Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Stowarzyszenie OPAK (Opolski Projektor Animacji Kulturalnych)

Stowarzyszenie OPAK (Opolski Projektor Animacji Kulturalnych)

Opole

Jesteśmy organizacją, która powstała w marcu 2009 roku, w Opolu. Zrzeszamy młodych duchem i ciałem animatorów kultury, artystów oraz aktywistów. Działania Opak’owców jak i ich samych cechuje duża kreatywność i różnorodność.

Nasze główne cele to:
- inicjowanie, wspieranie i organizowanie działalności artystycznej,
- ochrona i promocja kulturowego dziedzictwa miasta i regionu,
- podejmowanie i wspieranie prorozwojowych inicjatyw w Opolu i w regionie.

Pomysły, które realizujemy w sferze kulturalno- artystycznej i społecznej, często należą i będą należeć do tych bardziej na OPAK.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7430 PLN z 5000 PLN

134 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

148%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.12.2014.

Miejsce X - nowa przestrzeń w Opolu

O projekcie

Uważamy, że każde miasto powinno posiadać jak najwięcej niezależnych przestrzeni do działań artystycznych i społecznych, które będą angażowały mieszkańców. Dlatego też uzyskaliśmy zgodę Prezydenta Miasta Opole na stworzenie przy ul. H. Sienkiewicza 20of  w Opolu Miejsca X. 

Będzie to nowy punkt na mapie Opola, przestrzeń dla artystów, animatorów, a przede wszystkim mieszkańców Opola. Na powierzchni ponad 130 mkw, poza trzema pracowniami artystycznymi będzie miejsce na wystawy, kameralne koncerty, spektakle oraz dyskusje o tematyce kulturalno-społecznej.

W ramach działalności Miejsca X będziemy współpracowali z różnymi stowarzyszeniami kulturalnymi oraz artystami i animatorami społeczno-kulturalnymi. Docelowo Miejsce X może stać się Inkubatorem Kultury.

BUDŻET I PIERWSZE SUKCESY:

Remont już rozpoczęliśmy. Cały budynek oddany jest dla fundacji i stowarzyszeń z Opola. Jest to miejsce często odwiedzane, które chcemy wzbogacić o twórczą przestrzeń na alternatywne działania, spotkania, warsztaty. Całość przedsięwzięcia remontowego szacujemy na 40 tysięcy złotych. 

Dzięki korzystnej ofercie cenowej od firmy Filplast wymieniliśmy w lipcu br okna. Własnymi siłami oraz z pomocą przyjaciół skuliśmy najistotniejszą część tynków oraz oszlifowaliśmy część elementów drewnianych. Firma Leroy Merlin wsparła nas darowizną, dzięki której zakupiliśmy pierwsze narzędzia budowlane oraz ponad 300 m kabla na położenie instalacji elektrycznej.

Dotychczas zbieraliśmy fundusze przekazywane z 1%. Ponadto cały czas dostępne są w Opolu puszki, do których można wrzucać dowolną kwotę. Jak do tej pory tą drogą uzbieraliśmy ok. 4 tysiące złotych.

Złożyliśmy wniosek do budżetu miasta Opola z prośbą o uwzględnienie środków na odnowienie elewacji i zainstalowanie wentylacji w Miejscu X. Niestety został on odrzucony i będziemy szukać innych, alternatywnych rozwiązań np. mural na frontowej ścianie budynku.

Nieustannie szukamy dodatkowych źródeł sfinansowania remontu Miejsca X. W listopadzie złożyliśmy projekt do fundacji BZ WBK do konkursu grantowego "Tu mieszkam, tu zmieniam". Wyniki poznamy do końca tego roku. Dodatkowo, by urzeczywistnić wyzwanie jakim jest projekt Miejsce X, zgłosiliśmy się do programu Familiada. Zależy nam nie tylko na usłyszeniu na żywo żartów Karola S., ale przede wszystkim na nagrodzie głównej.

Przed nami jeszcze sporo pracy oraz wydatków. Dzięki Waszej pomocy wykonamy, przy pomocy profesjonalnej ekipy, instalację elektryczną oraz zamontujemy nowe drzwi.

5 000 TO TYLKO CZĘŚĆ WYDATKÓW: 

Jeśli uda nam się zebrać więcej, kupimy deski podłogowe, ocieplimy dach i zatrudnimy profesjonalnę ekipę, która wymieni nam podłogę. Szybciej skończymy całość remontu i oddamy Miejsce X do użytku artystom, animatorom, mieszkańcom Opola i nie tylko.

 - instalacja elektryczna (zakup materiałów + koszty przyłączenia + zatrudnienie elektryka),

- wymiana drzwi wejściowych.

- ocieplenie dachu (zakup styropapy + wykonanie).

TAK CHCEMY, ŻEBY WYGLĄDAŁO:

W naszych działaniach wspiera nas szereg przyjaciół. Firma Inex Studio pomaga nam w sprawach architektonicznych i aranżacji wnętrz. Łukasz Pluta wykonał dla nas wizualizację przybliżonego wyglądu.

FUNKCJE MIEJSCA X:

- kulturalna (organizacja kameralnych koncertów, spektakli)

- społeczna (organizowanie spotkań, dyskujsji o tematyce kulturalnej, miejskiej, społecznej)

- edukacyjna (warsztaty artystyczne, fotograficzne, wokalne)

- artystyczna (pracownie artystyczne, wystawy młodych opolskich twórców, wypożyczalnia obrazów)

NAGRODY

W podziękowaniu za Wasze zaangażowanie i pomoc dla naszego projektu oferujemy "kawałek Miejsca X", miejsce na "ścianie chwały", specjalne podziękowania na Pocztówce z Opola, uczestnictwo w wydarzeniach organizowanych w Miejscu X czy też udział w warsztatach opisanych poniżej.

WARSZTATY

PRZEDSZKOLE FOTOGRAFII I GRAFIKI KOMPUTEROWEJ (Anna Marcinkowska)

Zajęcia gdzie dzieci same fotografują i uczą się sprawnie posługiwać obrazem jako środkiem do wyrażania uczuć, emocji, zabawy. Dzieci do realizacji własnych pomysłów mogą wykorzystać komputer, tablet, kamerę, aparat, a wszystko po to, by w świecie gdzie obraz odgrywa coraz większą rolę poruszać się sprawnie i bezpiecznie. Zamiast pasywnego spędzania czasu zapraszamy do cyfrowego świata jako źródła inspiracji i aktywnej radosnej twórczości!!!  WIEK: od 3 lat. Sprzęt zapewniony (wodo i wstrząsoodporne aparaty będą dzielnie towarzyszyć w zmaganiach)

TWÓRCZO DLA RODZIN (Anna Marcinkowska)

Zapraszamy wszystkich którzy chcą razem twórczo się bawić. Mama, tata, dzieci  a także dalsi członkowie rodziny, kuzyni, mamy w ciąży. Od malowania do filmowania i obróbki cyfrowej zdjęć. Sami wykonacie sesje rodzinne z użyciem profesjonalnego sprzętu. Sprzęt zapewniony.

ANALOGOWE WARSZTATY PROJEKTOWANIA GRAFICZNEGO (Jowita Lis)

Warsztaty, w trakcie których uczestnicy będą mogli poznać podstawy graficznego myślenia i projektowania. Przy wykorzystaniu analogowych form takich jak kartka papieru, ołówek, mazak warsztatowicze będą projektowali swoje blogi, ulotki, logotypy, itp... Ten pierwszy etap projektowania zostaje często pomijany, a jest niezwykle istotny i przydatny, by odkrywać w sobie twórczy potencjał. Wiek: młodzież i osoby dorosłe.

BADANIE PRZESTRZENI (Maria Bitka)

Warsztaty instalacji - warsztaty, które dają uczestnikom możliwość twórczego ingerowania w przestrzeń, łączenia technik, eksperymentowania z percepcją, poszukiwania nietypowych środków wyrazu. Integrują grupą. Warsztaty dla różnych grup wiekowych. 

PROMOCJA MIEJSCA X:

Poczytajcie o naszym projekcie w prasie:

----> kliknij, by przeczytać 

----> kliknij, by przeczytać 

----> kliknij, by przeczytać

Zobaczcie także relację telewizyjną: 

----> kliknij, żeby zobaczyć

Miejsce X na Facebooku

----> kliknij, żeby przejść na stronę

O NAS:

Jesteśmy zespołem ludzi z pasją, wiedzą i doświadczeniem. Cechuje nas kreatywność oraz tzw. lokalny patriotyzm. Dbamy o miasto, w którym żyjemy. Realizujemy projekty kulturalne, artystyczne i społecznie. Inicjujemy a także wspieramy prorozwojowe inicjatywy w Opolu i regionie. Pomysły, które organizujemy często należą i będą należeć do tych bardziej na OPAK. 

 SEWERYN PTAK 

Wszędobylski Łącznik i Praktyczny Realizator. Prezes Stowarzyszenia OPAK – Opolski Projektor Animacji Kulturalnych, który swoją przygodę z animacją kultury zaczął w 2007 roku, kiedy to nazwał prowadzony przez siebie kiosk – Kioskiem Kulturalnym. Miejsce to stało się nieformalną informacją kulturalną, w której mieszkańcy Opola mogą dowiedzieć się o wydarzeniach odbywających się w ich mieście. Od 2011 roku współpracuje również ze stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przy okazji Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty oraz American Film Festival. Laureat Nagrody Prezydenta Miasta Opola w kategorii animator kultury.

 JOWITA LIS

Absolwentka Instytutu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Studium Podyplomowego na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Dyrektorka artystyczna magazynu PROwincja i współzałożycielka fundacji Manowce Kultury. Członkini ZPAP-PSU Opole, uczestniczka II edycji programu Młode Menedżerki Kultury (Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”). Zakochana w teksturach natury i słowach. Intryguje ją podwodny świat. Planuje zamieszkać w latarnii morskiej.

  GRZEGORZ MOŚCICKI

Absolwent animacji społeczno-kulturowej Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Stażysta w OPAKu. Interesuje się jamajską kulturą muzyczną, street artem, poza tym lubi biegać i chodzić po górach ; )

  MARIA BITKA

Urodziła się w Opolu dzień po wybuchu w Czarnobylu. Artystka i nauczycielka w opolskim "Plastyczniaku", absolwentka ASP w Krakowie. Dyplom na wydziale intermediów w pracowni działań medialnych obroniła w 2013. Dyplom w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Opolskiego obroniła w 2010. Posługuje się różnymi mediami, za pomocą swojej twórczości przenosi odbiorców w inny wymiar. W 2011 roku otrzymała stypendium Ministra Kultury na projekt Czarne skrzynki snów. Hobbystycznie śpiewa w zespole śpiewu tradycyjnego Niezłe Ziółka. Współzałożycielka grupy artystycznej Kuratorki. 

 ANNA MARCINKOWSKA

Właścicielka mobilnej pracowni multimediów, doktorantka w Instytucie Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu Opolskiego. Doświadczona w zakresie twórczych warsztatów z zakresu sztuki, z użyciem zarówno nowych jak i tradycyjnych mediów w różnych grupach wiekowych. Do pracy podchodzi z pasją i radością. Uśmiechnięta mama.

 DOMINIKA BILIK

Absolwentka Filologii Czeskiej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Filologii Polskiej. Studiowała również za granicą – w Opawie i Ołomuńcu. Od 2010 r. do grudnia 2012r. pracownica Mediateki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Pomysłodawczyni, koordynatorka i organizatorka wielu imprez w MBP, m. in. Morderstwo w bibliotece Operacja: KOMIKS – mini festiwal komiksowy Inicjatorka, organizatorka oraz prowadząca zajęcia konwersacyjne z języka angielskiego pt. Language Zone. Przez wiele lat współorganizatorka festiwalu filmowego Opolskie Lamy. Od września 2012 r. nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 15 w Opolu. Animatorka kultury, wiceprezes Stowarzyszenia Opolski Projektor Animacji Kulturalnych OPAK. Twórczyni, organizatorka i koordynatorka wielu projektów Stowarzyszenia m.in. Kultura w formacie A2 – comiesięczne wydawnictwo, nie tylko informujące o wydarzeniach kulturalnych w mieście, lecz również promujące twórczość artystów związanych z Opolem, poprzez umieszczenie ich prac na łamach wydawnictwa (m.in. Bartosz Minkiewicz – twórca komiksu Wilq); Ulica Kultury – coroczny festiwal kulturalny konkurs fotograficzny Moja Europa – stworzony we współpracy z Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki – Europe Direct Opole; konkurs dziennikarski Opolskim Szlakiem po Mapie Kultury – tworzony we współpracy z Narodowym Centrum Kultury, nominowana do Nagrody Prezydenta Miasta Opola w kategorii Animator Kultury.

LOKALNE WSPARCIE:

Nie tylko my uważamy, że w Opolu jest potrzebne Miejsce X:

 LOKALNE REKOMENDACJE:

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.12.2014 12:12