Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek

Wydawnictwo Prasa i Książka Grzegorz Grzegorek

Katowice

Wydawnictwo Prasa i Książka powstało w 1997 roku w celu wydawania prasy lokalnej i regionalnej oraz obecności w innej formie na rynku prasowym.

Obecnie głównym obszarem działania Wydawnictwa jest wydawanie książek związanych z historią Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5587 PLN z 12000 PLN

53 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

46%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.04.2015.

Ulice i place Katowic - wydanie drugie, rozszerzone

O projekcie

W 2012 r. do księgarń trafił wyjątkowy album, w którym Michał Bulsa (autor) i Grzegorz Grzegorek (redaktor), na niemal 250 bogato ilustrowanych stronach, przedstawili historię najważniejszych katowickich ulic i placów.

„Ulice i place Katowic” było pierwszym od 1993 roku tak przekrojowym wydawnictwem o stolicy Górnego Śląska i pierwszym w ogóle, które przedstawiało miasto w granicach po 1975 roku.

 

 

Album zebrał świetne recenzje, po czym zniknął z rynku – cały nakład rozszedł się błyskawicznie. Jasne było, że prędzej czy później powinno ukazać się drugie wydanie albumu.

 

Jako niewielkie wydawnictwo, nie będące w orbicie władzy, nie korzystamy z finansowanego wsparcia ze strony Urzędu Miasta. Zachowujemy dzięki temu pełen obiektywizm i rzetelność. Wiarygodnie przedstawiamy historię i współczesne fakty.

Oznacza to jednak, że musimy dokładnie układać nasze plany wydawnicze, a przy ustalaniu wielkości nakładu precyzyjnie liczyć każdy egzemplarz.

 

Dlatego właśnie przy pomocy platformy Polak Potrafi postanowiliśmy przygotować II wydanie albumu:

ZMIENIONE, POPRAWIONE, POSZERZONE, ZAKTUALIZOWANE

Uzupełnione nowymi zdjęciami oraz odkrytymi ilustracjami archiwalnymi.

 

 

O ALBUMIE

 

"Ulice i place Katowic" to album duży, piękny, efektowny. To kompletne kompendium wiedzy o najważniejszych arteriach komunikacyjnych, uliczkach, skwerach i placach miasta. To dokładny opis i blisko 800 ilustracji na grubym, szlachetnym papierze. Wydawnictwo idealne jako źródło informacji, ale też ozdoba każdej domowej biblioteczki.

 

Autorzy:

 • tekst: Michał Bulsa
 • redakcja: Grzegorz Grzegorek
 • zdjęcia: Piotr Tabaczyński oraz J. Galusek, M. Bulsa, G. Grzegorek, B. Witaszczyk i in.
 • wstęp: Henryk Waniek

 

Parametry II wydania:

 • liczba stron: 272 (24 strony więcej niż w I wydaniu!)
 • wymiary bloku (stron): 34 x 24 cm
 • wymiary okładki 35 x 25 cm
 • papier: kredowany
 • oprawa: twarda z dwoma uszlachetnieniami
 • druk: pełnokolorowy

 

II wydanie zostanie uaktualnione, aby jak najdokładniej ukazać zmiany, które zaszły w mieście przez kilka ostatnich lat. W albumie mają się znaleźć opisy współczesne i historyczne:

 • przebudowanego rynku Katowic,
 • ulic magistralnych,
 • najdłuższych i najkrótszych,
 • położonych w centrum i biegnących we wszystkich dzielnicach,
 • mających znaczenie komunikacyjne i bogatą historię.

 

Na dodatkowych stronach II wydania opisane zostaną ulice: Górnośląska, Krzywa, Oswobodzenia, Uniczowska, Wawelska oraz Rondo.

Całkowicie od nowa opracowane zostały: Rynek, ul. Chorzowska i al. Korfantego.

Wszystkie pozostałe opisy zostały poprawione i zaktualizowane (nowe zdjęcia ilustrujące zmiany w wyglądzie ulic i budynków, dane statystyczne itp.). W albumie zamieszczono więcej zdjęć lotniczych w porównaniu do I wydania.

 

Poniżej kilka przykładowych stron albumu I wydania (II przechodzi jeszcze korektę językową)
Aby powiększyć, kliknij prawym przyciskiem myszy i wbierz "pokaż obrazek"

 

 

 

 

Prace nad książką są już niemal zakończone. Album jest napisany i złożony, czeka jeszcze na ostatnie poprawki i dobrą pogodę - do wykonania kilku maksymalnie aktualnych fotografii. Potem już tylko druk!

 

 

Planowany termin wydania – maj/czerwiec 2015

 

 

O AUTORACH

 

 

 • Michał Bulsa – student V roku historii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, miłośnik historii, aktywista angażujący się w zachowanie śladów materialnej przeszłości Katowic, szczególnie dzielnic wschodnich (Szopienice, Dąbrówka Mała). Publikuje na łamach prasy lokalnej („Roździeń”, „Dziennik Zachodni”). Autor książek: „Ulice i place Katowic” oraz „Domy i gmachy Katowic”.
 • Grzegorz Grzegorek - dziennikarz, redaktor i wydawca. W latach 80. pracował m.in. w czasopismach „Solidarność Jastrzębie” oraz „Katolik”. Po 1990 r. tworzył lokalne tytuły prasowe („Nowe Życie Katowic”, „Nowy Przegląd Chorzowski”, „Gazeta Powszechna Gliwice”). W latach 1992 – 1995 był redaktorem naczelnym „Wiadomości Rudzkich”, a w 2000 – 2002 dyrektorem oddziału „Dziennika Zachodniego” w Chorzowie. Jest właścicielem Wydawnictwa Prasa i Książka. Współpracuje z Radiem Katowice. Jest autorem i współautorem wielu książek o Górnym Śląsku.

 

 •  Henryk Waniek – wybitny malarz, a także pisarz i znawca historii. Jego twórczość pisarska jest odbiciem fascynacji i zainteresowań historiozoficznych związanych ze Śląskiem, wpisanych w skomplikowane dzieje tych ziem. Autor kilku książek i wprowadzeń eseistycznych do publikacji o Śląsku.
 • Piotr Tabaczyński – fotograf, który potrafi na zdjęciu pokazać to, czego patrząc nie widzimy. Jego mottem jest: dzięki fotografii staram się zatrzymać czas swoim spojrzeniem.

 

 

RECENZJE

 

Pierwsze wydanie albumu zebrało bardzo dobre recenzje i opinie, m.in.:

 • w "Gazecie Wyborczej" (autorstwa śp. Michała Smolorza),

 

 • w "Nowej Gazecie Śląskiej" (Adrian Górecki)

 

 •  w "Dzienniku Zachodnim" (Grzegorz Sztoler)

 

 • w "Śląsku"(Bogdan Widera)

 

 • w "Trybunie Górniczej".

 

 

Więcej artykułów prasowych na temat I wydania "Ulic i Placów Katowic" można znaleźć w odpowiedniej zakładce na naszym profilu Facebook: 

 

 

 

 

O WYDAWNICTWIE

 

 ("Ulice i Place Katowic", "Parafie i Kościoły Katowic i "Domy i Gmachy Katowic" - czyli limitowany, dodatkowy Pakiet Kolekcjonera, dostępny przy wyborze opcji za 650 zł)

 

Wydawnictwo Prasa i Książka powstało w 1997 roku w celu wydawania prasy lokalnej i regionalnej. Z czasem najważniejszym obszarem naszej działalności stało się wydawanie książek i albumów związanych z historią Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. W efekcie, we współpracy z najlepszymi autorami, prawdziwymi pasjonatami naszego regionu wydaliśmy blisko 50 tytułów. Wśród nich znaleźć można efektowne albumy, beletrystykę osadzoną w śląskich realiach, naukowe pozycje dla miłośników lokalnej historii czy wreszcie obszerne encyklopedie: Chorzowa, Piekar Śląskich oraz powiatu bieruńsko-lędzińskiego.

 

Zawsze na pierwszym miejscu stawiamy jakość. Przygotowując nasze książki dokładamy wszelkich starań aby dochować wierności faktom historycznym, dokonać weryfikacji danych, dotrzeć do właściwych tekstów źródłowych. Także od strony redakcyjnej i technicznej szlifujemy nasze publikacje by osiągnąć perfekcję.

Drukujemy na uszlachetnionych papierach, chcemy, żeby wygląd i trwałość naszych książek nie zawiodły czytelników. Nie inaczej jest w przypadku albumu "Ulice i Place Katowic".

 

 

 

Więcej o naszej pracy oraz o samym albumie:

strona www wydawnictwa

oraz

 

 

CELE DO OSIĄGNIĘCIA

 

Zbieramy pieniądze na II wydanie albumu "Ulice i Place Katowic". Pierwszym, podstawowym celem jest zebranie kwoty 12 000 zł.

Projekt można wesprzeć wybierając jedną z opcji znajdujących się po prawej stronie aby otrzymać opisaną tam nagrodę.

 

Pierwszy próg – 12 000 zł

Jeśli dzięki Wam uda nam się zebrać 12 000 zł to album zostanie wydrukowany.

Osiągnięcie tej kwoty oznacza po prostu wydanie wznowienia albumu "Ulice i place Katowic" w formie opisanej powyżej.

 

Drugi próg – 16 000 zł

Jeśli uda nam się osiągnąć tę kwotę, do każdego egzemplarza albumu zakupionego za pośrednictwem platformy Polak Potrafi dołączymy elegancką kartę z barwną ryciną Katowic, formatu A4, wydrukowaną na papierze kredowym o podwyższonej gramaturze.

 

Trzeci próg – 20 000 zł

Przy przekroczeniu kwoty 20 000 zł każdy egzemplarz albumu zakupiony za pośrednictwem platformy Polak Potrafi zostanie wzbogacony o mapę Katowic z początku XX wieku, formatu A3, wydrukowaną na papierze chamois.

 

Czwarty próg – 28 000 zł

W przypadku osiągnięcia 28 000 zł zwiększamy objętość albumu! Dodatkowe strony poświęcone będą na prezentacje ulic, które nie zmieściły się w zaplanowanej objętości.

Media o Twoim projekcie:

Powraca wyjątkowa książka o Katowicach

mariacka.eu | 2015-03-12

W 2012 roku ukazał się album Michała Bulsy i Grzegorza Grzegorka „Ulice i Place Katowic”, poprzedzony wstępem Henryka Wańka. Cały nakład rozszedł się bardzo szybko i książka stała się niemal niedostępna. Na maj zaplanowane zostało drugie, rozszerzone i uaktualnione wydanie przygotowane przez ten sam zespół autorów. Kupić album i wesprzeć projekt można na PolakPotrafi.pl.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.04.2015 09:09