Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

monikatrypuz

monikatrypuz

Lublin

Projektantka grafiki poruszająca się w dziedzinie projektowania książki i ilustracji; prowadząca warsztaty z książką dla najmłodszych i nieco starszych dzieci; studentka ostatniego roku na kierunku Grafika na ASP w Warszawie; mama Marysi, z którą wespół w zespół odkrywa świat książki; interesuje się literaturą dziecięcą, którą gromadzi na uginających się już domowych półkach; jej praca dyplomowa na temat zależności między preferencjami dzieci w zakresie ilustracji książkowej a ich wpływie na ogólny rozwój dziecka stała się przyczynkiem do rozpoczęcia przygody z tworzeniem książek obrazkowych dla najmłodszych

Napisz wiadomość do Projektodawcy

2682 PLN z 10000 PLN

38 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

26%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.02.2019.

Jeżozwierze – bajka filozoficzna dla dzieci

O projekcie

"Życie jest kłopotliwą sprawą, dlatego, aby je znieść, zamierzam rozmyślać o nim" – mawiał Artur Schopenhauer.

Ja postanowiłam te myśli zwerbalizować, tworząc bajkę dla dzieci "Jeżozwierze". Jest to pierwsza książka z powstającej serii bajek filozoficznych "Kamyki filozoficzne". Chciałabym zaprosić Was do wsparcia w zebraniu funduszy na jej wydanie, ponieważ mam przekonanie, że rozpowszechnianie w świecie mądrych treści jest dużą wartością.

"Jeżozwierze" to książka opowiadająca o relacjach między ludźmi na przykładzie jeżozwierzy. Jest zima i jeżozwierze chcąc się ogrzać, tulą się do siebie. Niestety szybko doświadczają bólu z uwagi na wbijające się w ciała kolce. Jak znaleźć dystans między sobą, nie raniąc się wzajemnie? O tym jest ta książka.

Oto kilka rozkładówek prototypu książki:

 

Książka stworzona jest z myślą o dzieciach przedszkolnych i wczesnoszkolnych. Zarówno jej dynamiczny, rytmiczny tekst, jak i oprawa graficzna przemyślane zostały pod kątem najmłodszych. Wszystko po to, by trudne treści filozoficzne, stały się zrozumiałe dla dzieci. Książka ma format nawiązujący do niegdysiejszych książeczek z serii "Poczytaj mi, Mamo!", tak dobrze pamiętanych przez pokolenia rodziców dzisiejszych kilkulatków. Zastosowana została wąska gama kolorystyczna składająca się z dwóch kolorów: błękitu i granatu. Elementem dopełniającym ilustracje, pełniącym zarówno funkcję zabawy, jak i odkrywania nowych treści, jest półprzezroczysta niebieska apla zakrywająca kolor błękitny, a pozostawiająca widocznym kolor granatowy.

Na kanwie książki wielokrotnie przeprowadzałam warsztaty z dziećmi w wieku przedszkolnym. Odbywały się w Centrum Kultury w Lublinie w Pracowni Sztuczka w moim autorskim cyklu "Czytamisie", w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin w Lublinie oraz w wybranych przedszkolach na terenie Lublina. Najpierw odbywało się współne czytanie książki, gdzie dużą radość sprawiały dzieciom zabawy ilustracjami z kolorową kalką. Następnie, wcielając się w postacie jeżozwierzy, dzieci odgrywały sceny z bajki. Miały na sobie zaprojektowane i wykonane przeze mnie igły i maski. Przedszkolaki poprzez doświadczenie empiryczne mogły zrozumieć przekraczanie bezpiecznej dla siebie przestrzeni (kłucie kolców), znajdując ostatecznie optymalne dla siebie rozwiązanie – dogodny dystans między sobą (nie za daleko i nie za blisko). Książeczka została bardzo dobrze przyjęta przez dzieci, a odgrywanie ról sprawiało im niesamowitą radość.

Poniżej możecie zobaczyć moje warsztatowe jeżozwierze :) Zdjęcia dzięki uprzejmości Jacka Świerczyńskiego – autora fotografii, miejsce: Dzielnicowy Dom Kultury Węglin w Lublinie.

 

 

Na bazie książki wykonałam animację, do której głosu użyczył Kacper Kubiec – aktor Teatru Andersena dla dzieci, a dźwięk zrealizował Bartek Koterba – Koterba Records.

 

 

Filozofofie od zawsze zastanawiają się jak żyć, by nasze życie było radością dla nas samych i osób wokół nas. Wielu z nich, jak Schopenhauer, spędziło całe życie na rozważaniu, jak z życiem sobie radzić. Mam przekonanie, że z ich mądrości należy czerpać i to już od dziecka, by w życiu dorosłym żyć nam było łatwiej, mając bagaż doświadczeń wybitnych myślicieli.


Książka "Jeżozwierze" posiłkując się filozofią Schopenhauera odpowiada na to trudne pytanie "Jak żyć?" w prosty i zrozumiały dla dzieci sposób.

 

Wydanie książki planuję w połowie marca 2019 r. Do końca kwietnia 2019 r. roześlę nagrody darczyńcom.

 

Budżet projektu to 10 000 zł.

Środki te zostaną przeznaczone na:

  • wydruk książki;
  • promocję książki;
  • koszty operacyjne portalu Polakpotrafi.pl;
  • nagrody dla darczyńców.

W przyszłości planuję wzbogacić książkę o materiały dydaktyczne dla nauczycieli i rodziców, dzięki którym będą mogli kreatywnie pracować z dziećmi.

 

Jestem projektantką grafiki poruszającą się w dziedzinie projektowania książki i ilustracji. Ponadto prowadzę autorskie warsztaty z dziećmi w cyklu "Dedek czyta!" w Dzielnicowym Domu Kultury "Węglin", gdzie treść książki jest punktem wyjścia do różnorodnych sytuacji poznawania świata i eksplorowania rzeczywistości, a każde spotkanie jest niespodzianką dla dzieci w nim uczestniczących. Jestem również mamą siedmioletniej Marysi, z którą wespół w zespół odkrywamy świat książek, które gromadzimy na uginających się już domowych półkach. Przyczynkiem do rozpoczęcia przygody z tworzeniem książek obrazkowych dla dzieci stała się moja praca dyplomowa na temat zależności między preferencjami dzieci w zakresie ilustracji książkowej a ich wpływie na ogólny rozwój dziecka. Okazuje się, że jest nieoceniony! 

 

                         

 

                 

 

                           

 

 

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat projektu, napisz proszę na adres:

monika@trypuz.pl

 

 

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 19.02.2019 22:10