Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Dominik Jabs

Dominik Jabs

Warszawa

Dziennikarz Radia Wnet, autor i wydawca audycji AUDIO-MAMY, Z głową w chmurach, oraz Orient Express; Współpracował z Gościem Niedzielnym, Niedzielą, Katolicką Agencją Informacyjną, Radiem Józef i Telewizją Republika. Obecnie z miesięcznikiem Przegląd Lotniczy i multimedialnym projektem Kierunek Rodzina; Pomysłodawca i współzałożyciel Stowarzyszenia na Rzecz Kultury Radiowej Wolna Antena. Pomaga docierać ludziom z pomysłami do mediów. Fotoamator, fan USA. Uwielbia twórczość Janusza Zajdla, Marcina Wolskiego oraz filmy braci Coen.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7021 PLN z 6500 PLN

39 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

108%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.12.2013.

Opowiedz mi o ks. Jerzym

O projekcie

Na jego pogrzebie było ponad pół miliona ludzi, chociaż za życia podkreślał, że „ludzi nigdy nie wiązał ze sobą, ale z Bogiem i Kościołem”. Niezłomny obrońca prawdy i godności człowieka, dzielny duszpasterz ludzi pracy, skromny, chorowity, a jednocześnie mocarz ducha, który odważnie wskazywał na źródła zła. Bł Jerzy Popiełuszko, kapłan czasów komuny i stanu wojennego. 

Wesprzyj powstanie płyty przybliżającej jego postać.

Płyta ma pomóc w utworzeniu fonoteki (czyli skatalogowanego zbioru nagrań dźwiękowych, jak poucza Słownik Języka Polskiego :-) wspomnień poświęconej ks. Jerzemu Popiełuszce. Jest co prezentować i promować, bo w ciągu ostatnich miesięcy nagrałem 50 przyjaciół i współpracowników błogosławionego kapłana z Żoliborza. Dysponuję ponad 30-godzinnym materiałem, z którego spróbuję wybrać na płytę około 60 minut. 

To już pokazuje ile pracy przede mną: godziny słuchania, weryfikacja historyczna, montaż, mastering. A chciałbym jeszcze zatrudnić lektora, wytłoczyć płyty i zaprojektować okładkę, koszulki na prezenty dla darczyńców, itp.  

Przede wszystkim warto wesprzeć płytę, bo ten projekt to ciekawa alternatywa dla tego, co dotychczas wydrukowano i sfilmowano odnośnie ks. Jerzego. Dźwiękowe wspomnienia, które już posiadam, to potężny ładunek historii ostatniej dekady lat 80-tych, ale przede wszystkim z tych nagrań wyłania się konsekwentny i nietuzinkowy obraz tego kapłana: człowieka niezwykle skromnego, cichego, chorowitego, a jednocześnie mocarza ducha, któremu odwagi w nazywaniu rzeczy po imieniu i niewzruszonym wskazywaniu na Jezusa można tylko pozazdrościć. Były to przecież czasy wojującego ateizmu, embarga na prawdę i propagandy komunistycznej.

Ks. Jerzy to człowiek, który z taką samą miłością odnosił się do swoich przyjaciół, jak również do śledzących go esbeków czy żołnierzy w stanie wojennym marznących podczas służby na Żoliborzu. Człowiek, który był wierny najdrobniejszym sprawom, a za największe był gotów oddać życie i oddał je w męczeńskiej śmierci 19 października 1984 roku. 

Fonoteka będzie rozszerzeniem tego co na płycie, a jednocześnie to szansa na nowatorskie zaprezentowanie ks. Jerzego w internecie i nie tylko: dedykowana strona internetowa (domena już kupiona), fotocasty, QR Code'y, podcast, media społecznościowe i aplikacja mobilna, a w 30. rocznicę śmierci ks. Jerzego happening przy sanktuarium męczennika na warszawskim Żoliborzu.

 

Facebook -  Opowiedz mi o ks. Jerzym 

Słuchaj fragmentów fonoteki na mixcloud:

 

 


 
 
 


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Twitter - Opowiedz mi o ks. Jerzym

Wśród dotąd nagranych osób są m. in.: premier Jan Olszewski, pełnomocnik rodziny ks. Popiełuszki podczas procesu toruńskiego, Katarzyna Łaniewska i Halina Łabonarska, polskie aktorki zaangażowane w słynne na całą Polskę Msze za Ojczyznę, które odprawiał ks. Jerzy w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie, ks. Stanisław Małkowski, znany opozycjonista w PRL, Lech Jęczmyk, eseista, tłumacz, znawca literatury science fiction i członek ochrony ks. Jerzego. 

Zapewniam jednak, że nie tylko osoby znane mają w zanadrzu ciekawe historie. Wokół ks. Jerzego skupionych było wielu ludzi, którzy dotąd pozostają w cieniu, ale ich przygody przywołują na myśl filmy szpiegowskie: Joanna Sokół, kurator sądowy, informowała kapłana specjalnym szyfrem o dacie i miejscu kolejnych procesów ludzi przeciwstawiających się prawom stanu wojennego (ks. Jerzy wspierał sądzonych, przychodząc na ich rozprawy), s. Andrzeja Biała w tajemnicy przed Służbą Bezpieczeństwa, wywoziła ks. Jerzego z domu zakonnego, w którym odpoczywał, a członkowie Kościelnej Służby Porządkowej dysponowali aparaturą, dzięki której znali poczynania funkcjonariuszy służb komunistycznych, którzy inwigilowali ks. Jerzego i jego środowisko np. podczas Mszy za Ojczyznę.

        


Wracając jeszcze do płyty Opowiedz mi o ks. Jerzym – powstanie dzięki Twojemu wsparciu i będzie to jednocześnie krok do czegoś większego, czyli do fonoteki :-)

Obserwuj projekt, zaglądaj do aktualności i wesprzyj już od 1zł!

  
Dominik Jabs

Poniżej wzmianka o projekcie w kwartalniku ArcelorMittal WarszawaPartnerzy: Radio Wnet, ArcelorMittal Warszawa, parafia św. Stanisława Kostki w Warszawie.  


                     

    Media o Twoim projekcie:

Opowiedz mi o ks. Jerzym - sukces na polakpotrafi.pl!

www.radiownet.pl | 2013-12-22

Z kwotą 7021 zł zakończyło się zbieranie funduszy na płytę „Opowiedz mi o ks. Jerzym” na portalu polakpotrafi.pl. Inicjatywę wsparło 39 darczyńców, a absolutnymi rekordzistami byli "rufus" i "baśka" przekazując łącznie 4900zł!!!

Audycja Transformacja w Radio TOK FM

bi.gazeta.pl | 2013-12-01

Zapraszamy do wysłuchania audycji Transformacja w Radio TOK FM z dnia 01.12.2013. Manager serwisu PolakPotrafi.pl Jakub Sobczak rozmawia z twórcami takich projektów jak: Opowiedz mi o ks. Jerzym, Lekcje Niemieckiego, Pomóż zostać Mistrzem Świata, Jedyny Klub Komediowy w Polsce, Włącz zielone światło dla Tadżykistanu, PRAGA GADA.


Pomóż opowiedzieć o ks. Jerzym

warszawa.gosc.pl | 2013-11-28

Nagrał ponad 50 świadectw przyjaciół bł. ks. Popiełuszki. Chce wydać płytę na 30. rocznicę jego męczeństwa. Żeby każdy z pokolenia 20-30 latków poznał bohaterskiego księdza z Żoliborza.

OPOWIEDZ MI O KS. JERZYM – WESPRZYJ INICJATYWĘ

www.infzoliborza.waw.pl | 2013-11-28

Opowiedz mi o ks. Jerzym, to projekt płyty promującej fonotekę wspomnień poświęconych bł. ks. Jerzemu Popiełuszce. Jeśli powiedzie się akcja finansowania społecznościowego na platformie polakpotrafi.pl, to krążek ukaże się w pierwszych miesiącach 2014 roku.

Opowiedz mi o ks. Jerzym

www.naszdziennik.pl | 2013-11-26

Projekt „Opowiedz mi o ks. Jerzym” to próba przybliżenia osoby bł. ks. Jerzego Popiełuszki młodemu pokoleniu poprzez wspomnienia osób, które na swojej drodze spotkały tego niezwykłego, błogosławionego kapłana.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 22.12.2013 18:06