Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Małgorzata Dobrowolska

Małgorzata Dobrowolska

Skubianka, Polska

Absolwentka psychologii (specjalizacja: psychologia międzykulturowa i rodzaju) oraz Technik Multimedialnych. Zawodowo zajmuje się grafiką, jednak to film jest dla niej najpełniejszą wypowiedzią. Ma na swoim koncie kilka etiud filmowych oraz videoartów.

Buddyzmem interesuje się od ponad 10 lat. Odbyła liczne kursy buddyjskie w Europie, jednak przełomem w jej praktyce był pobyt w buddyjskim kobiecym klasztorze w Tajlandii.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

12594 PLN z 20000 PLN

91 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

62%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.12.2015.

Mistrzynie życia duchowego - buddyzm, Sri Lanka

O projekcie

 29.12.2015 - UPDATE!

Mimo tego, że nie udało się zebrać założonej kwoty zdjęcia do filmu i tak zostaną zrealizowane. Wylatuję na Sri Lankę 24 stycznia, wracam 24 marca.

Podróż i postępy w realizacji filmu będę na bieżąco relacjonować na fanpage filmu:

https://www.facebook.com/mistrzynie

Zapraszam do polubienia strony.

Po powrocie jeszcze raz zorganizuję zbiórkę funduszy.

“Łzy napłynęły mi do oczu, kiedy uświadomiłam sobie, że osiągnęłam to do czego aspirowałam przez wieki w saṃsārze. Otrzymanie święcenia jako pierwsza bhikkhunī po prawie tysiącletniej przewie w ordynacji kobiet na Sri Lance. To było niewiarygodne!„

To słowa Bhikkhunī Kusumy, która w 1996 roku została wyświęcona na mniszkę, jako jedna z pierwszych kobiet na Sri Lance. Od tego czasu na Sri Lance jest już około 1000 bhikkhunī. (bhikkhunī – nazwa w pełni wyświęconej mniszki buddyjskiej).

W swoim filmie chcemy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku, jakim jest ordynacja kobiet. Co się stało, że ta tradycja wygasła, a teraz się odradza? Czy i dlaczego ludziom potrzebne są kobiety w duchowieństwie?

Czego my żyjący w katolickiej Polsce, gdzie kobieta nie może otrzymać święceń kapłańskich, możemy nauczyć się od mniszek na Sri Lance?

Interesuje nas również pokazanie życia w buddyjskim klasztorze kobiecym oraz refleksja nad podstawowymi założeniami filozofii buddyjskiej. Czy w naszym zaganianym, podporządkowanym hasłom „ja chcę, ja muszę mieć” świecie, jest miejsce na nauki Buddy? Czy i jakie możemy czerpać z nich korzyści?

 

Sri Lanka, zwana łzą Indii, jest jednym z głównych buddyjskich krajów. Nauki Buddhy przybyły na wyspę bezpośrednio z Indii w III wieku p.n.e. Obecnie jest to główna religia na wyspie, wyznawana przez ponad 70% ludności.

Mimo tego, że według nauk Buddhy święcenia mogą przyjmować zarówno kobiety jak i mężczyźni, w wielu krajach buddyjskich na skutek patriarchalnego systemu społecznego nauki te zostały zapomniane i mnichami mogą zostać tylko mężczyźni.

Obecnie można zaobserwować odradzanie się kobiecych linii przekazu w wielu krajach. Jednym z nich jest Sri Lanka.

Ordynacja mniszek na Sri Lance została zapoczątkowana w III w. p.n.e. przez Bhikkhunī Saṅghamittę, córkę władcy indyjskiego imperium Maurjów. Tradycja ta wygasła jednak w XI wieku.

W 1996 dzięki Międzynarodowemu Buddyjskiemu Stowarzyszeniu kobiet Sākyadhitā tradycja ordynacji mniszek na Sri Lance powróciła. 11 kobiet ze Sri Lanki otrzymało pełne święcenia w Indiach. Obecnie jest ponad 1000 bhikkhunī na Sri Lance.

Wybór tej wyspy ma też charakter osobisty. W lutym 2015 roku odwiedziłam buddyjski klasztor kobiecy w Tajlandii. Poznałam tam 12 wspaniałych kobiet, które mimo przeciwności (oficjalna Saṅgha Tajska nie uznaje ordynacji kobiet), zostały mniszkami. Święceń dokonały na Sri Lance. Teraz chcę poznać i ukazać w filmie ich korzenie.

Wyprawę rozpocznę w styczniu 2016 roku. Spędzę na Sri Lance około 3 miesiące. Przez ten czas będę mieszkać i praktykować w buddyjskich klasztorach. Odwiedzę te międzynarodowe, jak i te znane tylko lokalnej ludności.

 

Ze Sri Lanki wrócę w kwietniu. Po powrocie najbliższe dwa, trzy miesiące spędzę na montażu filmu. W tym czasie powstanie kilkanaście układek filmu.  Będę się kontaktować z różnymi osobami w celu zebrania opinii,  czy opowieść jest zrozumiała, ciekawa i wciągająca. Zwłaszcza przy montażu własnego materiału spojrzenie osób trzecich uważam za bardzo ważne.

Gdy będziemy już zadowolone z efektu, nastąpi kolejny etap – prace nad muzyką, tłumaczenia oraz koloryzacja. Ten etap zajmie kolejne dwa, trzy miesiące.   

W związku z tym premierę filmu przewidujemy na zimę 2016/2017.

O wszystkich etapach pracy będziemy informowały na bieżąco na fanpage filmu.

 

Z racji tego, że uważamy, że temat ten jest bardzo ważny, chcemy aby film dotarł do jak największej liczby ludzi.

Gotowy film wyślemy na polskie oraz międzynarodowe festiwale filmowe. Będzie on również dostępny na jednym z portali VOD. Dodatkowo chcemy zorganizować pokazy w różnych miastach Polski, którym będzie towarzyszyć pokaz slajdów oraz opowieść z podróży. Będzie to też okazja do wzajemnego poznania się oraz wymiany opinii na temat filmu.

 

  • Bilety lotnicze
  • Życie na Sri Lance (noclegi, transport, wyżywienie)
  • Dokupienie sprzętu (mikroport, mikrofon zewnętrzny kierunkowy, dyski zewnętrzne oraz karty pamięci, blenda)
  • Montaż
  • Tłumaczenia

 

20 000 jest to minimum potrzebne nam do rozpoczęcia projektu. Jednak aby w pełni oddać piękno i klimat wyspy oraz klasztornego życia potrzebujemy dodatkowego sprzętu. Na liście naszych potrzeb znajdują się jeszcze m. in.:

  • Drugi mikroport oraz zewnętrzny rejestrator dźwięku
  • Dodatkowe obiektywy
  • Wymiana Nikona na Canona (obecnie posiadamy dwie lustrzanki cyfrowe. Obie są bardzo dobre, jednak mają zupełnie inna plastykę obrazu. Aby zaoszczędzić pracy przy montażu, zależy nam na tym aby Nikona zamienić na Canona)

 

 

Już od dłuższego czasu śledzę projekty na portalach crowdfundingowych i wspieram te, które uważam za ważne.  Widzę jak wiele cennych projektów powstało dzięki takiemu finansowaniu.

Dzięki crowdfundingowi masz wpływ na to jakie projekty powstają! 

 

Małgorzata Dobrowolska – w projekcie odpowiada za scenariusz i reżyserię, a także pod nieobecność Magdaleny za zdjęcia. Pomysłodawczyni projektu.

Absolwentka psychologii (specjalizacja: psychologia międzykulturowa i rodzaju) oraz technik multimedialnych. Ukończyła wiele kursów i warsztatów filmowych podczas których realizowała etiudy filmowe pod opieka takich osób jak Maria Zmarz-Koczanowicz, Magdalena Łazarkiewicz czy Marcin Kot Bastkowski. Zawodowo zajmuje się grafiką, jednak to film jest dla niej najpełniejszą wypowiedzią. Ma na swoim koncie kilka etiud filmowych i videoartów.

Buddyzmem interesuje się od wielu lat. Odbyła liczne kursy buddyjskie w Europie, jednak przełomem w jej praktyce był pobyt w buddyjskim kobiecym klasztorze w Tajlandii.

Kontakt: mistrzynie.zycia.duchowego@gmail.com

Barbara Walorczyk – pomaga prowadzić kampanię marketingową projektu.
Ukończyła psychologię stosowaną.  Zafascynowana buddyzmem, psychologią i autyzmem.  Dotychczas pomagała w organizacji m.in warsztatów dla dzieci, konferencji naukowych czy warsztatów rozwojowych dla kobiet.

Kontakt: mistrzynie.zycia.duchowego@gmail.com

 

 

Oto niektóre z nagród jakie dla Was przygotowałyśmy:

Obrazek z imiennymi podziękowaniami

Podziękujemy Ci na fanpage filmu specjalnie dla Ciebie przygotowanym obrazkiem. Będzie on zawierał Twoje imię i nazwisko lub pseudonim oraz zdjęcie naszego autorstwa.

 

DVD z filmem

 

 

Płyta DVD z filmem + wywiady

W filmie nie damy rady umieścić wszystkich ciekawych wywiadów. Dlatego przygotujemy oddzielną płytę zawierającą  najciekawsze wypowiedzi.

 

Zaproszenie na warszawską premierę

 

Do poczytania...

Pamiętnik z podróży reżyserki filmu

 

 


 

Trochę sportu... :) 

Całodniowy rejs po Zalewie Zegrzyńskim z autorkami filmu.
Termin realizacji: wiosna i lato 2016
Coś dla miłośników zaskakującej sztuki współczesnej...
Do wyboru jeden z obrazów reżyserki filmu
Więcej na: www.dobrowolska.carbonmade.com
Na dole pod obrazem znajduje się opis zawierający informacje odnoście wielkości obrazu.

 

 

                            

 

                 

 

                  

 

 

                  

 

Polecamy:

                       

Media o Twoim projekcie:

Mistrzynie życia duchowego – wesprzyj projekt Małgorzaty Dobrowolskiej!

goodness.org.pl | 2015-12-18

Małgorzata Dobrowolska realizuje film dokumentalny o mniszkach buddyjskich na Sri Lance „Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja.” Pieniądze na jego produkcję zbiera na portalu crowdfundingowym PolakPotrafi.pl. Specjalnie dla nas opowiada o projekcie, o różnych sposobach pomocy oraz o specyfice finansowania społecznościowego.

Mistrzynie życia duchowego

www.dojrzewalnia.pl | 2015-12-16

Małgorzata Dobrowolska podjęła się ambitnego planu zrealizowania filmu dokumentalnego „Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja”. Do 19 grudnia możesz wesprzeć produkcję filmu o mniszkach na Sri Lance - sprawdź jak.

Projekt „Mistrzynie życia duchowego” Pomóż w realizacji filmu dokumentalnego. Małgorzata Dobrowolska

www.joga-joga.pl | 2015-12-07

Kobiety na Sri Lance mogą przyjmować świecenia buddyjskie od 1996 r Wywalczyły sobie to prawo po ponad 1000 letniej przerwie. Pomóż nam stworzyć film, który jest świadectwem odradzania się tej ważnej tradycji. Jak wygląda życie w kobiecym klasztorze buddyjskim. Czy w naszym zaganianym świecie jest miejsce na nauki Buddy? To tylko niektóre z pytań, jakie sobie stawiamy.

Dzień z życia buddyjskiego kobiecego klasztoru w Tajlandii

www.national-geographic.pl | 2015-12-05

Interesujesz się buddyzmem, duchowością? Chcesz, aby projektów w o tej tematyce było więcej? Teraz masz okazję się do tego przyczynić. Obecnie na portalu Polak Potrafi trwa zbiórka funduszy na realizację filmu dokumentalnego o mniszkach buddyjskich na Sri Lance „Mistrzynie życia duchowego.

Mistrzynie życia duchowego

sasana.pl | 2015-12-04

Ekskluzywny wywiad z twórczynią filmu, Małgorzatą Dobrowolską, przeprowadzony przez naczelnego portalu Sasana.pl, Piotra Jagodzińskiego:

BUDDYJSKIE MNISZKI W TRADYCJI THERAVADA

artaktywnie.wordpress.com | 2015-12-03

Chociaż buddyzm jest popularny wśród wielu Europejek, Australijek czy Amerykanek, to jednak rzadko zastanawiamy się nad sytuacją buddystek duchownych. Tymczasem kobiety w tradycji Theravada, najstarszej odmianie buddyzmu, przez 1000 lat nie były dopuszczane do wyświęceń na mniszki. Oznacza to, że mężczyźni uporczywie odmawiali im prawa do prowadzenia pełnego życia monastycznego i osiągnięcia oświecenia.

Mistrzynie Życia Duchowego | Wywiad z Małgorzatą Dobrowolską

feminoteka.pl | 2015-11-27

O władzy i religii, o różnicach pomiędzy duchowością i religijnością oraz nierozerwalności duchowości i seksualności z dokumentalistką Małgorzatą Dobrowolską rozmawia Magda Wielgołaska. - See more at: http://feminoteka.pl/aktualnosci/mistrzynie-zycia-duchowego-wywiad-z-malgorzata-dobrowolska/#sthash.8iO3yOWS.dpuf

MISTRZYNIE ŻYCIA DUCHOWEGO. BUDDYZM, SRI LANKA, REWOLUCJA.

www.buddyzm.media.pl | 2015-10-29

„Mistrzynie życia duchowego. Buddyzm, Sri Lanka, rewolucja.” to film dokumentalny będący świadectwem odradzania się tradycji święcenia kobiet na mniszki buddyjskie na Sri Lance.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.12.2015 18:06