Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Joanna Matias

Joanna Matias

Szczecin, Poland

Joanna Matias – Prawniczka z wykształcenia , podróżniczka z zamiłowania. Szczecinianka. Założyła i prowadzi stronę o Polakach z Santa Rosa www.santarosa.com.pl oraz o podróżach www.facebook.com/podrozepraktycznie. Jako dziecko marzyła o podroży do Santa Rosa i pisaniu książek. W Santa Rosa była już kilkakrotnie. Aby urzeczywistnić drugie marzenie właśnie założyła wydawnictwo i zgłosiła projekt do Polakpotrafi.pl.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10279 PLN z 9800 PLN

82 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

104%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.08.2017.

Santa Rosa - Polacy w Meksyku

O projekcie

Kogo zainteresuje książka? Po pierwsze osoby, które mają ochotę zająć się niezwykle satysfakcjonującym hobby: poszukiwaniem własnych korzeni. Po drugie tych, którzy chcieliby się dowiedzieć co to znaczy być uchodźcą wojennym i jak wielka polityka może wpłynąć na los zwykłych ludzi. Po trzecie tych, którzy nie boją się prawdziwych opowieści i  związanego z tym współodczuwania smutku i radości. Po czwarte : lubiących podróżować i planujących wyprawę - zwłaszcza do Meksyku. 

 Santa Rosa to nazwa hacjendy - schronienia dla  grupy 1500 Polaków, głównie kobiet i dzieci, które  po wywiezieniu na Syberię  przez Persję i Indie dotarły w 1943 roku do Meksyku. Jest to także miejsce urodzenia mojego ojca. Przez całe lata marzyłam aby tam pojechać. Kiedy wreszcie w Polsce zmienił się ustrój i  dostaliśmy paszporty, wydarzenia potoczyły się w zupełnie nieprzewidywalnym kierunku. Zostałam bohaterka filmu dokumentalnego. Dzięki  stronie internetowej, którą założyłam  www.santarosa.com.pl , poznałam osoby w różny sposób związane z  hacjendą i ich  krewnych.

Książka jest reportażem, ale zawiera taką ilość opowieści i wątków przeróżnych bohaterów że mogłaby z niej powstać kilku tomowa powieść. Lata: 1924-2017. Miejsce akcji: Polskie Kresy przed II wojna światową, Syberia, Kazachstan, Persja,  Indie, Nowa Zelandia, Meksyk, Stany Zjednoczone,  Szczecin. Bohaterowie: autentyczni ludzie i ich tragedie, sukcesy, miłości, marzenia... Ilustracjami do książki są zdjęcia z Meksyku lat 40.

Wiem, że dla wielu osób książka to treść, ale dla mnie liczy się też okładka. Chcę żeby  „Santa Rosa” była po prostu ładna. Z dużą ilością zdjęć. Z twardą okładką.  Dlatego pierwszy nakład, przy tym budżecie to tylko 250 egzemplarzy. Zebrane fundusze pozwolą mi na pokrycie kosztów :

Redakcja, korekta, skład –około 3400 złotych.

Wydruk książki  –około 5600 

Prowizja za możliwość prowadzenia projektu i koszty obsługi finansowej  (10% zgromadzonej kwoty) – 900zł Koszty nagród i ich dostarczenia pokrywam we własnym zakresie.

Jeżeli nie uda mi się zebrać kwoty minimalnej - 9800 złotych, wówczas podmiot prowadzący obsługę finansową  portalu polakpotrafi.pl zwróci Państwu wpłacone pieniądze. 

 

 

Jeżeli uda mi się zebrać:

powyżej 150 % -  Zwiększenie nakładu. Przekazanie części książek szkolnym bibliotekom.

powyżej  300%. – przetłumaczenie książki na język hiszpański lub  angielski i wydanie jej  w formie e- booka.

 

 

Crowdfunding to po polsku finansowanie SPOŁECZNOŚCIOWE.  Mój projekt to nie tylko wydanie książki : to przede wszystkim rozpowszechnianie pewnego bardzo pozytywnego przesłania: bohaterowie Santa Rosa to ludzie, którzy mimo ciężkich doświadczeń związanych z walką o przeżycie w syberyjskich realiach dzięki własnej wytrwałości i życzliwości Meksykanów osiągneli sukces. Co więcej, uważają niesienie pomocy innym za swój moralny obowiązek.  Zwykła ludzka życzliwość może zmieniać świat!

Powstanie książki jest elementem pewnego procesu, który nie byłby możliwy bez zaangażowania wielu osób:

Ø  Gdyby nie społeczeństwo meksykańskie, które (dosłownie) z otwartymi ramionami przyjęło Polaków – nie byłoby o czym pisać

Ø  Gdyby nie moja rodzina – nie zostałabym "zarażona" tematem i nie wiem czy pojechałabym do Meksyku. Książka oparta jest na wspomnieniach mojego ojca Bogdana Matias oraz jego rodzeństwa: Janiny Kujawy i Ryszarda Matias. Olbrzymie podziękowania należą się również mojej mamie  Aleksandrze Matias, siostrze- Agnieszce,  kuzynce  - Alinie Kujawie - za ciągłe wsparcie  i moim przyjaciółkom – Marcie Kuchalskiej i Edycie Świtalskiej, które w poszukiwaniu informacji wertowały Internet. Agnieszka Piskorek pomaga mi redakcji ksiązki i przesyła linki : "jak pisać" a Arek Krupa wspiera konstruktywną krytyką.

Ø  Gdyby nie Piotr Piwowarczyk, który mieszkając w Meksyku też „zaraził się” ideą Santa Rosy  nie powstałby pomysł na film. Piotr na co dzień pomaga dzieciom z meksykanskiego sierocińca.

Ø  Gdyby nie twórcy filmu : reżyser : Sławomir Grunberg, Dariusz Kowalski, Katka Reszke, Manuel Zurita nie miałabym okazji poznać dzieci z Santa Rosa mieszkających w Meksyku i Stanach Zjednoczonych. A gdyby nie konsul honorowy Zbigniew Ligierko oraz dziennikarze: Andrzej Kotula  i Joanna Skonieczna premiera filmu w Szczecinie nie zakończyła by się tak olbrzymim sukcesem .

 

Ø  Gdyby nie ludzie z firmy Market Link – którzy  utworzyli moją stronę nie mogłabym poznać wielu  osób poszukujących rodzin, które do mnie napisały.  Gdyby nie Krzysztof Smoliński nie poradziłabym sobie w kwestiach technicznych.

 

Ø  I wreszcie ta książka by nie powstała gdyby nie olbrzymia pomoc osób,  które są  jej bohaterami  - dzieci z Santa Rosy - i ich rodzin:

 

          pani Teresa Sokołowska (Niedzielska) i pan  Bronisław Stefański (udostępnili mi swoje pamiętniki),  pani Anna Żarnecka , pani Franciszka Peter, pani Aleksandra Grzybowicz, Walentyna Grycuk, pan Wojtek Stebelski (udostępnił mi dziennik swojego ojca), Ania Zuska  z rodziną Gumplowicz i Jaskold, pani Felicja Śmiertka, pani Barbara Zielińska oraz Marcin Hippe i rodzina Dydusiaków . Dziękuję!

 

 

joannamat@wp.pl

 

 

 

Proces wydawniczy trwa od 3 do 5  miesięcy od ukończenia projektu. O ile projekt się powiedzie - od połowy października powinnam rozsyłać książki.

 

 

Media o Twoim projekcie:

Patronat honorowy Ambasady Meksyku w Polsce

www.facebook.com | 2017-07-19

Gorąco zachęcamy do wsparcia projektu Pani Joanny Matias! Pani Joanna Matias poprzez crowdfunding www.polakpotrafi.pl/projekt/santa-rosa zabiera środki na swój projekt- książkę pt. „Santa Rosa”.

Meksyk z Facebooka - reportaż Joanny Skonieczne

radioszczecin.pl | 2017-06-14

Szczecinianka Joanna Matias jest bohaterką filmu o Santa Rosa, czyli polskiej kolonii w Meksyku. Dokument opowiada o mało znanym epizodzie z czasów II wojny światowej, jakim był pobyt w Meksyku 1,5 tysiąca polskich uchodźców. Właśnie z Santa Rosa wiążą się losy Joanny Matias. Tam pobrali się jej dziadkowie, tam urodził się także jej tato - Bogdan Matias. Reportaż Joanny Skoniecznej "Meksyk z Facebooka".

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.08.2017 18:06