Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Kraksat

Kraksat

Kraków, Polska

Jesteśmy grupą studentów z Krakowa, którzy planują wysłać satelitę typu Tubesat na orbitę okołoziemską. Nasza satelita badawcza przez trzy miesiące w przestrzeni kosmicznej dokona licznych pomiarów, między innymi temperatury, indukcyjności pola magnetycznego i natężenia światła.
Główną innowacją jest nasz moduł eksperymentalny zawierający ferrofluid, czyli ciecz magnetyczną. Jeśli uda się użyć go jako koła zamachowego, moglibyśmy zwiększyć niezawodność kosmicznych systemów stabilizacji.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2230 PLN z 20000 PLN

41 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

11%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.03.2018.

Kraksat - studencki satelita na orbicie Ziemi

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Cześć! Jesteśmy grupą krakowskich studentów i pasjonatów nauki. Z pomocą tej zbiórki chcemy wysłać satelitę badawczego na orbitę, żeby wykonać tam liczne pomiary i doświadczenia. Jednak prawdziwą innowacją jest nasz moduł eksperymentalny – system stabilizacji satelity względem Ziemi wypełniony cieczą o właściwościach magnetycznych - ferrofluidem. Jeśli się uda – mamy nadzieję przyczynić się do rozwoju polskiej nauki oraz zwiększenia niezawodności systemów stabilizacji satelit.

·      

Jako pierwsi w Polsce wyślemy w kosmos satelitę typu Tubesat. To model małej, kompaktowej satelity – ma wymiary litrowego słoika i waży mniej niż kilogram. W tym „maleństwie” muszą się znaleźć wszystkie potrzebne podzespoły: komputer pokładowy, układ doświadczalny, układ zasilania, panele słoneczne, układ komunikacji i anteny.

Po wystrzeleniu satelita znajdzie się na orbicie w odległości 310 km od Ziemi – to więcej niż wycieczka z Krakowa do Warszawy, Wrocławia czy Lwowa! Tam przez trzy miesiące będzie mierzyć między innymi temperaturę, natężenie światła czy indukcyjność pola magnetycznego. Podczas pomiarów satelita będzie musiał sobie poradzić z ekstremalnymi warunkami w jonosferze – dużą amplitudą temperatur (od -170C do 110C), mikrograwitacją, niskim ciśnieniem czy zjonizowanymi gazami.

                Jednak głównym celem projektu są eksperymenty z ferrofluidem (cieczą o właściwościach magnetycznych) – mamy nadzieję, że Kraksat będzie pierwszym na świecie satelitą używającą do stabilizacji ferrofluidu! Chcemy użyć go jako ciekłego koła zamachowego – przy zerowej grawitacji wprowadzimy ferrofluid, znajdujący się w polu magnetycznym, w ruch wirowy, dzięki czemu satelita zmieni swoją prędkość obrotową i zacznie się kręcić w przeciwnym kierunku.

                Do powodzenia eksperymentu niezbędny jest wybór odpowiednich materiałów, długie obliczenia, liczne testy i symulacje w symulatorze pola magnetycznego, próżni, komorze temperaturowej i testy przeciążeń, zdobycie sporej porcji wiedzy i mnóstwo czasu spędzonego w laboratorium. Nie kluczymy jednak w ciemności – wykonaliśmy już mnóstwo doświadczeń i symulacji, jesteśmy w trakcie ciągłego poprawiania zaprojektowanych podzespołów tak, by zmaksymalizować szanse na pozytywny wynik eksperymentu. Przez cały czas jesteśmy pod opieką naukową wykładowców AGH, którzy dbają o merytoryczną stronę naszego przedsięwzięcia. Dzięki temu mamy pewność, że nasze badania są kompleksowe i wiarygodne.

 

Jeśli nasze przewidywania się sprawdzą, nasz projekt mógłby zwiększyć niezawodność obecnie używanych kosmicznych systemów stabilizacji. Mamy też nadzieję, że nasz wynalazek stanie się polskim akcentem w eksploracji kosmosu.

Nasz budżet jest szczegółowo rozplanowany tak, aby pokryć wszystkie konieczne wydatki. Co ważne  - jeśli nie uda się zebrać całej kwoty, co mogłoby zagrozić sukcesowi projektu, wszystkie wpłaty zostaną zwrócone. Dzięki temu każdy wspierający ma pewność, że projekt uda się doprowadzić do końca.

 

Jeśli uda nam się przekroczyć cel, dodatkowe fundusze wydamy na:

  •           Budowa „clean room” – 1000zł
  •          Większą ilość testów satelity – 1000zł
  •          Lot i noclegi dla kolejnej osoby – 4000zł

Część środków udało nam się już pozyskać dzięki wsparciu naszych sponsorów: firmy Astor (10 000zł), grantu rektorskiego AGH (11 500zł), Fundacji dla AGH (10 000zł) i grantu rektorskiego UJ (1 000zł).

Jesteśmy grupą studentów dwóch krakowskich uczelni – Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Różnią nas kierunki studiów czy zainteresowania , ale łączy jedno – pasja do kosmosu. Kontynuujemy misję zespołu KrakSat, który, jako jedyna polska drużyna, zakwalifikował się do finału konkursu CanSat 2014 i z waszą pomocą zbudował na miejscu sondę kosmiczną (sprawdź)! Teraz ponownie prosimy o wsparcie.

 

Dwa lata temu postanowiliśmy, że wystrzelimy satelitę badawczą. Zrezygnowaliśmy z oglądania Big Bang Theory, zostaliśmy stałymi użytkownikami  na forach dla robotyków, stróż nocny na uczelni mówi już do nas po imieniu, a zawartość sklepów z częściami elektronicznymi znamy lepiej niż własną szafę. Poświęciliśmy, i wciąż poświęcamy swój wolny czas, środki i wiedzę na skonstruowanie satelity. Po powrocie z uczelni robimy obliczenia, planujemy i kompletujemy części, szukamy nowych rozwiązań i misji zakończonych sukcesem.

Poznaj nas poniżej! 

Jan Życzkowski

lider projektu, układ stabilizacji, automatyka

Student Automatyki i Robotyki AGH. W wolnej chwili wyruszam w góry, na narty albo na gry planszowe w gronie przyjaciół.

Dominik Markowski

układ stabilizacji, automatyka

Na co dzień - student robotyki i full stack developer, po godzinach - fan podróży, muzyki i robotyki. 

 

Piotr Mikołajek

układ stabilizacji, automatyka

Student Automatyki i Robotyki i początkujący inżynier. Po godzinach amator dobrej muzyki i kolarstwa

Artur Hadasz

układ stabilizacji, automatyka

Na codzień: student Automatyki i Robotyki, elektronik po godzinach - miłośnik gór, grania na gitarze i tańca towarzyskiego.

 

Michał Zieliński

komunikacja, programowanie

Programista. Moje główne zainteresowania to sieci komputerowe, kryptografia i informatyka teoretyczna.

Krzysztof Szewczyk

mechanika

Student Inżynierii Mechanicznej i Materiałowej. Pasjonat gór, książek, fantastyki naukowej. Staram się być na bieżąco poinformowany nt. wydarzeń ze świata.

 

Piotr Ziębiński

elektronik

Student Mikroelektroniki na AGH. Poza studiami Airsoftowiec, miłośnik podróży, jazdy na rowerze i nartach, a hobbistycznie Android Developer.

Jakub Piszczek

elektronik, układ zasilania

Student Automatyki i Robotyki na AGH. W wolnym czasie miłośnik narciarstwa, biegania i e-sportu.

 
Kamil Serafin

elektronik

Na co dzień student Automatyki i Robotyki, w czasie wolnym od nauki i pracy pasjonat kina, popkultury i zdobywania nowej wiedzy z każdej dziedziny.

 

Nad całym zespołem opiekę naukową sprawują wykładowcy AGH i UJ. Kontrolują postępy projektu, służą pomocą, własnym doświadczeniem i wskazówkami merytorycznymi oraz dbają, by projekt szedł właściwym torem.

Wybraliśmy zbieranie pieniędzy za pomocą crowdfundingu, ponieważ, oprócz wysłania satelity, chcemy popularyzować nasz pomysł i sprawić, żeby każdy mógł poczuć się częścią rozwoju polskiej nauki. Zależało nam też, żebyśmy mogli odwdzięczyć się każdemu wspierającemu z osobna.

Przygotowaliśmy szeroki zakres nagród, od tych, które kosztują mniej niż poranna kawa (a na pewno zostaną w pamięci na dłużej!) po większe pakiety dla prawdziwych miłośników nauki.

Chcemy szczególnie podziękować tym, którzy są z nami od początku, dlatego po przekroczeniu progów przygotowaliśmy specjalne niespodzianki. Po przekroczeniu…

  • 2000zł – dostaniecie listę polecanych przez nas filmów o kosmosie!
  • 5000zł - niespodzianka - kolejny próg będziemy odkrywać po przekroczeniu poprzedniego!

                Nagrody wyślemy latem tego roku lub, w przypadku odbioru osobistego, ustalimy datę indywidualnie. Fragment prototypu satelity wyślemy w 2019 roku, bo do czasu wystrzelenia oryginału będzie nam aktywnie służyć.

 

                W razie jakichkolwiek pytań zapraszamy na naszą stronę internetową oraz zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku.  Do zobaczenia!

//

Media o Twoim projekcie:

Krakowscy studenci budują satelitę. Wystrzelą go w kosmos

krakow.wyborcza.pl | 2018-02-06

Studenci z AGH i UJ konstruują satelitę, którego chcą wystrzelić w przestrzeń pozaziemską. Jako pierwsi na świecie wykorzystają do sterowania nim ferrofluid. - To może być przełom w badaniach kosmosu - zapowiadają młodzi uczeni.

Studenci konstruują satelitę, wystrzał planowany na 2019 r.

krakow.tvp.pl | 2018-01-16

W 2019 r. ma być wystrzelona w kosmos satelita, którą konstruują studenci AGH i UJ w Krakowie. Będzie to – jak mówią młodzi naukowcy – pierwsza na świecie satelita, wykorzystująca do sterowania swoim położeniem ferrofluid. Studenci chcą zbadać, czy ferrofluid może pełnić funkcję ciekłego koła zamach

Studenci AGH i UJ konstruują satelitę, jej wystrzał planowany na 2019 r.

www.pap.pl | 2018-01-16

W 2019 r. ma być wystrzelona w kosmos satelita, którą konstruują studenci AGH i UJ w Krakowie. Będzie to – jak mówią młodzi naukowcy – pierwsza na świecie satelita, wykorzystująca do sterowania swoim położeniem ferrofluid.

Studenci AGH i UJ konstruują satelitę; wystrzelenie w kosmos planowane na 2019 r.

naukawpolsce.pap.pl | 2018-01-16

W 2019 r. ma być wystrzelony w kosmos satelita, którego konstruują studenci AGH i UJ w Krakowie. Będzie to – jak mówią młodzi naukowcy – pierwszy na świecie satelita, wykorzystujący do sterowania swoim położeniem ferrofluid.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 03.03.2018 22:10