Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Fundacja Academicon

Fundacja Academicon

Lublin, Polska

„Filozofuj!” jest ogólnopolską inicjatywą filozofów. Od 2016 roku działamy jako Fundacja Academicon. Naszym głównym celem jest popularyzacja filozofii i szerzenie kultury filozoficznej. Dlatego od 3 lat wydajemy „Filozofuj!” – ilustrowany magazyn popularnofilozoficzny, prowadzimy codziennie aktualizowany portal filozofuj.eu, organizujemy debaty filozoficzne w ramach Klubów „Filozofuj!” w wielu miastach w Polsce, organizujemy Letnią Szkołę Filozofuj – połączenie filozofowania z wypoczynkiem w górach, a także wiele innych inicjatyw. Jesteśmy pasjonatami, a nasza praca jest wykonywana społecznie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Oczekujący

0 PLN z 17000 PLN

0 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.01.2019.

Jeżozwierze

O projekcie

„Życie jest kłopotliwą sprawą, dlatego, aby je znieść, zamierzam rozmyślać o nim” – mawiał Artur Schopenhauer.

Monika Trypuz postanowiła te myśli zwerbalizować, tworząc bajkę dla dzieci „Jeżozwierze”. Jest to pierwsza książka z powstającej serii bajek filozoficznych “Kamyki filozoficzne”. Chcielibyśmy zaprosić Was do wsparcia w zebraniu funduszy na jej wydanie, ponieważ mamy przekonanie, że rozpowszechnianie w świecie mądrych treści jest dużą wartością.

„Jeżozwierze” to książka opowiadająca o relacjach między ludźmi na przykładzie jeżozwierzy. Jest zima i jeżozwierze chcąc się ogrzać, tulą się do siebie. Niestety szybko doświadczają bólu z uwagi na wbijające się w ich ciała kolce. Jak znaleźć dystans między sobą, nie raniąc się wzajemnie? O tym jest ta książka.

Dla kogo?

Książka stworzona jest z myślą o dzieciach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Zarówno jej dynamiczny, rytmiczny tekst, jak i oprawa graficzna przemyślane zostały pod kątem najmłodszych. Wszystko po to, by trudne treści filozoficzne, stały się zrozumiałe dla dzieci. Książka ma format nawiązujący do niegdysiejszych książeczek z serii „Poczytaj mi, Mamo!”, tak dobrze pamiętanych przez pokolenia dzisiejszych rodziców kilkulatków. Zastosowana została wąska gama kolorystyczna składająca się z dwóch kolorów: błękitu i granatu. Elementem dopełniającym ilustracje, pełniącym zarówno funkcję zabawy, jak i odkrywania nowych treści, jest półprzezroczysta niebieska kalka zakrywająca kolor błękitny, a pozostawiająca widocznym kolor granatowy.

Na kanwie książki autorka wielokrotnie przeprowadzała warsztaty z dziećmi w wieku przedszkolnym. Odbywały się w Centrum Kultury w Lublinie w Pracowni Sztuczka w jej autorskim cyklu „Czytamisie”, w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin w Lublinie oraz w wybranych przedszkolach na terenie Lublina. Najpierw odbywało się wspólne czytanie książki, gdzie dużą radość sprawiały dzieciom zabawy ilustracjami z kolorową kalką. Następnie, wcielając się w postacie jeżozwierzy, dzieci odgrywały sceny z bajki. Miały na sobie zaprojektowane przez autorkę maski i igły. Przedszkolaki poprzez doświadczenie empiryczne mogły zrozumieć przekraczanie bezpiecznej dla siebie przestrzeni (kłucie kolców), znajdując ostatecznie optymalne dla siebie rozwiązanie – dogodny dystans między sobą (nie za daleko i nie za blisko). Książeczka została bardzo dobrze przyjęta przez dzieci, a odgrywanie ról sprawiało im niesamowitą radość.

Planujemy w przyszłości wzbogacić książkę o materiały dydaktyczne dla nauczycieli i rodziców, dzięki którym będą mogli kreatywnie pracować z dziećmi.

Dlaczego?

Filozofowie od zawsze zastanawiają się jak żyć, by nasze życie było radością dla nas samych i osób wokół nas. Wielu z nich, jak Schopenhauer, spędziło całe życie na rozważaniu, jak z życiem sobie radzić. Mamy przekonanie, że z ich mądrości należy czerpać i to już od dziecka, by w życiu dorosłym żyć nam było łatwiej mając bagaż doświadczeń wybitnych myślicieli.

Książka „Jeżozwierze” posiłkując się filozofią Schopenhauera odpowiada na to trudne pytanie: „Jak żyć?” w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób.

Kiedy?

Wydanie książki planujemy w połowie lutego 2019 roku.

Zespół wydawniczy

Monika Trypuz – autorka książki i grafik; projektantka grafiki poruszająca się w dziedzinie projektowania książki i animacji; z wykształcenia nauczycielka matematyki prowadząca warsztaty z książką dla najmłodszych i nieco starszych dzieci; studentka ostatniego roku na kierunku Grafika na ASP w Warszawie; mama Marysi, z którą wespół w zespół odkrywa świat książki; interesuje się literaturą dziecięcą, którą gromadzi na uginających się już domowych półkach; jej praca dyplomowa na temat zależności między preferencjami dzieci w zakresie ilustracji książkowej a ich wpływie na ogólny rozwój dziecka stała się przyczynkiem do rozpoczęcia przygody z tworzeniem książek obrazkowych dla najmłodszych.

Robert Kryński – prezes Fundacji Academicon, sekretarz redakcji magazynu „Filozofuj!”, redaktor, wydawca. W branży wydawniczej od 18 lat.

Wspierają nas

Magazyn „Filozofuj!”
Centrum Kultury w Lublinie
„Ryms” kwartalnik o książkach dla dzieci i młodzieży
Dzielnicowy Dom Kultury Węglin/Czuby Południowe
Radio Lublin
OKO Ośrodek Książki Obrazkowej
Wydział Filozofii KUL

 

Szczegóły:<brhttps://filozofuj.eu/monika-trypuz-jezozwierze-wesprzyj-projekt-wydania-ksiazeczki-dla-dzieci/

<br

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 12.01.2019 22:10