Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Sylwia Bajek Everteam

Sylwia Bajek Everteam

Kraków, Poland

Sylwia Bajek, 26 lat, pochodzi z Rzeszowa. należy do duetu pasjonatów górskich przygód Everteam, prowadzącego spotkania o charakterze edukacyjno-motywacyjnym w szkołach, klubach i in.
W 2017 roku z sukcesem zrealizowała kampanię crowdfunding'ową: 'Najmłodsza Polka na Evereście' w serwisie PolakPotrafi.pl aby wyruszyć na wyprawę.
Wspięła się na wysokość 8800 m n.p.m. W 2018 pragnie 'zaatakować' Lhotse, 8516 m.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

51 Wspierający

25% Postęp

6393 PLN z 24900 PLN

12 dni do zakończenia

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 23.12.2017 22:10

Najmłodsza Polka na Lhotse - Ekspedycja 2018

O projekcie

Lhotse jest czwartym pod względem wysokości szczytem na Ziemi (po Mount Everest, K2 i Kanczendzondze),

a także jednym z 14-stu ośmiotysięczników. 

Pierwsze polskie wejście odbyło się w 1979, a 9 lat później Krzysztof Wielicki dokonał pierwszego na Świecie wejścia zimowego. 

W świadomości wielu Polaków góra ta owiana jest złą sławą ze wzgl. na miejsce 'odpadnięcia' od ściany wybitnego polskiego Himalaisty Jerzego Kukuczki – dotyczy to jednak ekstremalnej, Południowej Ściany Lhotse. Ja wybiorę drogę klasyczną, która jest zdecydowanie bardziej bezpieczna.

Dotychczas na szczycie tej góry stanęło w sumie niewiele ponad 20 Polek i Polaków.

 

Biorąc udział w przyszłorocznej wyprawie mam szansę w wieku 26 lat zostać (prawdopodobnie) 4-tą oraz najmłodszą Polką na szczycie Lhotse!

 

 

Cześć i czołem!

 

Nazywam się Sylwia Bajek, mam 26 lat, pochodzę z Rzeszowa, a na co dzień mieszkam w Krakowie, gdzie na krakowskiej ASP studiuję architekturę wnętrz (ostatni rok mgr). Wraz z moim partnerem górskim i życiowym, Szczepan Brzeskim tworzymy duet Everteam, w którym realizujemy swoje pasje i zajawki okołogórskie. Doświadczenia zebrane w trakcie wypraw pozwalają nam na organizację wyjątkowych spotkań m.in. w szkołach, w trakcie których jak tylko możemy staramy się motywować, inspirować i namawiać do śmiałej realizacji marzeń – bo każdy może mieć swój Everest! 

 

Coś o tym wiem.. W tym roku (2017) m.in. dzięki nieocenionej społeczności Polak Potrafi wyruszyłam na wyprawę marzeń na Mount Everest, w trakcie której osiągnęłam wysokość 8800 m

- zaledwie 50 m poniżej najwyższego szczytu Ziemi!

 

 W dniu ataku byłam bardzo mocna i dobrze przygotowana, jednak czynnik zewnętrzny przeszkodził w osiągnięciu szczytu.

Doświadczenie zdobyte w trakcie tej wyprawy utwierdziło mnie w przekonaniu, że dobrze się aklimatyzuję w górach wysokich, a także potrafię dać z siebie naprawdę wiele, równolegle stawiając życie i bezpieczeństwo na pierwszym miejscu.

Zdecydowałam, że na tym nie koniec, bo zamknięcie jednej wyprawy może oznaczać jedynie krok ku kolejnym wyzwaniom jakie podsuwa nam życie.

 

W 2018 pragnę wspiąć się na szczyt Lhotse, jako czwarta Polka w historii. Wspólnie możemy osiągnąć szczyt!

 

Na wyprawę wyruszymy w duecie Everteam, jednak nasze cele są odrębne (Ja – Lhotse, Szczepan Brzeski – Everest). Wystartujemy początkiem kwietnia 2018, a wrócimy możliwie szybko. Szybko nie jest jednak właściwym przymiotnikiem, ponieważ cała droga obejmująca etapy:

 

1. Trekking z Lukli (2800 m) i aklimatyzacja do Everest Base Camp (5300 m),

2. Droga przez Icefall, Camp I (6100 m), Camp II (6400) i aklimatyzacja do Camp III (7200), 

3. Zejście niżej i regeneracja (poniżej 5300),

4. Ponowne przejście przez Icafall i obozy w kierunku szczytu,

5. Atak szczytowy z Camp IV (z 7950 m na 8516 m),

6. Powrót do EBC.

To wszystko zajmie nam 1,5 – 2 miesiące.

 

Po tym czasie spędzonym w górach docenimy najprostsze rzeczy dostępne na nizinach jak największe skarby i dary niebios! Choćby nielimitowany dostęp do tlenu w powietrzu czy ciepły prysznic..:)

 

Droga aż do obozu IV pod Lhotse na wys. 7950 m pokrywa się z drogą na Mount Everest – ten najdłuższy odcinek wyprawy jest mi znany pod wzgl. trasy. Aż do tego miejsca będziemy poruszać się w duecie Everteam. Powyżej Camp IV, czyli w trakcie ataków szczytowych będziemy się wspinać indywidualnie ze wsparciem miejscowej agencji wysokogórskiej.

 

/Zdjęcie powyżej pochodzi ze strony taternik.org

 

Całkowity koszt wyprawy na Lhotse to ok. 60 000 zł

 

W jej skład wchodzą:

1. Obowiązkowy koszt agencji – 13 000 $ (= ok. 47 000 zł przy aktualnym kursie dolara). Kwota ta pokrywa m.in. organizację obozu w Everest BC na 5300 m, wyżywienie, koszt tzw. permitu, czyli upoważnienia na wspinaczkę na Lhotse, transport ekwipunku do bazy z pomocą jaków, usługi Szerpy i lidera wyprawy, maskę i niezbędną ilość butli z tlenem, lot Katmandu-Lukla-Katmandu i in.

2. Przeloty z Polski do Katmandu + powrót - 3500 zł

3. Transport sprzętu z Polski do Katmandu + powrót - 1500 zł 

4. Niewielkie doposażenie - 1500 zł

5. Ubezpieczenie do wysokości 8516 m - 2500 zł

6. Dodatkowe koszty ponoszone na miejscu - 4000 zł

 

Progi finansowe projektu:

 

 

- Jeżeli chcesz mieć realny wpływ na rozwój polskiego himalaizmu kobiecego,

 

- Jeżeli uważasz, że brak środków finansowych NIE jest wymówką w dążeniu do celu, nawet jeśli jest odległy i pozornie niedostępny,

 

- Jeżeli jesteś przekonany, że sukces jest efektem zaangażowania wielu osób, to znaczy - ma wielu ojców i wiele matek :) 

 

- Jeżeli wiesz, że dobro wraca we właściwym czasie, w odpowiedniej postaci,

 

- Jeżeli uważasz, że spotkania motywacyjno- edukacyjne z wypraw, które prowadzimy w duecie Everteam w szkołach, są potrzebne i mają sens, a także chciałbyś ich kontynuacji..

 

To znaczy, że powinniśmy trzymać się razem! :)

 

Tylko z Twoim, Waszym, każdym indywidualnym udziałem w akcji uda nam się pokazać, że Polka potrafi! Wspierając mój projekt będziesz jego częścią na każdym przemierzanym przeze mnie kilometrze himalajskiego szlaku. Znaczenie ma każda, nawet niewielka kwota wsparcia, bo razem jesteśmy licznym i silnym zespołem.

Mocno wierzę w to, że RAZEM damy radę!

 

W zamian za na udzielone mi wsparcie przygotowałam wyjątkowe nagrody, które choć w niewielkiej części pozwolą Ci poczuć klimat wyprawy. Jestem pewna, że każdy, zarówno pasjonat gór, sportów zimowych, wodnych, stacjonarnych.. a także stroniący od sportów domator podziwiający góry z bezpiecznej perspektywy znajdzie coś atrakcyjnego dla siebie :) 

 

Przykładowe nagrody: 

- Pocztówka wysłana do Ciebie prosto z wyprawy z Nepalu.

 

 

- Wyjątkowa statuetka akrylowa zawierająca kamień z Lhotse oraz subtelny grawer. Statuetka wykonana jest z największą precyzją i dbałością o szczegóły. (Na zdjęciu statetka z Mount Everest 2017). 

 

 

- Zestawu Dobrej Energii (na wizualizacji tylko wybrane elementy zestawu) - 100 zł

 

- Twoje imię i nazwisko (lub wskazanej osoby) zostanie wpisane na kolorową, tybetańską flagę modlitewną, którą rozwieszę w Everest Base Camp na wys. 5.334 m. Tybetańczycy wierzą, że ta praktyka zwiększa powodzenie w życiu wskazanej na fladze osoby. Sprzyjających sił i dobrej energii nigdy za wiele! :) 

 

 

Zestaw - Baton Warszawski na cały tydzień: 7 pysznych, naturalnych batonów w 5-ciu smakach. Mniam.. ! - 45 zł

 

- Trening lotny, mokry i przewrotny z YOLOflyboard: Dostarczający mocnych wrażeń lot na flyboardzie z asystą niezrównanych instruktorów YOLOflyboard! - 200 zł

 

 

- Podwójna wejściówka do największej w Europie strefy hipoksji Hypoint (trening niskotlenowy) - 150 zł

 

 

- Karnet całodzienny (od 9-21) dla 2-osób do wykorzystania w Stacji Narciarskiej Ostoja Koninki, ponad 2km tras, najdłuższa nartostrada w Gorcach, wyciąg dla dzieci i wiele innych! - 150 zł

 

 

Karnet 2-wejściowy dla 2-osób obejmujący wypożyczenie sprzętu (buty, uprząż, przyrząd asekuracyjny) do wykorzystania od pon-ndz w Centrum Wspinaczkowym Forteca w Krakowie - 120 zł

 

 

- Pakiet Konesera Wild Willy Beef Jerky: 5 x op. 50g suszonej wołowiny najwyższej jakości - wyrób polski, ręcznie robiony - 70 zł

 

 

- Nocleg w nowoczesnym apartamencie 4-osobowym na wyłączność w Krakowie, LuckyMe Apartments in Cracow. - 300 zł

 

Nagrody obejmują koszty wysyłek.

O dane do wysyłki system zapyta Cię automatycznie, mailowo po dokonaniu wpłaty.

Wysyłkę nagród będę realizować możliwie szybko.

W zależności od charakteru nagród będą one wysyłane przed lub po wyprawie.

- Przed wyprawą – do 30 stycznia 2018r. otrzymasz m.in. imienne Certyfikaty Darczyńcy w wersji elektronicznej, Wejściówki do Strefy Hipoksji Hypoint, Vouchery na lot na Flyboardzie w YOLOflyboard i in.

- W trakcie trwania wyprawy wysyłać będę pocztówki, a także wpiszę wszystkie wskazane osoby na kolorowe, tybetańskie flagi w Everest BC. 

- Po wyprawie - do 30 lipca 2018r. Zrealizuję wysyłkę takich nagród jak np. statuetki akrylowe zawierające kamień z wyprawy i in.

 

 

Serdecznie zapraszam na otwarte i bezpłatne spotkania o charakterze slajdowisk czyli foto-relacji z wyprawy na Mount Everest: 'Everest 2017 – tak blisko szczytu i śmierci' , które prowadzimy w duecie Everteam:

 

24 listopada – aula Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, pl. Matejki 13, godz. 19:00

6 grudnia - Klub Wysokogórski Kraków, ul. Pędzichów 11/10A, godz. 19:00

19 grudnia – Klubokawiarnia Szczyt Wszystkiego, Ul. Tarczyńska 5/9, Warszawa, godz. 19:00

 

Zapraszam również na:

www.facebook.com/everteam2017

www.everteam.pl

Współpraca/ kontakt napisz śmiało:

sylwiaKbajek@gmail.com