Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Marek Lapis

Marek Lapis

Poznań, Polska

Fotograf, dokumentalista z Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Absolwent Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Uczestnik warsztatów agencji Magnum Photos i Ryszard Horowitz Workshop Art. Do 1996 roku fotoreporter „Wprost”, od 1997 r. prowadzi własną agencję fotograficzną Artmedia. Publikował m.in. w: Time, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro, Focus. Wykładowca w WSNHiD w Poznaniu, obecnie w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Zwycięzca i finalista wielu konkursów: IPA, PX3 Paris, Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, National Geographic Polska, Monochrome Awards. Interesuję go człowiek i jego emocje. 

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Ekipa Projektu

Adrian Mirgos

Adrian Mirgos

Grodzisk Mazowiecki

Salvador Dali > 23.01 25.01 < Adrian Mirgos


8574 PLN z 8000 PLN

109 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.01.2019.

KSIĄŻKA FOTOGRAFICZNA MAREK LAPIS 'BIAŁO-CZERWONA'

O projekcie

Kochani dziękujemy! Dzięki Wam udało się przekroczyć 100%!

Nie zwalniamy jednak tempa! Teraz zbieramy na pokrycie kosztów prowizji PolakPotrafi. 

Nasz nowy próg to 8.800zł!

Ponadto dla wszystkich zamawiających książkę Biało-Czerwona przygotowaliśmy mały prezent w postaci ręcznie robionego opakowania! :)

To ostatni moment na dostanie książki w promocyjnej cenie 99zł. Pamiętajce też, że u nas dostaniecie Archiwum polskiego magazynu o fotografii czarno-białej w zestawie z książką Biało-Czerwona w tak atrakcyjnej cenie! O zestawie Bezsennym to nawet nie przypominamy! 

UDOSTĘPNIJCIE NASZĄ ZBIÓRKĘ - prosimy Was

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------ 

 

Zestawy specjalne
dostępne tylko na czas zbiórki:

------------

 

 

ZESTAW ARCHIWALNY
-------

 Książka fotograficzna projektu "Biało-Czerwona" Marek Lapis 
+ archiwum (PDF) wszystkich wydań międzynarodowego magazynu Vieworld o fotografii czarno-białej:

 

14 wydań dwujęzycznych (polski i angielski), 21 obszernych wywiadów, łącznie 2716 stron, ponad 500 zdjęć takich fotografów jak: Alain Laboile, Tatsuo Suzuki, Richard Sandler, Jacqueline Roberts, K M Asad, Mario Gerth, Isabel Gorthier, Christopher Capozziello, Susan Burnstine, Valerio Bispuri, Pierpaolo Mittica, Thomas Leuthard, Marta Rybicka i wielu innych.


Wysyłka w Polsce gratis.

 

ZESTAW BEZSENNY

-------

Książka fotograficzna projektu "Biało-Czerwona" Marek Lapis
+ książka fotograficzna "BEZSENNA" Darek Szubiński wraz z pocztówką
+ a
rchiwum (PDF) wszystkich wydań międzynarodowego magazynu Vieworld o fotografii czarno-białej

 

Piekarnia przy ulicy Sienkiewicza, w jednej z najstarszych części Garwolina, to miejsce, jakich mało. Od 18 lat, pracując bez chwili przerwy przez 4 noce w tygodniu, prowadzi ją samodzielnie 74-letnia pani Zofia Kobus. Dzień pani Zofii zaczyna się wtedy, kiedy większość ludzi dopiero kładzie się spać. Przed północą budzi się i wyrusza do piekarni, w której około 5:30 zjawią się pierwsi klienci, zwabieni aromatem świeżego pieczywa. Do tego czasu muszą powstać pachnące bochenki, które później rozejdą się w mgnieniu oka. Sam chleb jest wyjątkowy. Od początku istnienia piekarni, aż do dziś wypiekany wciąż według tej samej, tradycyjnej receptury. Wciąż w piecu kaflowym, dziś już dostosowanym do wykorzystania ogrzewania z palników gazowych. W szczególnie "gorących" okresach, zwłaszcza przed świętami, z rąk pani Zofii wychodzi nawet kilkaset bochenków (...). 

Zobacz książkę w śodku na Youtube! - https://www.youtube.com/watch?v=E2XzaKOAY9Y 


Wysyłka w Polsce gratis.

 

 

 

Sygnowane wydruki do wyboru:
-------  

1.

2.

 3.

4.

5.

 

 

 

 

-----------------------------------------------------------

 

 

 

Celem tej kampanii jest zebranie funduszy na druk autorski książki fotograficznej,

projektu dokumentalnego Marka Lapisa "Biało-Czerwona".

 

To długoterminowy temat, zjechałem Polskę wzdłuż i wszerz, a szczególnie Wielkopolskę. Odwiedziłem wiele miejsc po raz pierwszy dzięki temu projektowi. Poznałem setki historii prawdziwych bohaterów naszych czasów i byłem świadkiem sytuacji, których nigdy bym sie nie spodziewał. Wraz ze Związkiem Polskich Artystów Fotografików Okręg Wielkopolski uznałem, że ta ważna opowieść o współczesnych polakach opowiedziana na kanwie dwóch barw w pełni zasługuje na trwałą dokumentację w formie materialnej. Wydawnictwo albumowe będzie zapisem pamięci obecnych czasów dla przyszłych pokoleń. 

 

 

O książce !

 

Za koncept artystyczny albumu  i  fotoedycję zdjęć odpowiadał Adrian Mirgos,

z wykształcenia grafik komputerowy i fotograf. Przez ostatnie lata prowadził największy na świecie magazyn fotografii czarno-białej Vieworld.

Projekt fotodokumentalny przeprowadził i wykonał wstępną edycję fotografii  źdródłowych Marek Lapis.

Tekstem nawiązującym dyskurs z materiałem wizualnym i tłumaczeniem na język angielski zajeła się Alicja Kusiak-Brownstein. Adjunct Assistant Professor at University of Notre Dame, doktorantka w Department of History, University of Michigan w Ann Arbor (USA). Uzyskała magisterium na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią kobiet, płci kulturowej oraz historią historiografii i nacjonalizmu.

 

Książkę Marka Lapisa wydaje Związek Polskich Artystów Fotografików Oddział Wielkopolski. Zbieramy na druk i promocję książki. Część prac projektowych zostało dofinansowanych dzięki wsparciu albumu przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

 

 

Teraz zbieramy na druk!

 

Chcemy wydać przynajmniej 500 egzemplarzy  autorskich książki fotograficznej Marka Lapisa, 

w tym 50 egzemplarzy wersji limitowanej.

Książka fotograficzna będzie dostępna w Polsce i w USA. Planujemy też wersję eBook na tych dwóch rynkach wydawniczych.

 

Specyfikacja techniczna (może ulec zmianie)

 

- format netto: 21x14 cm

- ilość stron: 104

- druk CMYK - zdjęcia kolorowe 94 strony

- okładka: twarda

- papier: certyfikowany FSC

Gwarancja wysokiej jakości - na pewno się nie rozpadnie!

 

Przewidywany termin premiery książki: styczeń - luty 2019 r.

 

Pomożesz nam w tym? 

Zostań mecenasem ważnej książki o współczesnej Polsce,

poznasz ją na nowo!

 

 

O projekcie:

 

„Biało-czerwona” - wieloletni projekt społeczny fotodokumentalisty Marka Lapisa opisuje wizualnie jak w świadomości społeczeństwa funkcjonują barwy biała i czerwona. W czasach transformacji oraz burzliwych współczesnych przemian społecznych, politycznych i kulturalnych barwy te nabierają szczególnego znaczenia w przestrzeni publicznej. Autor jest wnikliwym obserwatorem współczesnego społeczeństwa polskiego, przedstawiając uwadze zatrzymane w ułamku sekundy chwile: ważne, znaczące i te codzienne, często niezauważane - prezentuje nam w artystycznej formie. W obecnych czasach, bardzo ważne jest, aby dokumentować te procesy i jednocześnie je poddawać pod publiczny dyskurs, poprzez sztuki wizualne. Projekt trwał od 2009 do 2017 roku. Jego finalna edycja została wsparta dzięki środkom Samorządu Województwa Wielkopolskiego w postaci stypendium celowego. 

 

 

 

O autorze:

 

Marek Lapis, gnieźnianin rocznik 1968, mieszka w Koziegłowach koło Poznania. Członek Związku Polskich Artystów Fotografików  i Kolektywu Fotografów AFTERIMAGE. Absolwent Fotografii na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. W 2018 roku otrzymał od Starostwa Poznańskiego Nagrodę I stopnia za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, został odznaczony medalem Za Zasługi dla Fotografii Polskiej w 100 rocznicę odzyskania niepodległości Polski. Zajmuje się fotografią dokumentalną, reportażem i szeroko pojętą fotografią społeczną. Zwycięzca i finalista wielu konkursów: International Photography Awards Los Angeles, PX3 Paris,  Tokyo International Foto Awards, Grand Press Photo, Black & White Spider Awards Los Angeles, Leica Street Photo, BZ WBK PRESS FOTO, Moscow International Foto Awards, Polski Konkurs Fotografii Sportowej, National Geographic Polska, Projekt Przetwórnia, Kreatywna Kultura. Uczestnik warsztatów: agencji Magnum Photos oraz Ryszard Horowitz Workshop Art and Computers - Expanding Imagination. Publikacje w większości polskich czasopism oraz tygodników opinii (Wprost, Polityka, Newsweek, Przekrój) oraz w mediach zagranicznych: Time, Focus, The Sunday Telegraph, Reuters, Le Figaro. Prowadził zajęcia z fotografii w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa, obecnie w Wielkopolskiej Szkole Fotografii. Wykładowca międzynarodowych warsztatów fotograficznych dla osób upośledzonych intelektualnie oraz pomysłodawca i twórca autorskiego programu warsztatów dla osób niesłyszących. Do 1996 roku etatowy fotoreporter tygodnika WPROST, później praca we własnej Agencji Fotograficznej ARTMEDIA. Od 2000 roku współpracuje z Polską Agencją Fotografów FORUM. W fotografii interesuje go przede wszystkim człowiek i jego emocje. Fotografia jest dla niego profesją i pasją.

 

 

7 listopada 2018 roku odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Marek Lapis "Biało-Czerwona" na Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta w Poznaniu, a jego ekspozycję  wsparł Urząd Miasta, partnerem był Związek Polskich Artystów Fotografików. Patronat medialny: Wirtualna Polska Fotoblogia, WTK, Radio Poznań, epoznan.pl. 

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/362256937547624/


Kolejne edycje tej wystawy były prezentowane: 

  • 14 grudnia 2017 Biuro Wystaw Artystycznych w Pile
  • marzec 2018 XV edycja Rybnicki Festiwal Fotograficzny
  • kwiecień/ maj 2019 - Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach
  • październik 2018 - Pałac w Jankowicach
  • listopad 2018 - nowotomyski Dom Kultury

Planowane są kolejne ekspozycje w Polsce i zagranicą.

 

 

 

 

 

Książka fotograficzna projektu
"
Historie fotografii opowiadane w Rybniku 2004 - 2018"

-------

75 wybitnych artystów fotografików i 75 zdjęć. Zdjęcia w książce należą m.in. do takich artystów jak:
Chris Niedenthal, Tomasz Sikora, Wacław Wantuch, Mariusz Forecki, Szymon Brodziak, czy profesor Przyborek. 
Jesienią 2017 roku pomyśleliśmy, że Jubileusz Festiwalu to dobra okazja, aby ponownie oddać głos twórcom, którzy odbyli spotkania autorskie w ramach Rybnickiego Festiwalu Fotografii . Jednak tym razem w nieco szlachetniejszej oprawie. Poprosiliśmy autorów o przekazanie nam jednej, wybranej fotografii oraz stworzenie do neij krótkiego opisu, bo to własnie żywe opowieści fotografów wyrózniaja nasz Festiwal.

 

Książka nie będąca nigdy w sprzedaży. Ksiazkę przygotował: Rybnicki Festiwal Fotografii na swoje 15 lecie

 

Nakład: 500 nieodpłatnych egzemplarzy
(dystrybucja tylko dla autorów zdjec i dla czołowych instytucji kulturalnych w Polsce)

160 stron, twarda oprawa

 

 

Książka fotograficzna projektu 
"Saraha
"

-------

Syria, Turcja, Węgry, Serbia, Grecja | 2007 – 2016

 

Książka Macieja Moskwy dokumentuje zapowiedzi, przyczyny i następstwa konfliktu w Syrii. Fotograf przez 11 lat skupiał się na relacjonowaniu losu Syryjczyków – od zalążku wojny, aż po kryzys migracyjny. Każdy, kto przygląda się syryjskiemu konfliktowi zmuszony jest zagrać przez chwilę w podwórkową grę saraha, w którą bawią się syryjskie dzieci. Saraha znaczy po arabsku szczerość, a w grze chodzi o to, by nawzajem zadawać sobie takie pytania, które wymagają trudnej, bo maksymalnie szczerej odpowiedzi.

 

Nakład niskonakładowy: 250 egzemplarzy

 

Książkę przekazał nam na potrzeby zbiórki sam autor: Maciej Mosktwa

 

 

Książka fotograficzna Grzegorza Dembińskiego
"Make Love Not War
"

 

Mocno limitowana edycja 1 z 12szt !!!! 
(książką jest sygnowana przez autora + okładka jest w wersji kolorowej)

-------

Album jest opowieścią autora o uczestnikach Przystanku Woodstock – największego festiwalu muzycznego w Polsce. Autor próbuje uchwycić istotę fenomenu kulturowego, jakim stało się kilkusettysięczne spotkanie młodzieży, które od lat odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Książka zbudowana jest na zdjęciach portretowych uczestników festiwalu - może Ty też jesteś na którymś? Znajdź siebie!

 

Książkę przekazał nam na potrzeby zbiórki sam autor: Grzegorz Dembiński

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Serdecznie wszystkim dziękuję i proszę o wsparcie.

Na bieżąco będę informował o postępach prac związanych z przygotowaniem albumu. 

 

Zostań mecenasem ważnej książki o współczesnej Polsce,

poznasz ją na nowo!

  

 

Media o Twoim projekcie:

Marek Lapis prosi o pomoc w wydaniu swojej pierwszej książki fotograficznej. Do końca akcji pozostało już tylko kilka dni!

gloswielkopolski.pl | 2019-01-21

Książka poznańskiego fotografa jest związana z jego głośnym projektem dokumentalnym „Biało-Czerwona”, za który został nagrodzony stypendium Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Czytaj więcej: https://gloswielkopolski.pl/marek-lapis-prosi-o-pomoc-w-wydaniu-swojej-pierwszej-ksiazki-f

Marek Lapis: „Swoimi zdjęciami nie opisuję, lecz zadaje pytania

www.fotopolis.pl | 2019-01-04

„Biało-czerwona”, wieloletni projekt społeczny fotodokumentalisty Marka Lapisa, opisuje wizualnie funkcjonowanie barw białej i czerwonej w świadomości społeczeństwa polskiego. Autor planuje zamknąć projekt w postaci książki fotograficznej, przedstawiającej wybrane kadry realizowane podczas dziewięci

Marek Lapis wydaje “Biało-Czerwoną”

tenpoznan.pl | 2018-12-20

Znany poznański fotograf i laureat wielu nagród Marek Lapis wydaje autorską książkę fotograficzną – dokumentalny projekt zatytułowany “Biało-Czerwona”. „Biało-czerwona” to wieloletni projekt społeczny Marka Lapisa, który opisuje za pomocą często zaskakujących obrazów, jak w świadomości społeczeństwa

Wesprzyjmy Marka Lapisa w druku autorskiej książki „Biało-Czerwona”

www.zpaf.pl | 2018-12-14

Autor wraz z Okręgiem Wielkopolskim ZPAF przygotowują wydawnictwo fotograficzne. Na portalu Polak Potrafi do 21 stycznia 2019 trwa akcja crowdfundingowa. Gorąco popierając, przekazujemy więc apel z prośbą o wsparcie!

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 25.01.2019 22:10