Dołącz do naszej społeczności!

Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Kategoria - Społeczność

148%

Postęp

7430 zł

Mamy już

Udane!

Status

O projekcie

Uważamy, że każde miasto powinno posiadać jak najwięcej niezależnych przestrzeni do działań artystycznych i społecznych, które będą angażowały mieszkańców. Dlatego też uzyskaliśmy zgodę Prezydenta Miasta Opole na stworzenie przy ul. H. Sienkiewicza 20of  w Opolu Miejsca X. 

Kampania finansowania społecznościowego Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Będzie to nowy punkt na mapie Opola, przestrzeń dla artystów, animatorów, a przede wszystkim mieszkańców Opola. Na powierzchni ponad 130 mkw, poza trzema pracowniami artystycznymi będzie miejsce na wystawy, kameralne koncerty, spektakle oraz dyskusje o tematyce kulturalno-społecznej.

W ramach działalności Miejsca X będziemy współpracowali z różnymi stowarzyszeniami kulturalnymi oraz artystami i animatorami społeczno-kulturalnymi. Docelowo Miejsce X może stać się Inkubatorem Kultury.

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Kampania finansowania społecznościowego Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

BUDŻET I PIERWSZE SUKCESY:

Remont już rozpoczęliśmy. Cały budynek oddany jest dla fundacji i stowarzyszeń z Opola. Jest to miejsce często odwiedzane, które chcemy wzbogacić o twórczą przestrzeń na alternatywne działania, spotkania, warsztaty. Całość przedsięwzięcia remontowego szacujemy na 40 tysięcy złotych. 

Dzięki korzystnej ofercie cenowej od firmy Filplast wymieniliśmy w lipcu br okna. Własnymi siłami oraz z pomocą przyjaciół skuliśmy najistotniejszą część tynków oraz oszlifowaliśmy część elementów drewnianych. Firma Leroy Merlin wsparła nas darowizną, dzięki której zakupiliśmy pierwsze narzędzia budowlane oraz ponad 300 m kabla na położenie instalacji elektrycznej.

Dotychczas zbieraliśmy fundusze przekazywane z 1%. Ponadto cały czas dostępne są w Opolu puszki, do których można wrzucać dowolną kwotę. Jak do tej pory tą drogą uzbieraliśmy ok. 4 tysiące złotych.

Złożyliśmy wniosek do budżetu miasta Opola z prośbą o uwzględnienie środków na odnowienie elewacji i zainstalowanie wentylacji w Miejscu X. Niestety został on odrzucony i będziemy szukać innych, alternatywnych rozwiązań np. mural na frontowej ścianie budynku.

Nieustannie szukamy dodatkowych źródeł sfinansowania remontu Miejsca X. W listopadzie złożyliśmy projekt do fundacji BZ WBK do konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam". Wyniki poznamy do końca tego roku. Dodatkowo, by urzeczywistnić wyzwanie jakim jest projekt Miejsce X, zgłosiliśmy się do programu Familiada. Zależy nam nie tylko na usłyszeniu na żywo żartów Karola S., ale przede wszystkim na nagrodzie głównej.

Przed nami jeszcze sporo pracy oraz wydatków. Dzięki Waszej pomocy wykonamy, przy pomocy profesjonalnej ekipy, instalację elektryczną oraz zamontujemy nowe drzwi.

5 000 TO TYLKO CZĘŚĆ WYDATKÓW: 

Jeśli uda nam się zebrać więcej, kupimy deski podłogowe, ocieplimy dach i zatrudnimy profesjonalnę ekipę, która wymieni nam podłogę. Szybciej skończymy całość remontu i oddamy Miejsce X do użytku artystom, animatorom, mieszkańcom Opola i nie tylko.

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

 - instalacja elektryczna (zakup materiałów + koszty przyłączenia + zatrudnienie elektryka),

- wymiana drzwi wejściowych.

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

- ocieplenie dachu (zakup styropapy + wykonanie).

Kampania finansowania społecznościowego Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

TAK CHCEMY, ŻEBY WYGLĄDAŁO:

W naszych działaniach wspiera nas szereg przyjaciół. Firma Inex Studio pomaga nam w sprawach architektonicznych i aranżacji wnętrz. Łukasz Pluta wykonał dla nas wizualizację przybliżonego wyglądu.

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

FUNKCJE MIEJSCA X:

- kulturalna (organizacja kameralnych koncertów, spektakli)

- społeczna (organizowanie spotkań, dyskujsji o tematyce kulturalnej, miejskiej, społecznej)

- edukacyjna (warsztaty artystyczne, fotograficzne, wokalne)

- artystyczna (pracownie artystyczne, wystawy młodych opolskich twórców, wypożyczalnia obrazów)

NAGRODY

W podziękowaniu za Wasze zaangażowanie i pomoc dla naszego projektu oferujemy "kawałek Miejsca X", miejsce na "ścianie chwały", specjalne podziękowania na Pocztówce z Opola, uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w Miejscu X czy też udział w warsztatach opisanych poniżej.

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

WARSZTATY

PRZEDSZKOLE FOTOGRAFII I GRAFIKI KOMPUTEROWEJ (Anna Marcinkowska)

Zajęcia gdzie dzieci same fotografują i uczą się sprawnie posługiwać obrazem jako środkiem do wyrażania uczuć, emocji, zabawy. Dzieci do realizacji własnych pomysłów mogą wykorzystać komputer, tablet, kamerę, aparat, a wszystko po to, by w świecie gdzie obraz odgrywa coraz większą rolę poruszać się sprawnie i bezpiecznie. Zamiast pasywnego spędzania czasu zapraszamy do cyfrowego świata jako źródła inspiracji i aktywnej radosnej twórczości!!!  WIEK: od 3 lat. Sprzęt zapewniony (wodo i wstrząsoodporne aparaty będą dzielnie towarzyszyć w zmaganiach)

TWÓRCZO DLA RODZIN (Anna Marcinkowska)

Zapraszamy wszystkich którzy chcą razem twórczo się bawić. Mama, tata, dzieci  a także dalsi członkowie rodziny, kuzyni, mamy w ciąży. Od malowania do filmowania i obróbki cyfrowej zdjęć. Sami wykonacie sesje rodzinne z użyciem profesjonalnego sprzętu. Sprzęt zapewniony.

ANALOGOWE WARSZTATY PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO (Jowita Lis)

Warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą mogli poznać podstawy graficznego myślenia i projektowania. Przy wykorzystaniu analogowych form takich jak kartka papieru, ołówek, mazak warsztatowicze będą projektowali swoje blogi, ulotki, logotypy, itp... Ten pierwszy etap projektowania zostaje często pomijany, a jest niezwykle istotny i przydatny, by odkrywać w sobie twórczy potencjał. Wiek: młodzież i osoby dorosłe.

BADANIE PRZESTRZENI (Maria Bitka)

Warsztaty instalacji - warsztaty, które dają uczestnikom możliwość twórczego ingerowania w przestrzeń, łączenia technik, eksperymentowania z percepcją, poszukiwania nietypowych środków wyrazu. Integrują grupą. Warsztaty dla różnych grup wiekowych. 

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

PROMOCJA MIEJSCA X:

Poczytajcie o naszym projekcie w prasie:

----> kliknij, by przeczytać 

----> kliknij, by przeczytać 

----> kliknij, by przeczytać

Zobaczcie także relację telewizyjną: 

----> kliknij, żeby zobaczyć

Miejsce X na Facebooku

----> kliknij, żeby przejść na stronę

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

O NAS:

Jesteśmy zespołem ludzi z pasją, wiedzą i doświadczeniem. Cechuje nas kreatywność oraz tzw. lokalny patriotyzm. Dbamy o miasto, w którym żyjemy. Realizujemy projekty kulturalne, artystyczne i społecznie. Inicjujemy a także wspieramy prorozwojowe inicjatywy w Opolu i regionie. Pomysły, które organizujemy często należą i będą należeć do tych bardziej na OPAK. 

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu SEWERYN PTAK 

Wszędobylski Łącznik i Praktyczny Realizator. Prezes Stowarzyszenia OPAK – Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, który swoją przygodę z animacją kultury zaczął w 2007 roku, kiedy to nazwał prowadzony przez siebie kiosk – Kioskiem Kulturalnym. Miejsce to stało się nieformalną informacją kulturalną, w której mieszkańcy Opola mogą dowiedzieć się o wydarzeniach odbywających się w ich mieście. Od 2011 roku współpracuje również ze stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przy okazji Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Opola w kategorii animator kultury.

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu JOWITA LIS

Absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Studium Podyplomowego na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyrektorka artystyczna magazynu PROwincja i współzałożycielka fundacji Manowce Kultury. Członkini ZPAP-PSU Opole, uczestniczka II edycji programu Młode Menedżerki Kultury (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”). Zakochana w teksturach natury i słowach. Intryguje ją podwodny świat. Planuje zamieszkać w latarnii morskiej.

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu  GRZEGORZ MOŚCICKI

Absolwent animacji społeczno-kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stażysta w OPAKu. Interesuje się jamajską kulturą muzyczną, street artem, poza tym lubi biegać i chodzić po górach ; )

Zbiórka Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu  MARIA BITKA

Urodziła się w Opolu dzień po wybuchu w Czarnobylu. Artystka i nauczycielka w opolskim "Plastyczniaku", absolwentka ASP w Krakowie. Dyplom na wydziale intermediów w pracowni działań medialnych obroniła w 2013. Dyplom w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego obroniła w 2010. Posługuje się różnymi mediami, za pomocą swojej twórczości przenosi odbiorców w inny wymiar. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury na projekt Czarne skrzynki snów. Hobbystycznie śpiewa w zespole śpiewu tradycyjnego Niezłe Ziółka. Współzałożycielka grupy artystycznej Kuratorki. 

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu ANNA MARCINKOWSKA

Właścicielka mobilnej pracowni multimediów, doktorantka w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Doświadczona w zakresie twórczych warsztatów z zakresu sztuki, z użyciem zarówno nowych jak i tradycyjnych mediów w różnych grupach wiekowych. Do pracy podchodzi z pasją i radością. Uśmiechnięta mama.

Kampania finansowania społecznościowego Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu DOMINIKA BILIK

Absolwentka Filologii Czeskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Filologii Polskiej. Studiowała również za granicą – w Opawie i Ołomuńcu. Od 2010 r. do grudnia 2012r. pracownica Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Pomysłodawczyni, koordynatorka i organizatorka wielu imprez w MBP, m. in. Morderstwo w bibliotece Operacja: KOMIKS – mini festiwal komiksowy Inicjatorka, organizatorka oraz prowadząca zajęcia konwersacyjne z języka angielskiego pt. Language Zone. Przez wiele lat współorganizatorka festiwalu filmowego Opolskie Lamy. Od września 2012 r. nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 15 w Opolu. Animatorka kultury, wiceprezes Stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych OPAK. Twórczyni, organizatorka i koordynatorka wielu projektów Stowarzyszenia m.in. Kultura w formacie A2 – comiesięczne wydawnictwo, nie tylko informujące o wydarzeniach kulturalnych w mieście, lecz również promujące twórczość artystów związanych z Opolem, poprzez umieszczenie ich prac na łamach wydawnictwa (m.in. Bartosz Minkiewicz – twórca komiksu Wilq); Ulica Kultury – coroczny festiwal kulturalny konkurs fotograficzny Moja Europa – stworzony we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki – Europe Direct Opole; konkurs dziennikarski Opolskim Szlakiem po Mapie Kultury – tworzony we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, nominowana do Nagrody Prezydenta Miasta Opola w kategorii Animator Kultury.

Kampania finansowania społecznościowego Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

LOKALNE WSPARCIE:

Nie tylko my uważamy, że w Opolu jest potrzebne Miejsce X:

Zbiórka Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

 LOKALNE REKOMENDACJE:

Kampania finansowania społecznościowego Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Projekt Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

Kampania crowdfundingowa Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

 

134

Wspierający

7430 zł

Z całkowitej kwoty 5000 zł

zakończono

Do zakończenia projektu

Projekt udany! Zakończenie: 13.12.2014

Wesprzyj projekt

Nielimitowana

Nagroda za 1 zł lub więcej!

Wsparcie bez nagrody

11 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 10 zł lub więcej!

kawałek Miejsca X (tynk lub deski) w artystycznym opakowaniu + podziękowania wysłane na Pocztówce z Opola

35 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 20 zł lub więcej!

button z grafiką od jednej z opolskich artystek + podziękowania

35 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 50 zł lub więcej!

kawałek Miejsca X (tynk lub deski) w artystycznym opakowaniu + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + podziękowania

22 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 75 zł lub więcej!

2 wejściówki na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + podziękowania

4 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 100 zł lub więcej!

udział w jednym z warsztatów artystycznych (do wyboru) + 2 wejściówki na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + podziękowania

20 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 150 zł lub więcej!

kawałek Miejsca X (tynk lub deski) w artystycznym opakowaniu + udział w jednym z warsztatów artystycznych (do wyboru) + 2 wejściówki na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + podziękowania

3 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 200 zł lub więcej!

udział w dwóch warsztatach artystycznych (do wyboru) + 2 wejściówki na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + podziękowania

2 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 250 zł lub więcej!

kawałek Miejsca X (tynk lub deski) w artystycznym opakowaniu + udział w dwóch warsztatach artystycznych (do wyboru) + 2 wejściówki na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + podziękowania

2 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 300 zł lub więcej!

udział w trzech warsztatach artystycznych (do wyboru) + 4 wejściówki na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + podziękowania

1 Wspierający
Nielimitowana

Nagroda za 350 zł lub więcej!

kawałek Miejsca X (tynk lub deski) w artystycznym opakowaniu + udział w trzech warsztatach artystycznych (do wyboru) + 4 wejściówki na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + podziękowania

1 Wspierający
Nielimitowana

Nagroda za 500 zł lub więcej!

6 wejściówek na specjalne wydarzenia kulturalne + udział w czterech warsztatach artystycznych + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + specjalne podziękowania

1 Wspierający
Nielimitowana

Nagroda za 750 zł lub więcej!

imię i nazwisko na zbiorowej tabliczce informującej o przyjacielach Miejsca X + 8 wejściówek na specjalne wydarzenia kulturalne + udział czterech warsztatach artystycznych + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + specjalne podziękowania

0 Wspierających
Nielimitowana

Nagroda za 1000 zł lub więcej!

imię i nazwisko lub nazwa firmy na ścianie na osobnej tabliczce w Miejscu X + karnet na warsztaty artystyczne + 10 wejściówek na specjalne wydarzenia kulturalne + button z grafiką od jednej z opolskich artystek + torba ekologiczna + specjalne podziękowania

0 Wspierających

O projektodawcy

Stowarzyszenie OPAK (Opolski Projektor Animacji Kulturalnych)

Stowarzyszenie OPAK (Opolski Projektor Animacji Kulturalnych)

Opole

Jesteśmy organizacją, która powstała w marcu 2009 roku, w Opolu. Zrzeszamy młodych duchem i ciałem animatorów kultury, artystów oraz aktywistów. Działania Opak’owców jak i ich samych cechuje duża kreatywność i różnorodność.

Nasze główne cele to:
- inicjowanie, wspieranie i organizowanie działalności artystycznej,
- ochrona i promocja kulturowego dziedzictwa miasta i regionu,
- podejmowanie i wspieranie prorozwojowych inicjatyw w Opolu i w regionie.

Pomysły, które realizujemy w sferze kulturalno- artystycznej i społecznej, często należą i będą należeć do tych bardziej na OPAK.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Chcesz sygnować projekt swoją marką lub nazwiskiem? Zgłoś się już teraz!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy: