Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Piotr Leszczyński

Piotr Leszczyński

Łódź, Polska

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

margrot

margrot

Łódź, Polska


1764 PLN z 14700 PLN

19 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

12%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2018.

Przełęcz Diatłowa 2018 - badawcza ekspedycja

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

 

  

Celem głównym projektu jest stworzenie filmów reportażowych dotyczących tragedii na Przełęczy Diatłowa.

 

Do realizacji celu głównego konieczne jest przeprowadzenie badawczej ekspedycji na Przełęcz Diatłowa obejmującej odtworzenie szlaku przebytego przez dziewięcioosobową grupę Diatłowa - uczestników nieszczęsnej "tragedii na Przełęczy Diatłowa" z 1959 roku. Do incydentu doszło na terenie Uralu północnego w Związku Radzieckim. Ekspedycja jest próbą rozwikłania tajemniczych wątków z nią związanych. "Tragedia na Przełęczy Diatłowa" to wykątkowo interesująca karta historii Rosji.

 

Cele szczegółowe:

 

►Marsz przez tereny tajgi szlakiem przebytym przez grupę Diatłowa
►Badanie lokalizacji, w których odnaleziono namiot oraz ciała studentów
►Wizyta w uczelni, w której studiowali Diatłowcy
►Wizyta w Fundacji Grupy Diatłowa oraz wywiady
Odwiedziny cmentarza Michaiłowskiego i Iwanowskiego w Jekateryburgu
►Wywiady z badaczami tragedii z Rosji
Wywiady z lokalną społecznością
Analiza hipotez zdarzeń
►Przeloty dronem w lokalizacjach: Wiżaj, 41-sza osada, 2-ga północna osada, Otorten, Uszma, Manpupuner
►Wejście na górę Chistop [Чистоп] (1.290 m)
►Wejście na górę Otorten [Отортен] (1.234 m)
►Marsz do Manpupuner [Мань-Пупу-нёр]
►Relacja z poszukiwań YETI

*na obecnym etapie, nie wykluczamy żadnej hipotezy.

 

Po ekspedycji zebrane materiały zostaną wyemitowane w formie filmów reportażowych.

 

 

 

"Tragedia na Przełęczy Diatłowa" to tajemnicze i poruszające wydarzenia, które miały miejsce w Rosji, zimą, na terenach uralskiej tajgi w 1959 roku. Ośmioro studentów oraz 37-letni przewodnik z Lermantowa na Kaukazie, zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich niesamowicie ciekawa i wciągająca historia, która przyprawia o ciarki na skórze, zasługuje na szczególną uwagę. Dokładny przebieg zdarzeń na Przełęczy Diatłowa po dziś dzień nie został ustalony i wciąż nurtuje szerokie grono pasjonatów, badaczy, a nawet polityków rosyjskich. Ekspedycja śledcza, która w lutym 1959 roku, po niemal miesiącu od tragedii, helikopterem przyleciała na miejsce, zebrała pokaźną ilość materiałów dowodowych, zapisków i fotografii. Sprawa kryminalna, protokoły, ekspertyzy i przesłuchania nie przyniosły odpowiedzi na pytanie: «co tak naprawdę się tam stało?». Wszystko to w imponujący sposób wzbogaca tą mrożącą krew w żyłach historię.

 

 

 

Nasz projekt badawczej ekspedycji na Przełęcz Diatłowa obejmuje zakresem podróż na Ural w Rosji. Docelowa trasa rozpoczyna się od miejsca, z którego wyruszyła grupa Diatłowa - Jekaterynburga, i przebiegać będzie aż po miejsce feralnych zdarzeń na przełęczy Diatłowa. W tym czasie przeprowadzone zostaną rozmowy z lokalnym społeczeństwem, Rosjanami zajmującymi się badaniem tej sprawy oraz autorami książek i przedstawicielami Fundacji Diatłowa. Wykonane zostaną liczne przeloty dronem w kluczowych lokalizacjach takich jak Wiżaj, 41-sza osada, 2-ga osada północna, Otorten czy Manpupuner. Nasze noclegi odbędziemy w tych samych lokalizacjach, w których nocowali Diatłowcy. Po noclegu na osławionej przełęczy wyruszymy w kierunku szczytu Otorten. Tam sfilmujemy ujęcia panoramy regionu i rozpoczniemy etap marszu w stronę skał Manpupuner. Łącznie w dzikiej tajdze spędzimy 10 dni. Przebędziemy pieszo około 300 km. Łącznie wyprawa potrwa 20 dni. Wykonamy mi. przeloty dronem z miejsca znalezienia ciał Doroszenki i Kriwoniszenki przy sosnie, aż do lokalizacji porzuconego namiotu. Wejdziemy na górę Kholat Syakhl i stamtąd przelecimy nad Przłęczą Diatłowa. Zagwarantuje to niepowtarzalne widoki i znacznie wzbogaci nasze materiały z Rosji. Ponadto planowane są przeloty w następujących lokalizacjach: Wiżaj, 41 osada drwali, Uszma, druga północna osada, Manpupuner.

 

 

 

W przyszłości planowana jest również ekspedycja na przełęcz w okresie ziomowym. Będzie cennym uzupełnieniem całej inicjatywy oraz motywacją do wydania ilustrowanej, polskojęzycznej książki o incydencie na Przełęczy Diatłowa. Publikacja wymaga odpowiedniego zilustrowania stąd pomysł wyprawy na przełęcz również w okresie obfitej pokrywy śnieżnej.

 

 

Aparat fotograficzny Zorki 1 wyposażony w obiektyw Industar - 22 (ogniskowa 50 mm) -  produkowany w latach 1948 - 1956 był na wyposażeniu Diatłowców oraz członków ekspedycji ratunkowej. To właśnie dzięki niemu historia ich ekspedycji została uwieczniona na tylu wspaniałych fotografiach. Będzie nieodłącznym elementem również i naszej wyprawy. Jego funkcja choć symboliczna, doda do całości trochę sowieckiego klimatu tamtych lat.

 

 

 

 

 

 

Do obwodu świerdłowskiego w Rosji dotrzemy komunikacją kolejową. Najpierw z Warszawy trasą "Polonez" do Moskwy, następnie koleją transsyberyjską do Jekaterynburga - stolicy obwodu Świerdłowskiego. Tam czeka nas przesiadka do regionalnego pociągu w kierunku Iwdiel, przez Sierow. Z Iwdiel podobnie jak Diatłowcy wynajętą ciężarówką dotrzemy do opuszczonej wioski Wiżaj, następnie do "sektora 41" (jest to jedna z osad drwali, w której studenci zatrzymali się na nocleg) skąd pieszo wyruszymy w kierunku przełęczy Diatłowa. Spędzimy tam noc i rano wyruszymy w stronę formacji skalnych Manpupuner.

 

 

 

 

 

 

Dla Wspierających nasz projekt przygotowaliśmy następujące nagrody:

 

►Gry Kholat w wersji cyfrowej (polskiego studia IMGN.pro)
►Materiały dotyczące ekspedycji w wersji elektronicznej (przetłumaczony na j.polski dziennik podróżniczy Diatłowców z 1959 roku, nasze dzienniki podróżnicze, ilustrowany e-book podsumowujący ekspedycję)
►Plakaty "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa) [wersja papierowa i wersja elektroniczna]
►Koszulki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)
►Kubki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)
►Certyfikaty Wspierającego (wersja papierowa i wersja elektroniczna)
►Wspólne spotkania po ekspedycji
►Weekendowa, wspólna wycieczka w polskie góry
►Pamiątkowe, rosyjskie magnesy na lodówkę
►Pocztówki z Rosji
 

100 egzemplarzy cyfrowych kopii gry na platformę Steam "KHOLAT"

Plakaty "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

 

Koszulki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

 

Kubki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

e-booki "Wyprawa na Przełęcz Diatłowa" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

 

Materiały dotyczące ekspedycji w wersji elektronicznej

 

 

 

Środki z uzyskanego wsparcia w całości zostaną przeznaczone na:

 

 

 

Szacowany, całkowity koszt projektu wynosi 22.654 zł. Zbieramy 14.700 zł (na chwilę obecną takiej wartości kosztów jesteśmy pewni). Pozostałe wydatki pokryjemy z własnych środków.

 

 

 

Oznacza to:

 

Zakup lepszego sprzętu - lepsza jakość udostępnionych fotografii i nagrań
Zakup dodatkowych baterii - większa ilość zebranego i udostępnionego materiału, opublikujemy więcej odcinków
Dodatkowe lokalizacje - zwiększymy zakres naszej ekspedycji o dodatkowe lokalizacje

 

  

 

 

Wyprawa odbędzie się w czerwcu 2018 roku. Pierwsze materiały opublikujemy na początku lipca.

 

 

 

 

 

Chcemy, żeby nasza seria dotycząca Przełęczy Diatłowa charakteryzowała się możliwie najwyższą jakością merytoryczną i techniczną. Solidne wykonanie pracy oraz efektowna prezentacja społeczności PolakPotrafi są priorytetami. To idealne miejsce do znalezienia szerokiego grona odbiorców, z którymi możemy podzielić się zainteresowaniem i przede wszystkim pasją związaną z badaniem okoliczności śmierci ekspedycji Diatłowa. Na szlaku naszej ekspedycji badawczej przygotowaliśmy wiele zaskakujących i interesujących niespodzianek.

 

 

 

 

 

Piotr Leszczyński - moja funkcja polegać będzie na filmowaniu, fotografowaniu oraz zdawaniu relacji z wyprawy za pośrednictwem YouTube. Ukończyłem tytułem magistra finanse i rachunkowość na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo zajmuję się handlem. Interesuje się grafiką komputerową, fotografią oraz sportem. Językiem ojczystym jest język polski. Znam także język angielski i rosyjski. Uwielbiam turystykę górską.

 

Андрей Николаев - (pol. Andriej Nikołajew) – jestem Rosjaninem. Mam 28 lat i mieszkam w Woroneżu, w którym studiowałem Informatykę na Państwowym Uniwersytecie Technicznym. Będę wspierał wyprawę merytorycznie oraz organizacyjnie. Mam za zadanie, poprzez kontakty w Rosji, zorganizować spotkania z rodziną Igora Diatłowa oraz badaczami tragedii. Zawodowo zajmuję się programowaniem. Lubię wspinaczkę górską, spadochroniarstwo oraz piesze wycieczki po Uralu. Poza językiem rosyjskim znam również język angielski.

 

Mariusz Grot - dołączyłem do Piotra i Andrieja aby wesprzeć wyprawę organizacyjnie. Moim zadaniem jest weryfikacja i urealnienie planu ekspedycji w terenie tajgi. Dzięki ukończonym studiom wyższym na kierunku geograficznym oraz doświadczeniu zdobytym w czasie licznych podróży mam nadzieję sprostać oczekiwaniom członków zespołu oraz wszystkich zainteresowanych wyprawą. Lubię sport i aktywne spędzanie czasu. Fizycznie jestem w pełni przygotowany na trudy wyprawy. Posługuję się językiem polskim, angielskim oraz słowackim.

 

 

 

 

►facebook: Przełęcz Diatłowa
►strona internetowa: przeleczdiatlowa.pl
►kanał YouTube: Przełęcz Diatłowa 
►kontakt: piotr.pl.leszczynski@gmail.com

 

 

 

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 18.03.2018 14:02