Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Piotr Leszczyński

Piotr Leszczyński

Łódź, Polska

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

margrot

margrot

Łódź, Polska


1524 PLN z 14700 PLN

15 Wspierający

24 dni do zakończenia

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 18.03.2018 14:02

Przełęcz Diatłowa 2018 - badawcza ekspedycja

This project is also available in english version. Click here to change language

O projekcie

 

  

Przeprowadzenie 3-osobowej badawczej ekspedycji na Przełęcz Diatłowa obejmującej odtworzenie szlaku przebytego przez dziewięcioosobową grupę Diatłowa - uczestników nieszczęsnej "tragedii na Przełęczy Diatłowa" z 1959 roku. Do incydentu doszło na terenie Uralu północnego w Związku Radzieckim. Ekspedycja jest próbą rozwikłania tajemniczych wątków z nią związanych. "Tragedia na Przełęczy Diatłowa" to wykątkowo interesująca karta historii Rosji.

 

Cele szczegółowe:

 

►Marsz przez tereny tajgi szlakiem przebytym przez grupę Diatłowa
►Badanie lokalizacji, w których odnaleziono namiot oraz ciała studentów
►Wizyta w uczelni, w której studiowali Diatłowcy
►Wizyta w Fundacji Grupy Diatłowa oraz wywiady
Odwiedziny cmentarza Michaiłowskiego i Iwanowskiego w Jekateryburgu
►Wywiady z badaczami tragedii z Rosji
Wywiady z lokalną społecznością
Analiza hipotez zdarzeń
►Przeloty dronem w lokalizacjach: Wiżaj, 41-sza osada, 2-ga północna osada, Otorten, Uszma, Manpupuner
►Wejście na górę Chistop [Чистоп] (1.290 m)
►Wejście na górę Otorten [Отортен] (1.234 m)
►Marsz do Manpupuner [Мань-Пупу-нёр]
►Relacja z poszukiwań YETI

*na obecnym etapie, nie wykluczamy żadnej hipotezy.

 

Po ekspedycji zebrane materiały zostaną wyemitowane w formie filmów reportażowych.

 

 

 

"Tragedia na Przełęczy Diatłowa" to tajemnicze i poruszające wydarzenia, które miały miejsce w Rosji, zimą, na terenach uralskiej tajgi w 1959 roku. Ośmioro studentów oraz 37-letni przewodnik z Lermantowa na Kaukazie, zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach. Ich niesamowicie ciekawa i wciągająca historia, która przyprawia o ciarki na skórze, zasługuje na szczególną uwagę. Dokładny przebieg zdarzeń na Przełęczy Diatłowa po dziś dzień nie został ustalony i wciąż nurtuje szerokie grono pasjonatów, badaczy, a nawet polityków rosyjskich. Ekspedycja śledcza, która w lutym 1959 roku, po niemal miesiącu od tragedii, helikopterem przyleciała na miejsce, zebrała pokaźną ilość materiałów dowodowych, zapisków i fotografii. Sprawa kryminalna, protokoły, ekspertyzy i przesłuchania nie przyniosły odpowiedzi na pytanie: «co tak naprawdę się tam stało?». Wszystko to w imponujący sposób wzbogaca tą mrożącą krew w żyłach historię.

 

 

 

Nasz projekt badawczej ekspedycji na Przełęcz Diatłowa obejmuje zakresem podróż na Ural w Rosji. Docelowa trasa rozpoczyna się od miejsca, z którego wyruszyła grupa Diatłowa - Jekaterynburga, i przebiegać będzie aż po miejsce feralnych zdarzeń na przełęczy Diatłowa. W tym czasie przeprowadzone zostaną rozmowy z lokalnym społeczeństwem, Rosjanami zajmującymi się badaniem tej sprawy oraz autorami książek i przedstawicielami Fundacji Diatłowa. Wykonane zostaną liczne przeloty dronem w kluczowych lokalizacjach takich jak Wiżaj, 41-sza osada, 2-ga osada północna, Otorten czy Manpupuner. Nasze noclegi odbędziemy w tych samych lokalizacjach, w których nocowali Diatłowcy. Po noclegu na osławionej przełęczy wyruszymy w kierunku szczytu Otorten. Tam sfilmujemy ujęcia panoramy regionu i rozpoczniemy etap marszu w stronę skał Manpupuner. Łącznie w dzikiej tajdze spędzimy 10 dni. Przebędziemy pieszo około 300 km. Łącznie wyprawa potrwa 20 dni. Wykonamy mi. przeloty dronem z miejsca znalezienia ciał Doroszenki i Kriwoniszenki przy sosnie, aż do lokalizacji porzuconego namiotu. Wejdziemy na górę Kholat Syakhl i stamtąd przelecimy nad Przłęczą Diatłowa. Zagwarantuje to niepowtarzalne widoki i znacznie wzbogaci nasze materiały z Rosji. Ponadto planowane są przeloty w następujących lokalizacjach: Wiżaj, 41 osada drwali, Uszma, druga północna osada, Manpupuner.

 

 

 

W przyszłości planowana jest również ekspedycja na przełęcz w okresie ziomowym. Będzie cennym uzupełnieniem całej inicjatywy oraz motywacją do wydania ilustrowanej, polskojęzycznej książki o incydencie na Przełęczy Diatłowa. Publikacja wymaga odpowiedniego zilustrowania stąd pomysł wyprawy na przełęcz również w okresie obfitej pokrywy śnieżnej.

 

 

Aparat fotograficzny Zorki 1 wyposażony w obiektyw Industar - 22 (ogniskowa 50 mm) -  produkowany w latach 1948 - 1956 był na wyposażeniu Diatłowców oraz członków ekspedycji ratunkowej. To właśnie dzięki niemu historia ich ekspedycji została uwieczniona na tylu wspaniałych fotografiach. Będzie nieodłącznym elementem również i naszej wyprawy. Jego funkcja choć symboliczna, doda do całości trochę sowieckiego klimatu tamtych lat.

 

 

 

 

 

 

Do obwodu świerdłowskiego w Rosji dotrzemy komunikacją kolejową. Najpierw z Warszawy trasą "Polonez" do Moskwy, następnie koleją transsyberyjską do Jekaterynburga - stolicy obwodu Świerdłowskiego. Tam czeka nas przesiadka do regionalnego pociągu w kierunku Iwdiel, przez Sierow. Z Iwdiel podobnie jak Diatłowcy wynajętą ciężarówką dotrzemy do opuszczonej wioski Wiżaj, następnie do "sektora 41" (jest to jedna z osad drwali, w której studenci zatrzymali się na nocleg) skąd pieszo wyruszymy w kierunku przełęczy Diatłowa. Spędzimy tam noc i rano wyruszymy w stronę formacji skalnych Manpupuner.

 

 

 

 

 

 

Dla Wspierających nasz projekt przygotowaliśmy następujące nagrody:

 

►Gry Kholat w wersji cyfrowej (polskiego studia IMGN.pro)
►Materiały dotyczące ekspedycji w wersji elektronicznej (przetłumaczony na j.polski dziennik podróżniczy Diatłowców z 1959 roku, nasze dzienniki podróżnicze, ilustrowany e-book podsumowujący ekspedycję)
►Plakaty "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa) [wersja papierowa i wersja elektroniczna]
►Koszulki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)
►Kubki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)
►Certyfikaty Wspierającego (wersja papierowa i wersja elektroniczna)
►Wspólne spotkania po ekspedycji
►Weekendowa, wspólna wycieczka w polskie góry
►Pamiątkowe, rosyjskie magnesy na lodówkę
►Pocztówki z Rosji
 

100 egzemplarzy cyfrowych kopii gry na platformę Steam "KHOLAT"

Plakaty "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

 

Koszulki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

 

Kubki "Перевал Дятлова" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

e-booki "Wyprawa na Przełęcz Diatłowa" (ros. Przełęcz Diatłowa)

 

 

Materiały dotyczące ekspedycji w wersji elektronicznej

 

 

 

Środki z uzyskanego wsparcia w całości zostaną przeznaczone na:

 

 

 

Szacowany, całkowity koszt projektu wynosi 22.654 zł. Zbieramy 14.700 zł (na chwilę obecną takiej wartości kosztów jesteśmy pewni). Pozostałe wydatki pokryjemy z własnych środków.

 

 

 

Oznacza to:

 

Zakup lepszego sprzętu - lepsza jakość udostępnionych fotografii i nagrań
Zakup dodatkowych baterii - większa ilość zebranego i udostępnionego materiału, opublikujemy więcej odcinków
Dodatkowe lokalizacje - zwiększymy zakres naszej ekspedycji o dodatkowe lokalizacje

 

  

 

 

Wyprawa odbędzie się w czerwcu 2018 roku. Pierwsze materiały opublikujemy na początku lipca.

 

 

 

 

 

Chcemy, żeby nasza seria dotycząca Przełęczy Diatłowa charakteryzowała się możliwie najwyższą jakością merytoryczną i techniczną. Solidne wykonanie pracy oraz efektowna prezentacja społeczności PolakPotrafi są priorytetami. To idealne miejsce do znalezienia szerokiego grona odbiorców, z którymi możemy podzielić się zainteresowaniem i przede wszystkim pasją związaną z badaniem okoliczności śmierci ekspedycji Diatłowa. Na szlaku naszej ekspedycji badawczej przygotowaliśmy wiele zaskakujących i interesujących niespodzianek.

 

 

 

 

 

Piotr Leszczyński - moja funkcja polegać będzie na filmowaniu, fotografowaniu oraz zdawaniu relacji z wyprawy za pośrednictwem YouTube. Ukończyłem tytułem magistra finanse i rachunkowość na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Zawodowo zajmuję się handlem. Interesuje się grafiką komputerową, fotografią oraz sportem. Językiem ojczystym jest język polski. Znam także język angielski i rosyjski. Uwielbiam turystykę górską.

 

Андрей Николаев - (pol. Andriej Nikołajew) – jestem Rosjaninem. Mam 28 lat i mieszkam w Woroneżu, w którym studiowałem Informatykę na Państwowym Uniwersytecie Technicznym. Będę wspierał wyprawę merytorycznie oraz organizacyjnie. Mam za zadanie, poprzez kontakty w Rosji, zorganizować spotkania z rodziną Igora Diatłowa oraz badaczami tragedii. Zawodowo zajmuję się programowaniem. Lubię wspinaczkę górską, spadochroniarstwo oraz piesze wycieczki po Uralu. Poza językiem rosyjskim znam również język angielski.

 

Mariusz Grot - dołączyłem do Piotra i Andrieja aby wesprzeć wyprawę organizacyjnie. Moim zadaniem jest weryfikacja i urealnienie planu ekspedycji w terenie tajgi. Dzięki ukończonym studiom wyższym na kierunku geograficznym oraz doświadczeniu zdobytym w czasie licznych podróży mam nadzieję sprostać oczekiwaniom członków zespołu oraz wszystkich zainteresowanych wyprawą. Lubię sport i aktywne spędzanie czasu. Fizycznie jestem w pełni przygotowany na trudy wyprawy. Posługuję się językiem polskim, angielskim oraz słowackim.

 

 

 

 

►facebook: Przełęcz Diatłowa
►strona internetowa: przeleczdiatlowa.pl
►kanał YouTube: Przełęcz Diatłowa 
►kontakt: piotr.pl.leszczynski@gmail.com