Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marcin Szczygliński

Marcin Szczygliński

Płock, woj.mazowieckie

Urodziłem się w 1983 roku, w Płocku.
Od dziecka interesowałem się komputerami, a pierwsze kroki w programowaniu i grafice stawiałem na komputerach Commodore 64 i Amiga 600. Pasję to rozwijam zawodowo, zajmując się głównie technologiami webowymi, a hobbystycznie, po godzinach - grafiką. Pracowałem jako programista, grafik 3D oraz 2D w branży reklamowej, prowadziłem również własną firmę zajmującą się webdevelopingiem. Obecnie po godzinach zajmuję się rozwojem autorskiego projektu - webowego systemu operacyjnego - PHPOS.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1979 PLN z 8000 PLN

42 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

24%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.06.2014.

PHPOS - polski, webowy system operacyjny

O projekcie

Czym jest PHPOS?

PHPOS jest DARMOWYM przeglądarkowym systemem operacyjnym, który można uruchomić na własnym serwerze, lub zewnętrznym hostingu. Dzięki temu systemowi obsługa serwera może odbywać się w zupełnie inny, intuicyjny sposób. Za pomocą PHPOS administracja serwerem odbywa się tak jakby to był zwykły domowy komputer, a cały interfejs bazowany jest za wyglądzie systemów Windows. Oznacza to, iż pod przeglądarką mamy dostępny pulpit, ikonki, dynamiczne okienka, a cały serwer przedstawiony jest tak jak foldery na zwykłym komputerze.

Co jednak najważniejsze - system ten jest w pełni darmowy i dostępny dla każdego. Jest wyposażony w intuicyjny instalator, który pozwoli go zainstalować nawet osobom niezaznajomionym z tajnikami obsługi serwerów. Umożliwia on administrowanie serwerem tak jak zwykłym, najnormalniejszym komputerem.

 

Zalety systemu

(prezentacja systemu)

(Zasada i logika działania PHPOS)
(tutaj - przykładowo: pod przeglądarką Firefox)

Cała obsługa jest bardzo zbliżona do obsługi systemów Windows - plikami i folderami administrujemy za pomocą ikonek i okien, tak jak na domowym, zwykłym komputerze. Cały interfejs zrobiony został tak, aby w jak największym stopniu przypominał obsługę systemu Windows, tym samym - aby każdy, nawet nowy użytkownik mógł się w nim szybko odnaleźć. Dzięki PHPOS również obsługa zewnętrznych kont FTP odbywa się tak, jakby były one zwykłymi folderami. Podobnie jest z obsługą plików w chmurach - w obecnej wersji istnieje wsparcie dla chmury Google Drive, w przyszłości będzie to również Dropbox oraz Microsoft OneDrive.

(wszystko to działa bezpośrednio pod przeglądarką internetową)

Cały system jest budowy modularnej, posiada specjalne API do obsługi dodatkowych aplikacji, jest w pełni konfigurowalny (możemy nawet zmienić tapetę na pulpicie), a także posiada wsparcie dla wielu wersji językowych (w obecnej wersji są to angielski i polski). Kod całego systemu jest otwarty i dostępny dla każdego na platformie GitHUB - link do repozytorium poniżej:

 

https://github.com/phpos/ 
 
 
Najważniejsze funkcje systemu:

  • Interfejs bazowany na Windows 7
  • Dynamicznie otwierane okienka poprzez AJAX
  • Aplikacje działające w oknach
  • Pulpit, menu start i zasobnik
  • Obsługiwane różne systemy plików
  • Praca na plikach tak jak w explorerze
  • Szybki dostęp do zdalnych kont FTP
  • Praca z bazą danych jak ze zwykłym folderem
  • Wsparcie dla wielu wersji językowych
  • Wygląd oparty na systemie "theme'ów"
  • W pełni konfigurowalny
  • Obsługa wielu użytkowników
  • Łatwy w modyfikacji
  • Prosta i szybka instalacja
  • Całkowicie darmowy w użyciu
  • API dla programistów
  • Bazujący na najnowszych technologiach
  • Prosty w użytkowaniu
  • Dodatkowe aplikacje w przyszłości
  • Darmowe aktualizacje
  • Otwarty kod na GitHUB-ie
  • Wspracie dla systemu rozszerzeń
  • Działający na większości obecnych przeglądarek
  • Wymaga jedynie PHP5 i 1 bazy danych
  • Bardzo przyjemny w obsłudze!
  • Jeszcze przyjemniejszy w obsłudze, gdy pracujesz ze znajomymi

 

Dlaczego warto wesprzeć projekt?

Gdyż jest to chyba jeden z pierwszych polskich tego typu projektów, stawiający na innowacyjność i prostotę obsługi i co najważniejsze - w pełni darmowy dla każdego z użytkowników. Modularna budowa systemu pozwala na jego wręcz nieograniczony rozwój i udoskonalanie o coraz to nowsze funkcjonalności. System znacząco ułatwi ludziom obsługę ich własnych serwerów, którymi zarządzanie bardzo często przerasta ich możliwości i wiedzę. Dzięki PHPOS użytkownicy otrzymają szybki i wygodny dostęp do swoich własnych danych w możliwie najbardziej intuicyjny i znajomy (z systemów Windows) sposób. Co bardziej doświadczeni użytkownicy będą natomiast mogli dostosowywać system w całości dla swoich serwerów i tworzyć na niego własne aplikacje. Jest bardzo realna szansa, że system po odpowiednim dopracowaniu mógłby się stać jedną z domyślnych aplikacji instalowanych na serwerach, nie tylko w Polsce. Wszystko jednak zależy od dalszego rozwoju i dalszego poprowadzenia projektu, na co niestety potrzebne są fundusze, gdyż jako iż nie jest to projekt komercyjny i jest w pełni darmowy dla wszystkich - wymaga wkładu własnych funduszy i pracy.

 
 
Jak to działa?

PHPOS to przeglądarkowy system operacyjny służacy do administracji serwerem, również takim domowym. Serwer to komputer udostępniający jakieś dane w sieci - zapewne każdy z nas posiada jakieś strony internetowe, typu strony osobiste, firmowe, blogi i galerie zdjęć. Wszystko to trzymane jest na jakimś serwerze i udostępniane światu.

PHPOS pozwala na administrację takim serwerem tak jakby był to zwykły domowy komputer - i to z każdego miejsca na Ziemii. Co więcej - wymaga jedynie przeglądarki internetowej, gdyż cała "czarna robota" odbywa się po stronie serwera. Co ciekawe - obecna wersja (choć wymaga to jeszcze dłuższegoo dopracowania) działa również na smarfononach, czego dowodem jest screenshot wykonany na telefonie z systemem Android. Obsługiwane są wszystkie dostępne na rynku przeglądarki internetowe. Wszystko to można przetestować na żywo w wersji demo.

(PHPOS na telefonie z systemem Android)

 
 
Okienkowy interfejs
 

Cały system jest bazowany na wyglądzie systemów z rodziny Windows - dzięki temu, każdy kto choć raz pracował na komputerze z systemem Windows odnajdzie się również i w tym systemie.

(dynamiczne okna, które można zamykać, minimalizować, przesuwać i skalować)

Możemy otwierać okienka, tworzyć ikonki, skróty, zamykać i przesuwać te okienka - wszystko odbywa się dynamicznie i wymaga jedynie przeglądarki internerowej. Jest tutaj również dostępny pasek start - który możemy sobie dowolnie skonfigurować i dodać np. własne skróty.

(w pełni konfigurowalne MenuStart)

 
Administracja plikami
 

Jeszcze nigdy to nie było aż tak proste. Dostęp do wszystkich swoich plików na serwerze uzytkownik otrzymuje w dokładnie taki sam sposób jak na domowym komputerze - każdy plik i folder przedstawiany jest jako odpowiednia ikonka. Użytkownik może przenosić, kopiować i usuwać pliki za pomocą szybkiego menu kontekstowego pod prawym przyciskiem myszki. Menu to można dowolnie rozbudowywać.


(zarządzanie plikami nigdy nie było tak łatwe i intuicyjne)

Pliki i foldery można pobierać, pakować i wrzucać na serwer bezpośrednio z okienka przeglądarki, np. aby wrzucić na serwer nowy plik wystarczy go przeciągnąć do odpowiedniego okienka bezpośrednio do przeglądarki. 

  

Inne pliki
 

System pozwala na identyczny dostęp również do zewnętrzych plików - takich jak te znajdujące się w chmurach, czy na serwerach FTP. Co ciekawe - zarządzanie takimi plikami odbywa się w identyczny sposób, a pliki można przenosić bezpośrednio pomiędzy serwerem/komputerem domowym/chmurami/FTP poprzez zwykłe przeciąganie ich pomiędzy okienkami.

 

(Dysk Google wyświetlany jak zwykły folder)

Nie ma tutaj żadnych limitów i ograniczeń, a w przyszłości funkcji dostępu do zewnętrznych zasobów będzie jeszcze więcej. Jedną z pierwszych funkcjonalności w kolejnych wersjach będzie m.in. pełna obsługa popularnego Dropboxa (w obecnej wersji z chmur dostępne jest jedynie Google Drive). 

  

Użytkownicy
 

System może posiadać nielimitowaną liczbę użytkowników, z czego każdy z nich może pracować na różnych uprawnieniach. System w zamyśle jest systemem przystosowanym od początku do końca do pracy grupowej. Jest do rozwiązanie wygodne np. dla grupy znajomych, czy dla współpracowników w firmie. Użytkownicy mający konta w systemie mogą wymieniać się plikami i wiadomościami i wspólnie korzystać ze swoich zasobów na jednym serwerze.

 

(wygodne zarządzanie kontami użytkowników)

Oczywiście system może być indywidualnie konfigurowalny dla każdego z nich - każdy z użytkowników otrzymuje swój folder roboczy, pulpit z możliwością zmiany tapety (również na własną), możliwość zmiany języka oraz możliwość instalowania własnych aplikacji, czy też tworzenia własnych plików, skrótów i folderów. Użytkownicy mogą ponadto łączyć się w grupy robocze, których można utworzyć dowolną ilość. 

  

Aplikacje
 

Czymże byłby system bez aplikacji? PHPOS posiada własne API (choć dopiero w fazie rozwojowej), pod które można tworzyć własne aplikacje działające pod systemem. Na chwilę obecną dostępnych jest kilka podstawowych aplikacji, jednak liczba ta będzie sukcecywnie rosła w miarę rozwoju projektu.

Również całe API zostanie szczegółowo opisane i opublikowane w formie podręcznika, tak aby każdy mógł w prosty sposób tworzyć własne aplikacje. PHPOS umożliwia również uruchamianie zewnętrznych aplikacji za pomocą specjalnego okienka. 

  

Szybka i prosta instalacja.
 

Nie trzeba mieć żadnej wiedzy o IT, żeby bezproblemowo zainstalować system na swoim serwerze. Jedyne co trzeba zrobić, to pobrać najnowszą wersję ze strony projektu, rozpakować i umieścić na serwerze. Specjalnie przygotowany, intuicyjny instalator krok-po-kroku automatycznie zainstaluje cały system, zadając użytkownikomi jedynie kilka kluczowych pytań, opisanych tak, żeby nawet laik mógł bezproblemowo przejść przez cały proces.

(wygodny instalator dostępny w 2 językach: polskim i angielskim)

Wszystko przygotowane jest tak, aby nawet niedoświadczony i początkujący użytkownik nie miał z tym najmniejszych problemów. Jedynymi wymaganiami dla serwera to PHP w wersji 5.2 i baza danych MySQL (w przyszłości będzie również obsługa innych baz) - a więc system uruchomi się bezproblemowo na 99% oferowanych na rynku serwerów, gdyż oba wymogi to już od bardzo dawna standard. Po stronie przeglądarki (klienta) nie jest wymagana żadna instalacja - do używania systemu wystarczy sama przeglądarka internetowa.

(bardzo wczesna wersja beta)

 


Kompatybilność

System uruchomi się na 99% obecnie oferowanych serwerów - jedynymi wymaganiami są PHP w wersji conajmniej 5.2 oraz silnik bazy danych MySQL. Jest to obecnie od bardzo dawna standard jeśli chodzi o "wyposażenie" serwerów. Po stronie klienta wystarczy jedynie dowolna obecnie dostępna na rynku przeglądarka internetowa. System jest kompatybilny z przeglądarkami Firefox, Opera, Chrome, Internet Explorer i Safari.

(PHPOS współpracuje ze wszystkimi obecnie używanymi przeglądarkami)

Bardzo dużo czasu spędziłem nad optymalizacją i kompatybilnością, tak aby bezproblemowo wszystko działało na każdej z przeglądarek. System ponadto działa na smarphone'ach i tabletach, choć w przypadku smartphone'ów w planach mam stworzenie oddzielnej, specjalnie przygotowanej wersji zoptymalizowanej dla urządzeń mobilnych.

 

Krótka historia

Pomysł na projekt zrodził się około 15 lat temu, w czasach, gdy jeszcze nikt nie myślał na poważnie o tego typu aplikacjach, jednak nie było wtedy ku temu stosownych technologii, również łącza internetowe pozostawiały wiele do życzenia. Odpowiednie technologie w końcu jednak się pojawiły i praca nad projektem ruszyła na początku 2013 roku. W listopadzie 2013 udostępniłem pierwsza, bardzo wczesną beta-wersję, na której to wersji niestety dalszy rozwój wstrzymany.

Powodem oczywiście był fakt, iż jest to projekt tworzony zupełnie za darmo, po godzinach i nie generuje on w żaden sposób profitów dla jego autora, stąd też pomysł wystawienia projektu na platformę crowdfundingową. Dalsze prace wymagają niestety funduszy, gdyż projekt tworzony jest "po godzinach", Praca nad projektem jak do tej pory pochłonęła już ponad tysiąc godzin, a sam projekt jest tworzony - jak to się pięknie mówi - "od ludzi, dla ludzi".

 

Media o PHPOS

Wersja beta systemu, tuż po wydaniu, została zauważona przez portale branżowe, a informacje o projekcie pojawiły się m.in. na stronie głównej Wirtualnej Polski i na portalu branżowym Chip.pl, o czym za chwilę. Z faktem tym wiąże się zresztą dość ciekawa sytuacja, gdyż w momencie pojawienia się informacji w mediach ciekawość ludzi była tak wysoka, że serwery hostujące projekt nie wytrzymały naporu odwiedzin. 

Wirtualna Polska

(strona główna serwisu Wirtualna Polska - 16.12.2013)

 Chip.pl

(portal branżowy Chip.pl - 16.12.2013)

 


Przyszłość?

Obecna wersja to jedynie wstępna, próbna beta, która jest póki co pełna błędów i niedoskonałości i wymaga jeszcze dużego nakładu pracy. Wszystko zależy od powodzenia zbiórki, gdyż dalsze prace wymagają niestety wkładu, mimo iż dla końcowego użytkownika system jest i będzie zawsze w pełni darmowy. Oczywiście pierwszym punktem będzie wydanie pierwszej stabilnej wersji, a następnie rozwijanie kolejnych, a także tworzenie kolejnych aplikacji dla systemu i poprawianie oraz udoskonalanie gotowych już mechanizmów.

(wizualizacja PHPOS na smartphonie)

W planach jest również oddzielna wersja dla telefonów komórkowych i smartphone'ów - oczywiście również darmowa. Naturalnie, istnieje już kilka zbliżonych projektów, niektóre mniej, niektóre bardziej udane, jednakże z polskim projektem tego typu jeszcze się nie spotkałem, a jako iż system obsługiwać może nieskończoną ilość wersji językowych - przy odpowiedniej promocji mógłby przyjąć się nie nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

 

 

Strona oficjalna projektu

Strona oficjalna projektu, demo, oraz wczesna, rozwojowa wersja do pobrania znajduje się poniżej. Domyślnym językiem na stronie jest angielski - język polski dostępny jest poprzez ikonkę w lewym, górnym rogu strony - pod logotypem:

(strona oficjalna projektu PHPOS) 

Facebook

Projekt posiada również swój fanpage na Facebooku, który służy głównie jako platforma informacyjna o najnowszych aklualizacjach. systemu (sam system tak notabene jest również wyposażony w aplikację informującą o nowych aktualizacjach na bieżąco)

(fanpage PHPOS na facebooku) 

Wersja demonstracyjna on-line


Każdy zainteresowany może przetestować jak działa system na specjalnie przygotowanej wersji demo, która znajduje się pod adresem:

http://phpos.pl/demo

(demo on-line dostępne dla każdego)


Login: demo
Hasło: demopass

 

Wersja demo ze względów bezpieczeństwa jest mocno ograniczona, jednakże można zapoznać się z większością funkcjonalności. Również domyślnym językiem w wersji demo jest język angielski, który jednak w każdej chwili można zmienić za pomocą ikonki.

  

Etapy inwestycji:

Zapraszam do zainteresowania się projektem, gdyż dalszy jego rozwój zależy tylko i wyłącznie od dalszych w niego inwestycji.

 

Etap 1:
  • Zakup lepszego sprzętu komputerowego wraz z oprogramowaniem - platformy developerskie i testowe.
  • Opłata rachunków generowanych podczas pracy nad projektem (projekt jest finansowany z własnej kieszeni i tworzony "po godzinach").
Etap 2:
  • Wykupienie licencji na wykorzystywane w projekcie biblioteki i komponenty osób trzecich.
  • Wykupienie serwera dedykowanego dla projektu i odpowiednich domen.
Etap 3:
  • Wypromowanie projektu w polskich i zagranicznych serwisach, przy czym system oczywiście wciąż będzie darmowy dla użytkownika końcowego i naturalnie ciągły, dożywotni rozwój aplikacji, co jest logiczne przy tego typu projektach.
  • Ponadto w planach jest zakup sprzętu z platformami Android, iOS i Windows Phone w celu rozpoczęcia prac nad natywną, specjalną wersją mobilną, oddzielną dla każdego z systemów, nie wymagającą przeglądarki, lecz łączącą się z systemem na serwerze bezpośrednio i pozwalającą na o wiele lepsze wykorzystanie funkcji jakie oferują współczesne urządzenia mobilne.

Etap dodatkowy:

  • Jak widać po jakości filmiku, przydałoby się również zebrać fundusze na normalną kamerę HD, co będzie pomocne w kręceniu zaplanowanych video-tutoriali w ramach dokumentacji. 

  

Nagrody dla wspierających:

Każdy, który zdecyduje się wesprzeć dalszy rozwój projektu, otrzyma specjalne podziękowania i oczywiście moją dozgonną wdzięczność, ponadto - w zależności od kwoty wsparcia, oferuję specjalne nagrody, takie jak umieszczenie logotypu sponsora na stronach projektu jak i w samym projekcie:

 

Nagroda 1:
  • Podziękowanie emailowe dla wspierającego
  • Satysfakcja ze wsparcia polskiego projektu
Nagroda 2:
  • Podziękowanie emailowe dla wspierającego
  • Moja osobista pomoc (online) w instalacji i konfiguracji systemu
  • Imienne podziękowania na fanpage'u projektu
  • Satysfakcja ze wsparcia polskiego projektu
Nagroda 3:
  • Podziękowanie emailowe dla wspierającego
  • Moja osobista pomoc (online) w instalacji i konfiguracji systemu
  • Imienne podziękowania na fanpage projektu i na stronie projektu
  • Satysfakcja ze wsparcia polskiego projektu
Nagroda 4:
  • Podziękowanie emailowe dla wspierającego
  • Moja osobista pomoc (online) w instalacji i konfiguracji systemu
  • Imienne podziękowania na fanpage projektu i na stronie projektu
  • Umieszczenie logotypu sponsora na głównej stronie projektu
  • Satysfakcja ze wsparcia polskiego projektu
Nagroda 5:
  • Podziękowanie emailowe dla wspierającego
  • Moja osobista pomoc (online) w instalacji i konfiguracji systemu
  • Imienne podziękowania na fanpage projektu i na stronie projektu
  • Umieszczenie logotypu sponsora na głównej stronie projektu
  • Umieszczenie linka do strony/bloga/firmy wspierającego w wersji instalacyjnej aplikacji
  • Satysfakcja ze wsparcia polskiego projektu
Nagroda 6:
  • Podziękowanie emailowe dla wspierającego
  • Moja osobista pomoc (online) w instalacji i konfiguracji systemu
  • Imienne podziękowania na fanpage projektu i na stronie projektu
  • Umieszczenie logotypu sponsora na głównej stronie projektu
  • Umieszczenie linka do strony/bloga/firmy wspierającego w wersji instalacyjnej aplikacji
  • Umieszczenie logotypu sponsora w PDF-ie z dokumentacją, która będzie udostępniona wraz z systemem (może to być świetna reklama)
  • Satysfakcja ze wsparcia polskiego projektu

Media o Twoim projekcie:

Polski darmowy projekt webowy – PHPOS

www.paninformatyk.com.pl | 2014-05-16

Już wkrótce PHPOS może okazać się polskim przełomem w świecie IT. Co kryje się pod tajemniczą nazwą? PHPOS autorstwa Marcina Szczyglińskiego to polski, bezpłatny projekt webowy mający za zadanie działać na zasadzie quasi-systemu operacyjnego.

Polak chce zawojować rynek systemów operacyjnych

tech.wp.pl | 2014-05-15

PHPOS jest darmowym, przeglądarkowym systemem operacyjnym, który można uruchomić na własnym serwerze lub zewnętrznym hostingu. Za jego pomocą obsługa serwera może odbywać się w zupełnie nowy, intuicyjny sposób. Za pomocą PHPOS administracja serwerem przebiega tak, jakby był to zwykły domowy komputer. Cały interfejs oparty jest na wyglądzie systemów Windows. Pod przeglądarką mamy dostępny pulpit, ikonki, dynamiczne okienka, a cały serwer przedstawiony jest tak jak foldery na zwykłym komputerze.

Polski system operacyjny szuka wsparcia na PolakPotrafi.pl

www.chip.pl | 2014-05-14

PHPOS jest darmowym, przeglądarkowym systemem operacyjnym, który można uruchomić na własnym serwerze, lub zewnętrznym hostingu. Dzięki temu systemowi obsługa serwera może odbywać się w zupełnie inny, intuicyjny sposób. Za pomocą PHPOS administracja serwerem odbywa się tak jakby to był zwykły domowy komputer, a cały interfejs oparty jest na wyglądzie systemów Windows. Oznacza to, iż pod przeglądarką mamy dostępny pulpit, ikonki, dynamiczne okienka, a cały serwer przedstawiony jest tak jak foldery na zwykłym komputerze.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 23.06.2014 18:06