnych usług, zdjęcia musimy wykonać na własny koszt. Dlatego zdecydowaliśmy się na crowdfunding. Finansowanie społecznościowe to jedyna forma finansowania, która zapewnia niezależność projektowi dokumentalnemu, na temat, który wywołuje tak duże emocje w polskim społeczeństwie. 

  

Nagrody

 

 

Nagrody za poszczególne kwoty wsparcia będą stanowiły połączenie wybranych nagród z poniżeszj listy.

 

 • Podziękowanie w Internecie opublikowane na stronie internetowej filmu oraz fanpejdżu na Facebooku. Podziękowanie na Facebooku będzie miało formę personalizowanej grafiki z Twoim nazwiskiem i identyfikacją filmu. Taką grafikę będzie można udostępnić w swoich kanałach w mediach społecznościowych. 
 • Dostęp do filmu w wersji cyfrowej na VOD. Otrzymasz hasło do odblokowania filmu. Można go będzie obejrzeć wielokrotnie w Internecie.

 • Twoje nazwisko w napisach końcowych filmu.

 • Twoje nazwisko w broszurze dołączonej do płyty DVD.

 • Pocztówka z odręcznymi podziękowaniami wysłana z Hamtramck w USA w czasie realizacji zdjęć do filmu.

 • Płyta DVD z filmem i broszurą o filmie z dedykacją autorów.

 • Zaproszenie na premierę filmu dla 1 lub 2 osób.

 • Specjalny film z podziękowaniami autorów przygotowany specjalnie dla Ciebie lub Twojej firmy. Można go będzie udostępnić w mediach społecznościowych.

 • Specjalne, odrębne imienne podziękowanie dla Ciebie lub Twojej firmy w napisach końcowych filmu razem z publikacją logotypu Twojej marki.

 • Zorganizujemy pokaz filmu ze spotkaniem z autorami w wybranym przez Ciebie miejscu – np. w Twoim mieście lub firmie.

 • Otrzymasz status „Mecenasa Filmu”. Twoje nazwisko lub nazwa Twojej firmy z jej logotypem pojawią się w czołówce filmu.

 • Prezentacja informacji o udzielonym wsparciu we wszystkich materiałach promocyjnych filmu.

 

Różne nagrody będą dostępne w różnych momentach. Podziękowanie w Internecie pojawi się po zakończeniu zbiórki. Pocztówka w czasie realizacji zdjęć. Pozostałe nagrody związane z eksploatacją i promocją gotowego filmu będą dostępne po zakończeniu montażu.

 

Jeśli chcesz zostać Mecenasem Filmu, udzielić produkcji wsparcia inną kwotą lub w innej formie, albo jeżeli chcesz zorganizować w przyszłości pokaz filmu w wybranym przez siebie miejscu – skontaktuj się z Fundacją Przasnyską. Jesteśmy otwarci na wszelką współpracę. 

 

Kontakt

Fundacja Przasnyska

tel. 791608313

fundacja@przasnyska.pl

Media o Twoim projekcie:

Czarny sen prawicowców. W najbardziej polskim miasteczku w USA władzę przejmują muzułmanie

natemat.pl | 2017-09-28

Majewski kontra Hassan. Rządząca od trzech kadencji burmistrz zmierzy się z radnym pochodzącym z Bangladeszu. A jeszcze kilkanaście lat temu na ulicach najbardziej polskiego miasteczka w USA nie można było zobaczyć kobiet w burkach.

Wszystkie oczy na nich

www.polityka.pl | 2017-08-17

Hamtramck – kiedyś najbardziej polskie miasto w USA. Dziś rządzą w nim muzułmanie.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 17.10.2017 22:10