Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Rafał Małecki

Rafał Małecki

Kraków, Poland

Z wykształcenia jestem filologiem (angielskim i niderlandzkim), z zamiłowania filmowcem. Interesuje mnie opowiadanie o świecie (prawdziwym lub fikcyjnym). Lubię przewrotne i nieoczywiste historie. Uwielbiam bawić się obrazem, stąd kolejne studia, na kierunku POSTPRODUKCJA FILMOWA. Zrealizowałem kilka filmów krótkometrażowych. Rozwijam warsztat i przygotowuję się do debiutu pełnometrażowego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1207 PLN z 5000 PLN

27 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

24%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.11.2014.

Podwieczorek z Leninem

O projekcie

Nasz projekt ma charakter społeczny i angażuje ludzi sympatyzujących z Nową Hutą! Oto szczegóły:

Nowa Huta była realizacją utopii. Zbudowano ją jako idealne miasto. Władza komunistyczna poszukiwała symboliki. I znalazła. To właśnie Lenina wybrano na ojca chrzestnego tego nowego miasta, wzniesiono więc jego siedmiometrowy pomnik. Mieszkańcy Nowej Huty nie pokochali jednak wodza tak, jak chciała tego władza. Nawet próbowano wysadzić go w powietrze, a po upadku komunizmu odesłano do parku osobliwości w Szwecji. W Polsce pozostała pusta Aleja Róź oraz pewnego rodzaju nostalgia oraz pragnienie ugruntowania tożsamości miejsca w oderwaniu od trudnej przeszłości.

Podwieczorek z Leninem to oryginalny i nowatorski krótkometrażowy film dokumentalny opowiadający o Nowej Hucie, gdzie symbolicznym bohaterem jest wizerunek Lenina. Historyczny monument autorstwa prof. Mariana Koniecznego skontrastowany zostaje w naszym filmie ze swoim frywolnym współczesnym odpowiednikiem – niewielką, fluorescencyjną statuetką sikającego wodza autorstwa Małgorzaty i Bartosza Szydłowskich.

Praca Szydłowskich wyzwoliła w mieszkańcach żywiołową i spontaniczną reakcję, przekraczającą oczekiwania jej twórców. W zdecydowanej większości rzeźba spotkała się z pozytywnym przyjęciem, rozprawiając się poniekąd z komunistyczną traumą. Czy ta artystyczna prowokacja może być impulsem do nowego postrzegania tego wyjątkowego miasta i jego mieszkańców? Czy Fontanna Przyszłości uruchomi emblemat nowohucki?

Nasz film ma szansę pokazać w jaki sposób sztuka może burzyć stereotypy i wyzwalać pozytywną energię drzemiącą w ludziach, którzy na co dzień nie mają z nią wiele wspólnego. Potrzebujemy jednak Waszej pomocy!    

W Podwieczorku z Leninem zostaną wykorzystane liczne archiwalia (zdjęcia Janusza Podleckiego i fragmenty filmu "Lenin w Polsce"), które w znaczący sposób wzbogacą warstwę wizualną filmu oraz pozwolą zwłaszcza młodym widzom opowiedzieć o socjalistycznej przeszłości nieco w przeświewczym tonie. Uzyskaliśmy zgodę na wykorzystanie m.in. fotografii udostępnionych przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, oddział Dzieje Nowej Huty dzięki przychylności historyka sztuki i znawcy Nowej Huty Macieja Mieziana. Przeprowadziliśmy również dokumentację do filmu oraz rozmowy z kilkoma postaciami związanymi z Nową Hutą, które pojawią się w filmie.

 

Nasz film zostanie zgłoszony do prestiżowego konkursu „Now You See Me”, organizowanego przez stowarzyszenie Artists for Public Art 1777 z Paryża we współpracy z Muzeum w Luwrze i Instytutem Polskim w Paryżu. Jury pod przewodnictwem Wima Wendersa dokona selekcji najlepszych filmów o sztuce w przestrzeni publicznej. Będą one prezentowane na całym świecie, na wielu festiwalach.

Podwieczorek z Leninem jest produkcją niskobudżetową, finansowaną głównie ze środków własnych twórców. W związku z tym nie dysponujemy niestety środkami na wykup wszystkich praw do archiwaliów, brakuje nam także środków na wypożyczenie odpowiednego sprzętu i sfinansowanie postprodukcji na profesjonalnym poziomie.    

Pieniądze uzyskane przy Waszym wsparciu pozwolą nam zatem dokończyć długi proces powstawania tego filmu, zapewnić mu odpowiednią jakość produkcyjną. Dodatkowo wierzymy, iż portal PolakPotrafi będzie platformą, dzięki której nawiążemy dialog z przyszłymi widzami i przyjaciółmi Nowej Huty. Tak jak sztuka od wieków była narzędziem komunikacji społecznej, tak i my chcemy mieć możliwość podzielenia się wynikami naszej pracy z jak najszerszym gronem odbiorców. Wierzymy także, że możliwość pokazania naszego filmu w świecie pomoże w promocji Nowej Huty, której wraz ze wszystkimi osobami zaangażowanymi w projekt jesteśmy wielkimi sympatykami. Fontanna Przyszłości była częścią festiwalu artboom.

Rafał Małecki - scenariusz, reżyseria, zdjęcia

Student postprodukcji filmowej Szkoły Filmowej AMA, reżyser, scenarzysta i tłumacz języka niderlandzkiego. Stypendysta Parlamentu Europejskiego. Specjalizuje się w filmach eksperymentalnych o sztuce.

 

Rafał Pogoda - reżyseria, zdjęcia

Absolwent ASP w Krakowie, operator filmowy i reżyser, autor zdjęć do wielu filmów dokumentalnych i produkcji TVP, współpracował z wieloma teatrami krakowskimi i instytucjami kultury.

 

Grzegorz Ziemiański - dokumentacja fotograficzna, research

Dokumentalista Nowej Huty, studiował na Uniwersytecie Śląskim w Opawie, dwukrotny uczestnik warsztatów fotograficznych Magnum Photos w Londynie, jego fotografie były eksponowane m.in. w Royal Photograpic Society.

 

Sonia Mnich - producent

Studentka produkcji filmowej, absolwentka prawa i filmoznawstwa. Stawia pierwsze kroki w świecie filmu, zdobywając doświadczenie m.in. na festiwalowych pitchingach oraz przy produkcji krótkometrażowych filmów fabularnych, dokumentalnych i eksperymentalnych.

 

Współpraca w projekcie: Adam A. Zduńczyk, Alek Trafas, Maria Koźbiał. 

Dziękujemy za zainteresowanie naszym projektem i każde, nawet najmniejsze wsparcie. Razem możemy stworzyć ten film i zwrócić uwagę świata na tak niezwykłe miejsce, jakim jest Nowa Huta!

Jeżeli dzięki Waszemu wsparciu uda się nam uzyskać 150% oczekiwanej kwoty przeznaczymy ją na wynajem lepszego sprzętu filmowego, tak by zdjęcia mogły być spełniać najwyższe standardy. Jeśli uda nam się uzyskać 200% oczekiwanej kwoty, wykorzystamy ją na promocję naszego filmu i wykonanie kopii wzorcowej z przeznaczeniem do dużych projekcji kinowych.

Również z Wami będziemy chcieli podzielić się radością z uzyskania środków na skończenie naszego filmu! Jeśli uda nam się uzbierać ponad 150% oczekiwanej kwoty przygotujemy specjalne wydanie DVD, opakowane w estetyczne, plastikowe opakowanie wraz z limitowaną książeczką, zawierającą informacje o filmie i podziękowania za wsparcie projektu. Będzie to dla Was wspaniała pamiątka. Za ponad 200% oczekiwanej kwoty zorganizujemy oficjalny bankiet po premierze filmu, na który zaprosimy wszystkich wspierających i przyjaciół Nowej Huty!

 film na DVD 

 naklejki

kalendarz filmowy

słoiczek z rudą żelaza z kombinatu

zaproszenie na premierę filmu

miniaturowa kopia Fontanny Przyszłości wykonana techniką druku 3D

 

Polub nas na Facebooku

 

Media o "Fontannie Przyszłości"

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 16.11.2014 18:06