Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

Karolina Czyżowska

Karolina Czyżowska

Warszawa

Nazywam się Karolina Czyżowska. Jestem psychologiem społecznym. Obecnie jestem w trakcie certyfikacji ICF na Coacha. Ważną sferą w moim życiu jest także muzyka i śpiewanie.
Przez 4 lata pracowałam w firmie TVN S.A, gdzie zajmowałam się projektami rozwojowymi. Mimo, iż pierwotnie nie wywodziłam się z tzw. produkcji telewizyjnej, w ramach projektu TVN Media School, miałam przyjemność współpracować z autorytetami sztuki telewizyjnej. I tak po kilku latach spędzonych w środowisku twórców, operatorów, dziennikarzy i reporterów padłam ofiarą złudzenia, że przecież "ja też mogę" spróbować zrobić reportaż, nakręcić przysłowiową setkę czy zrobić offa...
Dwa lata temu spotkałam w Warszawie pewnego Izraelczyka. Zakochałam się... i nie była to tylko miłość do mężczyzny. To była namiętność do nowej mentalności ludzi, ich wartości. Wpisałam hasło: "Izrael" w Google i się zaczęło....:)

Napisz wiadomość do Projektodawcy

5358 PLN z 5000 PLN

38 Wspierający

Udany! Cel osiągnięty

107%

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.01.2015.

Ile Polaka w Izraelu?

O projekcie

 

Ile Polaka w Izraelu?

 

  

JAKA JEST IDEA?  

Jadąc do Izraela w lipcu tego roku, żeby zrealizować dziennikarski projekt “Izrael Friendly” (zajrzyj na fanpage oraz kanał YouTube - Izrael Friendly) byłam nastawiona na poznawanie Izraelczyków wszelkiej narodowości, nie przypuszczając nawet, że podziałam jak magnes na przebywającą tam szeroką społeczność polskiego pochodzenia.  Niemal codziennie jadąc na wywiad, kupując kawę, rozmawiając z przypadkowymi ludźmi na ulicy byłam zaskoczona, jak często po wymianie dwóch zdań okazywało się, że moi rozmówcy mają/mieli przodków w Polsce lub sami musieli wyjechać za czasów Komuny z tzw. wilczym biletem w jedną stronę.  

Szybko zorientowałam się, że ich stosunek do naszego kraju jak i obecne emocje oraz relacje z Polską są skomplikowane i niejednoznaczne. Stawiając sobie za misję wpłynięcie na pozytywne relacje polsko - izraelskie poruszałam się po grząskim gruncie. Nie ma się co dziwić. Dzieliliśmy koszmar wojny i wiele ran nie zdążyło się jeszcze zagoić. Lekcja do odrobienia jest bolesna i dla niektórych wręcz niemożliwa. Temat stosunków polsko - izraelskich jest w dużej mierze zdominowany przez historyczne i wciąż świeże we wspomnieniach poczucie bycia zdradzonym przez przysłowiowych “sąsiadów”, ale także przez to, co działo się na długo po wojnie.

Kilka tygodni temu w Warszawie hucznie obchodzono otwarcie Muzeum Żydów Polskich, a miejsce to ma uświadamiać jak bogata i długa była tradycja żydowska na ziemiach polskich. Ja jadę znowu do Izraela, by śledzić losy polskich Żydów ale w Państwie Żydowskim.      

O CZYM BĘDĄ REPORTAŻE?  

Najnowsza seria reportaży video, jakie chcę Państwu zaproponować dotyczy nie Polonii w Izraelu, bo tak się Izraelczycy z polskimi korzeniami nigdy nie określą, a pokaźnej grupy 300 tys. mieszkańców i obywateli Izraela, którzy z różnych przyczyn posługują się językiem polskim. Te przyczyny właśnie interesują mnie najbardziej.    W ramach kolejnej edycji projektu Izrael Friendly, chciałabym się przyjrzeć i wsłuchać w historie osób, z którymi dzielę wspólne pochodzenie, ale już inną współczesność i naród.      

Za zgromadzone fundusze przygotuję serię krótkich reportaży video oraz artykułów dotykających takich wątków jak:  

1) “EMIGRACJA ŻYDÓW Z POLSKI”   

Opowieść o losach ludzi, którzy z dnia na dzień zostali wydaleni z Polski, by odnaleźć siebie w rzeczywistości nowopowstałego państwa Izrael. Czy podróżują do Polski? Czego uczą dzieci o Polsce? Jak Izraelczycy przyjęli ich u siebie? Jakie były początki?  

2) "PRZYSZŁOŚĆ NASZA"

Jak obie strony wyobrażają sobie polepszenie stosunków Polsko-Izraelskich.  Politycy mówią o polsko-żydowskim pojednaniu. Czy to samo mają na myśli zapytani przeze mnie ludzie? Czego oczekują od polskiego rządu “wygnani”? Czy jest szansa na rozkwit przyjaźni?  

3) "IZRAEL POLAKAMI STOI?"

Historie Izraelczyków polskiego pochodzenia, którzy zasłużyli się w Izraelskiej polityce, nauce, kulturze, sztuce. Jest ich sporo!  

4) "WYSZŁAM ZA MĄŻ I JUŻ NIE WRÓCĘ"

Pogadanki z Polkami, które wyszły za Izraelczyka. Czy to jest łatwe? Czy chciały/musiały przejść konwersję? Jak się odnalazły w obcym kraju? Jak zmienił się ich stosunek do Polski z Izraelskiej perspektywy?  

5) "MEMORIAL TRIPS"

Jak wyglądają dziś wycieczki izraelskiej młodzieży do miejsc pamięci? Co się zmieniło? Czego uczą się podczas warsztatów? Co sądzą o współczesnej Polsce? Jak wygląda współpraca z polską stroną?  

6) "CZY TU JEST POLSKA?"

Polskie motywy, czyli czy i gdzie można posłuchać polskiej muzyki, spróbować polskiej kuchni, dowiedzieć się czegoś o Polsce.   

7) "Z WIZYTĄ W YAD VASHEM"

Gdzie czai się wróg znajdą się i wybawiciele. Takich w Polsce również nie brakowało. W ramach tego epizodu pojadę do Yad Vashem i spotkam się z kilkoma rodzinami, krewnymi osób, które ratowały życie Żydom podczas wojny. Chcę dowiedzieć się, jak taka historia babci, dziadka wpływa na dzisiejszą tożsamość ich potomków.  

 Zobacz też "The best of Izrael Friendly"

APEL

Kochani, jak zawsze w przypadku takich misyjnych projektów problemem są fundusze. Nie ma tu biznesu. Jest wola pracy u podstaw nad wzajemną edukacją i obalaniem stereotypów, które deformują nasze wyobrażenie o świecie.  Zakochałam się w Izraelu i Izraelczykach. Co do tożsamości i świadomości jestem Polką. Mówię po polsku, myślę po polsku, widzę po polsku. Jestem z tego dumna i kocham mój kraj. Dlatego postanowiłam poszukać części swojej tożsamości poprzez przyjrzenie się polskim motywom w Izraelu, co wydaje mi się obecnie “palącym” i ważnym tematem. Mam jednak nadzieję, że dzięki temu projektowi uda się spojrzeć na polsko-żydowskie relacje w świeży, życzliwy i ciekawy sposób. ZA WPŁATY OFERUJĘ NAGRODY.

 KWESTIE FINANSOWE

Kwota 5 tys zł to minimalna kwota potrzebna, żeby przygotować profesjonalne materiały filmowe w okresie styczeń - luty 2015. W moim projekcie jestem reporterem, operatorem kamery i montażystą w jednym. Mieszkam w Bet Dagan oddalonej o 15 min autobusem od Tel Avivu. Wspomniana kwota zostanie przeznaczona na:

1) koszty wynajmu mieszkania

2) wyżywienie w Izraelu

3) transport

4) rekwizyty używane w filmikach, charakteryzacja

 

ZOBACZ MOJE DOTYCHCZASOWE MATERIAŁY  Z PIERWSZEJ EDYCJI PROJEKTU IZRAEL FRIENDLY!!!  

  • Kibuc experience - LINK
  • Wywiad z izraelską pieśniarką Yasmin Levy - LINK    VIP
  • Wywiad z Lili Haber - córką ocalonego z Listy Schindlera - LINK VIP
  • Betlejem experience - LINK
  • Wesele u ortodoksyjnych Żydów - LINK
  • Mówią o nas aroganccy - LINK
  • Konsultacje polityczne na temat konfliktu - LINK
  • Abu Gosh - żydowsko-arabska enklawa spokoju - LINK
  • I inne - na kanale YouTube Izrael Friendly
 
Wywiad z Urim Huppertem na temat sytuacji politycznej Izraela - Lipiec 2014

 

Wywiad z Yasmin Levy - uwielbiana w Polsce pieśniarka Ladino

 

Z wizytą pod Jerozolimą u rodziny religijnych osadników

 

Wywiad z Giladem Segev-muzykiem, którego matka pochodziła z Polski  

 

Zachód słońca w Kibucu Sde Boker, gdzie mieszkał Ben Gurion

 

 

Wywiad z Andrzejem Gąsiorowskim

 

Każda wpłata, niezależnie od nominału wesprze ideę poszukiwania pozytywnych wartości i tego, co ludzi łączy a nie dzieli. Jeśli podpisujecie się pod takimi wartościami i przelejecie wybraną przez siebie kwotę na konto projektu mają szansę zadziać się same dobre rzeczy!


SPONSORZY I PARTNERZY:   PATRONAT MEDIALNY - NATIONAL GEOGRAPHIC TRAVELER   AMBASADA IZRAELA W WARSZAWIE


    Jeśli masz pomysł na współpracę zapraszam do kontaktu!

 

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 05.01.2015 11:11