Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Karolina Cicha

Karolina Cicha

Warszawa, Polska

Kompozytorka, wokalistka i multiinstrumentalistka zafascynowana tradycyjną muzyką mniejszości północno-wschodniej Polski. Artystka specjalizuje się w grze na kilku instrumentach jednocześnie: śpiewa, gra na akordeonie i klawiszach, a stopami obsługuje perkusję. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX - największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce. Wraz ze „Spółką” zdobyła GRAND PRIX i Nagrodę Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja".

Napisz wiadomość do Projektodawcy

25892 PLN z 22000 PLN

246 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

117%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.11.2018.

Cicha i Rojek - wydanie płyty 'Jeden - wiele'

This project is also available in english version. Click here to change language.

O projekcie

Cześć!

Zbieramy na wydanie płyty „Jeden – wiele” z pieśniami chwalebnymi. Wybrałyśmy i opracowałyśmy najradośniejsze i najjaśniejsze pieśni różnych wyznań obecnych na Podlasiu. W tym momencie, dzięki dofinansowaniu z Województwa Podlaskiego, mamy fundusze na nagranie płyty, pokrycie kosztów studia i realizatora, reżyserii dźwięku i edycji. Nagrania więc trwają, a my tymczasem próbujemy zebrać sumę potrzebną na pokrycie miksu, masteringu, grafiki, opracowanie tekstów a także na tłoczenie i druk płyt. Płyta ta będzie wielkim, wielojęzycznym pochwalnym hymnem na cześć Sacrum! Chciałybyśmy, żeby – jak przystało na tak chwalebny temat - wykonana była na najlepszym muzycznym i merytorycznym poziomie. Dlatego prosimy was o wsparcie.

 

                                                                                                                   Karolina Cicha & Elżbieta Rojek

 

 

PREMIERĘ PŁYTY PLANUJEMY na listopad 2018

 

 

„JEDEN / WIELE” pieśni chwalebne wielu świątyń – koncert sakralny.  Karolina Cicha i Elżbieta Rojek skupiły się tu na jednym regionie Polski – Podlasiu, w którym od wieków współegzystują różne tradycje religijne.

Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej, takich jak Kiedy ranne wstają zorze z XVIII wieku usłyszymy tradycyjne pieśni ku chwale Boga innych tradycji Religii Księgi (np. staroobrzędową pieśń Irmologiona Supraskiego z XVI wieku, prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku).

Koncert „Jeden/Wiele” to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny program, w którym wszystkie Religie Księgi zabrzmią wspólnie, przemawiając niejako jednym głosem. Muzykę – niekiedy ekstatyczną, niekiedy kontemplacyjną a niekiedy bliską rytuału czy obrzędu – dopełniają języki sakralne (m.in cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski czy polski). Wybór tekstów skoncentrowany jest na najbardziej afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności czy błogosławieństwa. Muzyka to język epifanii, który pozwala na porozumienie ponad różnicami doktryn.

 

NA CO DOKŁADNIE PRZEZNACZYMY ZEBRANĄ KWOTĘ:

1. Miks i mastering nagranego materiału.

2. Projekt okładki i książeczki.

3. Tłoczenie i druk płyt.

4. Jeśli zbierzemy więcej to uda się nam też dodatkowo pokryć koszty promocji płyty. Tak, aby mogła ona dotrzeć do osób, które jeszcze nas nie znają a mogą się nią zachwycić.

 

 

NASZE NAGRODY

  • Kwartyrnik, czyli prywatny koncert u Cichej

Cicha w swojej prywatnej kwaterze zagra dla was pieśni z płyty "Jeden - wiele" oraz zaprezentuje parę utworów wyjątkowych, nie granych podczas innych koncertów. Usłyszycie to w miejscu, w którym powstają wszystkie jej kompozycje. Kameralna atmosfera. Jedyna okazja, żeby zobaczyć jej warsztat pracy. Miejsce: Warszawa - Muranów; 20 grudnia, godzina: 18.00 (szczegóły i tajne hasła wejścia na imprezę szczęśliwi zdobywcy tej nagrody dostaną po zakończeniu akcji). 

 

Dla dociekliwych: „Kwartirnik” to określenie koncertu muzycznego organizowanego w… mieszkaniu (ros. „kwartira”). Tradycja organizacji kwartyrników narodziła się w Związku Radzieckim. Niezależni muzycy w czasach panowania komunizmu nie zawsze mogli wtedy liczyć na możliwość grania w klubach muzycznych i ośrodkach kultury. Organizowali więc występy w mieszkaniach. Taka forma występu gwarantowała niepowtarzalny, kameralny klimat i poczucie intymnego wręcz kontaktu ze słuchaczami. 

 

 

  • Dyskografia Cichej - płyty nagrane przez Cichą w ostatnich dziesięciu latach
  1. "Koncert": pierwsza płyta Cichej, ostatnie sztuki!
  2. "Do ludożerców": płyta z muzyką do wierszy Tadeusza Różewicza. Ostatnie sztuki!
  3. "Gajcy": składanka przygotowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, na której Cicha zamieściła dwa swoje utwory. Według serwisu INTERIA jej „Miłość bez jutra” z płyty GAJCY! okazała się jednym z 10 najlepszych utworów w polskiej muzyce rockowej 2009. Ostatnia sztuka!
  4. "Wawa2010.pl": duety Karoliny Cichej i czołowych twórców polskiej muzyki alternatywnej, m.in. Tomasza Budzyńskiego, Tymona Tymańskiego, Jorgosa Skoliasa, Mamadu, Olafa Deriglasoffa, „Titusa” (Acid Drinkers), Czesława Mozila. Nowe brzmieniowo i interpretacyjnie wykonania znanych piosenek o Warszawie m.in. „Warsaw” Joy Division, „Marsz Mokotowa”, „Bal na Gnojnej”, „Małgośka". Płyta wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Dostępna również na vinylu miksowanym na analogowym studiu w Polskim Radiu. Ostatnie sztuki!
  5. "Jeden-wiele" - to na nią zbieramy, ją również możecie kupić, jej nie zabraknie :) 

 

  • Kolacja u Cichej

Miejsce: kuchnia na warszawskim Muranowie. Menu: do ustalenia, najchętniej Tadżin w wersji wege lub z mięsem. W pakiecie zwiedzanie domowego studia i archiwum oraz wesołe rozmowy. 

 

  • Dziady a właściwie baba i dziad 

Elementy scenografii powstałej specjalnie do koncertu Jeden/wiele, który zagrałyśmy premierowo w listopadzie 2016 roku w Białymstoku. Inspirowane są diabelskimi skrzypcami – czyli ludowym instrumentem muzycznym przypominającym miotłę.

 

Scenografię zbudował artysta plastyk, wykładowca lubelskiego Wydziału Artystycznego UMCS -  Jerzy Pęczuła. Baba i dziad są to częściowo rzeźbione konstrukcje drewniane z wkomponowanymi mniej i bardziej drobnymi instrumentami, takimi jak talerzyki, grzechotki, bębenki, tamburynka, dzwonki (część to własność Karoliny Cichej) oraz biżuterią ozdobną. Baba może mieć wersję z bujną czupryną (wygląda wtedy bardziej demonicznie i ludowo) lub bez niej (wtedy jest bardziej powściągliwa i mieści się w obszarze sztuki współczesnej). Chłop dodatkowo posiada strunę. Obie scenografie posiadają podstawki, na których stoją tak, że można je postawić np. w salonie.

 

 

  • Oprowadzenie po wielokulturowym Chełmie

Proponujemy rodzinne oprowadzenie po Chełmie - prawie rodzinnym mieście Eli Rojek. Mieście pogranicza wschodniej i zachodniej Słowiańszczyzny, w przeszłości miejscu współistnienia wielu narodowości, wyznań i kultur. Od średniowiecza na ziemi chełmskiej mieszkali prawosławni, katolicy i Żydzi. W wiekach późniejszych wyznaniowo-kulturową mozaikę uzupełnili protestanci i grekokatolicy - wyznawcy prawosławia związani z Rzymem unią brzeską. W mieście rozbrzmiewał język polski, ruski i hebrajski. W świątyniach, szkołach i na wąskich uliczkach dawnego Chełma różnojęzyczna społeczność prowadziła codzienne życie. Pozostałością barwnej historii są budowle, obyczaje i niezwykły klimat miasta. 

 

  • Ręcznie robiony chutney 

Przepyszne, ekologiczne, przeważnie słodko/pikantne, aromantyczne, wielosmakowe i wielozapachowe Chutneye. Czym są? Gęstym sosem używanym w kuchni indyjskiej. Sporządzane są z owoców i warzyw, z rodzynkami, czosnkiem, cebulą, musztardą, octem itp. Używane są do potraw mięsnych i wegetariańskich, ja - Ela - dodaję je do kanapek, do mięs a właściwie do prawie wszystkiego :).

Sosy nie tylko są ręcznie robione, ale powstają z owoców i warzyw zerwanych w moim ogrodzie (poza owocami orientalnymi). Przyprawy przywożę z podróży. Słoiczki będą oczywiście ładnie zapakowane, nakrętki przykryte własnoręcznie wyciętymi wycinankami, a jako dodatek do każdego – przepis i zdjęcie z wypraw Rojek (żadne zdjęcie się nie powtórzy:)).

 

Proponujemy odbiór osobisty w Warszawie lub Chełmie, ale możemy też wysłać.

 

  • Indywidualne spotkanie/konsultacje ruchowo/muzyczne z Elą Rojek

Spotkanie warsztatowe to chyba najtrafniejsza nazwa, bo będzie to i spotkanie z opowieściami i warsztat z nauką konkretnych pieśni i technik. Kilkugodzinne (do ustalenia) konsultacje na temat głosu, muzyki, pieśni, ruchu, oddechu i scaleniu tego wszystkiego w jedną całość.

Uwaga: gotowa jestem na zmierzenie się z wyzwaniami, czyli na zadania zadane przez Was! :), ale -  jakby co, z mojej strony proponuję pracę nad kilkoma specjalnie dla Was wybranymi pieśniami.

Jak to zrobić aby śpiewać „całą sobą”? Jeśli pieśń ma jakoś nas kręcić, to musi być nam bliska, aktualna w jakiś sposób. Coś musimy dać od siebie, coś zaryzykować, coś zrozumieć. Więc będziemy „zakorzeniać”, szukać – „źródła” i w pewnym sensie prawdy, prawdy w pieśni i prawdy w nas. Trochę popracujemy nad wyobraźnią, trochę nad budowaniem historii.

 

 

Wierzymy, że coś wyda Wam się interesujące na tyle, żeby nam pomóc! :) Dziękujemy! 

Media o Twoim projekcie:

Jeden/wiele. Karolina Cicha i jej podróż przez religie świata

www.polskieradio.pl | 2018-10-02

- Postanowiłam stworzyć utwory w wielu językach m.in. w hebrajskim, polskim, cerkiewno-słowiańskim, arabskim i rosyjskim. To będzie taki muzyczny ekumenizm, którego korzenie wciąż są na Podlasiu - mówiła Karolina Cicha.

Poranek Dwójki

www.polskieradio.pl | 2018-08-25

W sobotnim Folkowym Poranku Dwójki... spotkanie z Karoliną Cichą. Artystka wraz z aktorką i wokalistką Elżbietą Rojek zbiera właśnie pieniądze na wydanie płyty \"JEDEN / WIELE”. Mają się na niej znaleźć pieśni chwalebne pochodzące z różnych tradycji religijnych. [od 2 godziny 6 minuty]

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 10.11.2018 22:10