Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Cezary Adam Staszek

Cezary Adam Staszek

Warszawa, Polska

Cezary Adam Staszek - reżyser i producent filmowy. Dyplomant Akademii Filmu i Telewizji na wydziale reżyserii filmowej i telewizyjnej. Twórca krótkich form fabularnych i dokumentalnych. Realizator teledysków i form komercyjnych. Reżyser filmów krótkometrażowych Aurelia Aurox, Łyżka i Czym jest Polska?. Autor krótkich form audiowizualnych i reportaży.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1861 PLN z 8000 PLN

31 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

23%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.02.2017.

Nadzieja ze wschodu

O projekcie

Długość filmu: 50 min

Termin realizacji zdjęć: luty – marzec 2017

Przewidywany termin premiery filmu: lipiec – wrzesień 2017

Miejsca realizacji filmu: Bobrujsk, Moskwa, Krasnodar

Ciepło i pogoda ducha to dwa słowa najlepiej reprezentujące bohaterki tego filmu. Siostry, które niemal całe życie przeżyły razem doświadczając piekła na ziemi tracą wszystko – swoje dzieciństwo, rodziców, dom, a także własną tożsamość. Te wszystkie ważne dla człowieka rzeczy pochłonęła wojna. 

Niepowtarzalną opowieść o losach Ludwiki Kurowskiej i Krystyny Olchowej, uczestniczkach Powstania Warszawskiego oraz Polkach na stałe mieszkających w Rosji poznałem niemal dwa lata temu i od pierwszego momentu wiedziałem, że nie opowiedzenie tej historii światu byłoby wielkim zaniedbaniem z mojej strony. Ich dzieje są ważne dla mnie Polaka oraz dla mnie filmowca. Uważam, że historię świata powinni opowiadać ludzie, którzy byli i widzieli. Osoby, które przeżyły i rozumieją, czego doświadczyły. Twierdzę również, że w dzisiejszych czasach ludziom brakuje człowieczeństwa.Zamykamy się w swoich czterech ścianach, bezemocjonalnie pogrążeni w rutynie. Poprzez postawę obu bohaterek chcę, aby widz zrozumiał, że nie ma rzeczy niemożliwych i akceptując przeszkody na drodze życia był optymistą, dążył do spełnienia i sam zmieniał świat na lepsze.

Bohaterki na życie patrzą optymistycznie, a podczas szczerej rozmowy z nimi rozmówca czuje się bezpiecznie. Mimo wieku, osiemdziesięciolatki zachowują wysoką aktywność fizyczną i psychiczną, historię swojego życia opowiadają młodym, aby nie zapomniano o wydarzeniach, jakie miały miejsce ponad pół wieku temu.

Fabułę filmu rozpoczynamy w okresie wypędzenia ludności cywilnej z Warszawy oraz po powrocie Sióstr do ruin stolicy tuż po wojnie. Głównym wątkiem filmu będzie opowieść o nieświadomym opuszczeniu ojczyzny i długiej podróży przez ZSRR oraz młodym życiu w Krasnodarze i perypetiach życia w Rosji, jako dorosłe ukrywające swoje pochodzenie Polski. Zakończeniem filmu będzie zaprezentowanie ich życia codziennego w Moskwie oraz podejścia do tego, co mają i jak żyją.

W filmie “Nadzieja ze wschodu” chcemy opowiedzieć niepowtarzalną historię Pani Ludwiki i Krystyny: jak to się stało, że ponad 50 lat żyły bez prawdziwej tożsamości narodowej. Co czuły ukrywając swoją przeszłość przed rodzinami. Jakie zawody wykonywały oraz jak wyglądało życie w obcym kraju jako dzieci, a potem ludzie dorośli. Panie mają teraz osiemdziesiąt kilka lat, a mimo to prowadzą aktywny tryb życia, w filmie chcemy pokazać co robią na codzień, jak spędzają wolny czas oraz co jest dla nich najważniejsze. Od upadku Związku Radzieckiego minęło już trochę czasu, chcemy dowiedzieć się co było powodem, dla którego nie wróciły do Ojczyzny i z jakiego powodu cały czas mieszkają w Rosji. 

Bohaterami filmu są Ludwika Kurowska i Krystyna Olchowa. Uczestniczki Powstania Warszawskiego i więźniowie obozu koncentracyjnego. Po wojnie zostały wywiezione do Związku Radzieckiego i zostawione same sobie. Dwie niesamowicie ciepłe osoby, siostry które całe swoje życie spędziły ukrywając swoje pochodzenie.

W filmie zgodził się wystąpić również Prof. Aleksander Lipatow, Profesor Instytutu Słowianoznawstwa Rosyjskiej Akademii Nauk., który nada tej historii tła historycznego.

Ekipa

Reżyser - Cezary Adam Staszek (facebook)

Operator - Jakub Sztuk (facebook)

Operator - Mateusz Kalinowski (facebook)

Animator / Montażysta - Maciej Rapacz (facebook)

 

 

Wesprzyj nas!

(poniżej cegiełki repezentujące nagrody)

       

      

  

      

  

 

W ten sposób osiągniemy:

 

Wspierają nas

      

 

Kontakt

Napisz nam maila na ca.staszek@gmail.com

Napisz do nas na Facebooku

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.02.2017 22:10