Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Karolina Ruta

Karolina Ruta

Poznań

Miłośniczka sportów wszelakich, a zawodowo doktor nauk humanistycznych w dziedzinie językoznawstwa, wykładowca na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Moje zainteresowania badawcze skupiają się na uczeniu języka polskiego obcokrajowców i osoby niesłyszące. Ukończyłam też studia podyplomowe z Polskiego Języka Migowego.
A poza pracą potrzebuję sportu jak tlenu. Kiedyś trenowałam kick-boxing, dzisiaj kocham się w triathlonie, kolarstwie szosowym i bieganiu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9638 PLN z 8500 PLN

78 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

113%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.05.2017.

Rutka on tour

O projekcie

Chcę pojechać na Mistrzostwa Świata Amatorów w kolarstwie szosowym!

Brzmi jak marzenie? :) Tak, ale przy Waszym wsparciu i mojej ciężkiej pracy na treningach jest
w 100% możliwe do spełnienia!

We wrześniu 2016 roku zdobyłam 3. miejsce w kategorii K19-34 podczas wyścigu Śkoda Bike Challenge 120 km, tym samym otrzymując bilet i zaproszenie do udziału w Mistrzostwach Świata, które odbędą się w dniach 24-27 sierpnia 2017 roku w Albi we Francji.

Mistrzostwa Świata Amatorów w Kolarstwie Szosowym z serii Gran Fondo World Series, na które się zakwalifikowałam, organizowane są przez federację UCI (Union Cycliste Internationale).

Najlepsza kobieta na świecie w kolarstwie szosowym amatorów zostanie wyłoniona spośród uczestniczek, które zdecydują się pojechać trasą niemal 100 kilometrów. A tak przedstawia się cały dystans wraz profilem trasy:

Nie uprawiam sportu zawodowo, choć bardzo bym chciała. Nie mam za sobą sztabu sponsorów, więc muszę pracować ;) Jestem doktorem nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, tuż przed habilitacją. Zajmuję się współczesnym językoznawstwem, nauczaniem języka polskiego jako obcego, zarówno cudzoziemców, jak i osób głuchych. Piszę właśnie książkę na temat sprawności pisania w języku polskim wśród osób z dysfunkcją słuchu.

Ukończyłam też studia podyplomowe z Polskiego Języka Migowego na Uniwersytecie Warszawskim.

Moja rozprawa doktorska została nagrodzona w V Konkursie imienia Majera Bałabana
na najlepsze prace doktorskie i magisterskie o tematyce żydowskiej, organizowanego przez Żydowski Instytut Historyczny im. E. Ringelbluma.

Za działalność naukową na rzecz osób niesłyszących otrzymałam również Nagrodę im. Artura Rojszczaka przyznaną przez Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Więcej o tym przeczytać możesz tutaj:

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,382878,dr-karolina-ruta-zdobyla-tegoroczna-nagrode-im-artura-rojszczaka.html

Mam dużo szczęścia, bo zarówno praca zawodowa jak i sport są moimi pasjami. Mam poczucie, że jestem w dobrym miejscu. I może dlatego mam w sobie tyle energii do realizacji wszystkich celów.

Szansa wystawienia projektu na profilu Polak potrafi to też szansa na przełamanie stereotypu,
że poloniści sa nudni i niepotrzebni, a panie od polskiego nie mają innych zainteresowań poza sprawdzaniem błędów stylistycznych w pracach studentów ;)

Bo można pracować naukowo i robić jeszcze coś ciekawego. Jestem tego żywym przykładem :)

 

Możesz być częścią mojej drużyny! Dzięki tej formie finansowania, jaką jest crowdfunding, wspólnie uda nam się zrobić coś naprawdę ważnego i ambitnego.

Pomagając mi, staniesz się osobą, dzięki której będę mogła zrealizować jak dotąd najważniejszy cel sportowy w moim życiu. Ty masz wpływ na mój sukces. Możemy stworzyć tandem - ja będę motorem działań, a Ty będziesz sprawcą, dzięki któremu ten motor zostanie wprawiony w ruch.

Razem zrobimy coś naprawdę dobrego! Pojedziemy na Mistrzostwa Świata i pokażemy, że Polki mogą walczyć o najwyższe trofea na arenie międzynarodowej. Nie tylko piłkarze, siatkarze, szczypiorniści czy skoczkowie mają potencjał. Kobiety na rowerach też go mają!

Moim sportowym zmaganiom kibicują najbliżsi. Kibicują tak mocno, że postanowili stworzyć #teamRutka, który jest ze mną obecny nie tylko na zawodach. Spotykamy się też na treningach. Możesz do nas dołączyć!

Ponadto od ponad roku przynależę do amatorskiej drużyny sportowej Motiv Home Team, która widoczna jest na wielu imprezach sportowych, nie tylko jako uczestnicy zawodów, ale też jako głośna grupa dopingująca i wspierająca zawodników:

Wspierając mój projekt, staniesz się częścią naszego teamu. Od tej pory będziemy wspólnie przeżywać wszystkie starty, cieszyć się z sukcesów i zapominać o porażkach :) Będziesz mógł na bieżąco śledzić moje poczynania nie tylko na Mistrzostwach Świata we Francji, ale też podczas zawodów triathlonowych, kolarskich i duathlonowych, które mam zaplanowane w tym roku.
A wyzwań jest sporo, więc doping będzie mi bardzo potrzebny.

Co jeszcze możesz z tego mieć? Będąc członkiem #teamRutka, będziesz świecił przykładem i rozpowszechniał bardzo pozytywny przekaz dla innych - że sportem można się bawić na najwyższym poziomie. I że chcieć, to móc, a różnice w poziomie wysportowania nie są żadną przeszkodą, by dzielić się swoimi osiągnięciami i realizować swoje cele, bo każdy ma swój Everest. I osiągnięcie każdego szczytu wymaga takiego samego zaangażowania, pasji i cierpliwości. Będąc w takiej drużynie jak nasza, nauczysz się sięgać wysoko po najbardziej skryte marzenia, obierać cele, które przy wspólnym wsparciu osiągniesz.
W grupie siła!

 

Jak zapewne wiecie, takie przedsięwzięcie jak udział w wysokiej rangi zawodach sportowych wymaga poświęcenia czasu i gotówki. 

Mając zabezpieczoną pewną sumę pieniędzy, będę mogła przygotować się do Mistrzostw, korzystając z lepszego sprzętu, a przede wszystkim będę miała na czym i w czym w nich pojechać. Zebranie minimalnej kwoty 8 500 zł pozwoli mi pokryć koszty związane z przygotowaniem się i samym startem w zawodach, m. in.:

 • przejazd autem: Poznań - Albi i powrót: 1900 km w jedną stronę: ok. 1800 zł w dwie strony
  z opłatami za autostrady
 • noclegi: ok. 1500 zł (5 nocy)
 • start w zawodach: licencja kolarska: 100 zł, ubezpieczenie NNW i OC: 350 zł, opłata startowa
  90 euro - licencja kolarska jest niezbędnym dokumentem, który każdy zawodnik musi posiadać, by móc wystartować w MŚ; ubezpieczenie również jest obowiązkowe.
 • strój kolarski: ok. 380 zł - udział w zawodach o randze Mistrzostw Świata nakłada na uczestników obowiązek startowania w strojach afiliowanych przez narodowy związek kolarski. Strój taki jest zawsze w barwach narodowych. Firma Martombike, która jest partnerem w moim projekcie, stworzy moją odzież startową z materiałów najwyższej jakości i w odpowiedniej kolorystyce.

 • buty szosowe kolarskie: ok. 800 zł - zapewnią mi komfort jazdy w każdych warunkach. Nie posiadam butów szosowych. A jest to część sprzętu kolarskiego, który ma ogromne znaczenie w osiąganiu dobrych wyników.Wszyscy profesjonalni kolarze potwierdzają, że warto dołożyć do dobrego obuwia, ponieważ przenoszona siła w dużym stopniu zależy od wygodnego, dobrze dopasowanego i sztywnego buta. Lepiej dopasowany but z dobrze dociskającym systemem zapięć zniweluje do minimum wolną przestrzeń w bucie, a ta powoduje zmniejszenie efektywności pedałowania. Karbonowa podeszwa gwarantuje odpowiednią sztywność. Im większa sztywność, tym pewniejsze prowadzenie roweru i doskonałe podparcie. Ma ona też niezwykle istotne znaczenie przy rozwijaniu prędkości, ponieważ daje możliwość przeniesienia maksymalnej siły z nogi na pedały.

 • kask aerodynamiczny: ok. 1000 zł - pozwala on mieć pełen komfort jazdy w terenie. Dzięki zintegrowanej szybce nie ma potrzeby dopasowywania okularów do kasku. Dobrze dobrany i skonstruowany kask pozwala zaoszczędzać cenne sekundy. W kolarstwie można "kupić czas". Najszybciej efekty w poprawie czasu osiągane są dzięki właściwej pozycji na rowerze, ale też własnie dzięki stosowaniu odpowiednich butów i kasku aerodynamicznego.

 • koszty związane z projektem, to także 9.9% dla portalu Polak.potrafi za obsługę i transakcje, realizacja nagród, czy wydatki, które już poniosłam, za przygotowanie graficzne projektu.

Jeśli projekt uzyska ponad 100% finansowania, to dodatkowe środki przeznaczę na:

 • ulepszenie swojego roweru szosowego. Rower, który posiadam, jest sprzętem ze średniej półki, ale da się na nim pojechać na zawodach. Jeśli uzyskam ponad 150% finansowania, to będę mogła wymienić w nim niektóre elementy z osprzętu, by podnieść komfort i dynamikę jazdy.
 • dodatkowe środki będę mogła przeznaczyć również na zakup suplementów diety potrzebnych przy tak intensywnych treningach, jakie wykonuję każdego tygodnia. Odpowiednia suplementacja pozwala na szybszą regenerację organizmu, zwiększenie wytrzymałości i siły.
 • jeśli projekt spotka się z bardzo, bardzo, bardzo dużym zainteresowaniem, to kupię nowy rower szosowy dostosowany do wymogów federacji UCI, która organizuje Mistrzostwa Świata. Zgodnie z wymogami UCI rower musi spełniać szereg wytycznych (musi mieć odpowiedni limit wagowy, odpowiednie długości sztycy, ramy geometryczne itd.). Ten, o którym marzę, jest w całości wykonany z karbonu i posiada najwyższej klasy osprzęt (Shimano, Dura Ace 9000). W rowerach szosowych istotnym elementem są też koła, których koszt jest bardzo wysoki w porównaniu z resztą osprzętu (same koła dobrej jakości kosztują od 5 000 zł). O, taki byłby idealny:

Szczegółowe informacje na temat wymaganych wymiarów rowerowych opisane są tutaj: http://www.albi2017cycling.eu/en/node/155

 

Ponieważ możesz sprawić, że przez chwilę poczuję się jak zawodowiec, biorąc udział w zawodach o międzynarodowej randze.

Udział w Mistrzostwach Świata będzie dla mnie najlepszą nagrodą za dziesiątki godzin, które każdego tygodnia poświęcam na treningi. Jestem amatorką, ale z ambicjami profesjonalistki.
Jak podejmuję się jakiegoś zadania, to zawsze daję z siebie wszystko, by osiągnąć założony cel. Sport towarzyszy mi od bardzo dawna, jednak dopiero od 4 lat traktuję go bardzo, bardzo poważnie. Kiedy w 2014 roku wygrałam swoje pierwsze w życiu zawody biegowe na dystansie ultra (było to 55 km) i stanęłam na najwyższym stopniu podium, to poczułam, że to jest mój świat. Nigdy, nie tylko w sporcie, nie odpuszczam i stawiam sobie ambitne cele. Potrafię się poświęcić na treningach w 101%.

W ogromnym skrócie moje podejście do sportu przedstawia ten filmik:

Jeśli uda mi się pojechać na zawody do Francji i stanę na linii startu z najlepszymi kobietami z całego świata, to zrobię wszystko najlepiej jak będę umiała. Pojadę tak, by na mecie móc ze spokojną głową powiedzieć, że każdy grosz warty był wydania, by tam być.
A każda kropla potu warta była wylania na trasie. Bo będą one dowodem na to, że marzenia się spełniają. Tylko trzeba bardzo, bardzo, bardzo mocno w to wierzyć i ciężko na to pracować!

Wierzę, że z Twoją pomocą uda mi się zrealizować marzenie. Dlatego też już od października 2016 roku trenuję regularnie 6 razy w tygodniu, niekiedy dwa razy dziennie, by w sierpniu być w życiowej formie i pokazać, że RUTKA POTRAFI!

 Przygotowałam dla Was wiele nagród, a niektóre z nich powstały specjalnie na potrzeby naszego projektu. Dzięki nim będziemy widzialni i rozpoznawalni w każdym zakątku świata :)

Lista moich osiągnięć sportowych jest już dość imponująca:

BIEG:

I miejsce w kategorii K 30 w półmaratonie "Latający Olęder" w ramach Olęderskiego Festiwalu Biegowego (Sątopy, 26 kweitnia 2014 r.)

II miejsce w kategorii K30 w II Biegu Nadziei o Puchar Burmistrza Środy Wielkopolskiej
(Środa Wielkopolska, 7 czerwca 2014 r.)

III miejsce wśród kobiet w X Biegu pod Tysiącletnimi Dębami na dystansie półmaratonu
(Kazimierz Biskupi, 2 sierpnia 2014 r.)

I miejsce wśród kobiet w ultrabiegu crossowym Forest Run na dystansie 44 km
(Wielkopolski Park Narodowy, 20 września 2014 r.)

II miejsce w kategorii K20-39 w V Eco Cross Biegu dookoła Jeziora Miejskiego
(Złotów, 5 lipca 2014 r.)

I miejsce wśród kobiet K30 w ultramaratonie GWiNT na dystansie 55 km
(Nowy Tomyśl,10 maja 2014 r.)

II miejsce w kategorii K30 podczas II Woli Biegania
(Poznań, 28 marca 2015 r.)

I miejsce wśród kobiet w maratonie crossowym w ramach Olęderskiego Festiwalu Biegowego, (Jastrzębsko Stare, 25 kwietnia 2015 r.)

I miejsce wśród kobiet w ultramaratonie GWiNT na dystansie 110 km
(Grodzisk, Wolsztyn, Nowy Tomyśl, 9 maja 2015 r.)

II miejsce w kategorii K30-39 w I Półmaratonie Szpota
(Swarzędz, 25 września 2016 r.)

ROWER:

Puchar Prezydenta Miasta Gniezna Tomasza Budasza za I miejsce w III Zimowym Wyścigu Rowerowym "Winter Race 2016" w kategorii Kobiet Sport
(Skorzęcin, 13 marca 2016 r.)

III miejsce w kategorii K19-34 w wyścigu 120 km Škoda Bike Challenge
(Poznań, 11 września 2016 r.)
i awans na Mistrzostwa Świata Amatorów w Kolarstwie Szosowym
(Albi, Francja, 24-28 sierpnia 2017 r.)

TRIATHLON:

I miejsce w kategorii K30 - 1/8 IronMan Triathlon Lubasz
(Lubasz, 15 maja 2016 r.)

III miejsce w kategorii K30 - 1/4 IronMan Triathlon Lusowo
(Lusowo, 18 czerwca 2016 r.)

II miejsce wśród kobiet - 1/2 IronMan Triathlon Szczecin
(3 lipca 2016 r.)

II miejsce w kategorii K2 - 1/2 IronMan Volvo Triathlon Series
(Chodzież, 14 sierpnia 2016 r.)

DUATHLON:

I miejsce wśród kobiet w 2. Duathlon Tor Poznań
(Poznań, 24 kwietnia 2016 r.)

I miejsce wśród kobiet w Champion Duathlon na dystansie długim
(Czempiń, 7 maja 2016 r.)

II miejsce wśród kobiet w Zielonka Cross Duathlon
(Zielonka, 30 października 1016 r.)

POZOSTAŁE:

I miejsce w VI Otwartych Mistrzostwach GKB w Biatlonie Letnim
(Zdrój, 24 sierpnia 2014 r.)

II miejsce wśród kobiet podczas zawodów crossfitowych Top Crosser
(Poznań, 6 sierpnia 2016 r.)

Zostałam już zauważona jako sportowiec między innymi przez organizatorów Poznańskiego Półmaratonu, którzy zaproponowali współpracę przy kręceniu klipu promocyjnego na zbliżającą się 10. edycję PKO Poznań Półmaraton, która odbędzie się 26 marca 2017 roku:

https://www.youtube.com/watch?v=JWgR2z6k9sk

Jako że pochodzę z małej miejscowości, to moje osiągnięcia sportowe wzbudzają spore zainteresowanie wśród lokalnej społeczności. W mediach często pojawiają się notatki prasowe
o zdobytych pucharach i o samej pasji do sportu.

Niektóre z nich można przeczytać również w wersji elektronicznej, np.:

 • o zdobyciu I miejsca wśród kobiet K30 w ultramaratonie na dystansie 55 km (2014 r.):

https://zlotowskie.pl/artykul/wybiegala-piate-miejsce-wsrod-kobiet

 • o zdobyciu I miejsca wśród kobiet w ultramaratonie na dystansie 110 km (2015 r.)

https://zlotowskie.pl/artykul/sukces-zakrzewianki

 • o zdobyciu III miejsca wśród kobiet K19-34 na zawodach kolarskich Skoda Bike Challenge
  i uzyskaniu awansu na udział w Mistrzostwach Świata Amatorów we Francji:

https://zlotowskie.pl/artykul/pojedzie-w-mistrzostwach-swiata

 • o rodzinnej pasji do sportu:

https://zlotowskie.pl/artykul/karolina-i-przemyslaw-ruta-rodzenstwo-w-swiecie-triathlonow

Dzięki sukcesowi tego projektu może znów zrobić się o mnie głośno i media będą o nas pisać :)

Przecież: Polak potrafi! Rutka potrafi! Prawda?

 

Partnerami wspierającymi moje działania sportowe są: 

Więcej o moich osiągnięciach sportowych i nie tylko można dowiedzieć się, odwiedzając mój profil na Facebooku: https://www.facebook.com/karolina.ruta.52 oraz na Instagramie: https://www.instagram.com/rutka/

Zachęcam też do kontaktu drogą mailową. Chętnie odpowiem na wszystkie pytania o sport
i o język polski: karolina.ruta100@gmail.com

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 09.05.2017 22:10