Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Adam Bielecki

Adam Bielecki

Tychy

Adam Bielecki - 31 lat. Himalaista i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 17 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw górskich na pięciu kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri (7010 m). Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m), co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w kierowanej przez Denisa Urubko, zakończonej sukcesem, wyprawie na Kanczendzongę (8598m). Tej zimy planuje wejście na K2.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

55013 PLN z 20000 PLN

600 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

275%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.12.2014.

K2 Winter Expedition 2015

O projekcie

Polacy są wiodącą nacją w zimowym podboju gór najwyższych.

Spośród czternastu ośmiotysięczników, 12 zostało zdobytych zimą w tym 10 przez Polaków. Do zdobycia zostały jeszcze dwa: Nanga Parbat i góra gór, czyli K2.

Tej zimy Denis Urubko planuje szturm na K2. Do udziału w międzynarodowej wyprawie zaprosił również mnie. Jeżeli uważasz, że w tym historycznym wydarzeniu nie może zabraknąć reprezentanta naszego kraju i chcesz się stać częścią tego projektu, to proszę Cię: wesprzyj mój udział w wyprawie „K2 Winter Expedition 2015”.

Cel projektu

Historyczne pierwsze zimowe wejście na "górę gór" - K2.

Planujemy działać na niezdobytej północno-wschodniej ścianie K2. Zaletą tego niestandardowego podejścia jest fakt, że ściana ta ma charakter śnieżno-lodowy. W warunkach zimowych da nam możliwość szybszego i relatywnie bezpieczniejszego przemieszczania się niż po drodze o charakterze skalnym oraz budowania jam śnieżnych, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż namioty. Największą zaletą wybranej drogi jest fakt, że prawie na całej swojej długości jest ona osłonięta od zachodnich i południowych huraganowych wiatrów.

Wejście na szczyt K2 zimą będzie jednym z najważniejszych wyczynów w historii himalaizmu.

Plan wyprawy

Czas trwania: 3 miesiące.  Rozpoczęcie: 20 grudnia w Kaszgarze (Chiny).

Trasa

Przelot z Polski do Kaszgaru (południowo-zachodnie Chiny, prowincja Sinciang). 
Z Kaszgaru jedziemy dwa dni do miejscowości Jilka, gdzie nastąpi sformowanie karawany składającej się z tragarzy i wielbłądów. Tym razem będziemy wędrować przez pięć dni i - w zależności od warunków - dotrzemy do dolnej bazy na wysokości ok. 3800 m lub tzw. bazy włoskiej na wysokości 4600 m, gdzie stanie baza główna wyprawy.

 

Zespół

Denis Urubko - to ścisła czołówka światowego wspinania. Na dwa ośmiotysięczniki (Makalu i Gaszerbrum II) wszedł zimą jako pierwszy człowiek w historii. Jako piętnasty w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego bez dodatkowego tlenu. Do Denisa Urubki należy rekord „Śnieżnej Pantery” - to pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, na które Kazach wszedł w zaledwie 42 dni. Łącznie Denis stawał na wierzchołkach ośmiotysięcznych 23 razy. Dwukrotny zdobywca Złotego Czekana - największego wyróżnienia w świecie wspinania.

 

Alex Txikon – BASE jumper i himalaista. Ma na koncie wejścia bez tlenu na dziesięć ośmiotysięczników, a także liczne trudne wspinaczki wielkościanowe na całym świecie. Wspinał się zimą w Karakorum - pierwsze zimowe wejścia na Gasherbrum South i Laila Peak.

 

Adam Bielecki, czyli ja ; ) Mam 31 lat. Jestem absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, himalaistą, podróżnikiem, członkiem Polskiej Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej i Klubu Wysokogórskiego Kraków. W kwietniu przyszłego roku po raz pierwszy zostanę ojcem.

 

Wspinam się w górach od 1997 roku. Byłem liderem kilkudziesięciu wypraw górskich na pięciu kontynentach. W wieku siedemnastu lat, jako najmłodszy wspinacz w historii, samotnie i w stylu alpejskim wszedłem na Khan Tengri (7010 m). Jesienią 2011 roku zdobyłem piąty szczyt świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu. Wiosną 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonałem pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m). Żaden człowiek w historii nie wspiął się wyżej zimą w Karakorum. To osiągnięcie zostało uhonorowane nagrodą Kolosa, nagrodą Traveler National Geographic, a także tytułem Największego Osiągnięcia w Dziedzinie Eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy amerykański portal Explorersweb. Latem 2012 roku wspiąłem się na K2. Wiosną 2013 roku dokonałem pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Wiosną bieżącego roku wytyczyłem z Denisem nową drogę na północnej ścianie Kanczendzongi (8586 m). Nigdy nie używam dodatkowego tlenu z butli podczas wspinaczki.

 

 

Koszty

Koszt mojego udziału w wyprawie to 60 tys. zł :

- koszt agencji chińskiej 30 tys. zł,

- liny poręczowe, wyżywienie i wyposażenie sprzętowe wyprawy 15 tyś. zł

- przelot i transfery 6 tys. zł,

- ubezpieczenie 2 tys. zł,

- koszt transferu internetowego i telefonu satelitarnego 2,5 tys. zł,

- cargo 1,5 tys. zł

 

Media

Bielecki i Urubko idą na K2. Denis ma chytry plan. W tym szaleństwie jest metoda

Denis Urubko zapowiada zimowy szturm na K2 już w najbliższym sezonie

Wyprawa na K2 - Adam Bielecki: zimowy atak szczytu z Denisem Urubko

Polak z Rosjaninem ruszą na K2. Będą pierwszymi, którzy staną tam zimą?

Mój udział w wyprawie kosztuje ok. 60.000 PLN. Proszę was o 1/3 tej sumy.

20.000 PLN udało się już pozyskać dzięki wsparciu sponsorów, jeżeli zbiorę jeszcze 20.000 PLN to na pewno pojadę, ale będę musiał się zadłużyć po uszy :-)

Jeżeli uda się zebrać 40.000 PLN, to bez trudu sfinansuję całe przedsięwzięcie, bez względu na wynik rozmów prowadzonych obecnie ze sponsorami. Więcej nie chcę i nie potrzebuję, ale ewentualna nadwyżka pójdzie na kolejny projekt: wyprawę, którą planuję na jesień 2015 - szczegóły już wkrótce :-)

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się wesprzeć mój projekt. Do zobaczenia w górach!

Z górskim pozdrowieniem,
Adam Bielecki

Media o Twoim projekcie:

Adam Bielecki: nie jestem maszyną

eurosport.onet.pl | 2014-12-09

Adam Bielecki wspina się od 18 lat, chociaż ma ich dopiero 31. Pomimo młodego wieku jest jednym z najbardziej doświadczonych i obecnie najlepszych himalaistów w Polsce. 18 grudnia wyrusza wraz z Denisem Urubko i Alexem Txikonem na niezdobyte dotąd zimą K2. O K2, crowdfundingu, hejterstwie, "byciu maszyną", partnerstwie z Denisem Urubko i nadchodzącym rodzicielstwie z Adamem Bieleckim rozmawiali Paweł Zając i Albin Marciniak.

Adam Bielecki: zimowe wejście na K2 to jest duża sprawa

wiadomosci.wp.pl | 2014-12-09

Pod koniec grudnia Adam Bielecki rusza na K2 - jeden z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. - To olbrzymie wyzwanie, marzenie każdego wspinacza. Nie ma wątpliwości, że zimowe wejście na K2 to jest duża sprawa, zarówno w wymiarze sportowym, jak i historycznym czy wręcz encyklopedycznym. Wydaje mi się, że ewentualne wejście na szczyt zimą będzie zamknięciem pewnej epoki w himalaizmie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską himalaista Adam Bielecki.

Adam Bielecki jedzie na K2 – wybór drogi jest tym, co mnie przekonało

wspinanie.pl | 2014-11-19

Adam Bielecki szykuje się do niezwykle ambitnej wyprawy. Wraz z Denisem Urubko i Aleksem Txikonem planują zaatakować K2 w zimie. O tym, że jest to wyprawa z kategorii „mission impossible” nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak Adam jest bardzo świadomy celu o czym możecie się przekonać czytając wywiad jaki udzielił portalowi wspinanie.pl.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 08.12.2014 21:09