Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Krzysztof Zadros

Krzysztof Zadros

Warszawa, Poland

Krzysztof Zadros jest pisarzem średniego pokolenia (rocznik 1972). Debiutował zbiorem krótkich form prozatorskich pod tytułem Autobiografia (Wydawnictwo Nowy Świat, Warszawa 2006), którego treść została włączona do niniejszego tomu, opublikował kilka tekstów w rozmaitych pismach literackich, między innymi w „Wyspie”. Pracował również jako dziennikarz. Zawodowo zajmuje się redagowaniem książek. Mieszka w Warszawie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

9150 PLN z 9150 PLN

21 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.02.2018.

Publikacja drukiem powieści 'Przypowieść o Wincentym'

O projekcie

      Ponad dwadzieścia lat temu, jako przepełniony młodzieńczym buntem dwudziestoparolatek, napisałem obejmującą prawie 170 stron maszynopisu powieść ztytyłowaną "Przypowieść o Wincentym"

Głównym bohateram książki jest Wincenty, młody życiowy abnegat, który dzieli wynajmowane mieszkanie z grupą przyjaciół: homoseksualistą Hokejem, parą zakochanych – Piotrusiem i Ulą, nieco niezrównoważoną emocjonalnie Dorotą oraz zadeklarowanym nihilistą Henrykiem. Wincenty jest dziwnym człowiekiem, "człowiekiem bez właściwości" można by rzec, bez planów, bez ambicji, pozbawionym chęci zmiany czegokolwiek w swoim życiu, któremu zawsze zdaje się wystarczać to, co ma, chociaż ma bardzo niewiele.

W powieści pojawiają się także inne postacie: filozof-jąkała T–ty, niespełniony pisarz Wiesław, mim-niemowa Kubańczyk Estaban i inni.

Powieść ukazuje codzienną egzystencję owych bohaterów, ich nieustanne, aczkolwiek przedsiębrane bez wielkiego przekonania, poszukiwania pracy, ich barwną, pełną naturalnego luzu, imprez, towarzyskich spotkań, niespodziewanych spotkań i zaskakujących wydarzeń rzeczywistość.

W to wszystko wpleciony jest wątek miłości Wincentego, miłości czystej i naiwnej do pięknej, rudowłosej Weroniki, uczucia, które zakończy się tak samo dziwnie i niespodziewanie jek się zaczęło.

Postawa bohaterów "Przypowieści o Wincentym", podobnie jak sama książka, jest wyrazem sprzeciwu wobec dominującej obecnie tendencji do osiągania perfekcjonizmu w każdej dziedzinie życia.

"Przypowieść o Wincetym" została uhonorowana pierwszą nagrodą w kategorii prozy w XII edycji (2016 rok) Ogólnopolsiego Konkursu Literackiego im. St. Grochowiaka oraz, w tym samym roku, wyróżnieniem w organizowanym przez wydawnictwo Novae Res pod honorowym patronetem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego kunkursie "Literacki Debiut Roku 2016", w którym do rywalizacji stanęły 224 prace.

Oto fragment opinii jednej z członkiń jury dwugiego z wymienionych konkursów, dr Anny Ryłko-Kurpiewskiej, na temat tej powieści: "' Przypowieść o Wincentym" to utwór aspirujący do miana literatury obyczajowo-filozoficznej. Gatunkowo kontrowersyjny, bowiem niecechujący się właściwościami formalnymi wskazywanej w tytule paraboli.To bardziej opowieść o 'niezaangażowanym w życie' i'"nijakim', jak czytamy w tekście, Wincentym i grupie jego przyjaciół.

 To bardziej opowieść o 'niezaangażowanym w życie i "nijakim", jak czytamy w tekście, Wincentym i grupie jego przyjaciół.To książka mająca prowadzić czytelnika ku reflaksji nad realiami współczesnego życia i miejsa w nim jednostki. Niezaprzeczalną wartością powieści jest sposób kreowania postaci, stanowiący tło dla opisywanych wydarzeń, co nie umknęło kapitule konkursu"

Mimo tych pozytywnych recenzji i zdobycia dwóch liczących się literackich nagród, "Przypowieść..." dotąd nie została opublikowana - żaden z wydawców, którym ją przedstawiałem, nie był zainteresowany jej wydaniem. Dlatego też, chcąc, by książka ujrzała jednak światło dzienne, postanowiłem wydać ją w wydawnictwie selfpublishingowym, czyli takim, w którym autor sam w całości finansuje wydanie swojej książki. Niestety, jako osoba utrzymująca się obecnie ze skromnej renty inwalidzkiej (uzupełnienie moich dochodów stanowią honoraria za wykonywane od czasu do czasu redakcje książek), nie jestem w stanie zebrać odpowiedniej kwoty. Dlatego postanowiłem zebrać findusze na wydanie książki za pośrednictwem platformy "Polakpotrafi". Moi drodzy - pomóżcie sprawić, by "Przypowieść o Wincentym" trafiła do rąk czytelników!

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.02.2018 12:12