Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Magdalena Sprenger

Magdalena Sprenger

Poznań, Polska

Archeolog, autorka książek dla dzieci. Brała udział w badaniach wykopaliskowych, m.in. na Ostrowie Tumskim oraz Śródce w Poznaniu oraz przy zespole cysterskim w Owińskach. Była uczestnikiem programu badawczego MIESZKO prowadzonego przez prof. Hannę Kóčkę-Krenz z Instytutu Archeologii UAM. Pracuje w Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Zajmuje się promocją, uczestniczy w badaniach wykopaliskowych, od czasu do czasu prowadzi zajęcia i projekty edukacyjne dla dzieci. Wydała dwie powieści dla dzieci: „O skrzacie Żarku i tajemnicach Błędnej Puszczy” wyd. Zysk i S-ka (2009) oraz „Historia Poznana” wyd. Zysk i S-ka (2015).

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

sqp3k

sqp3k

Poznan, Poland


5036 PLN z 5000 PLN

47 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

100%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.07.2018.

Paskuda - słowiańska powieść dla dzieci

O projekcie

 

Nazywam się Magdalena Sprenger. Z wykształcenia jestem archeologiem, specjalizującym się we wczesnym średniowieczu oraz wierzeniach Słowian, a prywatnie – mamą cudownych dzieci: Marianny i Eryka. Odkąd pamiętam, wymyślam dla nich historie, których zawsze słuchają z ogromnym zaciekawieniem. Pozytywne opinie tych pierwszych, bardzo wymagających i do bólu szczerych recenzentów zachęciły mnie do spisania tych opowieści i wydania dwóch książek dla dzieci.

 

 

 

 

Akcja obu powieści toczy się w dawnych czasach, kiedy w gęstych lasach mieszkały leśne licha i dziady borowe, na rozległych polach grasowały południce, w obłokach gnieździły się diabły powietrzne, a każda szanująca się osada miała choć jedną czarownicę. 

 

 

 

 

Ostatnie miesiące poświęciłam pracy nad kolejną książką, a teraz, gdy na jej kartach postawiłam ostatnią kropkę, potrzebuję pomocy w wydaniu mojej trzeciej powieści dla małych Czytelników. „Paskuda” to historia pełna niesamowitych zdarzeń składających się na wartką akcję, którą jednak plączą i skutecznie gmatwają postaci ze świata słowiańskich wierzeń.

 

Błędną Puszczę zamieszkuje wiele dziwnych stworzeń. Jedna z dziwożon spodziewa się dziecka. Kiedy malec się rodzi, dziwożony podrzucają go do pobliskiej osady. Odpychający wygląd i tajemnicze pochodzenie malucha sprawiają jednak, że mieszkańcy wsi nie potrafią go zaakceptować. Nazywają go… Paskudą. Chłopiec jest samotny i zaniedbany. Na ludzką litość nie może liczyć. Na szczęście słowiański świat zamieszkują nie tylko ludzie. Pod podłogą jednej z chat mieszka opiekuńczy duch - Żarek. Namawia chłopca na opuszczenie wioski i szukanie szczęścia w grodzie. 

Wyruszają jesienią. Przeprawa przez puszczę jest pełna niebezpieczeństw, a bohaterowie muszą dotrzeć do celu, nim spadną pierwsze śniegi. Jak zakończy się wyprawa i czy tam, w szerokim świecie, będzie chłopcu lepiej? 

 

 

 

 

 

*

Niedaleko, po lewej stronie ścieżki, spostrzegli siwą smużkę dymu. Poszli w tym kierunku. 

Wkrótce zobaczyli krzywą strzechę.

– Tu ktoś mieszka! – Żarek był zdumiony. 

Samotna chatka, z dala od siedzib ludzkich, powinna była ich zaniepokoić, lecz śmiertelne zmęczenie zwyciężyło instynkty. Nie namyślając się, przyspieszyli kroku i już po chwili stukali do drzwi. Nikt się nie odezwał. Nikt nie otworzył.

– Dziwne – mruknął duch, lecz było mu już wszystko jedno. Bez ceregieli wcisnął się do środka. Paskuda z Gałązką w ramionach poszedł w jego ślady (…).

W tym samym momencie zazgrzytał czyjś nieprzyjemny głos.

– Złodzieje! W mojej chacie!

Przyłapani na gorącym uczynku przyjaciele skoczyli jak oparzeni. Paskuda schował rybę za plecami. Zawstydzeni i zaskoczeni, wpatrywali się w stojącą w progu skurczoną postać. Starowinka była brzydka, pomarszczona, z pypciem na nosie. W ręku dzierżyła wielką wiązkę ziół. Spod chusty wymykały się niechlujne kosmyki białych włosów. „Zupełnie jak wiedźma z bajań dla dzieci” – pomyślał Żarek.

Babina wydawała się bardziej zdziwiona niż rozgniewana ich bezczelnością.

– Chcieliście mnie okraść? Mnie? Czyście oszaleli?

Bystro otaksowała wzrokiem całą trójkę: dwóch obżartuchów i dziewuchę, która miała czelność zająć jej siennik. Jeden rzut oka wystarczył, by wiedziała, co to za jedni: odmieniec, duch domowy i ludzkie dziecko. Jeśli nawet zdziwiła ją ta kompania, nie dała tego po sobie poznać.

– Bardzo przepraszamy – wybąkał Żarek. – Nie mamy w zwyczaju nikogo okradać, a tym bardziej bezbronnych staruszek – był tak zakłopotany, że nie dostrzegł złośliwego uśmiechu, który wykwitł na twarzy starej. – Ale to jest wyjątkowa sytuacja, my po prostu umieramy z głodu… Gdybyś tylko, babciu, była tak miła i pozwoliła nam…

– Nie jestem ani trochę miła – burknęła starowinka. – Nic mnie nie obchodzi, kim jesteście i czego chcecie. Nie zamierzam was ani żywić, ani gościć. Wynocha! Natychmiast się wynoście, jeśli nie chcecie zostać surowo ukarani!

Babina wzięła się pod boki i przybrała groźną minę. Paskuda nie mógł powstrzymać uśmiechu.

– A co możesz nam zrobić, babciu? – wzruszył ramionami.

To był błąd – swoim lekceważeniem rozeźlił staruszkę. Postąpiła dwa kroki do przodu, wykrzywiając twarz w złowieszczym uśmiechu. Żarek poruszył się niespokojnie. Ale odmieniec nadal nie dostrzegał niebezpieczeństwa. Wskazał na wiązkę roślin w dłoni starej.

– Co to, kwiatki zrywasz po nocy? – zadrwił.

Jeszcze nie skończył mówić, gdy nagłe olśnienie uderzyło go jak obuchem. Spojrzał na skrzata i napotkał jego przerażony wzrok. Rozejrzał się błyskawicznie. Czuł, jakby ktoś nagle zdarł przepaskę, do tej pory zakrywającą mu oczy.

Wiązki ziół u na ścianach i u powały.

Zasuszone główki zwierząt.

Dziwaczny zapach wydobywający się z kociołka.

Chatka na odludziu.

– Szeptucha – jęknął przerażony.

 

*

 

 

Dotąd wydałam dwie powieści dla dzieci:

• „O skrzacie Żarku i tajemnicach Błędnej Puszczy”, 2009, wyd. Zysk i S-ka

• „Historia Poznana”, 2015, wyd. Zysk i S-ka, III nagroda w konkursie na wydarzenie muzealne roku w Wielkopolsce Izabella 2015

 

 

   

„Paskuda” – powieść, którą chciałabym oddać szerszemu gronu Czytelników – otrzymał wyróżnienie w ramach II edycji konkursu „Książka przyjazna dziecku” organizowanego przez Muzeum Zabawek i Zabawy z siedzibą w Kielcach.

 

 

Autorką zachwycających ilustracji, wspaniale oddających klimat powieści i słowiańskie realia, jest młoda artystka Ida Marta Piotrowska.

 


     

 

Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczą się losy Paskudy i Żarka, serdecznie zachęcam do współtworzenia tego projektu wydawniczego.

 

Jeżeli zbiórka zakończy się pomyślnie, zebrana kwota pokryje koszty przygotowania książki do druku (korekta, redakcja, skład, ilustracje, projekt okładki), prowizję dla  PolakPotrafi.pl oraz koszt minimalnego nakładu publikacji (100 sztuk, format A5, okładka miękka). Gdy okaże się, że zebrana suma przewyższy kwotę minimalną, nadwyżkę przeznaczę na zwiększenie nakładu oraz ilości ilustracji w książce, która ukaże się w październiku tego roku.

 

 Zapraszam do kontaktu: przygodypaskudy@gmail.com

 

 

 

 

„O skrzacie Żarku i tajemnicach Błędnej Puszczy”: 

http://www.polskatimes.pl/artykul/1040991,subiektywnie-o-ksiazkach-bajki-ktore-ucza-zycia,id,t.html

http://www.rpg.sztab.com/ksiazki,Magdalena-Sprenger---O-skrzacie-%C5%BBarku-i-tajemnicach-B%C5%82%C4%99dnej-Puszczy,2167.html

http://czytanki-przytulanki.blogspot.com/2010/02/magdalena-sprenger-o-skrzacie-zarku-i.html

 

 

„Historia Poznana”:

https://wtkplay.pl/video-id-20495-historia_poznania_1000_lat_w_jeden_rok

http://dune-fairytales.blogspot.com/search?q=historia+poznana

http://rozwinskrzydla.info/historia-poznana/

http://www.niedziela.nl/index.php?option=com_content&view=article&id=10346:historia-poznana&catid=77:holandia&Itemid=128

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.07.2018 22:10