Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

mariusz.slowinski

mariusz.slowinski

Lachowice, Polska

Z wykształcenia jestem fizykiem, a z racji wykonywanego zawodu "informatykiem". Zajmuję się przygotowywaniem projektów architektonicznych dla rozwiązań IT. Od prawie 20 lat mieszkam w Lachowicach.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

450 PLN z 36000 PLN

4 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.06.2018.

Parafia Lachowice - historia ilustrowana

O projekcie

Drodzy Przyjaciele,

 

Opisywany przez nas w tym miejscu projekt ma na celu wspólne wydanie w formie papierowej bogato ilustrowanego albumu monograficznego o historii Lachowic. Przytaczając fragment przygotowanego wstępu

 

Parafia (łac. parochia) to przede wszystkim wspólnota wiernych, nad którą pasterską pieczę ma proboszcz (łac. parochus). Wspólnota ta zamieszkuje określony teren, który w czasach dawniejszych obejmował swym zasięgiem zwykle kilka, a czasami nawet kilkanaście wsi. Wraz ze zwiększającą się liczbą kościołów z wolna obszar parafii utożsamiany był z terenem jednej wsi lub miejscowości. Czymże jednak jest owa parafia, opisywana w naszej książce?

 

Dla niektórych to niewielka miejscowość czy wieś leżąca w górskich rejonach południowej Polski. Dla tutejszych mieszkańców, ludzi tu osiadłych lub urodzonych to całe życie, od kołyski aż do grobowej deski. Mając kontakt z turystami czy to ze Śląska czy z kimś mówiącym po niemiecku, dowiedzieć się możemy, iż istnieje takie pojęcie jak “Heimat” (czyt. hajmat). To niemieckie słowo oznaczające związek człowieka z pewną przestrzenią, obszarem ale również i z lokalną społecznością. Słowo to niesie również zwykle bardzo pozytywne skojarzenia. Często jest wyrażany takimi pojęciami, jak "dom" lub "ojczyzna". 

 

Tak. Parafia Lachowice to nasza “Mała Ojczyzna” i o niej w tej książce opowiadamy.

 

Podsumowując, słowo parafia my interpretujemy w tytule książki nieco szerzej, nie tylko jako wspólnota religijna gromadzącą się w naszym kościele lecz jednocześnie jest to obszar i terytorium naszej miejscowości. 

 

Skąd pomysł?

 

 

Całość pomysłu zrodziła się ze wspólnych z żoną zainteresowań dotyczących historii w ogóle. Żona jest z zawodu historykiem, a ja jako „informatyk” próbuję ją w tych zagadnieniach dogonić. Od wielu lat gromadzimy liczne pamiątki historyczne dotyczące naszej miejscowości oraz okolicy. Część z tych materiałów udostępniliśmy poprzez stronę internetową poświęconą naszej parafii, którą istnieje i jest utrzymywana, nota bene, od 2005 roku. Zainteresowanie publikowanymi materiałami rosło i rośnie osiągając w tym momencie ponad 3,5 mln odsłon licząc od 2009 roku, przy miejscowości, która ma raptem ok. 2000 mieszkańców. Jednocześnie w przekonaniu, że robimy dobrą robotę, utwierdziły nas otrzymane od Was komentarze.

 

 

 

Mamy także świadomość iż cały nasz zbiór archiwaliów dotyczących Lachowic i okolicy nie jest w żaden sposób upubliczniony w całości. Doszliśmy także do przekonania iż nie ma sensu robić li tylko w formie elektronicznej, a jedyne sensowne rozwiązanie to książka lub album. Dlaczego, o tym poniżej.

 

Co będzie zawierać?

 

 

W bogato ilustrowanej książce poza materiałami z własnych zbiorów oraz osób, które udostępniają nam cały  swoje ciekawe pamiątki rodzinne i inne archiwalia oraz opowiedzą o tym jak to dawniej bywało, pojawią się także liczne współczesne i profesjonalnie wykonane fotografie zabytów, kościoła oraz całej naszej okolicy autorstwa Mariusz Wiecha, Grzegorza Krawczyka i Tomasza Wajdzika.

 

Przygotowując treści książki wykorzystujemy własny księgozbiór jak i korzystamy z licznych bibliotek, w tym także internetowych. Na chwilę obecną bibliografia to ponad 100 pozycji. 

 

Spis treści (wersja robocza):

Podziękowania

Wstęp

ks. Kazimierz Pająk

Położenie geograficzne

Historia Lachowic

Początki czyli Chrobacja

Księstwo Oświęcimskie i Zatorskie

Latyfundium suskie

Budownictwo

Pasterstwo

Przemysł drzewny, stolarstwo i zabawkarstwo

Ruda żelaza i hutnictwo

Strój

Galicja

Rabacja

Trzy rozbiory Polski

Reformy józefińskie

Powstanie parafii w Lachowicach

Epidemia cholery

Emigracja

Galicyjska Kolej Transwersalna

I w. św.

II Rzeczpospolita

Dola wsi górskiej na Żywiecczyźnie

Prymicje ks. Dionizego Gąsiorka

Srebrny jubileusz ks proboszcza Jana Wojcieszaka w Lachowicach

Turystyka

Schronisko na Adamach

Straż pożarna

Beskidenkreis

Kampania wrześniowa

Okupacja

Aktion Saybusch

Obóz pracy przymusowej w Lachowicach

Terror i eksterminacja

Konspiracja

Wyzwolenie

PRL

Jubileusz 200-lecia kościoła

III Rzeczpospolita

Przemysł wydobywczy

Rocznica 50 lat kapłaństwa

Przedsionek nieba

Opis budowli

UNESCO

Cmentarz

Kapliczki

Kaplica na Kralach

Duszpasterze

Służba ołtarza

Ludzie stąd

Szkolnictwo

Lokalne organizacje

Niezbędnik

Bibliografia

Gazety, czasopisma oraz inne wydawnictwa drukowane i papierowe

Mapy

Źródła internetowe

 

 

Doskonałą jakość oraz formę wydania gwarantuje firma HOMAGO, która przygotowywała ostatnio wydanie albumu "W sferze sacrum - kapliczki, figury i przydrożne krzyże Ziemi Suskiej" autorstwa Barbary Woźniak i Marcina Leśniakiewicza, a także inne wcześniejsze wydawnictwa poświęcone ziemi suskiej i gminie Stryszawa.

 

Dlaczego taka forma?

 

Kiedyś obejrzałem prezentację z jednego z wielkich show organizowanych w Londynie o innowacjach i rewolucyjnych rozwiązaniach w IT. Niesamowitym było to iż wygrała doktorantka z Polski pokazująca iż papier jest o niebo trwalszy od jakiejkolwiek nowoczesnej technologii. Nie sposób obejrzeć co nagraliśmy kilkanaście lat temu na wideo, co zapisaliśmy kilka lat temu na płycie kompaktowej, nie wspominając o nagraniach na taśmach magnetofonowych czy szpulowych. Teraz też gromadzimy zdjęcia na kartach lub innych nośnikach elektronicznych, których być może za rok lub dwa nie będzie dało się odczytać.

 

 

 

Dla porównania, możemy sięgnąć do albumu mającego czasami nawet i 100 lat np. ze ślubu naszych pradziadków, dziadków czy rodziców i zobaczyć jak wyglądali, jak byli ubrani, kto na ślubie czy innej uroczystości był. 

 

Oczywiście przygotowanie i wydanie książki w formie papierowej wymaga większego nakładu finansowego, ale za to może przynieść poza wspólną satysfakcją naszą i osób, które wspomogą wydanie książki, również wymierne efekty jak choćby pozyskanie środków, które chcemy przekazać na cele renowacji naszego kościółka.

 

 

Renowacji podlegać będą obrazy Męki Pańskiej wiszące pod sobotami ufundowane przez Jana Pieczarę z Lachowic, a wykonane przez Antoniego Krząstkiewicza z Żywca w 1846 roku. Z biegiem czasu obrazy uległy zniszczeniu i obecnie aby zachować ich wygląd należy przeprowadzić ich gruntowną renowację. Renowacja jednego obrazu wg konserwatora zabytków kosztuje ponad 13 tys. złotych. W obecnej chwili dwa z pośród obrazów zostały przekazane profesjonalistom do naprawy. Pozostaje do odrestaurowania kolejnych 12.

 

 

Czemu nie skorzystać ze środków "unijnych" na wydanie książki?

 

Rozmawialiśmy z lokalną organizacją pomagającą przygotować wniosek o dofinansowanie w ramach projektów wspieranych przez Unię Europejską. Niestety przygotowana publikacja, która zostałaby wsparta przez środki "unijne" niestety nie może być sprzedawana ani nie można przy jej dystrybucji pozyskiwać żadnych środków finansowych. Poza tym doszliśmy do przekonania, że tym cenniejszą ta książka będzie dla Ciebie, o ile w ramach swoich możliwości finansowych wesprzesz jej powstanie.

 

Kiedy?

 

Kolejne rozdziały nadal z żoną piszemy, ale plan mamy taki aby ukończyć pisanie mniej więcej w połowie roku (czerwiec - lipiec). Po wstępnych rozmowach z wydawnictwem, które przygotowało liczne wydania pięknych książek o historii Suchej, a z którym to chcielibyśmy wykonać prace finałowe dogadaliśmy iż na złożenie książki w całość i przygotowanie do druku wraz z rezerwacją terminu w drukarni będzie potrzebne ok. 2-3 miesiące. Stąd w październiku lub listopadzie chcielibyśmy przy okazji przygotowanego wydarzenia wypromować jak i udostępnić książkę tym, którzy nas w tym projekcie wesprą. Dla tych, którzy nie będą mogli dotrzeć na wydarzenie, prześlemy książkę Pocztą Polską na podany wcześniej adres pocztowy. 

Planowane wydarzenie promocji książki odbędzie się w Lachowicach przy okazj promocji historii najbliższej jak i dla podkreślenia 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Dokładną datę podamy w terminie późniejszym. 

W terminie do 2 tygodni po wydarzeniu będziemy przesyłali również książkę w postaci pliku PDF, dla tych którzy preferują taką formę wydawnictwa.

 

Dla kogo?

 

 

 

Oczywiście książka adresowana jest przede wszystkim do lokalnej społeczności, do mieszkańców Lachowic, gminy Stryszawa, powiatu suskiego i okolicy oraz jak to to napisaliśmy we wstępie, do tych, których korzenie pochodzą właśnie stąd lub czują się częścią tej społeczności. Planowany nakład książki będzie niewielki bo raptem 500 egzemplarzy. Mniejszy nakład nie ma sensu gdyż wzrasta znacznie finalna cena 1 egz. książki. Jeżeli zainteresowanie wydawnictwem papierowym będzie większe, gwarantujemy iż każda osoba, która wesprze nas w tym projekcie kwotą minimum 60 zł otrzyma egzemplarz książki w formie papierowej. 

 

Ile to kosztuje czyli o pieniądzach

 

Sam proces przygotowania po skończonym pisaniu zajmuje raptem 2 punkty.

 

1. PROJEKT GRAFICZNY, SKŁAD I PRZYGOTOWANIE DO DRUKU

Cena: 4 240,00 zł + VAT

 

2. DRUK

Album (230 x 290 mm) 184 strony + okładka oprawa twarda, szyta, grzbiet okrągły. Okładka (oklejka): druk 4+0, folia matowa, miejscowo lakier UV, Wyklejka: druk: 4+0. Wsad: druk 4+4, papier Arctic Volume White 115 g

 

Nakład 500 egz. – Cena za nakład: 17 650,00 zł + VAT

 

Dodatkowo ze zgromadzonych środków pokryć będziemy musieli niezbędne opłaty i podatki. 

 

Na co zysk?

 

Całkowity zysk z przedsprzedaży książki zostanie przekazany parafii Lachowice, celem odrestaurowania zniszczonych obrazów Męki Pańskiej pod sobotami. Jaki jest stan tych obrazów sami możecie ocenić, odwiedzając nasz kościół chodząc dookoła pod sobotami. 

 

 

Jak przekazać wsparcie?

 

Serwis PolakPotrafi.pl udostępnia platformę bezpiecznego wsparcia projektu. Aby wesprzeć projekt należy się zarejestrować na portalu (można skorzystać z profilu na Facebook), a potem przesłać pieniądze drogą elektroniczną (przelew bankowy lub kartą). Nie ma możlwości przekazywania pieniążków inną drogą. Wszystko musi być zupełnie transparentne. 

 

Jednocześnie po zarejestrowaniu się w serwisie my będziemy wiedzieć, kto wsparł nasz projekt oraz jaką kwotą. W ramach poszczególnych progów kwotowych wsparcia przewidzieliśmy odpowiednie nagrody. 

 

Nie ma możliwości anonimowego wsparcia projektu!

 

Tylko i wyłącznie zebranie całkowitej kwoty umożliwi uruchomienie pieniędzy i wydanie niniejszej książki!

 

Przewidziane nagrody dla Was za pomoc przy wydaniu książki

 

  • 1 zł lub więcej - brak nagrody
  • od 10 zł - podziękowanie e-mailowe za wsparcie projektu
  • od 40 zł - podziękowanie e-mailowe za wsparcie projektu oraz książka w formacie PDF przesłana na adres e-mailowy
  • od 50 zł - Podziękowanie za wsparcie projektu i zaproszenie e-mailowe na wydarzenie organizowane w związku z promocją książki. Dodatkowo książka w formacie PDF przesłana na adres e-mailowy .
  • od 60 zł - Książka w formie papierowej i zaproszenie e-mailowe na wydarzenie organizowane w związku z promocją książki. Książka będzie mogła być przekazana na tym wydarzeniu lub przesłana pocztą.
  • od 120 zł - Książka w formie papierowej i zaproszenie imienne na wydarzenie organizowane w związku z promocją książki. Książka będzie mogła być przekazana na tym wydarzeniu lub przesłana pocztą.
  • od 180 zł - Książka w formie papierowej i zaproszenie imienne na wydarzenie organizowane w związku z promocją książki. Książka będzie mogła być przekazana na tym wydarzeniu lub przesłana pocztą. Dodatkowo dane fundatora (imię i nazwisko lub nazwa firmy) zostaną wymienione w książce w formie listy jako podziękowanie dla fundatorów wspierających wydanie publikacji.
  • od 500 zł - Książka w formie papierowej i zaproszenie imienne na wydarzenie organizowane w związku z promocją książki. Książka będzie mogła być przekazana na tym wydarzeniu lub przesłana pocztą. Dodatkowo (115 x 145 mm) 1/4 strony w książce do wykorzystania na dowolny cel (promocja firmy, reklama lub podziękowanie imienne fundatorowi) - treść do uzgodnienia z autorami
  • od 1750 złKsiążka w formie papierowej i zaproszenie imienne na wydarzenie organizowane w związku z promocją książki. Książka będzie mogła być przekazana na tym wydarzeniu lub przesłana pocztą. Dodatkowo (230 x 145 mm) 1/2 strony w książce do wykorzystania na dowolny cel (promocja firmy, reklama lub podziękowanie imienne fundatorowi) - treść do uzgodnienia z autorami
  • od 3000 złKsiążka w formie papierowej i zaproszenie imienne na wydarzenie organizowane w związku z promocją książki. Książka będzie mogła być przekazana na tym wydarzeniu lub przesłana pocztą. Dodatkowo 1 cała strona (230 x 290 mm) w książce do wykorzystania na dowolny cel (promocja firmy, reklama lub podziękowanie imienne fundatorowi) - treść do uzgodnienia z autorami. Tym samym tytuł patrona wydawnictwa oraz np. możliwość umieszczenia logo patrona na tylnej okładce książki. Imienne podziękowanie w ogłoszeniach parafialnych za pomoc przy renowacji obrazów Męki Pańskiej pod sobotami.

 

Co jeśli się nie uda zebrać wymaganej kwoty?

 

Właśnie dlatego potrzebna jest rejestracja. Jeśli nie uda się zebrać wymaganej kwoty, pieniądze przez Ciebie wysłane jako wsparcie dla naszego projektu zostaną Ci ZWRÓCONE! Wcześniej dodatkowo trzeba będzie tylko podać nr rachunku bankowego, na który mają być pieniądze spowrotem przelane. 

 

Chcesz o coś zapytać? Chcesz się podzielić swoimi wspomnieniami ?

Jeśli masz jakieś sugestie do naszego projektu lub chcesz o coś zapytać, dodać, dołączyć swoje wspomnienia, ciekawe fotografie Lachowic i ludzi pisz na adres: mariusz.slowinski(at)gmail.com. 

Wszystkie dodatkowe informacje będziemy umieszczali na stronie tego projektu na portalu PolakPotrafi.pl a także na stronie Parafia-Lachowice.pl

Zachęcamy do udostępniania linku do nszego projektu lub udostępniania go na swoich profilach na Facebook. 

 

Promocja lub autopromocja

 

W ramach proponowanych nagród za wsparcie projektu są również takie, które umożliwiają wykorzystanie od 1/4 do nawet całej strony naszej książki z przeznaczeniem np. na promocję lub reklamę firm. Chcesz się kojarzyć Czytelnikom na bardzo długi czas? Nie masz pomysłu na reklamę/autopromocję. Pomożemy Ci w przygotowaniu materiału w ramach Twojego wsparcia dla naszego projektu. 

Media o Twoim projekcie:

2018-04-26 09:41(Komentarze: 0) Monografia historyczna o Lachowiach

www.beskidzka24.pl | 2018-04-30

Przygotowujemy książkę o historii Lachowic - informuje Mariusz Słowiński. Projekt ma na celu wspólne wydanie w formie papierowej bogato ilustrowanego albumu monograficznego o historii Lachowic. Przytaczając fragment przygotowanego wstępu - dodaje.

Monografia historyczna o naszej parafii

parafia-lachowice.pl | 2018-04-24

Pojawiła się pierwsza informacja o naszej monografii. Oczywiście jest to strona parafii.

Książka o Lachowicach na PolakPotrafi

www.powiatsuski24.pl | 2018-04-24

Na platformie PolakPotrafi ruszyła właśnie akcja mająca na celu zbiórkę pieniędzy potrzebnych do wydania ilustrowanej monografii o Lachowicach. Jej autorem jest Mariusz Słowiński i jak sam zaznacza w bogato ilustrowanej książce poza materiałami z własnych zbiorów oraz osób, które udostępniają ...

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.06.2018 22:10