Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Sebastian Tomasz Płocharski

Sebastian Tomasz Płocharski

Toruń

Artysta Multimedialny, filmmaker, aktywista społeczny urodzony w Toruniu, a mieszkający w Krakowie. Obecnie przebywa na Ukrainie gdzie realizuję niezależną idee dokumentalną MakeCoffeeNotWAR.org

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2308 PLN z 7000 PLN

30 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

32%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.08.2015.

MakeCoffeeNotWAR - dokument o konflikcie na Ukrainie

O projekcie

 

 

 

Od 3 miesięcy przebywam w rejonie Donbasu na wschodzi Ukrainy gdzie realizuję niezależną inicjatywę społeczno-dokumentalną z obszaru objętego konfliktem militarnym na Ukrainie po tytułem: MakeCoffeeNotWAR.

 

Idea dokumentalna obejmuję produkcję pełnometrażowego dokumentu filmowego, dokumentu fotograficznego i videobloga z relacją z przebiegu pracy nad dokumentem. Jest to również idea eksperymentalnego aktywizmu społecznego z wykorzystaniem sieci „web 2.0” jako źródło informacji o sytuacji mieszkańców tego rejonu i możliwości pozyskania wsparcia finansowego przez „nowe media” wspierającego pomoc humanitarną, wspierającą dzieci z okręgu Ługańska i Doniecka. To innowacyjne rozwiązanie to nazwałem „Finansowy Recykling Społeczny”.

 

Geneza powstania nazwy ‘MakeCoffeeNotWAR’ nawiązuje do społecznego ruchy Make Tea Not War i stanowi nawiązanie do rytuału spożywania kawy. Rytuał ten sprzyja krótkotrwałej medytacji, zatrzymaniu się w miejscu i nawiązaniu procesów myślowych – dystansujących się od życia w społeczeństwie konsumpcyjnym.  

 

 WIĘCEJ NA:

 

stona www    /    facebook    /    youtube   /   instagram   /   twitter

 

 

Jestem zaniepokojony sytuacją w jakiej znalazła się ludność obszaru objętego konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Chcę pokazać, jako obywatel Świata, a przede wszystkim człowiek, że nie jest mi to obojętne. Wykorzystując swoje umiejętności chcę zabrać głos w dyskusji o humanitarnej kondycji społeczeństwa na Świecie. Nie interesują mnie sprawy polityczne i nie stoję po żadnej stronie konfliktu. Jestem zainteresowany głównie następstwami społecznymi oddziaływania wojennego na obie strony konfliktu.

W odróżnieniu od spotykanych tu korospondentów wojennych, nie stoją za mną żadne korporacje medialne, ani środowiska polityczneRealizuję zupełnie inną filozofię dokumentalną. Podczas gdy dziennikarze tylko uzurpują chwilowę sensację. Ja staram się naturalnie i zupełnie oddolnie podróżować po Donbasie. Dzięki takiemu podejściu staje się jego częscią i mam okazję przebywać w miejscach gdzie żadne media nie mają wstępu. Daje mi możliwość poznawania i odkrywania zastanej tu rzeczywistości z zupełnie innej naturalnej perspektywy, a co najważniejsze tej prawdziwej. 

 

 

A) Domument filmowy – pełnometrażowy dokument ukazujący wojnę od strony jego biernych uczestników – lokalnej ludności, jak również zaangażownych czynnie w nią zołnierzy zarówno od strony Ukraińskiej, Donieckiej Republiki Ludowej czy Ługańskiej Republiki Ludowej. 

Jednen z przykładów dokumentu pobocznego z MakeCoffeeNotWAR:

 

 

B) Dokument fotograficzny – Kiev 88 (КИЕВ) nazwa aparatu fotograficznego produkcji radzieckiej i ukraińskiej produkowanych od 1984 przez zakłady Arsenal w Kijowie. Aparat jest darem narodu sowieckiego dla narodu Ukraińskiego. Aparat pełni funkcje metafory i jest narzędziem do poszukiwania sensu w skomplikowanych relacji społecznej w konflikcie. 

 

PS. Zdjęcia z Kiev 88 będą wywołane w późniejszym czasie.

Tymczasem zdjęcia z telefonu:

 

C) Video blog na youtubie na którym staram się na bieżąco informować o przebiegu realizacji dokumentu. Videoblog pełni również funkcję dopełniającą późniejszy film dokumentalny.

 

 

 

D) Aktywizm społeczny – pomoc humanitarna – Na potrzeby projektu stworzyłem bardzo ważną idee „Finansowego Recyklingu Społecznego”, która zakłada również pomoc humanitarną.

 

 

 Idea "Finansowego Recyklingu Społecznego" - jako funkcja symboliczna.

Idea polega na wtórnym obrocie środkami finansowymi, by zmaksymalizować ich wykorzystanie w celach społecznych. MakeCoffeeNotWAR zamierza pozyskać fundusz w wysokości min. 7.000 zł na produkcję dokumentu filmowego i fotograficznego, na jednej z popularnych platform finansowania społecznego (PolakPotrafi.pl). Następnie w przypadku zdobycia wymagającej sumy, nabyć niezbędny sprzęt filmowy, który po wykonaniu założonych celów, będzie sprzedany na internetowej platformie aukcyjnej  (allegro.pl). Następnie wtórenie pozyskane w tn sposób środki finansowe, zasilią konto jednego z domów dziecka z okręgu Donbasu. 

 

 

 

W ten sposób zebrane środki będą wykorzystane do produkcji kulturowej i społecznej  i wtórnie wykorzystane na cele pomocy humanitarnej dla dzieci obszarów objętych działaniami wojennymi.

 

 

Podczas 3 miesięcy zostało wykonana znaczna część zdjęć do dokumentu filmowego i fotograficznego. 

 

Z pośród min. 7:000 zł:

4.000 zł – dalsza produkcja:

- wynajem kierowcy z samochodem, 

- noclegi,

- praca nad dokumentem i inne. 

 

3.000 zł – zakup kamery BlackMagic Pocket

 

 

 

 

Jestem niezależnym twórcą wizualnym, filmowcem i społecznym aktywistą pochodzącym z Torunia. Moje działania nie są inspirowane, żadnymi uprzedzeniami politycznymi, czy wyznaniowymi. Motywuję je indywidualnymi potrzebami aktywizmu społecznego i wykorzystania posiadanej wiedzy do eksperymentalnej formy zdobywania finansowania obszarów kulturowych i społecznych przez “nowe media” i “web 2.0”. Więcej informacji o moich działaniach można znaleźć na: http://sebastianplocharski.com  

 

 

 

Dziękuje, za każde wsparcie!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 02.08.2015 18:06