Opinie o nas
Added 23.12.2013, godz. 19:21„"Praktyka Teoretyczna" nie tylko udostępnia polskim czytelnikom tłumaczenia tekstów autorstwa badaczy stymulujących obecnie toczące się na świecie dyskusje, lecz także publikujący tam młodzi badacze w sposób krytyczny podchodzą do przychodzących z zachodu nowinek intelektualnych. Czerpiąc z nich inspiracje próbują budować własne podejścia, a tym samym przyczyniają się do deprowincjonalizacji polskiej humanistyki."
dr hab. Ewa Domańska, prof. UAM, profesor wizytujący na Stanford University, badaczka przeszłości, teoretyk i historyk historiografii
"Kiedy pół wieku temu w myśli filozoficznej pojawiło się pojęcie praktyki teoretycznej, wywołało to szok, gdyż radykalnie przełamywało oczywisty, zdawać by się mogło, podział na teorię i praktykę. Jeśli pismo już w tytule zapowiada, że poświęcone jest takiej właśnie praktyce, to znaczy, że przyświeca mu godny poparcia, ambitny i obiecujący projekt naukowy."
Zbigniew Marcin Kowalewski, Wolny Związek Zawodowy „Sierpień 80”, Le Monde Diplomatique – edycja polska
"Cytując klasyka - filozofowie wystarczająco długo tylko interpretowali świat, Praktyka Teoretyczna pomoże nam go zmienić."
dr Ewa Majewska, filozofka feministyczna
"Praktyka Teoretyczna to najciekawsze środowisko intelektualne w dzisiejszej Polsce."
Adam Ostolski, przewodniczący partii Zieloni, Krytyka Polityczna
"Praktyka Teoretyczna proponuje przede wszystkim nowe odczytania starych filozofów stanowczo i oryginalnie zachęcanych do pracy na rzecz społeczeństwa jutra."
prof. dr hab. Ewa Rewers, kierowniczka Zakładu Kultury Miasta w Instytucie Kulturoznawstwa UAM, filozofka i teoretyczka kultury
„"Praktyka Teoretyczna" ma przynajmniej trzy zalety: pograniczność, naukocentryzm, ożywianie i problematyzowanie wspólnotowości.
Pograniczność rozumiem w przypadku „Praktyki Teoretycznej” nie jako kolejne pismo interdyscyplinarne, lecz jako praktykę przeszukiwania granic. Redakcja nie prowadzi pisma poświęconego konkretnej dyscyplinie wiedzy, lecz zaprasza do uprawiania wiedzy niezależnej od dyscyplin.
Czasopismo – i w tym widzę ową naukocentryczność - pobudza refleksję nad sposobami uprawiania wiedzy. Ten swoisty autotematyzm ma dość drapieżne oblicze. Redakcja zachęca nie tylko do rozważania konkretnych problemów, lecz także do analizy praktyk „produkowania wiedzy”. Zapraszanie do refleksji nad tym, jak uprawiamy naukę, ma ogromny potencjał krytyczny. Stawianie pytań, skąd biorą się nasze pytania (najczęściej z odpowiedzi udzielonych przez innych), skąd czerpiemy metody i pomysły na kwestionowanie metod, jak dochodzi do osadzenia naszych badań w strukturze uniwersytetu – wszystko to może prowadzić do decentralizacji nauki, do udzielania swoistej lekcji cynizmu. Jednakże „Praktyka Teoretyczna” kieruje ów potencjał w kierunku dokładnie odwrotnym – ku wspólnotowości.
Rozumieć przez to chciałbym zarówno formułowaną przez redakcję zachętę do pisania wieloosobowego, jak i umieszczanie w centrum rozważań wspólnoty – jako wyzwania, wezwania, problemu, możliwości."
prof. Przemysław Czapliński, krytyk literacki, profesor literatury współczesnej