Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Wstęga Pamięci

Fundacja Wstęga Pamięci

Kraków

Projekt mobilnej instalacji autorstwa Alexandra Smagi przypomina o podniebnych bitwach toczonych przez polskich lotników. Rzeźba w kształcie litery V nawiązuje do angielskiego słowa „Victory”, czyli zwycięstwo. Projekt autorski, laureata konkursu na Pomnik AK w Krakowie Alexandra Andrzeja Smagi. Artysta żyje i pracuje w Wiedniu i Krakowie. Historia rodziny architekta jest bezpośrednio powiązana z losami Polski Walczącej i z Armią Krajowa.
Inicjatorem idei budowy Pomnika jest Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, który z dumą wspieramy.
Smaga ukończył studia architektury na Politechnice Wiedeńskiej z wyróżnieniem. Studiowal w Paryżu w Ecole de Architecture w Wersalu i na Akademii Sztuk Pięknych (Akademie fuer Angewandte Kunst) w Wiedniu.

Pracuje jako samodzielny architekt i designer. Pracował nad wieloma projektami i konkursami architektonicznymi w Stanach Zjednoczonych, we Francji, w Niemczech i w Austrii.
Laureat konkursów architektonicznych.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

385615 PLN z 300000 PLN

1569 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 19.04.2016 02:02

'WSTĘGA PAMIĘCI' POMNIK AK W KRAKOWIE

Prezydent Krakowa: Jest zgoda, nie będzie już 3 przetargu !!

Dodano 28.11.2018, godz. 23:45

Drodzy przyjaciele!

Informujemy, że w dn. 15.11.2018 P. Prezes Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy AK mjr adw Ryszard Brodowski, P. Przewodniczący Komitetu Społezcznego Budowy Pomnika AK w Krakowie prof. dr. hab. Stanisław Juchnowicz - Honorowy obywatel Miasta Krakowa i P. Prezes Fundacji Wstęga Pamięci architekt Alexander Smaga byli z wizytą u Pana Prezydenta Miasta Krakowa.

Pan Prezydent nas zaprosił na osobiste spotkanie by omówić sytuacje odnosnie powstania pomnika po wygranych wyborach samorządowych. To dobry znak oznacza to że mu zależy na szybkiej realizacji pomnika.

Wszyscy byliśmy smutni, że nie doszło do realizacji pomnika na 11.11.2018 na 100-lecie.  Historia pokazuje, że pomniki w Krakowie się rodzą na ogół z wielkim bólem tak jak np. Pomnik Adama Mickiewicza , Pomnik Grundwaldzki. Rok wyborów samorządowych nam w tym nie pomógł raczej opóżnił nasze starania.

 Ale co ma być to nie utonie!

Ponadto Pan Prezydent nas powiadomił, że nie ma już żadnego obowiazku rozpisania nowego przetargu. Prawo zamówień publicznych przewiduje tylko 2 przetargi. Oznacza to że najtańszy oferent z przetargu może otrzymać zlecenie z wolnej ręki !

Nowa data odsłonięcia pomnika: w dn. 3 maja 2019.

Uzyskaliśmy odpowiedź od P. Prezydenta Jacka Majchrowskiego, że po wygranych wyborach już nie ma przeszkód by pomnik powstał.

Sejm RP mianował lata 2018-2020 Stuleciem Odzyskania Niepodległej. 

Jednocześnie przepraszamy Cię za długą chwile milczenia ale wszyscy czekaliśmy na rezultaty wyborów samorządowych w Krakowie, które są istotne dla powstania dzieło w hołdzie całej AK!

Informujemy jednocześnie, że głównym inwestorem pomnika i właścicielem projektu i praw majątkowych została Gmina Kraków, która się zobowiązała uzupełnić brakujące środki i go wybudować.

Napisz list do kombatantów prześlij im Twoje życzenia na 100-lecie Niepodległej!

Niewiele brakuje aby pomnik stanał. Potrzebne jest teraz dużo siły i energii w walce o pomnik AK.

Wspólnie dobiegamy do mety !

podajemy adres: rbrodowski@interia.pl 

AKowcy będą walczyć jak lwy o pomnik !

Na zdjeciu: (od lewej do prawej strony) P. Prezes mjr Ryszard Brodwski, P. Prof. Stanisław Juchnowicz, Alexander Andrzej Smaga przed wejściem do krakowskiego ratusza!

 

pozdrawia Was

EKIPA WSTĘGI PAMIĘCI

 

Dodano: 29.11.2018, 19:49
  Maciej Krzywdziak
Maciej Krzywdziak
Myślę, że nareszcie ta chwila nastąpi kiedy stanie pod Wawelem pomnik Wstęga Pamięci. Tak długo oczekiwana, myślę, że modlitwy też trochę pomogły i 3 maja 2019 będzie upragniona uroczystość odsłonięcia pomnika!!! Czekamy!!!
Dodano: 29.11.2018, 0:47
Fundacja Wstęga Pamięci
Fundacja Wstęga Pamięci
AKowcy będą walczyć JAK LWY o pomnik !

Na zdjeciu: P. Prezes mjr Ryszard Brodwski przed wejściem do krakowskiego ratusza!