O projekcie
Pomóż zrealizować reportaż o Polakach ratujących Syryjczyków na wojnie, po to, aby więcej osób dowiedziało się jak może pomóc ofiarom w oblężonych miastach.
----------------------------
Wojna w Syrii nadal się toczy. Codziennie giną cywile rozrywani przez bomby lub duszeni chlorem w czasie snu, a świat zachowuje się, jakby tego nie widział. Medialne doniesienia z Syrii gubią się w szumie informacyjnej sensacji. Są jednak w Polsce ludzie, którzy nie ignorują tego, co się dzieje. Dzięki nowym technologiom kontaktują się z ofiarami i pomagają tam, gdzie często nie docierają akcje humanitarne.
Renata pracuje w bibliotece jednej z krakowskich uczelni wyższych. Sprawdza archiwa, odpisuje na maile, porządkuje papiery oraz wypożycza książki. Jest jednak coś o czym odwiedzający bibliotekę nie wiedzą… Pomiędzy regałami, w wolnych chwilach, Renata kontaktuje się z ofiarami wojny w Syrii. Wyszukuje ich na facebook’u, nawiązuje rozmowę, dowiaduje się czego potrzebują, zbiera dla nich pieniądze i wysyła je do Syrii.
Dorota jest przewodniczką i podróżniczką. Swoje życie spędza w rozjazdach. Część roku jest w Polsce, część w Maroku, a część jeszcze gdzieś indziej w świecie. Głową i sercem Dorota jest jednak w jednym miejscu - z mieszkańcami Doumy i Ghouty. Podobnie do Renaty, kontaktuje się z Syryjczykami, aby wesprzeć ich w najcięższych chwilach. Wspiera też organizowane w Polsce zbiórki i finansuje je z własnych środków.
Bartosz pracuje jako programista w jednej z największych korporacji. Prowadzi kilka projektów równocześnie. Tak jak nasze bohaterki Bartek nawiązuje relacje z ofiarami wojny w Syrii. Jest z wojną “na bieżąco” - wie kiedy wybucha bomba i kiedy cywile tracą życie. Wydarzenia, które mają miejsce nie pozwalają mu przestać o tym myśleć. Dlatego sam pomaga głodującym rodzinom zbierając środki na ich przetrwanie.
Takich osób jak Renata, Dorota i Bartosz jest w Polsce coraz więcej.. To jednak wciąż za mało, aby pomóc tysiącom ofiar przebywającym w oblężonych miastach. Nowe technologie pozwalają na kontakt z Syryjczykami i bycie na bieżąco z ich tragiczną sytuacją. Dzięki temu wiemy kiedy spadają bomby i czego potrzebują. Wiemy też, że wciąż brakuje im środków na przeżycie, wody, jedzenia i podstawowych artykułów spożywczych.
Nazywam się Bożydar Pająk. Tworzę reportaże o ważnych sprawach. Osobiście widziałem materiały z Syrii i poznałem wyżej wymienione osoby. Podobnie do nich utrzymuję kontakty w strefie syryjskiej wojny. Dostaję relacje z pierwszej ręki. Widzę, że bohaterowie mojego reportażu robią wspaniałe rzeczy, o których nikt nie wie.
To, co się tam dzieje musi zostać pokazane. Zgłosiłem temat do telewizji, niestety czas antenowy wygrywa rodzima sensacja. Dlatego postanowiłem nakręcić reportaż na własną rękę.
Dzięki działalności naszych polskich bohaterów, takich jak Renata, Dorota i innych chcę pokazać wojnę z bliska, aby każdy dowiedział się jak sam może zacząć działać i ratować ludzkie życie z wojennej opresji.
Do tego, bym mógł zrealizować reportaż o dużym zasięgu, potrzebne są środki.
Zbieramy na:
- nagrania i wywiady w całej Polsce,
- montaż,
- tłumaczenie reportażu na język angielski,
- ogólnoświatową promocję filmu.
***Pozostałe środki z realizacji filmu przeznaczymy na pomoc Syryjczykom.
-------------------------------------
Cel reportażu:
- ukazanie możliwości bezpośredniej pomocy Syryjczykom,
- ukazanie bezpośrednich kontaktów pomiędzy Polakami a Syryjczykami, żyjącymi w bombardowanych miastach,
- przybliżenie wojennej rzeczywistości mieszkańców syryjskich miast, którzy giną na naszych oczach, apelując o reakcję otoczenia międzynarodowego,
- ukazanie ludzi odmiennej kultury, ale podobnej emocjonalnej wrażliwości, którzy przeżywają na porządku dziennym śmierć swoich bliskich, znajomych, sąsiadów i postronnych osób.
------------------------------------
Czas trwania zbiórki:
Zbiórka będzie trwała do zebrania całej kwoty - maksymalnie 45 dni.
-------------------------------------
Czas realizacji reportażu:
Po uzbieraniu kowty rozpoczną się prace nad reportażem, które będą trwały nie więcej niż 1 miesiąc. Równocześnie rozpocznie się promocja reportażu.
-----------------------------------
Wysyłka nagród:
Wysyłka nagród drogą elektroniczną oraz drukowaną nastąpi 1 miesiąc po zakończeniu zbiórki.
Nagrody w formie rzeczowej zostaną przesłane w lipcu.
Każdą osobę poinformujemy o szczegółach otrzymania nagrody.
----------------------------------
W realizacji projektu wspierają mnie: Joanna Trojańska i Paulina Wójtowicz, które prowadzą inicjatywę Social Movers Hub. Od 10 lat prowadzą projekty społeczne i wspierają innych w ich tworzeniu. Na swoim koncie mają liczne sukcesy przy prowadzeniu projektów pomocowych, m.in. ogólnopolską akcję pomagającą bezdomnym zwierzętom oraz program pomocy dzieciom z domów dziecka.
Więcej o mnie... Od kilkunastu lat zajmuję się reportażem i dokumentem. Realizowałem materiały, których celem, było pokazanie ludzi pokrzywdzonych przez los, złe prawo lub konflikty zbrojne. Emitowałem swoje produkcje na ogólnopolskich antenach telewizyjnych w ramach programów reporterskich: Kontrapunkt, Reporter Polski, Obserwator i Magazyn Ekspresu Reporterów.
W dorobku mam m.in. takie filmy, jak:
------------------------
Film Akhi al-polandi - اخواني البولنديين będzie pierwszą produkcja, którą chcę zrealizować w ramach mojego autorskiego projektu pod nazwą REPOspolita.tv.
REPOspolita.tv to przedsięwzięcie mające na celu stworzenie alternatywy do sposobu finansowania mediów. Chcę uniezależnić się od prawa rynku, popytu i podaży - nieistotne jest dla mnie to, co bardziej sensacyjne, poprawne politycznie, bardziej krzykliwe.
KONTAKT: kontakt@verynicemedia.pl