O projekcie
20.11.2015 - W sekcji NASZ ZESPÓŁ znajdziecie pełny skład redakcji - nazwiska wszystkich dziennikarzy, którzy przygotowali pierwszy skład "Gazety Magnetofonowej" i wszystkich felietonistów. Mamy się czym pochwalić :)
6.11.2015 - Ruszamy z crowdfundingiem! Wesprzyj nas, by co kwartał czytać na papierze najlepsze teksty o polskiej muzyce.
GAZETA MAGNETOFONOWA to papierowy magazyn o polskiej muzyce.
Będziemy pisać o polskiej muzyce i tworzących ją ludziach nie patrząc na podziały gatunkowe i pokoleniowe. Chcemy opisywać zjawiska przez innych rzadko dostrzegane, a zasługujące na uwagę. Zamierzamy odpowiednie dać rzeczy słowo – uchwycić polską scenę muzyczną w całej jej różnorodności i złożoności, z dbałością o szeroki kontekst.
GAZETA MAGNETOFONOWA to kwartalnik. Każdy numer, obok tematów aktualnych, zawierał będzie blok tekstów poświęconych jednemu, szerokiemu zagadnieniu. W pierwszym numerze spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: „Czy istnieje polskie brzmienie?” – rozmawiając z artystami i przedstawicielami branży muzycznej z całego świata o ich spojrzeniu na polską muzykę, analizując sukcesy naszych jazzmanów, metalowców czy producentów muzyki elektronicznej.
Będą też materiały aktualne - wywiady z topowymi artystami i bohaterami drugiego planu, liczne recenzje, analizy, felietony... To wszystko na 100 stronach, w pełnym kolorze.
Marcin Bieniek
Dla Marcina piosenka musi posiadać tekst. Szanuje autorów, którzy nie idą na łatwiznę i biorą się za bary z polszczyzną. Kolekcjoner muzycznych biografii, których recenzje będzie zamieszczał w GaMie. Dla T-Mobile Music przeprowadził kilka osobistych wywiadów marzeń. Ostatnio widywany w „Pixelu“, gdzie pisze o grach wideo, muzyce i popkulturze.
Jan Błaszczak
Dziennikarz kulturalny publikujący na łamach „Polityki” i „Tygodnika Powszechnego”. Współpracownik Programu 2 Polskiego Radia. Po godzinach pracuje nad swoim pierwszym książkowym reportażem.
Jakub Bożek
Redaktor w Wydawnictwie Krytyki Politycznej, dziennikarz. Współpracował z "Polityką", "The Wire", "Dziennikiem Gazetą Prawną", "Dwutygodnikiem", Red Bull Muzyka. Tłumacz "Podrzyj, wyrzuć, zacznij jeszcze raz" Simona Reynoldsa.
Bartek Chaciński
Pracuje w „Polityce”, udziela się w Polskim Radiu, bloguje (Polifonia), pisuje na tematy muzyczne i nie tylko.
Tomek Doksa
Kierował Muzyką i Filmem w Onecie, potem współtworzył T-Mobile Music i współpracował z Interią oraz Red Bull Muzyka. Teraz będzie też tutaj.
Olga Drenda
Dziennikarka i tłumaczka. Współpracowała z „Polityką”, „The Guardian”, „2+3D”, „Dwutygodnikiem”. Lubi króliki. Prowadzi stronę Duchologia http://facebook.com/duchologia i pracuje nad pierwszą duchologiczną książką.
Marcin Flint
Dziennikarz, redaktor, obibok i sybaryta. O hip-hopie zaczął pisać pod koniec lat 90. w magazynie „Klan”, ale ważniejszy był „Ślizg”. Współprowadził audycję na antenie Radiostacji, piastował stanowisko sekretarza redakcji w „Loopie” i „Streetmagu”, pełnił rolę sędziego na freestyle’owych zawodach WBW, jest współautorem wydanej nakładem NCK "Antologii Polskiego Rapu". Publikował m.in. w „Życiu Warszawy”, „Przekroju”, „Machinie”, „K Magu” i Interia.pl. Oprócz rapu interesuje go elektronika, etno, a z kwestii pozamuzycznych - komiks, architektura, reportaż i kuchnie świata.
Leszek Gnoiński
Dziennikarstwem zajął się na początku lat 90., od współpracy z miesięcznikiem „Tylko Rock”. Współtworzył rubrykę muzyczną w „Super Expressie”, był zastępcą redaktora naczelnego magazynu „Muza”, redaktorem naczelnym portalu www.cgm.pl oraz współpracownikiem Discovery Historia TVN. Napisał książki o Acid Drinkers, Kulcie, Myslovitz, Marku Piekarczyku, jest też współautorem „Encyklopedii polskiego rocka” oraz filmów „Beats of Freedom – Zew wolności”, „Historia polskiego rocka” i „Jarocin-Pod prąd”. Jest redaktorem ponad stu płyt, współscenarzystą wystawy stałej w jarocińskim Spichlerzu Polskiego Rocka.
Mariusz Herma
Dziennikarz „Polityki”, założyciel międzynarodowego serwisu beehype i autor bloga Ziemia Niczyja.
Maciek Janas
Odpowiedzialny za layout pisma. Jest właścicielem HEVI - młodego, krakowskiego studia kreatywnego, specjalizującego się w projektowaniu graficznym. Kiedy wstaje od komputera jest liderem formacji Ketha.
Halina Jasonek
Radomianka, mieszka w Krakowie. Współpracowniczka mediów, dla których pisze o muzyce i filmie, przewodniczka kulinarna. Entuzjastka hałaśliwej muzyki, jedzenia, roweru i łyżew, stand-up comedy, sporadycznie nudnych filmów i innych rzeczy.
Łukasz Kamiński
Dzień dobry mam na imię Łukasz i od 15 lat w „Gazecie Wyborczej” zajmuję się tańcem o architekturze. Napisałem też razem z przyjaciółką Agnieszką Kowalską „Zrób to w Warszawie”, czyli alternatywny przewodnik po naszym ukochanym mieście. A do pierwszego numeru „Gazety Magnetofonowej” udało mi się przemycić tekst o dwóch wielkich pasjach, polskiej muzyce i Teksasie.
Jacek Marczuk
Absolwent dziennikarstwa oraz student zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim. Sekretarz redakcji portalu muzycznego porcys.com. Fan Lecha Janerki, Tedego, Izy Lach oraz polskiego jazzu. W polskiej muzyce szuka przede wszystkim wzruszeń.
Anna Nicz
Miły, młody, wiecznie zdziwiony człowiek. Do tej pory o ulubionej muzyce opowiadała głównie na portalu brandnewanthem.pl. Często brakuje jej pamięci - zarówno w głowie, jak i tej w telefonie, którym robi zdecydowanie zbyt wiele zdjęć (takie czasy). Od małego kocha się w dźwiękach gitar. To przywiązanie, z różnymi okresami nasilenia, trwa do dziś. Dużo się śmieje, bo co ma robić.
Dawid Ryski
Znany również jako Talkseek. Ilustrator, grafik (autor wielu okładek płyt i plakatów koncertowych) i perkusista (Hidden World, The Feral Trees). Jest autorem logotypu i okładek Gazety Magnetofonowej.
Krzysztof Sokalla
Dziennikarz, redaktor i tłumacz, a do tego niespełniony radiowiec. Kiedyś produkował się na łamach Antyradia, Laifa, Nowejmuzyki i Magnetoffonu, dziś głównie w Onecie. Na pytanie czego słucha, zwykle odpowiada, że łomotu. A równie dobrze, co w Circus Tent na Audioriver, czuje się na koncertach nowej fali śląskiego black metalu w krakowskiej Fabryce.
Jarek Szubrycht - redaktor naczelny
Dziennikarz głównie muzyczny (obecnie „Polityka”, Red Bull Muzyka i Off Radio Kraków, wcześniej prowadził strony muzyczne w „Przekroju” i portal T-Mobile Music, publikował m.in. w „Machinie” i „Filmie”, pracował w Interii, Onecie i MySpace), autor książek biograficznych (od Slayera i Vadera po Marylę Rodowicz i Czesława Mozila), okazjonalnie wokalista (Lux Occulta).
Marcel Wandas
Kiedyś Radiofonia i Radio Kraków, dziś zajmuje się newsami w Grupie Radiowej Time. Powoduje to nieustanny głód dłuższych, publicystycznych form, który będzie zaspokajał w „Gazecie Magnetofonowej”. Muzyka to dla niego tylko pretekst do rozmowy o społeczeństwie.
Łukasz Wawro
Zaczynał w Interii, menedżerował w Onecie, nocki zarywał pisząc dla T-Mobile Music oraz Red Bull Muzyka. Tak, tak - pół życia spędził w internecie, jednak ciągle woli książki papierowe od e-booków. I coś mu mówi, że tak samo będzie miał z gazetami muzycznymi... jak tylko trafi na taką, którą będzie się dało czytać.
FELIETONIŚCI
Arkadiusz Hronowski
Zawiaduje sopockim SPATiF-em, odpowiada za serwis muzyki niezależnej Soundrive.pl, twórca Soundrive Fest. Jego ostatnie dziecko to Klub B90 na terenie Stoczni Gdańskiej.
Tekla Mrozowicka
Producentka muzyczna, znana z solowego projektu pod nazwą técieu / cétieu / éctieu. Kiedyś naczelna magazynu muzycznego LAIF oraz serwisu WAVE, promotorka serii koncertów The Dark Side of Warsaw.
Katarzyna Nosowska
Wokalistka i autorka tekstów. Głos i twarz Heya, jednego z najważniejszych polskich zespołów ostatniego ćwierćwiecza, ale i artystka z piękną karierą solową. Głupio się czujemy przedstawiając Katarzynę, bo jej przedstawiać nie trzeba… Jedyna taka.
Pablopavo
Wokalista i autor znakomitych tekstów. Kiedyś głównie w Zjednoczeniu Sound System i Vavamuffin, dzisiaj dużo solo i w wielu innych konfiguracjach.
Agnieszka Szydłowska
Dziennikarka Trójki, głos „Programu Alternatywnego”, ale i wielu innych audycji o muzyce i kulturze. Zaczynała w Rozgłośni Harcerskiej, współpracuje również z TVP Kultura.
Ten Typ Mes
Raper, producent, autor tekstów, współdowodzący w labelu Alkopoligamia. Zaczynał w Flexxip, rozpędził się w 2cztery7, solo dokonał skutecznego zamachu na przeciętność.
Pierwszy numer Gazety Magnetofonowej jest już właściwie gotowy - nie zwlekajcie więc ze wsparciem, bo im wcześniej uzbieramy całkowitą kwotę, tym wcześniej oddamy magazyn do drukarni i tym wcześniej trafi on w wasze ręce.
Pierwszy numer chcemy więc wydać jeszcze w grudniu 2015 roku, a kolejne cztery w roku 2016. I tak dalej, i tak dalej - liczymy na to, że zostaniemy z wami na dłużej...
Co się stanie jeśli zbierzemy 100%?
Wydajemy Gazetę Magnetofonową. Papierowy kwartalnik tylko o polskiej muzyce!
130% - ukłon w stronę użytkowników urządzeń mobilnych – przygotowujemy wydanie GM w formie interaktywnych aplikacji (IOS, Android) z responsywnym designem, dostosującym się do możliwości urządzenia.
160% - ...
Wolne datki i wdzięczność pokoleń
Nagroda za 1 złoty i więcej – honorowe miejsce w naszej Hall of Fame na stronie www Gazety Magnetofonowej.
Bez papieru
Nagroda za 5 złotych i więcej.
Magazyn w wersji pdf i honorowe miejsce w naszej Hall of Fame na stronie www Gazety Magnetofonowej.
Gazeta do domu
Nagroda za 15 złotych i więcej
Magazyn w wersji papierowej dostarczony do twojego domu i honorowe miejsce w naszej Hall of Fame na stronie www Gazety Magnetofonowej.
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Prenumerata – rok z Gazetą Magnetofonową (bez papieru)
Nagroda za 20 złotych i więcej.
Pięć numerów Gazety Magnetofonowej (1 w grudniu 2015 i 4 w 2016 roku) w wersji pdf i honorowe miejsce w naszej Hall of Fame na stronie www Gazety Magnetofonowej.
Gazeta do domu – jestem wydawcą!
Nagroda za 40 złotych i więcej
Magazyn w wersji papierowej dostarczony do twojego domu, podziękowania na stronie www Gazety Magnetofonowej oraz unikalna koszulka z logotypem GM i napisem „jestem wydawcą”.
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Gazeta do domu – jestem fanem!
Nagroda za 50 złotych i więcej
Magazyn w wersji papierowej z autografami naszych muzykujących felietonistów (dziś już znacie dwa nazwiska, więcej wkrótce!) dostarczony do twojego domu i podziękowania na stronie www Gazety Magnetofonowej. Oraz torba lniana z motywem okładkowym pierwszego numeru (projekt Dawida Ryskiego) i przypinka Gazety Magnetofonowej.
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Prenumerata – rok z Gazetą Magnetofonową (do domu)
Nagroda za 75 złotych i więcej.
Pięć numerów Gazety Magnetofonowej (1 w grudniu 2015 i 4 w 2016 roku) w wersji papierowej dostarczone do twojego domu i podziękowania na stronie www Gazety Magnetofonowej. Dodatkowo: z dwoma numerami składanki CD z polską muzyką niezależną.
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Gazeta do domu – jestem dziennikarzem!
Nagroda za 100 złotych i więcej
Magazyn w wersji papierowej dostarczony do twojego domu i podziękowania na stronie www Gazety Magnetofonowej. Plus warsztaty dziennikarskie z redaktorami Gazety Magnetofonowej – 2 godziny w Warszawie, Krakowie lub via Skype oraz konsultacje mailowe – zakończone publikacją Twojego tekstu w Gazecie Magnetofonowej.
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Prenumerata – wersja hardcore!
Nagroda za 100 złotych i więcej.
Pięć numerów Gazety Magnetofonowej (1 w grudniu 2015 i 4 w 2016 roku) dostarczone do twojego domu i podziękowania na stronie www Gazety Magnetofonowej.
Dodatkowo:
- z dwoma numerami składanki CD z polską muzyką niezależną
- torba lniana z projektem autorstwa Dawida Ryskiego, który znajdzie się na okładce 1 numeru Gazety Magnetofonowej
- koszulka (zapytamy cię o rozmiar) z logotypem Gazety Magnetofonowej i napisem „jestem wydawcą”.
- przypinka Gazety Magnetofonowej
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Prenumerata – wersja kolekcjoner
Nagroda za 120 złotych i więcej.
Pięć numerów Gazety Magnetofonowej (1 w grudniu 2015 i 4 w 2016 roku) dostarczonych do twojego domu i podziękowania na stronie www Gazety Magnetofonowej.
Dodatkowo:
- z dwoma numerami składanki CD z polską muzyką niezależną
- wybór pięciu albumów z dobrą polską muzyką.
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Prenumerata – wersja Spring Break
Nagroda za 120 złotych i więcej.
Pięć numerów Gazety Magnetofonowej (1 w grudniu 2015 i 4 w 2016 roku) dostarczonych do twojego domu i podziękowania na stronie www Gazety Magnetofonowej.
Dodatkowo:
- z dwoma numerami składanki CD z polską muzyką niezależną
- karnet na festiwal Spring Break w Poznaniu (kwiecień 2016) wraz z indywidualną, dostosowaną do twojego gustu, rekomendacją koncertów poczynioną przez redakcję Gazety Magnetofonowej.
A także podziękowania w pierwszym numerze na papierze! (uwaga, ta część nagrody dostępna tylko do uzbierania przez nas 100% - wtedy natychmiast oddajemy Gazetę do druku)
Wydawanie wysokiej jakości magazynu papierowego to nie lada koszt. Kosztują materiały (od wierszówek autorów po fotografie), projekt graficzny i skład oraz – przede wszystkim – druk, dystrybucja i promocja. O codziennych kosztach związanych za działalnością redakcji (od sprzętu czy oprogramowania przez delegacje po rachunki telefoniczne) czy promocji nawet nie wspominamy… Angażujemy w ten projekt całe swoje umiejętności, swój czas i wolne środki, ale to nie wystarczy – potrzebujemy również waszego wsparcia! Uzyskane środki zostaną przeznaczone na druk pierwszego numeru Gazety Magnetofonowej, pomogą również pokryć część kosztów związanych z pozyskaniem treści (fotografie), ale przede wszystkim, dadzą nam możliwość przekonania reklamodawców, że to projekt w który warto się zaangażować BO WY SIĘ ANGAŻUJECIE.
Pieniądze są ważne, pozwolą nam stworzyć wymarzony magazyn muzyczny – ale najważniejsze jest wasze wsparcie, wasze zaangażowanie, czas który poświęcicie na wysłanie choćby złotówki czy share’owanie naszego projektu na Facebooku. Dzięki crowdfundingowi chcemy pozyskać najbardziej wartościowy kapitał – ludzi, którzy powiedzą innym ludziom, że magazyn o polskiej muzyce jest potrzebny i możliwy.
1. Jak wyglądała będzie Gazeta Magnetofonowa?
Sto stron A4 na dobrym, elegancko matowym papierze, z laminowaną okładką. Dynamiczny skład, dobre zdjęcia, wciągające teksty.
2. Co w pierwszym numerze?
Zastanawiamy się, czy istnieje polskie brzmienie. Próbujemy to ustalić zarówno w gronie rodzimych artystów (bardzo różnych: pytaliśmy m.in. Adama Struga i Donia, Tomasza Stańko i OCN, Karbido i Małe Miasta...), jak i doskonale znających polską muzykę obcokrajowców, m.in. Nigela Kennedy’ego i Matsa Gustafssona. Będą też wywiady dotyczące spraw aktualnych (m.in. z Dawidem Podsiadło), artykuły, recenzje najciekawszych płyt sezonu, felietony (autorstwa m.in. Pablopavo i Tekli Mrozowickiej) i wiele, wiele innych rzeczy o których opowiemy już lada moment.
3. Kiedy ukaże się pierwszy numer?
Wszystko w waszych rękach. Im szybciej zbierzemy całą kwotę, tym szybciej będziemy mogli oddać magazyn do druku – nie czekajcie więc ze wsparciem do ostatniej chwili ;)
Media o Twoim projekcie:
Dziennikarze zebrali pieniądze na wydanie „Gazety Magnetofonowej” (http://www.press.pl)
Jarosław Szubrycht, dziennikarz muzyczny publikujący w tygodniku "Polityka", z grupą dziennikarzy zebrał w akcji crowdfundingowej pieniądze na wydanie kwartalnika o polskiej muzyce „Gazeta Magnetofonowa”. (http://www.press.pl)
„Gazeta Magnetofonowa” zbiera pieniądze na start. Pierwszy numer przed Świętami
Grupa dziennikarzy otwiera kwartalnik muzyczny „Gazeta Magnetofonowa”. Pieniądze na jego uruchomienie pochodzić będą z crowdfundingu, a pierwszy numer pisma ukaże się tuż przed Świętami Bożego Narodzenia.
Jarek Szubrycht („Gazeta Magnetofonowa”) – wywiad
„Winyle już raz pogrzebaliśmy, kasety też – i jak widać wróciły. Radio miało zabić koncerty i teatry, telewizja miała zlikwidować kino, a internet miał zmieść z powierzchni ziemi to wszystko razem wzięte” – tak na pytanie o przyszłość magazynów drukowanych w cyfrowym świecie odpowiedział mi Jarek Szubrycht, jeden z najbardziej znanych i cenionych dziennikarzy muzycznych w naszym kraju.
Rusza Gazeta Magnetofonowa – nowy magazyn o polskiej muzyce
W serwisie PolakPotrafi.pl ruszyła kampania wspierająca Gazetę Magnetofonową, nowy magazyn muzyczny na polskim rynku. Redaktorem naczelnym pisma jest Jarek Szubrycht, a skupiać się ono będzie wyłącznie na polskiej muzyce, bez podziałów gatunkowych i pokoleniowych. Pierwszy numer ma ukazać się w grudniu, kolejne co kwartał.
Jak wesprzeć magazyn o polskiej muzyce?
Rodzima scena muzyczna doczeka się nowego czasopisma. Twórcy właśnie zbierają fundusze, by ta idea w końcu ujrzała światło dzienne. Czego możemy spodziewać się po „Gazecie Magnetofonowej”?