Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Dominik Szczepański

Dominik Szczepański

Warszawa

Dominik Szczepański - dziennikarz, przez ostatnie lata związany z “Gazetą Wyborczą”. Jego wywiady i reportaże były publikowane w “Dużym Formacie”, “Magazynie Świątecznym”, “Wysokich Obcasach”, “NationalGeographicTraveler”. Autor i współautor książek “Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Dobry, który przepłynął Atlantyk kajakiem” (Wydawnictwo Agora, 2015), “Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” (Wydawnictwo Agora, 2016). Dwie ostatnie - “Spod zamarzniętych powiek” (Wydawnictwo Agora, 2017) – biografia Adama Bieleckiego, „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (Wydawnictwo Agora 2019) okazały się bestsellerami.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Na Krańcach Świata

Na Krańcach Świata

Wrocław


42247 PLN z 35000 PLN

632 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

120%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 29.12.2020.

Pomóż nam wydać książkę o ''Szlaku Wisły''

O projekcie

Przygoda nie musi rozgrywać się na drugim końcu świata. Może czaić się za najbliższym rogiem. Zwłaszcza teraz. Mateusz Waligóra ("Trek) i Dominik Szczepański ("Czapkins", "Spod zamarzniętych powiek") łączą siły, żeby to udowodnić i postawić trudne pytania o przyszłość ostatniej dużej dzikiej rzeki Europy. 

Cześć, tu Mateusz i Dominik.

 

Mateusz jest specjalistą od wypraw w najdalsze zakątki świata - ostatnio przeszedł samotnie jako pierwszy mongolską część pustyni Gobi. Dominik pisze - ostatnio "Czapkinsa. Historię Tomka Mackiewicza" i "Spod zamarzniętych powiek", której współautorem był Adam Bielecki.

 

Tym razem chcemy opowiedzieć wam inną historię, o wiele bliższą, ale według nas bardzo ważną - nie będzie w niej wielkich pustyń, Himalajów i prób radzenia sobie z ekstremalnymi temperaturami. Chociaż… To nie do końca prawda.

 

Chcemy opowiedzieć wam o Wiśle, najdłuższej polskiej rzece. "Szlak Wisły" to książka o trasie, której oficjalnie jeszcze nie ma, choć tak naprawdę istnieje od tysiącleci i była niemym świadkiem wielkich i małych historii.

 

Mateusz we wrześniu ruszył wzdłuż brzegów Wisły. Zaczął od źródeł w Baraniej Góry, przeszedł prawie 1200 km do jej ujścia w Morzu Bałtyckim.

 

To podróż, która jest w zasięgu każdego z nas. Jego zmagania relacjonował na bieżąco i okrasił dawką reporterskich spostrzeżeń Dominik.

 

 

Dlaczego akurat Wisła? Z pewnością wydarzenia ostatnich miesięcy na świecie spowodowały, że w poszukiwaniu nowych wrażeń i wciąż nieodkrytych miejsc naszą uwagę bardziej niż zwykle przyciągnęło lokalne otoczenie. „Szlak Wisły” pełen jest miast i wiosek o niezwykłej, zapomnianej historii i ludzi, którzy związali z rzeką życie – poszukiwaczy skarbów, kapitanów statków, ornitologów, ekologów, niegroźnych szaleńców i filozofów-samouków, którzy wykładają swoje mądrości na ławkach pod przydrożnymi sklepami.

To również wędrówka od problemu do problemu.

 

Czy Wisła wysycha? Susze w Polsce do lat 80. występowały średnio co 5 lat. Od 1982 r. - co 2 lata. Od 2013 – co roku. W 2020 r. po raz pierwszy doświadczyliśmy suszy już wiosną.

 

Jaka jest przyszłość Wisły?

 

Co się z nią stanie wraz ze wzrostem temperatury?

 

Co mówią o tym naukowcy, a co myślą ludzie mieszkający od pokoleń nad jej brzegami?

 

Czym różnią się ich obserwacje?

 

Czy dbamy o rzekę, której zazdroszczą nam na Zachodzie?

 

Co ze zwierzętami, dla których jest domem? Wisła nas łączy czy dzieli?

 

W CZYM NAM POMOŻECIE?

 

W wydaniu książki. Chcemy to zrobić na własną rękę, ale dzieki Waszemu wsparciu! Mamy kilkaset stron pełnych przygód, refleksji, trudnych pytań, zaskakujących ludzkich życiorysów i kilkadziesiąt zdjęć Aliny Kondrat.  Edycją zdjęć zajmie się Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektor artystyczna National Geographic Polska, a za projekt graficzny odpowiada F11-Studio.

KIEDY PREMIERA?

 

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, książka trafi do Was pod koniec marca 2021 r.

 

NA CO WYDAMY ZEBRANE PIENIĄDZE?

 

Dzięki Waszej pomocy zapłacimy za redakcję, korektę, skład książki, zdjęcia i fotoedycję. Wybierzemy dobry papier i opłacimy drukarnię, która wydrukuje kilka tysięcy "Szlaku Wisły". Wydrukujemy pocztówki i plakaty. 

 

NAGRODY

 

W zamian za to, że teraz nam pomożecie, wyślemy Wam ją za darmo na terenie Polski. Podczas zbiórki na "Polak Potrafi" książka będzie dzięki temu najtańsza. Później do ceny doliczymy koszty wysyłki.

 

W zanadrzu mamy dla Was też limitowane pakiety -  może kupić książkę razem z plakatem, warsztatami, spotkaniami autorskimi czy sprzętem, którego używał na wyprawach Mateusz

 

Teraz wszystko w Waszych rękach. Pomóżcie nam opowiedzieć o Wiśle.

 

 PRZYKŁADOWE NAGRODY

 

Dowolna książka autorów "Szlaku Wisły" (do wyboru: "Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza", "Spod zamarzniętych powiek", "Trek. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu", "Na oceanie nie ma ciszy", "Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia")

 

Plakat autorstwa Basi Flores

 

Luksusowy album fotograficzny "The Hidden Tracks" wydawnictwa Gestalten, w którym wykorzystano moją fotografię z pustyni solnej w Boliwii

 

Rejs jedyną na świecie łodzią typu Dubas wraz z Grzegorzem Świtalskim. Idealna okazja do wizyty w przepięknym Sandomierzu

 

 

Chadak – "chusta dobrych życzeń" przywieziona z wyprawy na pustynię Gobi w Mongolii

 

Wyszywana torebka (wymiary 22x12 cm) przywieziona z wyprawy na pustynię Gobi w Mongolii

 

 

Magazyn "Kontynenty" z reportażem „Gobi. Pytania o sens”

 

Bon na 100 zł do zrealizowania www.wildwilly.pl (dla wegetarian - chipsy z bobu, dla mięsożerców - polska suszona wołowina)

 

Limitowany scyzoryk Victorinox (model Spartan) z Machu Picchu, który Mateusz przywiózł z wyprawy inkaskimi ścieżkami w Peru

 

 

Naszywka "The Explorers Club" (jest duża: 11,5cm), która była z Mateuszem w trakcie całej wyprawy „Szlak Wisły”

 

 

Limitowany medal "The Explorers Club" (każdy ma swój unikatowy numer)

 

 

Kapelusz z wyprawy "Szlak Wisły", Akubra Avalon, Made in Australia. Rozmiar XL + piórko znalezione nad Wisłą

 

Kurtka z wyprawy w Himalaje Indyjskie, w której Mateusz szedł Chadar po zamarzniętej rzece Zanskar. Producent: Mountain Hardwear. Rozmiar XL.

 

Bluza Fjallraven Keb, której Mateusz użył w trakcie pierwszego w historii samotnego przejścia mongolskiej części pustyni Gobi. Rozmiar XXL

 

O NAS

Mateusz Waligóra - specjalista od wyczynowych wypraw w najbardziej odludne miejsca naszej planety. Szczególnie upodobał sobie pustynie, od Australii po Boliwię.

 

Na koncie ma rowerowy trawers najdłuższego pasma górskiego świata – Andów, samotny rowerowy przejazd najtrudniejszą drogą wytyczoną na Ziemi – Canning Stock Route w Australii Zachodniej oraz samotny pieszy trawers największej solnej pustyni świata – Salar de Uyuni w Boliwii. Ostatnio jako pierwszy przeszedł samotnie mongolską część pustyni Gobi.

 

Za swoje wyprawy wyróżniany na największych festiwalach podróżniczych w Polsce. Jest jedynym polskim współlaureatem grantu eksploracyjnego Polartec Challenge. Na co dzień stały współpracownik „National Geographic Polska” oraz przewodnik wypraw trekkingowych na kilku kontynentach.

 

Jego fotografie publikowały między innymi: „The Guardian”, „Daily Mail”, „National Geographic”, „Globetrotter Magazine”, „4-Seasons Magazine”, „Adventure Travel Magazine”. Wraz z Michałem Dzikowskim prowadzi reporterski projekt „Before It Is Gone”. W czerwcu 2017 roku wydał książkę „TREK. Od marzenia do przygody. Wszystko o wędrowaniu” (Wydawnictwo Agora).

 

 

Dominik Szczepański - dziennikarz, przez ostatnie lata związany z “Gazetą Wyborczą”. Jego wywiady i reportaże były publikowane w “Dużym Formacie”, “Magazynie Świątecznym”, “Wysokich Obcasach”, “National Geographic Traveler”.

 

Autor i współautor książek “Na oceanie nie ma ciszy. Biografia Aleksandra Dobry, który przepłynął Atlantyk kajakiem” (Wydawnictwo Agora, 2015), “Nanga Parbat. Śnieg, kłamstwa i góra do wyzwolenia” (Wydawnictwo Agora, 2016). Dwie ostatnie - “Spod zamarzniętych powiek” (Wydawnictwo Agora, 2017) – biografia Adama Bieleckiego, „Czapkins. Historia Tomka Mackiewicza” (Wydawnictwo Agora 2019) okazały się bestsellerami i były tłumaczone na francuski i włoski.

 

Z bazy pod Nanga Parbat relacjonował pierwsze zimowe wejście na szczyt. Członek trzech wypraw eksploracyjnych do Parku Narodowego Chiribiquete w Kolumbii, gdzie szukał nieodkrytych jeszcze malowideł naskalnych – wyprawa została nominowana do nagrody Travelera “National Geographic”.

 

 

 

 

Alina Kondratpo zakończeniu studiów połączyła pracę z pasją i od 5 lat spełnia swoje marzenia podróżując po świecie jako fotograf i filmowiec. Specjalizuje się w projektach o tematyce outdoorowej, krajobrazowej oraz dokumentalnej. Współpracowała z takimi firmami jak: Samsung, Mont Blanc, National Geographic czy Mercedes. Fotografowała m.in. w Mongolii, Kanadzie, USA, Boliwii, Nowej Zelandii, Australii, Gwatemali, Szwajcarii, Norwegii czy Islandii.

 

Uwielbia chodzić własnymi ścieżkami. Najlepiej czuje się z dala od zgiełku miast i utartych turystycznych szlaków. Z podróży zamiast pamiątek przywozi tysiące zdjęć i godziny materiałów wideo. 

Media o Twoim projekcie:

Polskie Radio: Książka o ostatniej dzikiej rzece Europy

www.polskieradio.pl | 2020-10-23

Ten szlak oficjalnie nie istnieje, choć tak naprawdę od tysiącleci jest niemym świadkiem wielkich i małych historii, które w książce \"Szlak Wisły. 1200 km pieszej przygody\" zamierzają opisać podróżnik Mateusz Waligóra i pisarz Dominik Szczepański.

Dzień Dobry TVN: Podróż Waligóry dobiegła końca

dziendobry.tvn.pl | 2020-10-23

Niezwykła wyprawa Mateusza Waligóry dobiegła końca. Znany polski piechur, który jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przeszedł mongolską część pustyni Gobi, przemierzył samotnie Polskę, wędrując wzdłuż Wisły. Co go spotkało po drodze?

National Geographic: Szak Wisły ukończony

www.national-geographic.pl | 2020-10-23

- Martwi mnie wiele rzeczy związanych z przyszłością Wisły: nasza ignorancja, to, że odwróciliśmy się do niej plecami. O tym będzie książka, którą piszemy z Dominikiem Szczepańskim: o przygodzie i lęku, ale i nadziei, którą często znajdowałem w spotkaniu z drugim człowiekiem – mówi Mateusz Waligóra

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 29.12.2020 14:02