Dołącz do naszej społeczności!

O projektodawcy

Adam Bielecki

Adam Bielecki

Tychy

Adam Bielecki - 31 lat. Himalaista i podróżnik. Klub Wysokogórski Kraków. Pochodzi z Tychów, mieszka w Krakowie. Absolwent Psychologii UJ. Wspina się w górach od 17 lat. Lider kilkudziesięciu wypraw górskich na pięciu kontynentach. Zdobywca wyróżnienia w konkursie Kolosy 2000 za dokonanie w wieku siedemnastu lat samotnego i w stylu alpejskim wejścia na Khan Tengri (7010 m). Jesienią 2011 roku zdobył piąty szczyt świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu. 9 marca 2012 wraz z Januszem Gołąbem dokonał pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m), co zostało uhonorowane Kolosem i nagrodą Travelera National Geographic. Zdobywca K2 (31 lipca 2012) i Broad Peaka - pierwsze zimowe wejście (5 marca 2013). Na wiosnę 2014 roku wziął udział w kierowanej przez Denisa Urubko, zakończonej sukcesem, wyprawie na Kanczendzongę (8598m). Tej zimy planuje wejście na K2.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

Obejmij patronat nad tym projektem!

Wybierz rodzaj wsparcia jakiego chcesz udzielić projektodawcy:


600 Wspierający

275% Postęp

55013 PLN z 20000 PLN

Udany! Cel osiągnięty

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania, model "wszystko albo nic", zbiórka będzie aktywna do 08.12.2014 21:09

K2 Winter Expedition 2015

O projekcie

Polacy są wiodącą nacją w zimowym podboju gór najwyższych.

Spośród czternastu ośmiotysięczników, 12 zostało zdobytych zimą w tym 10 przez Polaków. Do zdobycia zostały jeszcze dwa: Nanga Parbat i góra gór, czyli K2.

Tej zimy Denis Urubko planuje szturm na K2. Do udziału w międzynarodowej wyprawie zaprosił również mnie. Jeżeli uważasz, że w tym historycznym wydarzeniu nie może zabraknąć reprezentanta naszego kraju i chcesz się stać częścią tego projektu, to proszę Cię: wesprzyj mój udział w wyprawie „K2 Winter Expedition 2015”.

Cel projektu

Historyczne pierwsze zimowe wejście na "górę gór" - K2.

Planujemy działać na niezdobytej północno-wschodniej ścianie K2. Zaletą tego niestandardowego podejścia jest fakt, że ściana ta ma charakter śnieżno-lodowy. W warunkach zimowych da nam możliwość szybszego i relatywnie bezpieczniejszego przemieszczania się niż po drodze o charakterze skalnym oraz budowania jam śnieżnych, które są wygodniejsze i bezpieczniejsze niż namioty. Największą zaletą wybranej drogi jest fakt, że prawie na całej swojej długości jest ona osłonięta od zachodnich i południowych huraganowych wiatrów.

Wejście na szczyt K2 zimą będzie jednym z najważniejszych wyczynów w historii himalaizmu.

Plan wyprawy

Czas trwania: 3 miesiące.  Rozpoczęcie: 20 grudnia w Kaszgarze (Chiny).

Trasa

Przelot z Polski do Kaszgaru (południowo-zachodnie Chiny, prowincja Sinciang). 
Z Kaszgaru jedziemy dwa dni do miejscowości Jilka, gdzie nastąpi sformowanie karawany składającej się z tragarzy i wielbłądów. Tym razem będziemy wędrować przez pięć dni i - w zależności od warunków - dotrzemy do dolnej bazy na wysokości ok. 3800 m lub tzw. bazy włoskiej na wysokości 4600 m, gdzie stanie baza główna wyprawy.

 

Zespół

Denis Urubko - to ścisła czołówka światowego wspinania. Na dwa ośmiotysięczniki (Makalu i Gaszerbrum II) wszedł zimą jako pierwszy człowiek w historii. Jako piętnasty w historii zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Dokonał tego bez dodatkowego tlenu. Do Denisa Urubki należy rekord „Śnieżnej Pantery” - to pięć najwyższych szczytów byłego ZSRR, na które Kazach wszedł w zaledwie 42 dni. Łącznie Denis stawał na wierzchołkach ośmiotysięcznych 23 razy. Dwukrotny zdobywca Złotego Czekana - największego wyróżnienia w świecie wspinania.

 

Alex Txikon – BASE jumper i himalaista. Ma na koncie wejścia bez tlenu na dziesięć ośmiotysięczników, a także liczne trudne wspinaczki wielkościanowe na całym świecie. Wspinał się zimą w Karakorum - pierwsze zimowe wejścia na Gasherbrum South i Laila Peak.

 

Adam Bielecki, czyli ja ; ) Mam 31 lat. Jestem absolwentem Wydziału Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, himalaistą, podróżnikiem, członkiem Polskiej Kadry Narodowej we Wspinaczce Wysokogórskiej i Klubu Wysokogórskiego Kraków. W kwietniu przyszłego roku po raz pierwszy zostanę ojcem.

 

Wspinam się w górach od 1997 roku. Byłem liderem kilkudziesięciu wypraw górskich na pięciu kontynentach. W wieku siedemnastu lat, jako najmłodszy wspinacz w historii, samotnie i w stylu alpejskim wszedłem na Khan Tengri (7010 m). Jesienią 2011 roku zdobyłem piąty szczyt świata Makalu (8463 m) bez użycia tlenu. Wiosną 2012 roku wraz z Januszem Gołąbem dokonałem pierwszego zimowego wejścia na Gasherbrum I (8068 m). Żaden człowiek w historii nie wspiął się wyżej zimą w Karakorum. To osiągnięcie zostało uhonorowane nagrodą Kolosa, nagrodą Traveler National Geographic, a także tytułem Największego Osiągnięcia w Dziedzinie Eksploracji w 2012 roku przez prestiżowy amerykański portal Explorersweb. Latem 2012 roku wspiąłem się na K2. Wiosną 2013 roku dokonałem pierwszego zimowego wejścia na Broad Peak. Wiosną bieżącego roku wytyczyłem z Denisem nową drogę na północnej ścianie Kanczendzongi (8586 m). Nigdy nie używam dodatkowego tlenu z butli podczas wspinaczki.

 

 

Koszty

Koszt mojego udziału w wyprawie to 60 tys. zł :

- koszt agencji chińskiej 30 tys. zł,

- liny poręczowe, wyżywienie i wyposażenie sprzętowe wyprawy 15 tyś. zł

- przelot i transfery 6 tys. zł,

- ubezpieczenie 2 tys. zł,

- koszt transferu internetowego i telefonu satelitarnego 2,5 tys. zł,

- cargo 1,5 tys. zł

 

Media

Bielecki i Urubko idą na K2. Denis ma chytry plan. W tym szaleństwie jest metoda

Denis Urubko zapowiada zimowy szturm na K2 już w najbliższym sezonie

Wyprawa na K2 - Adam Bielecki: zimowy atak szczytu z Denisem Urubko

Polak z Rosjaninem ruszą na K2. Będą pierwszymi, którzy staną tam zimą?

Mój udział w wyprawie kosztuje ok. 60.000 PLN. Proszę was o 1/3 tej sumy.

20.000 PLN udało się już pozyskać dzięki wsparciu sponsorów, jeżeli zbiorę jeszcze 20.000 PLN to na pewno pojadę, ale będę musiał się zadłużyć po uszy :-)

Jeżeli uda się zebrać 40.000 PLN, to bez trudu sfinansuję całe przedsięwzięcie, bez względu na wynik rozmów prowadzonych obecnie ze sponsorami. Więcej nie chcę i nie potrzebuję, ale ewentualna nadwyżka pójdzie na kolejny projekt: wyprawę, którą planuję na jesień 2015 - szczegóły już wkrótce :-)

Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy zdecydują się wesprzeć mój projekt. Do zobaczenia w górach!

Z górskim pozdrowieniem,
Adam Bielecki

Media o Twoim projekcie:

Adam Bielecki: nie jestem maszyną

eurosport.onet.pl | 2014-12-09

Adam Bielecki wspina się od 18 lat, chociaż ma ich dopiero 31. Pomimo młodego wieku jest jednym z najbardziej doświadczonych i obecnie najlepszych himalaistów w Polsce. 18 grudnia wyrusza wraz z Denisem Urubko i Alexem Txikonem na niezdobyte dotąd zimą K2. O K2, crowdfundingu, hejterstwie, "byciu maszyną", partnerstwie z Denisem Urubko i nadchodzącym rodzicielstwie z Adamem Bieleckim rozmawiali Paweł Zając i Albin Marciniak.

Adam Bielecki: zimowe wejście na K2 to jest duża sprawa

wiadomosci.wp.pl | 2014-12-09

Pod koniec grudnia Adam Bielecki rusza na K2 - jeden z dwóch niezdobytych zimą ośmiotysięczników. - To olbrzymie wyzwanie, marzenie każdego wspinacza. Nie ma wątpliwości, że zimowe wejście na K2 to jest duża sprawa, zarówno w wymiarze sportowym, jak i historycznym czy wręcz encyklopedycznym. Wydaje mi się, że ewentualne wejście na szczyt zimą będzie zamknięciem pewnej epoki w himalaizmie - mówi w rozmowie z Wirtualną Polską himalaista Adam Bielecki.

Adam Bielecki jedzie na K2 – wybór drogi jest tym, co mnie przekonało

wspinanie.pl | 2014-11-19

Adam Bielecki szykuje się do niezwykle ambitnej wyprawy. Wraz z Denisem Urubko i Aleksem Txikonem planują zaatakować K2 w zimie. O tym, że jest to wyprawa z kategorii „mission impossible” nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Jednak Adam jest bardzo świadomy celu o czym możecie się przekonać czytając wywiad jaki udzielił portalowi wspinanie.pl.