Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Poza Historią

Poza Historią

Kraków, Polska

Schodzimy za kulisy polskiej historii! Obalamy mit, że opozycja w czasach PRL-u to tylko główny nurt Solidarności. Wolnościowcy, ekstremiści, zapomniani opozycjoniści - Ich życie nad przepaścią komunizmu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

6157 PLN z 25000 PLN

80 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

24%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.08.2016.

Poza Historią

O projekcie

Lata 80. Na wielkiej scenie budzi się Solidarność, sztab Wałęsy lśni w blasku reflektorów, a komunistyczna agentura wiwatuje graczom. Lecz gdy zbledną światła, ustaną szepty i zgasną kamery… Co kryje się za kurtyną polskiej historii?

Zapraszamy Was na niezwykły spektakl. Jest on niezwykły, bo z jednej strony nie możecie go zobaczyć, a z drugiej - widzicie jego skutki codziennie. Niezwykły, bo okazuje się, że to za kulisami rozgrywa się prawdziwa akcja. Wreszcie niezwykły, bo choć wszyscy znają jego fabułę, nikt naprawdę nie poznał właściwego scenariusza.

Chwile grozy, przekraczanie własnych granic i nietypowe pomysły.

➤ Z kim internowany był Stanisław Michalkiewicz?
➤ Jak za pomocą prezerwatyw i papierosów zachodnich Kornel Morawiecki chciał rozprowadzać nielegalne ulotki?
➤ Z kim chciał dogadać się Stefan Kisielewski?
➤ Jak można przechytrzyć agenta SB? ...upić. O tym, jak  dzięki alkoholowi uniknąć próby
wyciągnięcia informacji opowie ksiądz Isakowicz-Zaleski.

Na głównej scenie wyłaniają się postacie zza ciemnej strony reflektora. Władcy kurtyn, ludzie cienia, pociągający za sznurki. Chcemy przedrzeć się przez tabuny podstawionych aktorów, obnażyć mainstreamową obłudę i telewizyjny ster. 

Czas wtargnąć za kulisy! To tam rozgrywa się prawdziwa batalia. Walka z komunistyczną represją. Naprzeciw systemowi, SB-ckiej wszechwładzy i sowieckim wpływom.

Obserwując przez lata polską kinematografię dokumentalną doszliśmy do wniosku, że pewna cześć historii naszego kraju jest pomijana. Czy celowo? Media milczą, szkoła milczy, popkultura również. Obalamy mit, że opozycja w czasach PRL-u to tylko Solidarność. Chcemy pokazać światu ludzi, bez których nie mogłoby dojść do przemian ustrojowych w Polsce. Ludzi, którzy w latach 80., poza kadrem kamery, narażali swoje życie w walce z systemem.

Wolnościowcy, ekstremiści, duchowni, zapomniani opozycjoniści.

Film ukazuje niewypowiedziane jeszcze historie i postacie, które stojąc w drugim szeregu, bez jupiterów i poklasku, niestrudzenie walczyły z systemem.  Ich prywatne losy, życie nad przepaścią komunizmu i drogę jaką przeszli. Pragniemy przedstawić opozycję, inną niż ta, która zasiadała przy Okrągłym stole. Poza obiegiem mainstreamu, na krawędzi i bez gwarancji na powodzenie. 

Produkcja skierowana jest do wszystkich, którym zależy na Polsce i jej dziedzictwie. Do ludzi, którzy nie boją się stanąć z prawdą twarzą w twarz. Chcą zejść do korzeni polskiej historii i dowiedzieć się skąd pochodzą.

Kierujemy kamerę tam, gdzie nie ma miejsca na fałsz. Otwieramy oczy uśpionym przez media faktom. Mówimy głosem bohaterów zza kulis.

Na etapie planowania projektu poszukiwaliśmy motywu, który będzie podkreślał wyjątkowość filmu i niestandardowe podejście do tematu.

Przywołując historię lat 80. oczami współczesnego widza, chcieliśmy zachować przy tym klimat tamtych czasów. Zdecydowaliśmy się na komiks, inspirowany stylistyką legendarnej serii „Kapitan Żbik”. Obrana przez nas forma pełni nie tylko funkcję „upiękniacza”, lecz stanowi również ważny element narracji i pozwala widzowi zanurzyć się w historię, którą pragniemy opowiedzieć.

Autorem wszystkich ilustracji jest Joanna Dudkowska. 

 

Mateusz Pawłowski - Reżyser
Współzałożyciej REDdot, operator kamery, montażysta z kilkuletnim doświadczeniem. Interesuje się polityką, historią i  socjologicznym aspektem popkultury. Współpracował min. przy postprodukcji filmu Korwin the Movie.

Norbert Marek - Producent
Aktywista społeczny, zwolennik wolnego rynku. Finalista międzynarodowego konkursu w wystąpieniach publicznych we Frankfurcie. Już od najmłodszych lat angażował się w społeczne inicjatywy. Od 2008 roku działa charytatywnie, początkowo jako wolontariusz, a obecnie jako fundator i prezes fundacji "Ryk Wolności".

Mateusz Stanaszek - Historyk
Interesuje się wszystkim, co związane z historią XX wieku. W ramach swojej pracy naukowej zajmował się dziejami PRL w latach 80. Fan piłki nożnej oraz książek Sergiusza Piaseckiego. Kieruje się dewizą Józefa Mackiewicza "Jedynie prawda jest ciekawa".

Joanna Dudkowska - Ilustrator
Autorka ilustracji do filmu. Ukończyła projektowanie graficzne na Instytucie Sztuk pięknych w Kielcach.

Magdalena Bartula - Copywriter
Artystyczna dusza, pasjonatka słowa pisanego i kreatywnych rozwiązań.
Działa w myśl idei "Heroicznego Przywództwa", znajdując radość w ciągłym uczeniu siebie i innych. Fascynuje ją praca drugim człowiekiem, dlatego nieustanie zgłębia tajniki prakseologii, czyli nauki o ludzkim działaniu.

Maciej Kozioł - Operator kamery, Webmaster
Współzałożyciel i Prezes Zarządu firmy REDdot. Z zamiłowania twórca stron internetowych, z zawodu operator kamery. Przy filmie Poza Historią pomoże w jednym i w drugim.

 

Celem Fundacji jest edukowanie w zakresie przywództwa, ekonomii oraz pojęć związanych z wolnością, niezależnością i indywidualizmem jednostki. Założenia te realizujemy poprzez podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, poprzez propagowanie i budowanie świadomości, postawy proaktywnej, przedsiębiorczości i działania na rzecz drugiego człowieka.
Naszym marzeniem jest młody człowiek, który nie spala się w walce z własnymi słabościami, lecz dostaje skuteczne narzędzia i wyszkolenie, co pozwala mu wejść w życie z ukształtowanymi podstawami zarządzania, ekonomii i politologii.

Firma REDdot zajmuje się produkcją filmową i telewizyjną, głównie filmowymi prezentacjami firm, relacjami z eventów czy też wideoszkoleniami. Firma wpsółpracowała podczas postprodukcji filmu Korwin The Movie oraz organizowała jego premierę  w Krakowie.

Pragniemy, aby film odkrył zapomniane karty polskiej historii. Do tego niezbędny jest sprzęt. Brakuje nam przede wszystkim obiektywów o dużej jasności i dodatkowych mikrofonów. 

Część funduszy chcemy przeznaczyć na wykonanie ilustracji komiksowych. Rysunki mają stanowić ważną część narracji filmu i podkreślić niestandardowe podejście do tematu.

Aby mogły się odbyć wszystkie wartościowe rozmowy musimy najpierw pokryć koszty podróży. Jest nas kilku, a rozmówcy  pochodzą z różnych części Polski. Przeprowadzenie jakościowego wywiadu wymaga dojazdu do nich wraz z całym sprzętem, często na dłużej niż jeden dzień. 

Postprodukcja to bardzo czasochłonny i wymagający proces, dlatego też chcemy zatrudnić dodatkowych specjalistów w zakresie postproduckji dźwięku.

Po wyprodukowaniu odbędzie się jego oficjalna premiera i panele dyskusyjne z udziałem twórców i bohaterów filmu. Rozkładamy czerwony dywan i chcemy witać na nim najznamienitszych gości, którzy są częścią opowiedzianej przez nas historii. To dla nich powstał ten film.

Nawet najmniejsze wsprarcie projektu jest dla nas niezwykle istotne. W ramach podziękowań za Wasz udział w realizacji filmu przygotowaliśmy szeroki wachlarz nagród. Jest w czym wybierać!

 WIZUALIZACJE NAGRÓD

Ukończenie prac nad filmem przewidujemy na  czerwiec 2017 roku. Niektóre nagrody dotrą do wspierających po zakończeniu produkcji filmu.

Przeprowadzając dokładną analizę kosztów produkcji uznaliśmy, że 25 tysięcy to wystarczająca kwota, aby zrealizować nasze założenia. Co w wypadku jeśli uda na się zebrać większą kwotę?

Po pierwsze – zależy nam na swobodzie twórczej. Nie pracujemy na zlecenie żadnej instytucji czy telewizji. Crowdfunding pozwala na pełną niezależność finansową oraz absolutny brak kompromisów w treści merytorycznej filmu. Wydanie filmu zależy tylko i wyłącznie od Was. Razem tworzymy historię, dlatego zapraszamy Was do udziału w tej produkcji..

Po drugie – to, co zrobiliśmy do tej pory finansowaliśmy wyłącznie z własnej kieszeni. Niestety, choć niezwykle zależy nam na ukończeniu projektu, nie możemy sobie pozwolić na pokrycie kosztów całości produkcji z własnych pieniędzy.

Po trzecie – Zależy nam, aby film "Poza Historią" był profesjonalnie przygotowanym filmem dokumentalnym.

Sięgamy po jakość z najwyższej półki, dlatego nie będzie on różnił się od filmów, które można na co dzień zobaczyć w telewizji (chyba, że pod kątem prawdziwości przekazu).

Stowarzyszenie Republikanie

 Stowarzyszenie KoLiber

Tygodnik Najwyższy Czas!

 

Portal wmeritum.pl

 Prawa Strona Medalu

Gazeta Obywatelska

 

Aby pozostać na bieżąco z postępem prac śledź nas na:

www.pozahistoria.pl

Czekamy na wasze pytania, sugestie i pomysły pod adresem

tworcy@pozahistoria.pl

Szukaj nas na portalach społecznościowych

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 06.08.2016 18:06