O projekcie
Jesteśmy trójką chirurgów pracujących w polskich szpitalach.
1. Po co chcemy jechać do Tanzanii?
Ponieważ chcemy pomóc tym, którzy nie mają dostępu do podstawowej opieki medycznej, a przede wszystkim nie mają szansy na leczenie chirurgiczne, a tak właśnie bywa w Afryce.
Jeśli nie my, wiele osób potrzebujących operacji, nie będzie miało możliwości podjęcia pracy a więc normalnej egzystencji.
Mówiąc wprost, jeśli my nie pomożemy tym Afrykańczykom, to niektórzy z nich nie będą w stanie pracować, a tym samym wykarmić swoich rodzin.
2. Co chcemy przywieźć z Afryki?
Po pierwsze satysfakcję z udzielonej innym pomocy, a po drugie film z wyprawy na którym zobaczycie afrykańską rzeczywistość, widzianą naszym okiem, której na co dzień nie zobaczycie w telewizji.
„Operacja Tanzania” to nasz pomysł i kontynuacja poprzedniego, zakończonego sukcesem, zarówno na Polakpotrafi.pl, jak również w życiu projektu „Operacji Ghana” (https://polakpotrafi.pl/projekt/operacja-ghana?utm_source=projects).
Do Tanzanii wyruszamy w tym samym składzie co do Ghany.
3. Realia afrykańskie
Ponad 90% przypadków uwięźniętej przepukliny pachwinowej, czy zapalenia wyrostka robaczkowego, uważanych w naszych warunkach za błahe, w Afryce w przypadku braku leczenia niestety kończy się śmiercią. Jest to odsetek porównywalny ze śmiertelnością spowodowaną zakażeniem wirusem Ebola.
Schorzenia, które w naszym kraju i w krajach wysoko rozwiniętych nie występują, (jak np. perforacja jelita z powodu nieleczonej infekcji duru brzusznego), w Afryce zbierają ofiary śmiertelne, w tym wśród dzieci. W Afryce przepuklina pachwinowa występuje dziesięciokrotnie częściej, niż w Europie Zachodniej. Nieleczona osiąga monstrualne rozmiary i daje dolegliwości bólowe tak mocne, że uniemożliwia pracę fizyczną i pozbawia całe rodziny środków do życia.
Problem dotyczy szczególnie młodych mężczyzn, którzy bez leczenia nie są w stanie utrzymać swoich wielopokoleniowych rodzin.
Chcemy podzielić się własną wiedzą, umiejętnościami zdobytymi w Polsce by ratować życie operując przepukliny (głównie pachwinowe).
4. Gdzie będziemy operować?
Wybieramy się do miejscowości w północnej części Tanzanii położonej w pobliżu jeziora Wiktorii.
Kiabakari, bo o niej mowa, to niewielka afrykańska wioska, w której od ponad 20 lat mieszka i pracuje polski misjonarz, ks. Wojciech Adam Kościelniak, jeden z założycieli „Fundacji Kiabakari”. „Jego wizja rozwoju tego miejsca stanowi dla wielu prawdziwą inspirację. Od początku pragnął on, by praca, którą wykonuje miała wymiar nie tylko duchowy, ale również zaspokajała potrzeby ciała i umysłu okolicznych mieszkańców. Stąd właśnie narodził się pomysł, by w Kiabakari stworzyć ośrodek zdrowia oraz szkołę, a także powołać do życia projekty, które ułatwiłyby szansę rozwoju tym najbardziej dotkniętym przez los”. I to właśnie w tej miejscowości „Fundacja Kiabakarii” w ramach Misji realizuje swoje cele. Do nich należą między innymi: działania zmierzające do poprawy warunków bytowych i zdrowotnych ludności miejscowej, dzienna opieka nad dziećmi na terenie Misji, edukacja przedszkolna, szkolna i pozaszkolna oraz prowadzenie ośrodka zdrowia i zapewnianie kompleksowej opieki medycznej, porad lekarskich, w tym specjalistycznych, diagnostyki oraz leczenia i innych świadczeń związanych z opieką zdrowotną. Więcej na temat fundacji (http://www.kiabakari.org). Partnerem fundacji jest także „polska pomoc”.
A oto jak wygląda Ośrodek zdrowia w Kiabakari oraz warunki do pracy chirurgicznej:
5. Jaki jest nasz cel?
Chcemy zoperować 100 pacjentów w ciągu 2 tygodni!
Czeka nas intensywna praca, ale jesteśmy na nią gotowi. Akcja „Operacja Taznia” oraz wcześniejsze wyjazdy zawsze organizowane były bez wsparcia żadnej fundacji, zawsze z poświęceniem urlopu wypoczynkowego, prywatnych finansów na przeloty, transport, szczepienia ochronne i materiały operacyjne. Nie oczekujemy i nie chcemy w zamian żadnej rekompensaty.
Dziś jednak potrzebujemy Waszej pomocy. Aby wykonać operacje na tak wielką skalę potrzebujemy zabrać środki na niedostępne w Afryce podstawowe narzędzia chirurgiczne i pokryć koszty podróży nas trzech, trójki lekarzy.
Bez WAS nasza akcja się nie powiedzie.
6. Na co są potrzebne pieniądze?
Koszty sprzętu medycznego potrzebnego do zoperowania 100 chorych są bardzo wysokie, zwracamy się więc z prośbą o pomoc w zakupie:
- narzędzi chirurgicznych (największy koszt)
- szwów i siatek chirurgicznych
- jednorazowych chust i prześcieradeł operacyjnych
- jednorazowych fartuchów
- płynów dezynfekcyjnych, opatrunków
- kosztów organizacyjnych typu transport
7. Film z wyprawy:
Naszą „Operację Tanzania” chcemy sfilmować i pokazać Wam rezultaty naszej pracy.
Jak już wspomnieliśmy jednym z celów naszej podróży jest utworzenie filmu z wyprawy, ze szczególnym naciskiem na zobrazowanie sytuacji panującej w Kiabakari, pokazanie realiów części życia, której nie pokazują nasze media ani filmy przyrodnicze - pokazanie jak działa szpital na peryferiach Tanzanii, jak toczy sie życie w niewielkiej wiosce na północy kraju. Film z wyprawy pozwoli Wam zobaczyć rzeczy, których nikt inny nie pokaże w telewizji. Abyśmy jednak mogli to uczynić potrzebujemy Waszego wsparcia.
Zachęcamy również do oglądnięcia naszego filmu z podróży do Ghany https://vimeo.com/117261640
8. O nas:
W przedsięwzięciu biorą udział:
lek. Sławomir Kozieł – specjalista chirurgii ogólnej – pomysłodawca, twórca i organizator projektu, 34 lata. W Afrykańskich krajach z misją pomocy najbardziej potrzebującym był już 7 razy. Tytuł specjalisty chirurgii ogólnej uzyskał w 2015 roku. Pracuje w Oddziale Chirurgii Ogólnej w szpitalu w Bielsku - Białej. Prywatnie mąż i ojciec trójki dzieci.
dr n. med. Kryspin Mitura - specjalista chirurgii ogólnej i specjalista chirurgii onkologicznej– 38 lat, stopień naukowy doktora uzyskał w 2006 roku na temat nowoczesnych metod leczenia przepuklin pachwinowych. Tytuł specjalisty chirurgii ogólnej uzyskał w 2010, a tytuł specjalisty chirurgii onkologicznej w 2013 roku. Pracuje jako zastępca Ordynatora w Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Miejskiego w Siedlcach. Prywatnie mąż i ojciec dwójki dzieci.
dr n. med. Michał Pasierbek – specjalista chirurgii dziecięcej – 34 lata. Pracuję w Klinice i Oddziale Chirurgii Wad Rozwojowych Dzieci i Traumatologii w szpitalu klinicznym w Zabrzu. Prywatnie jestem mężem i ojcem dwójki córek.
Zachęcamy również do odwiedzania naszej strony na Facebooku!
https://www.facebook.com/Polscy-chirurdzy-w-Afryce-814796925237842/
9. Nagrody:
UWAGA NOWOŚCI !!!
A OTO ZDJĘCIA NOWYCH NAGRÓD!!!
ORYGINALNA KAMIENNA AFRYKAŃSKA FIGURKA
AFRYKAŃSKIE KOSZULE PROSTO Z TANZANII
PUFA skórzana (wymaga napełnienia)
A oto zestaw niepowtarzalnych i wyjątkowych pamiątek z "Czarnego Lądu":
1. Oryginalna afrykańska wiklinowa bransoletka 7 cm
2. Oryginalna afrykańska zakładka do książki
3. Oryginalny afrykański breloczek
4. Bawełniana kieszonka afrykańska do zawieszania na szyję - długości 10 cm
5. Oryginalna afrykańska opaska na głowę
Opaska nr 1
Opaska nr 2
6. Oryginalna afrykańska torebeczka na szyję – 14 x 20 cm
7. Oryginalny afrykański śliniak dla dziecka
śliniak nr 1
śliniak nr 2
śliniak nr 3
śliniak nr 4
śliniak nr 5
śliniak nr 6
śliniak nr 7
8. Oryginalna afrykańska torebeczka na szyję – 24 x 32 cm
9. Oryginalna muzułmańska czapka typu kufi
10. Oryginalna afrykańska miseczka średnicy 10 cm
11. T-shirt
T-shirt "Tanzania" - rozmiar M
T-shirt - rozmiar L
12. Oryginalny afrykański naszyjnik
Naszyjnik nr 1 - 15 cm
Naszyjnik nr 2 - 16 cm
Naszyjnik nr 3 - 18 cm
Naszyjnik nr 4 - 20 cm
Naszyjnik nr 5 - 20 cm
13. Oryginalna skórzana afrykańska bransoletka 7- 8 cm
Bransoletka czarna 7cm - 3 sztuki
Bransoletka bordowa 8 cm - 8 sztuk
14. Czapka „bejsbolówka” z napisem Ghana
15. Oryginalna kamienna afrykańska bransoletka 5 cm
Bransoletka nr 1 - 2 sztuki
Bransoletka nr 2
Bransoletka nr 3
15. Oryginalna kamienna afrykańska bransoletka 6-9 cm
Bransoletka nr 1 - 6 cm
Bransoletka nr 2 - 6 cm
Bransoletka nr 3 - 7 cm
Bransoletka nr 4 - 7 cm
Bransoletka nr 5 - 7 cm
Bransoletka nr 6 - 7 cm
Bransoletka nr 7 - 8 cm - 4 sztuki
Bransoletka nr 8 - 9 cm
16. Oryginalna afrykańska bransoletka 6-7 cm
3 sztuki różniące się barwami i flagami
17. Oryginalne afrykańskie szorty rozmiar M
18. Oryginalna skórzana afrykańska podstawka na długopisy
19. Oryginalna afrykańska koszula
Koszula nr 1 - rozmiar L
Koszula nr 2 - rozmiar L
Koszula nr 3 - rozmiar L
Koszula nr 4 - rozmiar XL
Koszula nr 5 - rozmiar L
20. Oryginalne afrykańskie TRADYCYJNE klapki długości 30 cm
21. Oryginalna afrykańska suknia
22 . Oryginalny afrykański plecak dla dziecka typu „patchwork
Plecak nr 1
Plecak nr 2
Plecak nr 3
23. Oryginalna afrykańska TKANA suknia rytualna pochodząca z północnej GHANY (rozmiar XXL)