Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie Auschwitz Memento

Stowarzyszenie Auschwitz Memento

Oświęcim

Istniejemy od 2008 roku. Przez ten czas aktywnie staramy się o upowszechnianie najnowszej historii ze szczególnym naciskiem na czasy walki z nazistowskim i komunistycznym terrorem. Zrealizowaliśmy szereg filmów dokumentalnych, które poruszają często mało znane fragmenty naszej historii. Jesteśmy laureatem nagrody "Wydarzenie Historyczne Roku" w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

3600 PLN z 12000 PLN

47 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

30%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.11.2016.

Pomóż dokończyć film o Edwardzie Padkowskim

O projekcie

Cel projektu:

Chcemy dokończyć film o Edwardzie Padkowskim, byłym więźniu KL Auschwitz, żołnierzu NOW i AK oraz więźniu UB.

Film będzie kosztował około 112 tysięcy złotych. Pozyskaliśmy 26 tys. z Urzędu do Spraw Kombatanów i Osób Represjonowanych, kolejne 25 tysięcy to są darowizny sympatyków, dotacje innych instytucji oraz środki własne stowarzyszenia. Pracę społeczników wyceniamy na 50 tysięcy złotych. W tej chwili jesteśmy po zdjęciach do filmu. Potrzebujemy pieniądze na postprodukcję.

Reżyserem jest Mirosław Krzyszkowski znany jako twórca lub współtwórca takich filmów "Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy", "Duma i zdrada", "Wywalcz jej wolność lub zgiń", "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz" i "Pilecki" (film nagrodzony: Polonijny Festiwal Multimedialny "Polskie ojczyzny" - Grand Prix 2015, Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów NIEPOKALANÓW - I Nagroda w kategorii dokumentów fabularyzowanych 2016).

Film powstanie z materiałów zarejestrowanych w przeszłości przez różne instytucje oraz fabularyzowanych scen ilustrujących wydarzenia z życia pana Padkowskiego.

Zdjęcia rozpoczęliśmy uznając, że ze względu na wiek bohatera trzeba się śpieszyć. Niestety pan Padkowski zmarł tuż przed rozpoczęciem zdjęć do filmu w dniu 7.08.2016r.

Film po wykonaniu wszystkich prac będzie gotowy w grudniu 2016 lub styczniu 2017. Film planujemy rozpowszechniać na pokazach specjalnych oraz w telewizji, jeśli będzie zainteresowanie nadawców. Film będzie dostępny na DVD na pokazach i spotkaniach autorskich w cenie około 30-35zł, środki ze sprzedaży zasilą naszą dalszą działalność.

Jeśli zbierzemy więcej pieniędzy to:

Jeśli zbierzemy 15 tysięcy złotych i więcej wtedy wydamy film na DVD w formie książeczki zawierającej zdjęcia z planu i dodatkowe informacje o bohaterze.

Jeśli zbierzemy 18 tysięcy to przygotujemy wersję emisyjną do telewizji.

Każdą kwotę większą niż 18 tysiący przeznaczymy na nasze kolejne realizacje jak realizacja filmów, wydawanie książek i organizację imprez kulturalnych. W planach mamy między innymi książkę "Dziewczęta spod Auschwitz" o dziesiątkach osób zaangażowanych w pomoc więźniom KL Auschwitz, film o jednej z tych dziewcząt czyli Wandzie Sarnie i wreszcie film o "Sprawiedliwych spod Auschwitz" czyli o tych co w różny sposób pomagali przetrwać obóz więźniom.

Ekipa

Film zostanie zrealizowany przez Stowarzyszenie Auschwitz Memento znane z wyprodukowania filmu "Pilecki".

Prezesem jest Paulina Wądrzyk. Na planie odpowiada za sprawy organizacyjne, kostiumy oraz robienie fotosów.

 

Autorami scenariusza jest sprawdzona para autorów Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl (na zdjęciu na górze od prawej). Zdjęcia do filmu wykonał Łukasz Klag (przy kamerze).

 

Rolę Edwarda Padkowskiego odegrał Błażej Wyka, aktor Teartu Quadro.

Jak przy ostatnich 2 filmach wspierają nas rekonstruktorzy z Batalionu Obrony Narodowej "Oświęcim" z Bielan koło Kęt.

Wsparli nas też inni rekonstruktorzy jak Jednostka Strzelecka z Oświęcimia oraz Szwadron Kawalerii Ochotniczej im. rtm. Witolda Pileckiego.

 

Wsparcie w postaci rekwizytów udzielił nam nieoceniony Mirosław Ganobis, kolekcjoner pamiątek i historii o dawnym Oświęcimiu. Zagrał też w naszym filmie.

Film powstał w wielu miejscach w powiecie oświęcimskim. Do realizacji scen w obozie partyzanckim powstał bunkier:

Sceny szpitalne powstały w Lagerhausie niedaleko dawnego obozu KL Auschwitz:

Dlaczego ten temat?

Wiele lat temu dowiedzieliśmy się o historii tego zapomnianego oddziału AK "Sosienki". W 2013 roku zrealizowaliśmy nasz pierwszy projekt z tym związany czyli film "Niezłomni. Pod drutami Auschwitz". Film przedstawia historię całego oddziału razem z tłem historycznym. To był spory sukces. Na pokazach specjalnych obejrzało go kilka tysięcy ludzi co świadczy o zainteresowaniu tym tematem. Film był pokazywany w telewizji: TVP Kraków oraz TV Republika. Przy realizacji tego filmu poznaliśmy wielkiego pasjonata tego tematu Marcina Dziubka, nauczyciela historii w jednej z oświęcimskich szkół. Jest on też prezesem Towarzystwa Przyjaciół Bielan i grupy Batalion Obrony Narodowej "Oświęcim".

 

Okazało się, że zebrał on ogromną ilość materiałów na ten temat i można z tego przygotować książkę. Po wielu trudach udało się to dopiero w tym roku. Książka będzie miałą uroczystą premierę 6.11.2016 w Kętach a ukaże się dzięki staraniom naszego stowarzyszenia.

Pracując nad filmem i książką w sposób naturalny pojawił się temat życia pana Padkowskiego. Życie to obfitowało w liczne zawirowania i miało nieraz sensacyjny przebieg. Pana Padkowskiego poznaliśmy przy realizacji poprzedniego filmu, gdzie udało się nagrać jego relację. Ale to nie koniec naszego zainteresowania. Planujemy dalsze produkcje związane z tym tematem.

Dlaczego "Polak Potrafi?"

Ponad 4 lata temu rozpoczeliśmy akcje "Projekt: Pilecki", która była próbą pozyskania pieniędzy na pełnometrażowy film dokumentalny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Podjeliśmy się tego, bo instytucje powołane do tego odmawiały wsparcia tego filmu. Sukces tej akcji pokazał nam, że nie należy się poddawać tylko poszukać osób życzliwych dla historii, którymi chcemy się zająć. 

Kim był Edward Padkowski?

Edward Padkowski urodził się w 1920 r. w Bohorodycy koło Hrubieszowa. W 1938 r. dostał się na studia na Politechnice Lwowskiej. Po napaści sowieckiej pułk, w którym służył, przedarł się na Lubelszczyznę. W bitwie z Niemcami pod Zwolą Padkowski został ciężko ranny i trafił do szpitala w Zamościu. Uciekł z niego, gdy po zajęciu miasta Sowieci zaczęli wywozić polskich żołnierzy na Wschód.

W maju 1941 r. wraz z kilkoma kolegami z NOW został aresztowany przez Niemców za kolportaż tygodnika "Walka". Po brutalnym śledztwie 25 maja 1941 r. trafił do Auschwitz. Pracował przy budowie zakładów chemicznych Buna Werke. Później został przydzielony do komanda krawieckiego.

Jego znajomy z NOW, który również trafił do Auschwitz, Wincenty Ciesielczuk, trafił do komanda mierników. Po pewnym czasie udało mu się ściągnąć tam Padkowskiego. Miernicy wychodzili codziennie poza obóz. Mieli kontakty z przyobozowym ruchem oporu z AK. Padkowski był już wtedy zaprzysiężonym członkiem konspiracji w obozie. Myślał o ucieczce, ale plany odkładał ze względu na stosowaną przez SS odpowiedzialność zbiorową i represje wobec rodziny uciekiniera.

Dopiero, gdy Armia Czerwona zajęła Lubelszczyznę, 11 sierpnia 1944 r., Padkowski z Ciesielczukiem uciekli wykorzystując kontakty z oddziałem AK "Sosienki". Dołączyli do grupy AK "Garbnik" (Edward Padkowski był ostatnim żyjącym jego członkiem). Wspólnie z "Sosienkami" zorganizowali kilka zbiorowych ucieczek z obozu. Wolność odzyskało dzięki temu 21 więźniów Auschwitz. Wszyscy dołączyli do AK.

Po przejściu frontu przez Beskid Żywiecki, kompania "Garbnik" została zdemobilizowana. Padkowski z Cielsielczukiem przed powrotem w rodzinne strony odwiedzili rodzinę Jedlińskich w Łękach-Zasolu, by podziękować im za ofiarność podczas wojny i pomoc uciekinierom. Od Heleny Jedlińskiej usłyszeli: "Chłopaki! Uciekajcie NKWD was szuka!". Sowieci posiadali listę więźniów Auschwitz, którzy uciekli z obozu do AK. Padkowski utrzymywał, że musieli ją otrzymać od kogoś z bliskiego otoczenia Józefa Cyrankiewicza, więźnia Auschwitz, który pełnił istotną rolę w obozowej konspiracji. Po wojnie został on premierem PRL.

Padkowski, nie ujawniając przynależności do AK i nie przyznając się do ucieczki z Auschwitz, rozpoczął studia w Lublinie. Potem przeniósł się na Politechnikę Łódzką. Współorganizował pogrzeb studentki zgwałconej i zamordowanej przez sowieckich żołnierzy za co został aresztowany przez łódzkie UB, w którym rządził komunistyczny zbrodniarz Mieczysław Moczar. Gdy podczas przesłuchania oficer UB wyszedł, Padkowski uciekł przez okno. Wyjechał do Gdańska, gdzie kontynuował studia. Później Wincenty Ciesielczuk ściągnął go do Gliwic, gdzie jako wykładowca Politechniki Śląskiej, pracował do emerytury.

O nas:

Nasze stowarzyszenie zostało założone w 2008 roku. Postawiliśmy sobie na celu upamiętnienie ofiar obu totalitaryzmów: nazistowskiego oraz komunistycznego. Nasze cele realizowaliśmy głównie poprzez realizację filmów dokumentalnych. Zrealizowaliśmy ich w sumie 9. Najbardziej znani jesteśmy z akcji "Projekt: Pilecki" czyli zbiórki na pełnometrażowy fabularyzowany film dokumentalny o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Akcja ta zaowocowała szeregiem działań i wydarzeń poświęconym naszemu narodowemu bohaterowi. W jej wyniku oprócz wspomnianego filmu powstały film "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego", książka "Pilecki. Śladami mojego taty", płyta "Rotmistrz" zespołu Forteca i wiele innych wydarzeń. Zostaliśmy za tą akcję uhonorowani nagrodą "Wydarzenie Historyczne Roku" w plebiscycie organizowanym przez Muzeum Historii Polski, nominacjami do nagród "Strażnik Pamięci" tygodnika "Do Rzeczy" oraz "Kryształy soli" plebiscytu organizowanym przez Marszałka Województwa Małopolskiego.

Film "Pilecki" był wyświetlany w kinach w 2015 roku. Jego premierę zaszczycił osobiście Prezydent RP Andrzej Duda. W innych pokazach udział wzięli pani premier Beata Szydło, wicepremier Piotr Gliński i inne czołowe postacie polskiego życia publicznego i kulturalnego.

Do naszych  dokonań filmowych należą między innymi:

"Pamięć. Tajemnica lasów Piaśnicy"/2011/.

 "Duma i zdrada" /2011/

 "Ucieczka z piekła. Śladami Witolda Pileckiego" /2013/

"Niezłomni. Pod drutami Auschwitz" /2013/

 "Pilecki" /2014/

Nagrody

Mamy w swoich zbiorach wiele przedmiotów, którymi chętnie się podzielimy. Wiele z nich jest trudno dostępnych. Oferujemy koszulki z logo naszej akcji "Projekt: Pilecki", pamiątkowy medal wybity na cześć rotmistrza Witolda Pileckiego, płyty DVD z naszymi poprzednimi filmami a także książka "Niezłomni z oddziału "Sosienki".

O wszystkich tych produkcjach możecie przeczytać na naszych stronach www.auschwitzmemento.pl.

Dodatkowo wśród nagród znajdziecie też inne książki i przedmioty.

  • "Pilecki. Śladami mojego taty" - wydana przez wydawnictwo Znak książka-wywiad rzeka z Andrzejem Pileckim, synem Witolda. Autorami wywiadu są Mirosław Krzyszkowski i Bogdan Wasztyl. Opatrzymy ją dedykacjami autorów oraz pamiątkową pieczęcią.
  • "Witold Pilecki-fotobiografia" - autor Maciej Sadowski
  • Pamiątkowy medal przedstawiający rotmistrza Witolda Pileckiego według projektu pana Bogdana Adamika.

  • Koszulki pamiątkowe akcji "Projekt: Pilecki".

 Książki naszych autorów zostaną opatrzone pieczęcią:

Jak się znami skontaktować?

Możesz napisać do nas email: biuro@auschwitzmemento.pl. Jesteśmy także na facebook:

Profil Stowarzyszenia Auschwitz Memento

Profil akcji Projekt: Pilecki

Nasza strona internetowa, gdzie znajdziesz kalendarium naszych działań z linkami do stron projektów: www.auschwitzmemento.pl

Dodane 15.11.2016

Portal wmeritum.pl objął patronat medialny nad filmem "Lustro"!

http://wmeritum.pl/walczyl-dwoma-totalitaryzmami-pomoz-dokonczyc-film-o-edwardzie-padkowskim/161185

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.11.2016 18:06