Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Roman Husarski

Roman Husarski

KRAKOW

Roman Husarski – absolwent filmoznawstwa i studiów dalekowschodnich Uniwersytetu Jagiellońskiego, analityk Instytutu Boyma i doktorant w Instytucie Religioznawstwa UJ. W latach 2015-2019 ekspert Centrum Studiów Polska-Azja. Jego obszar pracy naukowej obejmuje: politologię religii, mitotwórczy charakter kina oraz koreanistykę. W roku akademickim 2016/2017 w ramach stypendium uczestniczył w rocznej wymianie z Hankuk University w Seulu. Prywatnie pasjonat Azji Południowo - Wschodniej oraz podróżowania. Prowadzi bloga włóczykij.org

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2437 PLN z 5000 PLN

30 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

48%

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz". Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 14.09.2019.

Korea Beyond K-pop

O projekcie

Szukasz informacji o Korei, które nie będą kolejnym powielaniem tego, co znajdziesz na anglojęzycznych stronach? Masz dość Gangnam style i słuchania o wspaniałości kimchi? K-pop już Ci się przejadł i chciałbyś/chciałabyś posłuchać koreańskiego punka i muzyki z podziemi? Być może ten projekt Cię zaciekawi! 

 

W roku akademickim 2016/2017 studiowałem w Korei Południowej. Podczas mojego pobytu prowadziłem na blogu "dziennik seulski", na którym próbowałem zwrócić uwagę na mniej znane fenomeny związane z Krajem Spokojnego Poranka m.in. przeprowadziłem wywiad z koreańską szamanką, relacjonowałem protesty, które przyczyniły się do impeachmentu prezydent Park Geun-hye, odwiedziłem wyspę, na której szkolono specjalny oddział, który miał zgładzić Kim Ir Sena, opisałem park sztuki nowoczesnej ukryty w lesie, opuszczony lunapark i spotkałem się z uciekinierami z Korei Północnej.

 

W podobnym duchu mam zamiar poprowadzić nową serię artykułów Korea Beyond K-pop. Obecnie, w ramach wymiany doktoranckiej, ponownie szykuję się na roczny pobyt w Korei Południowej. W planach mam spotkania z koreańskimi artystami, reżyserami, przedstawicielami różnych religii i ekspertami z dziedzin koreanistycznych. Zamierzam odwiedzić wiele nietypowych miejsc, o których często nawet sami Koreańczycy nie mają pojęcia m.in. świątynię plastikowych Buddów, jedyny park rzeźb poświęcony wiernym psom czy park pokazujący buddyjską wizję piekła. Chciałbym zwrócić uwagę na mniej znane oblicza kuchni koreańskiej, koreańską medycynę naturalną i tzw. dziką kuchnię. Na koreańskie życie wiejskie, kwestie ekologiczne i problematykę mniejszości. Moje studia, komunikatywny koreański i osiem lat doświadczenia w prowadzeniu bloga sprawią, że teksty i materiały filmowe, nie tylko przybliżą Koree poza k-popowymi schematami, ale również pomogą w jej lepszym  zrozumieniu.

Dodatkowo planuję wzbogacić bloga o vlog na Youtube. Przeczytać to nie to samo co zobaczyć, a seria krótkich i treściwych materiałów filmowych z pewnością ubarwiłaby całą inicjatywę. 

Nazywam się Roman Husarski. Jestem analitykiem Instytutu Boymareporterem związanym z Tygodnikiem Powszechnym i członkiem Polskiego Towarszystwa Koreanistycznego. Od lat facynuję się Dalekim Wschodem, w szczególności Koreą. Kwestie dalekowschodnie popularyzowałem zarówno w prasie naukowej, jak i popularno-naukowej m.in. Do rzeczy, Ekrany, Focus, Kino, Poznaj Świat, Tygodnik Powszechny, Witaj w podróży, Znak, a także na portalach takich jak peron4, Klub Jagielloński i Puls Azji. Skończyłem kulturoznastwo i studia dalekowschodnie ze specjalnością koreańską na UJ. 

 

Obecnie jestem doktorantem Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego i ponownie otrzymałem okazję rocznego studiowania w Korei Południowej. Tym razem nie w Seulu, a w znanym z tradycyjnej architektury miejście Jeonju, w Chonbuk University. Jednocześine będę pracować nad moim doktoratem, który poświęcony jest mitom w kinie Korei Północnej. 

 

Autor bloga 

 

i jego żona! 

 

Rok akademicki 2019/2020 spędzę w Jeonju w Korei Południowej. Wolny czas chciałbym poświęcić na prowadzenie bloga. Moje stypendium nie obejmuje jednak utrzymania się na miejscu, a prowadzenie działalności dziennikarskiej wymaga sporego nakładu czasu i pieniędzy. Zamiast imać się różnych dorywczych robót, chciałbym poświęcić ten czas by zagłębić się pod powierzchnię rzeczywistości koreańskiej. Stąd pomysł na tą kampanię i prośba o Wasze wsparcie.

Jak wspominałem, projekt Korea Beyond K-pop potrwa rok. Mój pobyt w Korei Południowej kończy się 26 czerwca 2020 roku, ale zebrane materiały będą publikowane do końca wakacji. Jeżeli uda mi się zebrać ponad połowę postulowanej kwoty, zakupię kamerę, odpowiedni sprzęt (statyw, mikrofon, program do obróbki video) i otworzę vloga. Jakość kamery będzie zależała od zebranej kwory. Pieniądze posłużą mi też na transport. Nie będę mieszkał w Seulu a każdorazowy przejazd autobusem do stolicy to ok. 50zł w jedną stronę. Wiele miejsc, które chcę odwiedzić znajduje się w trudnych lokalizacjiach i najlepiej byłoby wynająć samochód (to już ok. 150zł za dzień). 

 Choć zainteresowania Koreą w Polsce rośnie, wciąż jest bardzo niewielka ilość dziennikarzy zajmujących się tematyką koreańską wychodzącą poza przyjęte ramy. Większość dziennikarzy, a nawet badaczy, nie włada językiem koreańskim w stopniu, który pozwala przeprowadzić wywiad, czytać koreańską prasę czy choćby wymówić poprawnie koreańskie nazwy. Korea to nie tylko popkultura, gangnam style i kimchi. Chciałbym Wam o tym opowiedzieć. 

Poniżej kilka zdjęć z mojej dotychczasowej aktywności:

Park sztuki współczesnej w lasach Anyang.

 

Człowiek sterujący drewnianym golemem. Zdjęcie zrobione podczas festiwalu koreańskich lalkarzy.

  

Polscy studenci na Dniach Kultury Polskiej w Seulu

Park Rzeźb Baemikkumi (배미꾸미조각공원) na wyspie Modo. Tu Kim Ki Duk kręcił swój film Czas.

 

Opuszczony lunapark Yongma Land (용마랜드).

 

Koreańska zakonnica podczas protestów przeciwko prezydent Park Geun-hye, które przyczyniły się do upadku jej rządów i jej impeachmentu. Trzymany przez zakonnicę napis głosi "Aresztować Park Geun-hye!".

 

 

15 zł - Imienne podziękowania po skończonej kampanii na FB

49 zł - Imienne podziękowania w zakładce sponsorzy, którą utworzę na blogu na czas trwania projektu

99 zł - Torba włóczykija z koreańskim przysłowiem

199 zł - domowej roboty pasta kojujang wysłana z Korei 

299 zł - propozycja tematu dotyczącego Korei, o którym napiszę artykuł. 

 

Pierwsza osoba, która zdecyduje się wpłatę powyżej 299 zł otrzyma ode mnie prezent specjalny...  

 

1000 zł - piszę przynajmniej jeden artykuł w miesiącu

2000 zł - otwieram vloga 

3000 zł - nagrywam jedne filmik raz na dwa tygodnie

4000 zł - nagrywam jeden filmik raz na tydzień

5000 zł - nagrywam dwa filmiki tygodniowo i piszę dwa artykuły w miesiącu

 

 

     

Jeżeli masz jakieś pytania napisz:

roman.husarski@doctoral.uj.edu.pl

Model finansowania: "bierzesz ile zbierzesz"

Twórca Projektu otrzyma wszystkie środki, które zostaną wpłacone, bez względu na osiągnięcie kwoty minimalnej. Projekt kończy się 14.09.2019 22:10