Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Jacenty Dędek

Jacenty Dędek

Częstochowa

Fotograf

Napisz wiadomość do Projektodawcy

40790 PLN z 30000 PLN

249 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

135%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.11.2019.

portretprowincji.pl

O projekcie

 

Zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie i współuczestnictwo w wydaniu 360-stronicowego albumu „portretprowincji.pl”, niezwykłego dokumentu będącego zapisem ponadsześcioletniej podróży przez małomiasteczkową Polskę.

 

 

Prace nad zbieraniem materiałów do albumu trwały w sumie ponad sześć i pół roku, między styczniem 2011 r., a połową 2017 r., w całej Polsce, we wszystkich województwach, w miejscowościach nie większych niż 30 tys. mieszkańców. Odwiedziliśmy kilkaset miast i wsi, zdjęcia powstawały w 421 miejscowościach.

 

Staraliśmy się stworzyć wielopłaszczyznową opowieść o ludziach żyjących w niewielkich miastach, miasteczkach, wsiach. Mimo poruszania się po lokalnych obszarach, chcieliśmy opowiadać o sprawach uniwersalnych, takich, które mogą dotyczyć każdego z nas.

 

 

Ważne były dla nas tematy społeczne, relacje międzyludzkie, życiowe niedogodności, rzeczy, które uwierają i choć dotyczą naszych konkretnych bohaterów z imienia i nazwiska, to znane są wszystkim.

 

Polska w ostatnich latach zmieniła się bardzo, powstało wiele nowych dróg, dawne rynki zmieniły nawierzchnię, jest ładniej i bardziej estetycznie. Wciąż jednak jest wiele miejsc, bardzo wiele, do których te nowe drogi nie dochodzą, tam też mieszkają ludzie, którzy mają swoje spojrzenie na dzisiejszą rzeczywistość. Opowiadamy o tym, jak widzą siebie, swoje szanse, przyszłość. Ten album, ta książka, to opowieść o nas, o Polsce, która zmienia się na naszych oczach.

 

 

Książka będzie zawierała, między innymi, portrety ludzi, których spotkaliśmy w czasie naszych podróży. Do niektórych są dołączone bardzo szczere i autentyczne opowieści bohaterów zdjęć, którzy mówią o życiu, refleksjach, miłości i innych ważnych dla siebie sprawach.

Portrety przedzielone są fotografiami reporterskimi, czy dokumentalnymi, pokazującymi przestrzeń w której nasi bohaterowie żyją, ważne wydarzenia z małych miast czy wsi. Albo pokazują chwile zwykle.

 

 

Cała książka będzie miała 360 stron (ponad sto pięćdziesiąt czarno-białych zdjęć wykonanych na negatywach typu 4x5” i 135, rozmowy z bohaterami i teksty reportażowe), twarda oprawa.

Wybór zdjęć z tego cyklu można zobaczyć na stronie: www.portretprowincji.pl

 

Poza pierwszym półroczem 2011 r., w trakcie którego pracowaliśmy w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pozostałe sześć lat finansowaliśmy wyłącznie z własnych środków [wszystkie podróże, materiały fotograficzne, wywołanie, skanowanie, skład książki, angielskie tłumaczenie (w osobnym grzbiecie) i korektę].

 

 

Niestety, koszty druku albumu przekraczają nasze możliwości finansowe.

Postanowiliśmy zrobić zbiórkę na portalu polakpotrafi.pl, traktując ją, jak pewnego rodzaju przedsprzedaż albumu. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą o wsparcie i współudział w wydaniu tej publikacji.

Jeśli uda się, przy Państwa pomocy, zebrać pieniądze na druk, w styczniu 2020 będziemy drukować książkę. W następnych tygodniach będziemy zarówno książki, jak i pozostałe nagrody wysyłać do darczyńców.

 

 

W ciągu prawie siedmiu lat pracy nad książką odbyliśmy setki podróży po całej Polsce. Spędziliśmy bardzo wiele czasu robiąc zdjęcia, rozmawiając ze spotkanymi ludźmi, włócząc się czasem bezowocnie po ulicach, czy ryneczkach miast i miasteczek, śpiąc w tanich kwaterach, a czasem, kiedy nie znaleźliśmy nic innego, także w samochodzie.

Spotkaliśmy odważnych, pięknych ludzi, którzy zaufali nam, powierzyli swój wizerunek, opowiedzieli o życiu. O wielu naszych bohaterach często myślimy jak o dobrych znajomych i wspominamy wypowiedziane przez nich słowa, nieraz zabawne, czasem porażająco smutne.

Byliśmy oczarowani, jak pięknym, osobistym językiem niektórzy z nich się posługują, jak wiele odcieni ma nasza polszczyzna.

 

Chcielibyśmy teraz podzielić się owocami tej pracy. Jeśli wesprzecie Państwo nasz projekt, ten niezwykły dokument ma szanse ujrzeć światło dzienne to opowieść o naszym kraju, o Polsce małomiasteczkowej, prowincjonalnej, dla której najczęściej nie starcza czasu w głównych wiadomościach.

O autorze zdjęć:

Jacenty Dędek, fotograf, zajmuje się portretem i dokumentem. Dla polskiej edycji magazynu National Geographic przygotował kilkanaście autorskich reportaży. Publikował w Dużym Formacie, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku i wielu innych tytułach. W ostatnich latach pracuje nad własnymi tematami. Najbardziej interesują go rzeczy zwykłe, dziejące się na marginesie głównych wydarzeń, ale zawsze bardzo blisko człowieka.

Laureat konkursów fotografii prasowej w Polsce (Polska Fotografia Prasowa, Śląska Fotografia Prasowa, BZ WBK Press Foto, Newsreportaż, Grand Press Photo). Dwukrotny stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Student czeskiego Instytutu Twórczej Fotografii w Opawie.

www.jacentydedek.pl

 


O projekcie:

https://www.szerokikadr.pl/fotograf-miesiaca/jacenty-dedek

https://www.fotopolis.pl/temat-miesiaca/fotografia-portretowa/30157-jacenty-dedek-nie-ma-jednej-prawdy-o-polsce-malych-miasteczek

https://culture.pl/pl/dzielo/jacenty-dedek-portret-prowincji

https://www.facebook.com/watch/?v=395621424569935

https://dziennikzachodni.pl/tlumy-na-wernisazu-wystawy-fotografii-jacentego-dedka-polska-prowincja-zdjecia/ar/13911945

https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/wydarzenia/31735-portret-prowincji-jacentego-dedka-zobacz-przekrojowy-projekt-dokumentalny-poswiecony-polsce-malomiasteczkowej

http://cgk.czestochowa.pl/page/2554,aktualnosci.html?id=10732

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.11.2019 22:10