O projekcie
Czworo maturzystów, ambicje, Kaukaz i...
Adam Mickiewicz.
Koncepcja projektu powstała w styczniu tego roku. Stworzyło ją czworo maturzystów "humana" z dziesiątego Liceum we Wrocławiu.
Chcielibyśmy zrobić coś, czego nikt jeszcze nie zrobił i w sposób, z którego raczej nikt by nie skorzystał. Chcemy przejechać autostopem całą Gruzję - zarówno miasta jak głęboką prowincję. To jednak tylko sposób wykonania, a nie cel projektu.
Przeprowadzimy szereg spotkań w gruzińskich szkołach i na uniwersytetach. We wrześniu 2015 roku przybliżymy naszym kaukaskim rówieśnikom Polskę, jej historię i tradycje, nasze miasto- Wrocław, a przede wszystkim postać, historię i twórczość Adama Mickiewicza.
Każdy dzień naszego pobytu w Gruzji będziemy dokumentować- zarówno pisemnie, fotograficznie, jak i filmowo. Wskutek tego zamierzamy wydać książkę zawierająca nasze przemyślenia z każdego dnia na stokach Kaukazu. Skompletujemy też album fotograficzny,
a oprócz krótkich filmików z każdego dnia, powstanie również amatorski pełnometrażowy film.
Adam Mickiewicz jest symbolem polskości dla sporej części Gruzinów. Do jego postaci w kontaktach polsko-gruzińskich przyciągnęła nas historia Giorgi Eristawiego, ojca kaukaskiego romantyzmu. Eristawi, po zesłaniu do Polski, zachwycony Mickiewiczem, przetłumaczył 6 z Sonetów Krymskich. I tym właśnie przyczynił się do nawiązania kontaktów na polu kultury między naszymi narodami. Poza tym Adam Mickiewicz to patron wszystkich polskich humanistów. ;)
Dlaczego crowdfunding?
Wybraliśmy crowdfunding, ponieważ nie jesteśmy w stanie sami sfinansować całego projektu. Postanowilismy więc poprosić was o wsparcie dla tej idei.
Wiemy, że wiele doświadczonych i inteligentnych osób, którym zależy na rozwoju polskiej kultury i zawieraniu nowych relacji miedzynarodowych na jej płaszczyźnie, zainteresuje nasz nietuzinkowy projet. Na pomoc takich ludzi bardzo liczymy i wierzymy, że nie przejdą obok "Mickiewicza w Gruzji" obojętnie i wesprą nas w działaniu.
Jeśli nie udałoby nam się zebrać wymaganej sumy, czyli 7000 złotych, wszystkie pieniądze, które wpłaciliście, zostaną wam zwrócone!
NASI PARTNERZY
Hostel Villa Opera i JEEP Club Georgia
Ania. Uwielbia wszystkie sporty związane z wodą. Najchętniej tylko nurkowałaby i żeglowała. W wolnym czasie gra na pianinie jak opętana. Szybko nawiązuje kontakty z ludźmi nie tylko z Polski, ale także z zagranicy. Interesuje się podróżami i kulturą azjatycką. Ma zamiar odwiedzić wszystkie azjatyckie kraje i rozpoczyna swoją przygodę od Gruzji.
Radosław. Od ładnych paru lat pływa, obecnie udaje ratownika w trzebnickim aquaparku. Kiedyś chodził po górach, ale zepsuł sobie bioderko. Lubi stare kino i równie stare przeboje. Jego rodzina pochodzi z Odessy i coś zawsze ciągnie go na wschód...
Aleksander. Pasjonat historii, interesuje się przede wszystkim kulturą państw prawosławnych.
Nie ma problemów z opanowywaniem kolejnych języków, a co za tym idzie, ciągle nawiązuje znajomości w krajach całej Europy.
Kasia. Trochę nadpobudliwa i bardzo kreatywna optymistka. Uwielbia film i sztukę. Zna wszystkie usłyszane piosenki na pamięć, gra w szkolnym teatrze. Wygadana, szybko nawiązuje nowe kontakty. Chociaż kocha podróżować (kto nie kocha...) i robi to często, to wizyta w Gruzji będzie jej pierwszą. Ma nadzieję przesiąknąć kaukaską kulturą i obfotografować cały kraj.
Na co zbieramy?
- Bilety lotnicze + bagaż 5360 zł
- Koszty wydrukowania około 150 egzemplarzy książki 600zł
- Pamiątki dla goszczących nas Gruzinów i koszty nagród dla wspierających 300zł
- Prowizja dla polakpotrafi.pl 700zł
Razem 6960 złotych
DODATKOWO, jeśli uda nam się uzbierać więcej pieniędzy, to:
- Jeśli uzbieramy 8000 złotych, zakupimy porządną kamerę, by filmy powstające podczas naszego pobytu w Gruzji były w miarę przyzwoitej jakości.
- Jeśli uda nam się uzbierać zawrotną sumę 9000 złotych, przeznaczymy ów dodatkowy 1000zł na wykłady i lekcje na temat Gruzji i Adama Mickiewicza w Polsce po zakończeniu projektu.
Termin realizacji:
Z racji tego, że projekt miałby się odbyć we wrześniu tego roku, realizacja nagród może się zacząć najszybciej na przełomie września i października.
Kontakt:
Wszystkich zainteresowanych projektem w jakikolwiek sposób zapraszamy na facebookową stronę projektu "Mickiewicz w Gruzji".