Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Jacek Wnuk

Jacek Wnuk

Krosno

Miłośnik Karpat Wschodnich, fotograf, podróżnik, absolwent Fotografii Łódzkiej Filmówki i Geografii UMCS w Lublinie. Od wielu lat przemierza Wschodnio Karpackie bezdroża, czego efektem są jego projekty, wystawy i pokazy slajdów. Współautor tekstów albumu Huculszczyzna - Krzysztofa Hejke. Uczestniczył w Pomarańczowej Rewolucji na Ukrainie, pracował w Międzynarodowej Inicjatywie Humanitarnej w Czeczenii. Redaktor i założyciel portalu www.KarpatyWschodnie.pl. Pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

10420 PLN z 6000 PLN

119 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

173%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.11.2014.

Karpaty Wschodnie Jacek Wnuk

O projekcie

Karpaty Wschodnie – album fotograficzny
Jacek Wnuk

Album ukazuje atmosferę Karpat ciągnących się od Bieszczadów aż po Czrnohorę, a może i dalej. Karpaty widziane przez pryzmat wędrowca włóczącego się po górach i dolinach, wędrowca który poszukiwał magicznej krainy jakże szeroko opisywanej w literaturze okresu międzywojennego. Krainy do której jedzie się tylko raz, a później się jedynie nieustannie powraca. Krainy, która pozwala oderwać się od codzienności i ruszyć wysoko ponad chmurami po połoninach i skalistych grzbietach, z małym namiocikiem, chlebem, wodą i kawałkiem słoniny. Zmagać się z wiatrem i deszczem, czy mrozem i śniegiem, zmagać się z samym sobą, aby przetrwać i wrócić w doliny ale już innym człowiekiem.   

Chęć bycia w górach i nieustanne fotografowanie było mocniejsze ode mnie, dlatego z roku na rok przybywało negatywów prezentujących karpacką krainę to latem, to zimą, to w pracy czy od święta. Fotografowanie było dla mnie misją, której nie rozumiałem lecz chciałem wypełniać coraz lepiej przez co podjąłem studia w szkole filmowej w Łodzi. Z profesorem Krzysztofem Hejke odbyłem wiele karpackich wypraw, każda z nich była nieocenioną lekcją nie tylko fotografii.

Z przyjemnością zagłębiam się w świecie Karpat Wschodnich, za sprawą zdjęć Jacka Wnuka towarzysza i przewodnika moich po nich wędrówkach. Patrzę na owoc jego pracy i widzę jakże inny pas pasm i dolin od tego, którego za sprawą zimnego oka mego aparatu wywiozłem myśląc, że spełniłem akt twórczy bezkonkurencyjnie. Jako autor zdjęć czuję ten rodzaj niepewności czy uczeń nie prześcignął mistrza? Jako profesor, dawny nauczyciel czuję smak spełnienia i satysfakcji będącej odczuciem, iż mam swój drobny wkład w kontynuacje stylu i tematu bliskiemu mojemu sercu.
                                                                                         Prof. Krzysztof Hejke

Fotografie wchodzące w projekt albumu powstawały w Karpatach Wschodnich w trakcie niezliczonych wypraw na przełomie XX i XXI wieku. Wypraw jakich obecnie próżno poszukiwać. Wypraw do miejsc których już nie ma, do miejsc, które zmieniły się bezpowrotnie, miejsc i sytuacji wyrwanych bezdusznej machinie czasu i uwiecznionych na czarnobiałych obrazach.

Makieta okładki albumu

Obejrzyj pierwszą część Albumu

Praca nad albumem

Od 17 lat przemierzam ukraińskie Karpaty Wschodnie. Przez te lata spędziłem setki dni w magicznej górskiej krainie. Krainie do której typowy turysta nie dociera. Efektem tego są tysiące fotografii i piętno jakie zostało wyciśnięte na mojej osobie. 

Zebrałem to wszystko i powstał projekt autorskiego albumu pt. Karpaty Wschodnie. Projekt albumu zawiera 144 czarno-białe fotografie zamknięte w 208 stronach. Fotografie zawarte w albumie pokazują nie tylko góry lecz w dużej mierze życie codzienne ich mieszkańców. Zatrzymane w kadrze motywy, stanowią magiczny obraz Karpackiej prowincji jakiego próżno już poszukiwać.

Wybrane fotografie opatrzone są krótkimi tekstami przedstawiającymi historię widzianą w kadrze:

Nie pytaj skąd i dokąd zmierzam… To moja sprawa gdzie idę i po co! A krzyż to symbol drogi i przemijania, symbol pokuty i nawrócenia, ukrzyżowania i zmartwychwstania. Ten krzyż to tylko symbol, pod nim kryje się prawdziwy krzyż dużo cięższy, który niosę jak my wszyscy… Zresztą, co będę ci mówił, na pewno tego nie zrozumiesz. Zapamiętaj jedno: Nie zwariowałem – jestem pątnikiem…

Profesjonalnie przygotowany album w trzech językach (polskim, angielskim i ukraińskim) z twardą oprawą, szyty nićmi, drukowany na bardzo dobrej klasy papierze kredowym będzie jedyną publikacją tego rodzaju dotyczącą Karpat. 

Pieniądze uzyskane planuję przeznaczyć na dofinansowanie kosztów realizacji mojego marzenia jakim jest autorski album Karpaty Wschodnie.

 

Serdecznie dziękuję za wsparcie projektu...
Jacek Wnuk

O albumie również na:

www.KarpatyWschodnie.pl

facebook.com/albumKarpatyWschodnie

 

O projekcie piszą:

Album fotograficzny Karpaty Wschodnie – Jacek Wnuk
www.karpatywschodnie.pl

 

Karpaty Wschodnie. Album gotowy do wydania
www.krosno24.pl

 

W obiektywie Jacka Wnuka
http://www.podkarpacie.media.pl

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 29.11.2014 11:11