Dołącz do naszej społeczności!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Barbara Srebro

Barbara Srebro

Kraków, Polska

Jestem absolwentką filologii romańskiej i dr nauk humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuję się kulturą, literaturą i sztuką krajów romańskich, po których często podróżuję. Mieszkam w Krakowie.

Pracuję jako tłumaczka, a w wolnym czasie podróżuję, piszę, maluję, wędruję po górach, prowadzę warsztaty twórczego pisania.

Jestem autorką cyklu „Oko Wielkiej Bogini” i opowiadań, które ukazały się w kilku antologiach (Przy stole, Na piętrze, Białe szepty) i czasopismach (Akcent, Przekrój). Jestem też laureatką konkursów literackich.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1896 PLN z 9500 PLN

37 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 10.12.2017 12:12

Oko Wielkiej Bogini 3

O projekcie

Jestem autorką trylogii Oko Wielkiej Bogini, napisanej w konwencji fantasy.
Planuję wydać jej trzecią część – Czas krwawego księżyca i proszę  Cię o wsparcie tego projektu poprzez portal crowdfundingowy PolakPotrafi.pl.


Dlaczego miałabyś/ miałbyś wspierać właśnie Oko Wielkiej Bogini?


Ponieważ jest to książka ważna dla wszystkich, zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ubrana w baśniową formę, mówi o budzeniu się kobiecej świadomości, o poszukiwaniu tożsamości, o konieczności budowania nowego świata opartego na współistnieniu i harmonii.


Uważam, że jest to ważny głos w dzisiejszych czasach, kiedy staliśmy się niepewni swoich społecznych ról, gdy część mężczyzn okopuje się w patriarchalnym świecie, który jest im bliski, a ta część, która zrozumiała, że można żyć inaczej, stoi na niepewnym gruncie. Podobnie jest z kobietami: niektóre z nich, te wyemancypowane, przejmują męskie wzorce zachowania, agresywne i rywalizujące, a inne godzą się potulnie na świat, w jakim się urodziły.


Ta książka mówi o tym, że na gruzach starego patriarchalnego porządku można stworzyć nowy, piękny świat, w oparciu o wzajemne zrozumienie, akceptację różnorodności, przyjacielskie współistnienie i wzajemne wsparcie. Świat, w którym znowu powróci równowaga między pierwiastkiem żeńskim, a męskim.


Utopia? Wierzę, że kiedyś przyjdzie taka chwila, gdy my, kobiety zostaniemy pełnoprawnymi obywatelkami świata. Staniemy obok swoich mężczyzn jako równe im partnerki  i wspólnie przywrócimy harmonię świata, zniszczoną ciągłą rywalizacją, agresją, dążeniem do dominacji, która kończy się wyniszczającymi wojnami.


Powróci czas Wielkiej Bogini.

 

Oto fragment Czasu krwawego księżyca:

 

Kapłanki z wieży transów w Krainie Nurra łączą się więc w modlitwie do Wielkiej Bogini, by właśnie ta wstęga czasu Krainy Samadhi wyłoniła się ze splątanego węzła:


Bogini Matko, od której pochodzi oddech życia,
Która wypełniasz swą Mocą wszystkie sfery dźwięku, światłości i wibracji,

Niech Twoja Światłość rozpali ogniem nasze dusze;
Niech nadejdzie Twe Królestwo i panowanie;
Niech Twoja wola spełni się, tak w świecie ducha, jak i materii;
Udziel nam pomocy w każdej potrzebie, daj nam zrozumienie;
Niech każde nasze działanie rodzi owoce zgodnie z Twą najwyższą wolą;
Obdarz nas mądrością, byśmy tworzyły i dzieliły się
Tym, czego każda istota potrzebuje, by wzrastać i rozkwitać;
Rozplącz splątane nici przeznaczenia, które są naszymi pętami
Tak, byśmy mogły naprawić proste więzi pomiędzy naszymi sercami;
Nie pozwól, byśmy dały się zwieść temu,
Co nas odwodzi od naszego odwiecznego celu,
Lecz oświetl prawdę swym ogniem.

 

Bowiem Ty, Bogini Matko, jesteś źródłem wszechmocnej woli,
Jesteś żyzną ziemią rodzącą owoce,
Mocą narodzin i spełnieniem,
Jako że wszystko jest połączone i staje się Jednością.

 

Jeśli nie czytałaś/czytałeś poprzednich części: Koła Mocy i Dziewięciu kręgów Nedardet, to nic nie szkodzi. Zaraz się dowiesz, co kryją te tytuły. Aby jednak trylogia została zakończona, potrzebuję Twojego wsparcia. Bez niego nikt się nie dowie, czy Niferet udało się odzyskać zagrabioną przez wojowników i magów Krainę Samadhi i przywrócić światu harmonię.

      

Trylogia Oko Wielkiej Bogini

 

      Oko Wielkiej Bogini jest opowieścią o budzeniu się kobiecej świadomości, o przywracaniu równowagi pierwiastka żeńskiego i męskiego w świecie zdominowanym przez mężczyzn, napisana w konwencji fantasy, ale doskonale wpisuje się w nurt gender.

      
      Koło Mocy to pierwsza część trylogii, opisująca drogę wtajemniczenia Niferet, młodej kobiety, której przeznaczeniem jest wyzwolenie Samadhi. Kraina ta, rządzona niegdyś przez pokojowo nastawione kobiety, zostaje podbita przez wojowników i magów Vrittisa. Od tej pory kobiety są traktowane jako niewolnice w charakterze siły roboczej lub materiału do rozpłodu.
Jest to symboliczna wędrówka kobiecej duszy, która na początku, nieświadoma samej siebie, zostaje rzucona przez los na trudną ścieżkę rozwoju, by dzięki tej wędrówce odkryć swoje wewnętrzne bogactwo i tłumioną przez męski pierwiastek siłę. Są tu opisy inicjacyjnych kobiecych obrzędów, świata snów i koszmarów, przyjaźni oraz trudnej miłości kobiety do dwóch mężczyzn, braci Vinturela i Kestrela.

 


     

„Na świecie są książki z gatunku „jaka szkoda, że to już koniec”. Gdy widzisz ostatnie kartki, ogarnia Cię żal, że to już, że nie ma dalszego ciągu, że wkrótce tylko epilog albo nawet nie. A przecież tak by się chciało nadal być w tym świecie! I taka jest książka Barbary Srebro(…) Czytając tę opowieść, która przypomina mity greckie, biblijne przypowieści i baśnie, odnosi się silne wrażenie, że ta historia dotyczy nas, kobiet, tu i teraz. A to „tu i teraz” – to czasy, w których budzi się na nowo kobieca świadomość, świadomość własnej mocy i możliwości. Tak, Bogini naprawdę po wraca na tę planetę – niczym połówka utraconego kryształu. Teraz pora odzyskać nasze Samadhi.”


Ewa Bury – „Trzy kolory” – sabatnik boginiczno-feministyczny, Nr 4/2/11

 

Więcej na stronie internetowej autorki: http://magia.kolorow.netgaleria.eu/?p=p_46&sName=oko-wielkiej-bogini--cz.-i-kolo-mocy

 

     

Dziewięć kręgów Nedardet to druga, bardziej mroczna od poprzedniej, część trylogii, opisująca dalsze losy Niferet po jej zwycięstwie nad Wielkim Magiem, które jednak okazuje się krótkotrwałe. Niferet zostaje zwabiona przez magów do Krainy Umarłych, z której mogą powrócić tylko najwyżej wtajemniczeni. W kolejnych dziewięciu kręgach Nedardet przechodzi trudną inicjacyjną drogę. Również Vinturel i Kestrel zostają wtrąceni przez magów do Krainy Cieni, w której zostają uwięzieni przez Panią Podziemi, Aneri.
Czy Niferet, Vinturelowi i Kestrelowi uda się opuścić Krainę Umarłych, czy też pozostaną na zawsze jej więźniami, jak pragną tego magowie?


„W swej kolejnej książce Barbara Srebro zabiera nas w niezwykłą, wizyjną i archetypową podróż do świata Bogini Matki. W podróży tej spotykamy wiele niezwykłych postaci i wraz z główną bohaterką podlegamy transformacji. Jest to bowiem opowieść inicjacyjna, w której bogata wyobraźnia Autorki ożywiła archaiczne symbole. Dzięki połączeniu wyobraźni z dużą wiedzą mitologiczną i psychologiczną powstała książka, która zapada nie tylko w pamięć, ale także w serce. Czytelnik, który wniknie w jej treść, przechodzi wtajemniczenie Bogini.”


dr hab. Mirosław Piróg, filozof i fizyk, pracownik Uniwersytetu Śląskiego.

 

Więcej na stronie internetowej autorki: http://magia.kolorow.netgaleria.eu/?p=p_87&sName=oko-wielkiej-bogini--cz.-ii-dziewiec-kregow-nedardet

 


      
      Czas krwawego księżyca to ostatnia część trylogii Oko Wielkiej Bogini. Doprowadza nas do ostatecznej rozgrywki pomiędzy główną bohaterką, a magami. Niferet gromadzi sojuszniczki do walki o odzyskanie Krainy Samadhi, lecz magowie również wzmacniają szeregi, budząc do życia liczne potwory, by stanęły na straży ustalonego od wieków porządku.
      Czy czterokrotna pełnia krwawego księżyca zburzy ten porządek, czy też wzmocni siły Zła, które zniszczą ostatecznie kobiecy świat? Czy Niferet zwycięży magów, przywracając kobietom Krainę Samadhi, czy też magowie pokonają Niferet, odzyskując zrabowane niegdyś Oko Wielkiej Bogini? Którego mężczyznę ostatecznie wybierze Niferet – Vinturela czy Kestrela?
      Odpowiedź na te pytania znajdziemy w ostatniej części trylogii - Czas krwawego księżyca.

 

 „W trzeciej części Oka Wielkiej Bogini Niferet powraca z Krainy Umarłych, by zjednoczyć kobiety przeciwko ciemiężącym je mężczyznom, a wraz z nią powraca niezwykły świat dawnych wierzeń, rytuałów, kobiecej solidarności, lecz także różnorodności ludzkich postaw. Nic nie jest tu jednoznaczne: ani miłość, ani kobieca jedność, ani pragnienie wolności. Kobiecy świat opisany przez Barbarę Srebro przypomina gobelin utkany z nitek o różnych barwach i fakturach, które dopiero łącząc się ze sobą, tworzą piękne, nieporównywalne z niczym dzieło.”


Julia Wajdowicz, malarka, poetka, twórczyni centrum rozwojowego kobiet

 

Więcej na stronie internetowej autorki:

http://magia.kolorow.netgaleria.eu/index.php?p=p_91&sName=oko-wielkiej-bogini--cz.-iii--czas-krwawego-ksiezyca

     

Inspiracja


      Dlaczego napisałam tę książkę? Odpowiedź jest krótka: bo jestem kobietą. Kobietą, która źle się czuje w patriarchalnym świecie, gdzie mimo pozorów równości, mężczyzna zawsze uzyskuje przewagę tylko z racji swojej płci.

Jednak droga do „Oka Wielkiej Bogini” była dosyć długa i prowadziła przez nieciekawą pracę w międzynarodowej korporacji. Wpadła mi wtedy w ręce „Antykariera. W poszukiwaniu pracy życia” Ricka Jarowa, która zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Już wiedziałam, jak mam napisać książkę o wyzwalaniu się kobiety spod męskiej dominacji, dzięki inicjacji poprzez Koło Mocy.


      Wolałam nadać tej opowieści baśniową formę, a przez to bardziej ogólną, archetypiczną. Chciałam pokazać, że kiedy nie ma w nas zgody na dotychczasowe życie, my, kobiety, możemy wziąć swój los we własne ręce, wyzwolić się mentalnie, odrodzić się w nowej postaci. Możemy przywrócić równowagę i harmonię świata, zdominowanego przez męską siłę, agresję i rywalizację. Nie musimy przy tym stać się karykaturalną kopią władczych mężczyzn. Niferet, bohaterka Oka Wielkiej Bogini pokazuje, że można być silną, wyzwoloną kobietą, nie tracąc przy tym kobiecych cech.

 

Droga do kolejnej części „Oka Wielkiej Bogini” również była długa, chociaż nie z powodu pracy w korporacji, którą rzuciłam na rzecz wolnego zawodu. Po wydaniu „Koła Mocy” przez dwa lata nie byłam w stanie napisać ani jednego zdania. Cierpiałam na twórczą zapaść, z której nie wiedziałam jak wyjść.

Zaczęłam wtenczas uczestniczyć w rocznych seminariach prowadzonych przez dr hab. Mirosława Piroga: „Duchowość Wschodu” i „Duchowość Zachodu”. Na jednym z nich przybliżał psychologię transpersonalną oraz jednego z jej przedstawicieli – Stanislava Grofa. Gdy przeczytałam jego „Najdalszą drogę”, już wiedziałam, w jaki sposób poprowadzę dalsze losy Niferet, inspirując się „Tybetańską księgą umarłych” i mitami różnych kultur, opisującymi życie pozagrobowe.

 


Tak powstało „Dziewięć kręgów Nedardet”.

 

I wreszcie ostatnią część trylogii, „Czas krwawego księżyca” zainspirowało zjawisko astronomiczne, mianowicie cztery krwawe zaćmienia księżyca, które występowały co 6 miesięcy w 2014 i 2015 r. Wiązały się z nimi różne przepowiednie o przełomie w dziejach ludzkości, jaki miał nastąpić.  Oczywiście te zaćmienia stanowiły tylko ramy powieści, w której odzwierciedliły się również moje zainteresowania alchemią, taoizmem, medycyną chińską, kontrowersyjnymi odkryciami archeologicznymi, energią kwantową czy teorią matriarchatu badaczki Mariji Gimbutas.

 

 Bohaterowie


      Niferet to kobieta, jak każda z nas: zarówno słaba, jak i silna, miękka i twarda, płochliwa i odważna. Nie wstydzi się rozpłakać, gdy los nie szczędzi jej ciosów, ale wkrótce się podnosi i walczy dalej. Rozdarta pomiędzy miłością, a przeznaczeniem, którym jest odzyskanie dla kobiet utraconej krainy, idzie jednak do celu, powoli, lecz uparcie, chociaż nieraz przechodzi przez etap zwątpienia czy buntu. Nie jest jednak typem twardej, bezwzględnej wojowniczki – to kobieta łagodna, współczująca i kochająca, wypełniająca swoją misję w pokojowy sposób.

 

„Oko Wielkiej Bogini” nie opiera się na prostej opozycji pomiędzy zniewolonymi przez mężczyzn kobietami, a ich oprawcami – bezwzględnymi wojownikami i wszechwładnymi magami. Również mężczyźni odgrywają w tej trylogii pozytywną rolę, również i oni dokonują przemiany i przyczyniają się do przywrócenia równowagi pomiędzy pierwiastkiem żeńskim, a męskim.


Niferet nie jest sama. Przyciąga do siebie różnych sprzymierzeńców, w tym dwóch zakochanych w niej mężczyzn, którzy początkowo nic o sobie nie wiedzą, a okazują się braćmi.

Vinturel, urodzony i wychowany w klanie wolnych górskich kobiet, podziela i rozumie poglądy Niferet, która wybrała go na swojego mężczyznę, natomiast Kestrel, wojownik i syn maga, musi przejść ogromną transformację, by zrzucić z siebie pancerz agresywnego i bezwzględnego wojownika. Dzięki Niferet dokonuje przemiany, która na początku wydawała się niemożliwa.

 

 


     

No i jest jeszcze jeden ważny bohater – Seti. To kot Niferet, znaleziony w opuszczonej chacie, w wiosce spalonej przez oddział Kestrela. Niby zwyczajny czarny kot, jakich wiele, a jednak magiczny, potrafiący pojawiać się i znikać, ratować z opresji, wyprowadzać z niebezpiecznych miejsc, a nawet przywracać do życia. Niferet nie bez racji przypuszcza, że sama Wielka Bogini przybiera czasami jego postać, by ją wspomagać.

 

O mnie


      Jestem absolwentką filologii romańskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i tam zrobiłam doktorat w zakresie literatury i sztuki francuskiego średniowiecza. Interesuję się kulturą, literaturą i sztuką krajów romańskich, głownie Francji, po których często podróżuję. Na co dzień mieszkam jednak w Krakowie, na Kazimierzu, wraz z mężem Andrzejem.


      Zawodowo pracuję jako tłumaczka, lecz w wolnych chwilach czytam, spaceruję, podróżuję, piszę, maluję, wędruję po górach, prowadzę warsztaty twórczego pisania. Również współorganizuję i prowadzę kobiece wyprawy związane tematycznie z kulturą średniowiecznej Francji.


      Jestem autorką cyklu „Oko Wielkiej Bogini” oraz licznych opowiadań, które ukazały się w różnych antologiach (m.in. „Przy stole”, „Na piętrze”, „Białe szepty”) oraz w czasopismach (m.in. „Akcent”, „Przekrój”), jak również laureatką konkursów literackich „Zwierciadła”, „Gazety Wyborczej” oraz wydawnictwa Replika.


      Kolaże, mandale i zdjęcia ilustrujące „Oko Wielkiej Bogini” są mojego autorstwa. W marcu 2007 r. miałam wystawę swoich prac podczas Krakowskiego Festiwalu Kobiet Progressteron, a we wrześniu 2011 r. wystawę mandali ilustrujących I część „Oka Wielkiej Bogini” w Klubie Pod Blachą przy Placu Zamkowym w Warszawie.
      A przede wszystkim jestem miłośniczką kotów – mam obecnie dwa koty: trzynastoletnią Nikitę (pręgowaną drobną szarą kotkę) i pięcioletniego Setiego (ogromnego czarnego kocura). Wcześniej była Mokka, Safia i bardzo krótko Barbarossa.

 

 Dlaczego korzystam z crowdfundingu?


Jako autorka przywiązuję się do swojego dzieła i ciężko jest mi iść na kompromis z wydawnictwem, które ma swoją wizję, jak powinna wyglądać dobrze sprzedająca się książka. Tak więc dwie pierwsze części trylogii wydałam z własnych środków, co okazało się bardzo kosztowne, szczególnie przy pierwszej części, wydanej z kolorowymi ilustracjami, na papierze kredowym i w wysokim nakładzie. Wydanie drugiej części było już kompromisem pomiędzy marzeniami, a realnymi możliwościami: czarno-białe ilustracje, papier offsetowy, niski nakład. Trzecią część też planuję skromnie wydać, przewidując niski budżet, jednak nawet te 9.500 zł, których potrzebuję na skład książki i druk 450 egzemplarzy przekracza moje możliwości. Wiem, że na trzeci tom czeka wiele czytelniczek poprzednich części, dlatego też zwracam się z prośbą o współfinansowanie wydania tej książki poprzez portal PolakPotrafi.pl.


Budżet mojego projektu


Całkowity budżet to: 9.500 zł
Skład i przygotowanie do druku: 790,00 zł
Koszt papieru i druku 450 egzemplarzy: 7.750,00 zł
Prowizja: 950,00 zł
Koszty podatku i wysyłki nagród poniosę we własnym zakresie

Jeśli zbiorę większe fundusze, niż przewidywany budżet, zwiększę nakład do 500, 750 lub 1000 egzemplarzy.
A jeśli zebrane fundusze będą naprawdę duże, to przymierzę się do wydania kolejnej powieści, która jest już gotowa – Testament ostatniego z katarów.
           

 

Proponowane nagrody

 

Nazwiska/Nicki wszystkich wspierających, niezależnie od wpłaconej kwoty, zostaną umieszczone na stronie internetowej autorki wraz z podziękowaniami.

 

 

10,00 zł – zdjęcie wykonane przez autorkę z dedykacją (do wyboru tematyka: góry, podróże, kwiaty, ptaki, koty)

 


15,00 zł – pocztówka przedstawiająca okładkę 3 cz. „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją lub wersja w formacie pdf pierwszego lub drugiego tomu „Oka Wielkiej Bogini”


20,00 zł – wersja książkowa pierwszego tomu „Oka Wielkiej Bogini” („Koło Mocy”) z dedykacją lub wersja w formacie pdf trzeciego tomu „Oka Wielkiej Bogini”


25,00 zł – wersja książkowa drugiego tomu „Oka Wielkiej Bogini” („Dziewięć kręgów Nedardet”) z dedykacją


30,00 zł – plakat przedstawiający okładkę 3 cz. „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją


35,00 zł – wersja książkowa trzeciego tomu „Oka Wielkiej Bogini” („Czas krwawego księżyca”) z dedykacją


40,00 zł - 2 egzemplarze wersji książkowej pierwszego tomu „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją


45,00 zł - wersje książkowe pierwszego i drugiego tomu „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją


50,00 zł - 2 egzemplarze wersji książkowej drugiego tomu „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją


60,00 zł - wersje książkowe drugiego i trzeciego tomu „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją


70,00 zł – 2 egzemplarze wersji książkowej trzeciego tomu „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją


80,00 zł – komplet wydań książkowych całej trylogii „Oko Wielkiej Bogini” (3 książki) z dedykacją

 

160,00 zł – 2 komplety wydań książkowych całej trylogii „Oko Wielkiej Bogini” (2 x 3 książki) z dedykacją + 2 zdjęcia wykonane przez autorkę z dedykacją (do wyboru tematyka: góry, podróże, kwiaty, ptaki, koty)

 

 

300,00 zł – zaproszenie na warsztaty twórczego pisania w Krakowie (3 godz.)

 

320,00 zł - 3 komplety wydań książkowych całej trylogii „Oko Wielkiej Bogini” (3 x 3 książki) z dedykacją + 3 zdjęcia wykonane przez autorkę z dedykacją (do wyboru tematyka: góry, podróże, kwiaty, ptaki, koty)

 

500,00 zł – osobiste 2- godz. spotkanie z autorką w Krakowie w jednej z kawiarni na Kazimierzu + wersja książkowa trzeciego tomu „Oka Wielkiej Bogini” („Czas krwawego księżyca”) z dedykacją

 

640,00 zł - 4 komplety wydań książkowych całej trylogii „Oko Wielkiej Bogini” (4 x 3 książki) z dedykacją + 4 zdjęcia wykonane przez autorkę z dedykacją (do wyboru tematyka: góry, podróże, kwiaty, ptaki, koty) + pocztówka przedstawiająca okładkę 3 cz. „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją

 

1280,00 zł - 5 kompletów wydań książkowych całej trylogii „Oko Wielkiej Bogini” (5 x 3 książki) z dedykacją + 5 zdjęć wykonanych przez autorkę z dedykacją (do wyboru tematyka: góry, podróże, kwiaty, ptaki, koty) + pocztówka przedstawiająca okładkę 3 cz. „Oka Wielkiej Bogini” z dedykacją

 

 

Kontakt ze mną:

 

barbara@rubikon.pl

 

Termin realizacji:

 

Mój projekt zakończy się 10 grudnia 2017 r. Jeśli zbiorę odpowiednie fundusze, książka ukaże się jeszcze przed Świętami (jest już złożona i prawie gotowa do druku - wystarczy tylko jeden telefon do drukarni). Tak więc nagrody mogłabym wysyłać zaraz po Świętach,  a najpóźniej po Nowym Roku.

 

Media o Twoim projekcie:

Oko Wielkiej Bogini, cz. III

www.psyche.pnet.pl | 2017-10-30

Książka Oko Wielkiej Bogini cz. III. Czas krwawego księżyca jest już napisana. Barbara Srebro – autorka książki – stara się o wsparcie finansowe na jej wydanie na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl. Wkrótce będzie podany link do strony PolakPotrafi.pl, pod którym będzie można wspomóc Autorkę.

Oko Wielkiej Bogini - cz. III - Czas krwawego księżyca

magia.kolorow.netgaleria.eu | 2017-10-28

31 października 2017 r. na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl rusza akcja zbiórki funduszy na wydanie trzeciej części \"Oka Wielkiej Bogini\". Dołącz do niej i Ty! Dzięki Twojemu wsparciu długo oczekiwana trzecia część trylogii - \"Czas krwawego księżyca\" ukaże się już w grudniu 2017 roku!