Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Katarzyna W.

Katarzyna W.

Wrocław, Polska

Kocham podróże, miód oraz rower ! Na codzień jestem doktorantką kulturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zajmuję się anarchitekturą.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

1076 PLN z 6000 PLN

29 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

17%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.01.2017.

Jedziemy na Miodzie

O projekcie

Rowerowa wyprawa zimowa w Obronie Pszczół to projekt przejazdu rowerami ponad 1500 km po wschodniej i północnej Polsce zimą - od lutego do końca marca - mający na celu zwrócenie uwagi na katastrofalną sytuację owadów, m. in. pszczół, które masowo wymierają z powodu zatrucia środowiska, monokultur, chorób oraz stosowania nowoczesnych środków ochrony roślin (głównie tzw. neonikotynoidów). 

 Dlaczego wyprawa w obronie pszczół?

W ostatnich latach w Polsce i na świecie obserwuje się coraz więcej przypadków masowego wymierania pszczół. W ciągu ostatnich 20 lat populacja pszczół w Polsce spadła o ponad połowę – obecnie w Polsce żyje tylko 800 tys. rodzin, a powinno być 2 miliony.

Portrait/Logo 

Na świecie w przeciągu ostatnich lat wyginęło 30% rodzin pszczelich.  Za przyczynę takiego stanu rzeczy wskazuje się kilka czynników:

  • * zatrucie środowiska środkami chemicznymi nieracjonalnie wykorzystywanymi w rolnictwie (szczególnie zawierającymi substancje czynne z grupy neonikotynoidów), które przyczynia sie do powstawania nowych chorób rodzin pszczelich, takich jak warroza, choroba sporowcowa i wiele innych;
  • * Syndrom ginięcia rodzin pszczelich (ang. CCD) czyli zaobserwowany po raz pierwszy w USA postępujący proces wymierania całych kolonii, objawiający się znikaniem pszczół z ula jesienią, co prowadzi do drastycznego zmniejszenia (do 80%) populacji owadów na wiosnę;
  • * Coraz niższa bioróżnorodność środowiska naturalnego na skutek ingerencji człowieka (masowe uprawy identycznych roślin, irygacja, wypalanie traw);
  • * Niska opłacalność utrzymania pasieki pszczelej na polskiej wsi na skutek drastycznych strat wywołanych CCD oraz spadku spożycia miodu w Polsce (Polacy statystycznie spożywają 5 razy mniej miodu niż np. Austriacy.)

Wyprawa zimowa:

lutym i marcu 2017 r. zamierzamy przejechać na rowerach 1500 km po Polsce, namawiając rolników do ochrony pszczół oraz propagując konsumpcję produktów pszczelich wśród społeczeństwa. Nasza trasa jest kontynuacją wyprawy sprzed 4 lat, kiedy to zaczęliśmy w Świnoujściu, a zakończyliśmy w Pszczelej Woli. Tym razem zaczynamy w Pszczelej Woli pod Lublinem i wzdłuż ściany wschodniej, przez Puszczę Białowieską, Puszczę Knyszyńską i Augustowską do Suwałk, gdzie skręcamy na zachód, wzdłuż wybrzeża do mety w Świnoujściu 

Wyprawa ma naturalnie charakter otwarty, każdy może się do niej dołączyć i odłączyć w każdej chwili oraz razem z nami propagować ochronę pszczół wśród rolników. Na przejazd całej trasy planujemy poświęcić około 2 miesięcy, dziennie przejeżdżając od 50-70 km, zakładając kilka przerw i częstych degustacji lokalnego miodu. Wyprawa raczej nie jest planowana jako wyczynowe wydarzenie sportowe - zależy nam przede wszystkim na zwróceniu uwagi na katastrofalną sytuację owadów oraz unikalnej zimowej przygodzie.

W trakcie jazdy planujemy odwiedzać lokalnych pszczelarzy aby zaczerpnąć naszego głównego paliwa podczas zimowej wyprawy czyli miodu ! Jednym z naszych celów jest przekonanie rowerzystów, wśród wszelkiej maści sportowców, do zastąpienia napojów izotonicznych napojem przygotowanym z miodu i soku z cytryny: 

Sprawdzony przepis na domowy napój izotoniczny:
  • 1,5 litra wody
  • 3 łyżki stołowe miodu
  • sok wyciśnięty z jednej cytryny
  • 1/3 łyżeczki soli
Wszystkie składniki mieszamy i gotowe!
W jaki sposób pomagamy pszczołom zimową wyprawą rowerową ?

Podczas wyprawy zimowej spotykamy wiele osób, od których bezpośrednio zależy dobrostan owadów w Polsce: rolników, leśników, właścicieli pól i łąk - zachęcamy ich do zrównoważonej gospodarki roliczej ulotkami i plakatami, które zostawiamy w wiejskich sklepach. Robimy też zdjęcia z transparentem "Roliku Szanuj Pszczoły" w miejscach ważnych dla lokalnych społeczności, które następnie rozsyłamy do lokalnych (np. Jelenia Góra) oraz branżowych mediów (np. Pasieka24).

Dzięki ekstremalnym warunkom rowerowej wyprawy (zima, śnieg, noclegi w namiocie) zwracamy uwagę mediów ogólnopolskich na problem wymierania pszczół - 4 lata temu nasza incjatywa została zrelacjonowana przez wszystkie główne stacje telewizyjne, a na mecie wyprawy wystąpiliśmy w Teleexpresie - programie informacyjnym o największym zasięgu w Polsce 

Tak wyglądają zdjęcia 360, które będziemy wykonywać podczas wyprawy i publikować na serwisach społecznościowych. Jeżeli nie widzisz efektu 360, kliknij tutaj

O Nas 

Wyprawa jest organizowana przez Rudolfa Robaka - podróżnika i ekologa zaangażowanego m.in. w kwestie wymierania owadów oraz w ochronę Puszczy Białowieskiej, na co dzień fotografa i realizatora filmów dokumentalnych oraz Katarzynę Wiącek - podróżniczkę i historyczkę sztuki badającą anarchitekturę.

Budżet projektu 

Kilkumiesięczna rowerowa wyprawa zimowa wymaga dużej ilości sprzętu i nakładów finansowych.  Mamy przygotowane pewne środki lecz potrzebujemy waszego wsparcia do skompletowania i naprawy wyposażenia, które pozwoli nam jechać 2 miesiące w śniegu oraz równocześnie prowadzić kampanię społeczną:

Rowery: Dzięki Tobie kupimy nowe zimowe opony (stare są już łyse), sprawne sakwy rowerowe, nowe łańcuchy, przewody, wymienimy supporty, wyremontujemy piasty oraz założymy szerokie błotniki na śnieg.

Biwak: Dzięki Twojemu wsparciu kupimy nowy namiot średniej klasy (stary przecieka), zimowe karimaty, 1 spiwór zimowy oraz palnik gazowy do gotowania śniadań. 

Ubiór: Dzięki Twojemu wsparciu kupimy zimowe buty rowerowe, rowerowe stroje zimowe, rękawice, maski, lekkie kurtki goretex (z demobilu), rowerowe okulary słoneczne.

Elektronika: Dzięki Twojemu wsparciu będziemy mieli zapas specjalnych zimowych akumulatorków, które sprawdzają się w niskich temperaturach, zakupimy 2 powerbanki oraz bardzo istotne - wodoodporne osłony na telefony, którymi relacjonujemy wyprawę w mediach społecznościowych. 

Propaganda: Dzięki twojemu wsparciu własnoręcznie wydrukujemy metodą sitodruku transparenty, na tle których będziemy robić zdjęcia i rozsyłać je do lokalnej prasy, razem z relacjami z wyprawy. Zamówimy też naszywki z emblematem wyprawy, naklejki, plakaty oraz ulotki, które będziemy dystrybuować podczas wyprawy.

Wyżywienie: jesteśmy wegetarianami - zdobycie odpowiedniej ilości kalorii do jazdy zimą z sakwami w wiejskich sklepach bez zjadania mięsa jest trudne - dzięki Tobie będziemy zamawiać od czasu do czasu wysokokaloryczną żywność wegetariańską aby nie zjadać cały czas puszek z fasolą...

Bezpieczeństwo - Dzięki Tobie wykupimy ubezpieczenie na czas trwania wyprawy oraz wyposażymy rowery w apteczki wyprawowe. Będziemy mieli też awaryjne fundusze na płatne noclegi co kilka dni, jeżeli będzie za zimno by spać pod namiotem.

Kolejne Cele Akcji:

100% - Dzięki Tobie ruszymy na wyprawę z transparentami i kompletnym wyposażeniem rowerów i biwaku oraz ubezpieczeniem.  

120% - Zakupimy kieszonkowe radia do komunikacji w peletonie oraz router i anteny do internetu w terenie.

150% - Dzięki Tobie będziemy mogli drukować ulotki oraz plakaty w trasie, na bieżąco, w miarę dystrybucji pszczelej propagandy w wiejskich sklepach oraz tablicach ogłoszeniowych.

200% Dzięki tobie kupimy kamerę sportową i mikrofon do nagrywania relacji z trasy i będziemy mogli prowadzić Vloga wyprawowego.

Dlaczego crowdfunding ?

Crowdfunging pozwala nam realizować ważne cele społeczne i spełniać nasze pasje poza biurokracją związaną z typowymi projektami NGO oraz ingerencją rządu bądź sponsorów komercyjnych. Uczestniczyliśmy w kilku zbiórkach na "Polak Potrafi" oraz aktywnie braliśmy udział w projekcie "Strażnicy Puszczy Białowieskiej".

Kontakt: 

Strona www: JEDZIEMYNAMIODZIE.ORG

Strona Facebook: Jedziemynamiodzie

Termin Realizacji 

Nagrody zamierzamy przygotować w pierwszej połowie stycznia i większość rozesłać przed rozpoczęciem wyprawy czyli na początku lutego. Nagrody związane bezpośrednio z wyprawą będziemy rozsyłać sukcesywnie podczas podróży.

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 20.01.2017 22:10