Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Ireneusz Skruczaj

Ireneusz Skruczaj

Bolimów, Polska

Nazywam się Ireneusz Skruczaj. Mam 31 lat. Pochodzę z Bolimowa, mieszkam w Warszawie. Jestem zawodowym montażystą telewizyjnym i filmowym od 9 lat. Interesuję się muzyką. Moje pochodzenie skłoniło mnie do nakręcenia filmu dokumentalnego o bitwie pod Bolimowem. Podczas I Wojny Światowej po raz pierwszy na Froncie Wschodnim został tam użyty gaz bojowy, który unicestwił dziesiątki tysięcy istnień. Będzie to mój debiut reżyserski.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Oczekujący

0 PLN z 33000 PLN

0 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.05.2017.

Film dokumentalny 'Obłoki Śmierci - Bolimów 1915'

O projekcie

"Obłoki Śmierci - Bolimów 1915" to film dokumentalny przedstawiający historię pierwszego użycia gazu bojowego na Froncie Wschodnim, podczas I Wojny Światowej.

Armia Pruska pracowała nad rozwojem broni chemicznej, która miała stać się tanim i efektywnym sposobem na walkę z nieprzyjacielem.

Badania nadzorował Noblista - Fritz Haber, Żyd niemieckiego pochodzenia. Naukowiec umieścił w butlach gazowych chlor, a dowództwo wysłało je na front przebiegający w okolicach rzek Rawki i Bzury. Kilkadziesiąt lat później, na podstawie tej równie genialnej, co niehumanitarnej broni, w laboratoriach III Rzeszy powstał Cyklon B, który został wykorzystany do masowej zagłady Żydów w niemieckich obozach koncentracyjnych podczas II Wojny Światowej.

   

Chlor po raz pierwszy w historii masowo został użyty na polskich ziemiach. Po obu stronach frontu - niemieckiej i rosyjskiej - walczyli przeciwko sobie Polacy, wcielani do armii obcych mocarstw. Często słyszeli własny język po przeciwnej stronie okopów, a później stawali twarzą w twarz z braćmi, których wojna kazała nazwać wrogiem.

      

W naszym kraju wydarzenia spod miejscowości Bolimów są tematyką mało upowszczechnioną. Podobnie zresztą jak wątek Frontu Wschodniego w kontekście światowego dyskursu historycznego o I Wojnie Światowej.

Celem naszego projektu jest rzucenie nowego światła na te tragiczne wydarzenia.

Mało kto wie, że to na polskich ziemiach zostały zapisane pierwsze karty historii broni chemicznej, która pochłąneła miliony istnień na całym świecie.

 

 

Nasz zespół:

Irek Skruczaj (producent, reżyser) - wychowany w Bolimowie, od dziecka zgłębiający dzieje Frontu Wschodniego, przebiegającego nieopodal jego rodzinnej miejscowości. Prace nad projektem rozpoczął w 2011 roku. 

Na codzień pracuje jako montażysta obrazu przy największych formatach telewizyjnych.

Piotrek Jasiński (II reżyser) - do projektu wcielony w 2014 roku, gdy tematyka zapomnianej wojny gazowej pochłonęła go do reszty. Jego reporterskie zacięcie zaowocowało wieloma nowymi wątkami w scenariuszu. 

Z wykształcenia dziennikarz - obecnie realizator wideo.

Rzesza życzliwych ludzi - rekonstruktorzy historyczni, konsultanci historyczni i naukowi (m.in. Stanisław Kaliński - autor książki "Bolimów 1915", Anna Zalewska - archeolog, prowadząca badania wykopaliskowe w okolicach Bolimowa) ludzie filmu (operatorzy, dźwiękowcy, realizatorzy, reżyserzy, montażyści, pirotechnicy, aktorzy), koledzy, rodzice, oraz wielu innych, którzy dokłożyli swoje cegiełki do ukończenia naszego projektu.

 

Dotychczas budżet projektu był finansowany z naszych prywatnych środków, a także dotacji otrzymanych od LGD Gniazdo. To jednak nie wystarczy do ukończenia filmu. 

Wierzmy, że tworzymy naprawdę wartościowy dokument, który może rzucić nowe światło na historię naszego kraju. Aby film sprostał oczekiwaniom widzów i należycie wyczerpał temat, musi zostać wyprodukowany porządnie. Filmy o tematyce wojennej wymagają dużych nakładów finansowych, ze względu na dbałość o szczegóły. Na planie zdjęciowym trzeba zapewnić scenografię, imitującą czasy przedstawione w filmie (w naszym przypadku - mundury, broń, ładunki pirotechniczne itd.). Pewnych sytuacji nie da się jednak przewidzieć. Wówczas materiał musi zostać poddany obróbce graficznej, aby usunąć niepasujące elementy ze scenografii.

Otrzymane pieniądze chcielibyśmy przeznaczyć na:

-nakręcenie kilku scen bitewnych w scenerii zimowej

-obróbkę graficzną materiałów i dodanie efektów specjalnych

-zakup archiwalnych zdjęć z okresu I Wojny Światowej

-kolorkorekcję filmu

-zakup muzyki do filmu

 ie Wschodnim, podczas I Wojny Światowej.

Crowdfunding to dla nas szansa na ukończenie projektu, istotnego z punktu widzenia historii Polski. "Obłoki Śmierci - Bolimów 1915" to nasz filmowy debiut, przez co pozyskanie środków nie jest sprawą łatwą.

Zwracamy się z prośbą o wsparcie do wszystkich miłośników tematyki I Wojny Światowej, ale również tych, którzy chcą zgłębić wiedzę na temat historii własnego kraju.

 

Gdzie można nas znaleźć?

Fanpage na Facebooku

Piotrek Jasiński na Twitterze

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.05.2017 18:06