Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Ośrodek KARTA

Ośrodek KARTA

Warszawa, Polska

Ośrodek KARTA – niezależna organizacja pożytku publicznego – działa na rzecz świadomości historycznej w Polsce i jej sąsiedztwie, przyjmując za punkt wyjścia doświadczenia indywidualne.

KARTA dokumentuje XX wiek, upowszechnia wiedzę o naznaczających go procesach – także tych niepoznanych czy propagandowo fałszowanych.

Wszystkie publikowane przez Ośrodek książki literatury faktu dotyczą problemów do dziś wzbudzających kontrowersje i emocje.

KARTA jako największe polskie archiwum społeczne (powstające głównie z darów tysięcy osób) – inspiruje aktywność dokumentacyjną środowisk i placówek społeczeństwa obywatelskiego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

7670 PLN z 6000 PLN

110 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

127%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.05.2016.

Wydanie książki - 'Mężczyźni z różowym trójkątem'

O projekcie

Celem projektu jest wydanie pierwszy raz w Polsce wspomnień byłego więźnia nazistowskich obozów koncentracyjnych, który był prześladowany ze względu na swoją homoseksualną orientację. Do tej pory na polskim rynku wydawniczym nie ukazała się jeszcze żadna tego typu publikacja.

Wspomnienia Heinza Hegera są uznawane za unikatowe nie tylko na przełamanie tabu, ale również na opis cierpienia tej grupy ofiar, która była prześladowana również po wojnie – Paragraf 175 przetrwał w NRD i RFN do końca lat sześćdziesiątych XX wieku. „Przedłużenie” prześladowań blokowało walkę byłych więźniów o zadośćuczynienie i uznanie ich jako grupy ofiar.


Prześladowania Hegera rozpoczęły się w 1939 roku od umieszczenia w więzieniu karnym. W 1940 roku został przeniesiony do obozu koncentracyjnego Sachsenhausen. Niecałe pół roku później do KL Flossenbürg, gdzie umieszczono go w tzw. specjalnym bloku, w którym izolowano więźniów z różowym trójkątem. Mężczyzna został wyzwolony przez armię amerykańską w trakcie marszu śmierci z obozu koncentracyjnego Flossenbürg do KL Dachau.

Książka – relacja autorstwa Heinza Hegera pt. Die Männer mit dem rosa Winkel została opublikowana w 1972 roku w Niemczech, w 1993 roku w Wielkiej Brytanii, w 2002 we Francji i Hiszpanii.


Na wydanie książki brakuje nam 6000 zł na częściowe pokrycie kosztów redakcji tekstu i druku. Książka ukaże się w czerwcu 2016.

Gdyby udało się nam zebrać więcej to zwiększymy nakład książki.

Książka będzie rozsyłana w drugiej połowie czerwca 2016.

http://www.ksiegarnia.karta.org.pl/product.php?action=show&id=860&page=1

Partnerzy wydania książki to: Instytut Książki oraz Fundacja im. Róży Luksemburg.

 

Patronat

Kampania Przeciw Homofobii

- książka "Oblężone" - przy wpłacie 75 zł

- roczna prenumerata kwartalnika "Karta" - przy wpłacie 120 zł

- książka "Listy jak dotyk" Gai i Jacka Kurioniów - przy wpłacie 150 zł

Więcej o działalności Ośrodka KARTA:

 

www.karta.org.pl

 

Media o Twoim projekcie:

Ukaże się pierwsza w Polsce publikacja o homoseksualistach w obozach koncentracyjnych

www.wysokieobcasy.pl | 2016-05-13

"Mężczyźni z różowym trójkątem" to książka Heinza Hegera, który był więziony w obozie Sachsenhausen i prześladowany ze względu na swoją orientację seksualną. Książka ukaże się w już w czerwcu, ale do 24 maja można wspierać projekt na Polakpotrafi.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 24.05.2016 16:04