O projekcie
„POW. Ilustrowany atlas architektury Powiśla"
Tej wiosny chcielibyśmy wydać piąty tom z serii ilustrowanych atlasów architektury dzielnic i rejonów Warszawy. Po SAS-ie, ŻOL-u, MOK-u i OCH-u przyszła kolej na POWiśle.
Tak będzie wyglądać okładka „POW-u":
W atlasie znajdzie się 60 budynków, założeń architektonicznych, rzeźb i dekoracyjnych detali z warszawskiego Powiśla – od Mariensztatu aż po Trasę Łazienkowską. Każdy z obiektów opatrzony zostanie ilustracją i krótkim opisem w języku polskim i angielskim. Prezentację poprzedzi dwujęzyczny wstęp z zarysem historii dzielnicy oraz mapa – nasze atlasy są jednocześnie praktycznymi spacerownikami, dzięki dwujęzyczności – również dla gości zza granicy.
Budynki i detale zostaną przedstawione za pomocą precyzyjnej, lecz syntetycznej ilustracji. Taki sposób prezentacji architektury pozwoli zobaczyć bez ograniczeń i zakłóceń (jak drzewa, inne obiekty czy elementy infrastruktury miejskiej, brak dostępu z niektórych stron, zmiany modernizacyjne) podstawowe założenia przestrzenne projektów. Tym samym mamy szansę lepiej poznać pierwotny zamysł architekta.
Twórcami publikacji są:
– Magdalena Piwowar – odpowiedzialna za pomysł, opiekę artystyczną, projekt i skład książki
– Małgorzata Omilanowska i Katarzyna Uchowicz – odpowiedzialne za wybór budynków i tekst
– Maciej Drążkiewicz, Łukasz Gadomski i Mateusz Gryzło – zespół rysowników
Wydawca:
Wydawcą atlasów jest Centrum Architektury. To fundacja zarejestrowana w Warszawie w 2011 roku. Powstała z potrzeby rozwijania i popularyzacji wiedzy o architekturze. Wydajemy książki o architekturze, organizujemy wystawy i wydarzenia. Wierzymy, że architektura dotyczy wszystkich – i projektantów, i użytkowników, zatem:
– trzeba rozmawiać o niej i z jednymi, i z drugimi
– trzeba szukać sposobów na tłumaczenie jej nieprofesjonalistom
– trzeba dbać o to, by architektura była nie tylko ładna, ale i mądra
– im więcej wiedzy i rozmowy o architekturze, tym lepsze środowisko, w którym żyjemy
Jedną z nagród jest grafika przedstawiająca wybrany przez Ciebie obiekt, wydrukowana na szlachetnym papierze, w limitowanej edycji.
W prasie o atlasach:
„Przewodniki te pełnią kilka funkcji. Z jednej strony wpisują się w trend odkrywania tożsamości architektonicznej Warszawy: budynki przestają być anonimowe, czytelnicy nie tylko poznają historię ich powstania, ale też nazwiska projektantów. Z drugiej strony atlasy mają charakter popularyzatorski – pokazują dobrą architekturę".
Arkadiusz Gruszczyński, Magazyn Stołeczny, 15 lipca 2016
Wsparcie:
Do tej pory atlasy wydawaliśmy dzieki dotacjom publicznym. Książki te są niezwykle pracochłonne i kosztowne w produkcji, a zależy nam na tym, aby ich cena była przyjazna dla portfela czytelnika. Tym razem jednak nie poszczęściło nam się w konkursie dotacyjnym i postanowliśmy poprosić o wsparcie naszych czytelników, wielbicieli architektury oraz Powiśla. Zebrane pieniądze pokryją część kosztów produkcji atlasu – tylko z Waszym wsparciem wydanie tej książki będzie możliwe.
Jeśli podczas akcji zbierzemy środki przewyższające zakładane 15 tysięcy, z przyjemnością przeznaczymy je na dofinansowanie programu edukacyjnego towarzyszącego premierze oraz zwiększenie nakładu publikacji.
Premierę POW-u planujemy na czerwiec. Wszystkie nagrody zostaną dostarczone do darczyńców w ciągu miesiąca po premierze.
W prasie o atlasach:
„Centrum Architektury przekonuje nas, że Warszawa może być piękna. Urody budynków, ich detali szuka jednak w skali mikro. Prowadzi nas na spacery po poszczególnych dzielnicach, przedstawiając nieznane historie warszawskich budowli".
Anna Grużewska, Dom & Wnętrze, listopad 2015
Liczymy na Was i bardzo dziękujemy!
Centrum Architektury
Nasza strona www: http://www.centrumarchitektury.org
Facebook: https://www.facebook.com/centrumarchitektury/
Instagram: https://www.instagram.com/centrumarchitektury/
Twitter: https://twitter.com/centrumarch