Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Mariola Orchel

Mariola Orchel

Kraków, Polska

Działająca w branży prawnej pasjonatka kina.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

416 PLN z 37000 PLN

8 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania (model "wszystko albo nic") do 25.02.2016 18:06

'Nowa Huta - Stara historia' - dokument

O projekcie

CYKL FILMÓW DOKUMENTALNYCH

MAGICZNA MAŁOPOLSKA

 

 

Co chcemy zrobić

Małopolska to piękne miejsce i każdy o tym wie. Kraków to jej stolica. Kraków nie kończy się jednak na Wawelu i Rynku Głównym. Nasz projekt to cykl filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem "Magiczna Małopolska", który ukaże Wam to małopolskę z zupełnie innej perspektywy. Chcemy pokazać miejsca, których turyści na co dzień nie odwiedzają, gdyż nie mają pojęcia o ich istnieniu. Naszym pierwszym projektem jest film dokumentalny pt. "Podgórze - Perła Krakowa", który opowiada o magicznym miejscu jakim jest krakowskie Podgórze. W filmie tym, który możecie obejrzeć powyżej, zobaczycie jak wiele jest do odkrycia w tej pięknej dzielnicy Krakowa.

Tym razem chcemy stworzyć film o Nowej Hucie, która pełna jest niezwykłych i pięknych miejsc. Film zostanie zrealizowany w podobny sposób jak "Podgórze", ale tym razem o wiele lepiej technicznie i z większym rozmachem. Jesteśmy pewni, że kiedy go zobaczycie nie będziecie mogli się powstrzymać przed wycieczką do Nowej Huty. Większość z Was Nową Hutę kojarzy z Kombinatem i socjalizmem, ale to tylko powierzchowność, warstwa zewnętrzna, która z bliska staje się niekiedy niewidoczna. Moglibyśmy teraz rozpisać się na wiele stron, aby ukazać Wam to co zawarliśmy w scenariuszu ale... zdecydowanie wolimy Wam to pokazać. 

Dlaczego Nowa Huta?

Dlaczego Nowa Huta? Bo to wspaniałe miejsce, rozległe (110 km2) i majestatyczne. Pełne zieleni i zabytków. Tak. Zabytków! To nie tylko Kombinat i muzeum PRL. Nowa Huta była zaprojektowana jako miasto od podstaw i dopiero w 1951 roku została podłączona do Krakowa. Jej mieszkańcy czują jednak bardzo głęboką autonomię. Kiedy mieszkaniec Nowej Huty wyjeżdża ze swojej małej ojczyzny to twierdzi, że "jedzie do Krakowa". Huta pełna jest dworków, zabytkowych kościołów, fortów, muzeów i miejsc historycznych. Zaprojektowana jako wzorcowe miasto komunistyczne stała się wzorem walki z tym systemem. To tutaj kard. Karol Wojtyła konsekrował kościół Arka Pana, który stał się symbolem walki z systemem komunistycznym. 

Film ma pokazać tą piękną dzielnicę tak jak widzą ją jej mieszkańcy. W ciągu godziny postaramy się zabrać widza w niezwykłą podróż, która skłoni go do tego, aby będąc w Krakowie odwiedził tą niezwykłą i piękną dzielnicę. Film będzie miał dwie wersje językowe: polską oraz angielską. 

Kim jesteśmy i co robimy

Nie jesteśmy znanymi filmowcami. Jesteśmy pasjonatami. Kino nas rajcuje. Robiąc filmy skupiamy się na czynniku najważniejszym, na widzu. Najważniejsza jest historia. Ona ma Was wciągnąć wewnątrz ekranu. Widz potrafi wiele wybaczyć, ale nie wybaczy lekceważenia swojej własnej osoby. To pierwsze przykazanie w naszym dekalogu. Stawiamy dopiero pierwsze kroki w przemyśle filmowym, ale dzięki Wam możemy teraz zajść bardzo daleko. Mamy jeszcze wiele do powiedzenia i pokazania. Na co dzień pracujemy w branżach, które nie są w żaden sposób związane z filmem. Nie ma to jednak znaczenia, gdyż w wolnych chwilach zmianiamy się w pasjonatów kina, samozwańczych filmowców! I zapamiętajcie, dla nas jesteście najważniejsi. Nie dlatego, że możecie nas wspomóc, ale dlatego, że nasze filmy robimy dla WAS i tylko dla WAS.

 

Tom Rollauer - reżyser i scenarzysta, a zarazem największy zajawkowicz. Na co dzień interesuje się historią starożytną oraz techniką filmową. Dążący do perfekcji we wszystkim co robi. Przygotowujący swój debiut fabularny. Optymizm to jego cecha wiodąca. Jego motto: "Najważniejszy zawsze jest i będzie widz"

 

Mariola Orchel - asystent reżysera, a zarazem drugi operator, syntetyczny umysł ekipy. Entuzjastka fotografii cyfrowej i zapalony fotograf. Zdrowy rozsądek i racjonalizm to jej cechy naczelne. Najbardziej krytyczna w naszym trio. Jej motto: "To może być lepsze!"

 

Anna Kaczmarczyk - asystent reżysera, kobieta pracująca, która żadnej pracy się nie boi. Wulkan entuzjazmu. Jej pasja to góry i klasyczne kino. Ma naturę odkrywcy, a nic co ludzkie nie jest jej obce. Jej motto: "Jak nie my to kto?!"

 

Dlaczego zdecydowaliśmy się na crowdfunding?

"Podgórze" udało nam się stworzyć dysponując bardzo skromnymi środkami, ale zdajemy sobie sprawę z tego, że film ten mógł wyglądać o niebo lepiej. Tym razem chcemy, aby nasz film zaparł Wam dech w piersiach. Do tego potrzebne są pieniądze. Większość budżetu pochłoną środki techniczne, za pomocą których pokażemy Wam naszą wizję. Wyobraźcie sobie jak wyglądałby nasz pierwszy film gdybyśmy dysponowali środkami jakimi dysponuje National Geographic. Naszą ambicją jest to, aby "Nowa Huta - Stara Historia" trafiła do National Geographic lub Discovery. Jeśli uda nam się zebrać pieniądze na produkcje to mamy duże szanse, aby tak się stało. Nasz pierwszy film czyli "Podgórze - Perła Krakowa" wiosną będzie miał swoją premierę telewizyjną w TVP. Tylko dzięki crowdfundingowi możemy pokazać to co chcemy i nie musimy się siłować z producentami, którzy mają inną wizję od naszej. Nie musimy stosować product placement. Możemy się skoncentrować na tym co najważniejsze. NA WAS, DRODZY WIDZOWIE.

Kiedy zaczynamy i co planujemy?

Zdjęcia do "Nowa Huta - Stara Historia" chcemy rozpocząć na wiosnę i będą one trwały do jesieni. Premiera filmu zaplanowana jest na listopad. Materiał video jaki nagraliśmy do "Podgórza" wyniósł 20 godzin! Wstępnie zakładamy, że "Nowa Huta" podwoi ten wynik. Wszystko dlatego, że chcemy pokazać to co najpiekniejsze. Chcemy, abyście poczuli razem z nami magię tego miejsca. Nowa Huta na to zasługuje. Jeśli nam się to uda zebrać budżet, to film ten będzie dokładnie taki jak chcemy. Dzięki tym pieniądzom pokażemy Wam Nowa Hutę w niezpomniany i widowiskowy sposób za pomocą nowoczesnego drona i profesjonalnych kamer. 

 Muzyka w naszym filmie

 

MOBY - W filmie "Nowa Huta - Stara Historia" usłyszymy muzykę którą skomponował i nagrał MOBY. Na ścieżce dźwiękowej znajdą się 4 utwory jego autorstwa. 

 

 

 

Jesli uda nam się zebrać więcej to...

Jeśli uda nam się przekroczyć próg 37 tysięcy złotych to pozwoli nam zrealizowac nasz następny film "Twierdza Kraków". Film niezwykły i pełen tajemnic jakie kryją krakowskie fortyfikacje. Czy wiecie, że w 1912 roku w forcie 38 "Skała" (lub jak kto woli `Śmierdząca Skała`) zaginęła w ciągu kwadransa cała obsada fortu? Do dziś nikt nie potrafi wyjaśnić co stało się tego pięknego, majowego dnia. A to tylko jedna z tajemnic jakie kryją fortyfikacje. Warto w nas zainwestować, bo jeszcze nie raz w przyszłości zainteresujemy Was miejscami, o których nie mieliście dotąd pojęcia.

Piszą o nas:

Nasz pierwszy film spotkał się z dużym zainteresowaniem mediów jak i internautów. W ciągu 7 dni obejrzało go ponad 12 tysięcy widzów. Obecnie staramy się o patronat Prezydenta Miasta Krakowa oraz patronat medialny Dziennika Polskiego oraz jednej z dużych rozgłośni radiowych. 

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19406735,swietny-film-z-drona-o-podgorzu-powstawal-przez-osiem-miesiecy.html

 

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9250592,film-o-perle-krakowa-czyli-podgorze-widziane-z-lotu-ptaka,id,t.html

http://www.radiozet.pl/Rozrywka/O-tym-sie-mowi/Krakow-w-obiektywie-kamery.-Historia-Podgorza-VIDEO-00016555

http://www.dzielnica13.krakow.pl/wydarzenia-2015/309-podgorze-perla-krakowa

http://podgorze.pl/premiera-filmu-podgorze-perla-krakowa/

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/podgorze-z-lotu-ptaka-w-nowym-filmie_12123.html

 Premiera telewizyjna "Podgórze - Perła Krakowa" w TVP - marzec/kwiecień 2016 r.

Napisali o nas też:

http://krakow.pl/informacje/197371,48,komunikat,nowa_huta_-_stara_historia__i_ty_mozesz_pomoc_filmowcom.html

http://lovekrakow.pl/aktualnosci/nowa-huta-stara-historia-powstaje-nowy-film_12375.html

https://www.facebook.com/KrakowFilmCommission/posts/1166496166702769

http://www.karnet.krakow.pl/aktualnosci/varia/17/nowa-huta--stara-historia_37138.html

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9326735,jakim-filmem-bedzie-nowa-huta-stara-historia,id,t.html

http://www.ekrakow.net/nowa-huta-stara-historia-i-ty-mozesz-pomoc-filmowcom/

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9361594,potrzebne-fundusze-na-film-o-nowej-hucie,id,t.html

http://krakow.wyborcza.pl/krakow/1,44425,19519375,dron-z-kamera-juz-gotowy-do-startu-pokaze-nowa-hute-z-gory.html

http://www.film-commission.pl/aktualnosci/nowa-huta--stara-historia.html

http://kontakt24.tvn24.pl/krakowskie-podgorze-miejsce-ktore-trzeba-odwiedzic-ale-malo-turystow-o-tym-wie,3002573,ugc

http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/9287535,wesprzyjmy-tworcow-filmu-o-nowej-hucie,id,t.html

 

 

 

Media o Twoim projekcie:

Potrzebne fundusze na film o Nowej Hucie

www.dziennikpolski24.pl | 2016-02-04

Inicjatywa. Powstał już scenariusz filmu dokumentalnego o największej krakowskiej dzielnicy “Nowa Huta - Stara Historia”. Twórcy dokumentu potrzebują funduszy i archiwalnych fotografii.

Nowa Huta - Stara Historia. I Ty możesz pomóc filmowcom

krakow.pl | 2016-02-01

Zespół Rollauer Film rozpoczął prace nad nowym filmem dokumentalnym pt. "Nowa Huta - Stara Historia", opowiadającym o niezwykle interesującej części Krakowa. Filmowcy chcą zachęcić widzów do odwiedzenia tej dzielnicy i pokazać, że Kraków to nie tylko Wawel i Stare Miasto. Obraz będzie trwał godzinę a na ścieżce dźwiękowej będzie można usłyszeć muzykę, którą nagrał Moby.

Dron z kamerą już gotowy do startu. Pokaże Nową Hutę z góry

krakow.wyborcza.pl | 2016-01-23

Prawie 60 miejsc - oczywistych i nieoczywistych, pokazanych z wysokości kilkudziesięciu metrów - zobaczymy w filmie poświęconym Nowej Hucie. Dron z kamerą już jest gotowy do startu. Autorzy zapewniają: takiej Huty jeszcze nie widzieliście.

Nowa Huta – Stara Historia. Powstaje nowy film

lovekrakow.pl | 2016-01-13

Rozpoczęły się prace nad nowym filmem „Nowa Huta – Stara Historia”. To projekt twórców „Podgórze – Perła Krakowa”, który w tydzień obejrzało 12 tysięcy internautów.