Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

JakubRadej

JakubRadej

Warszawa

Student II roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończył kurs dokumentalny DOK PRO w Szkole Andrzeja Wajdy, a także Przedszkole Filmowe w tej instytucji. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim.

Najmłodszy reżyser, którego film został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (GETTO GOSPEL).

Ostatni jego film “Bóg zapłać” bierze udział w konkursie filmów na Festiwalu Filmowym w Gdyni w sekcji Młodego Kina. Był prezentowany także na kilku innych festiwalach.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

283 PLN z 5550 PLN

12 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.10.2014.

Instalacja - film krótkometrażowy

O projekcie

Mamy ekipę, lokację, większość budżetu, ale nasz film potrzebuje waszego wsparcia!


-Artysta nie powinien mieć kontroli nad swoim życiem.

-Artysta powinien mieć pełną kontrole nad swoimi pracami.

-Artysta nie powinien iść na kompromisy ze sobą lub z rynkiem sztuki.

-Artysta nie może zabić żadnej ludzkiej istoty.

 

Te kilka podpunktów z "Manifestu Artysty" Mariny Abramović są punktem wyjścia do naszego filmu.

 

Adrianna to około 50 letnia artystka, wykształcona malarka, aktywna performerka. Jednak jej prace nie są tworzone dla wielkich galerii, a jedynie do szuflady. Sukcesy pożegnała wraz z młodością. Środowisko obróciło się od niej ponieważ, zrobiła pracę, która wg. nich pochwalała władzę. W tworzeniu pomaga jej osiemnastoletnia córka Marysia, która za pomoc dostaje lekcje mające ją przygotować do ASP. Córka przypomina swojej adeptce o sobie w latach młodości. Surowym podejściem Adrianna chce zahartować, uoddpornić, wychować i ukształtować swoją uczennicę. Jednak czy sztuka może być ważniejsza od rodzinnej relacji? 

 

Życie Adrianny zmienia się kiedy zjawia się przy niej niemiecki marszand, kurator wystaw sztuki współczesnej, szukający zapomnianych artystów, którym oferuje zamrtwychwstanie. Obiecuje jej, że jeśli da mu dobry pomysł, on wystawi go w Berlinie. Bohaterka jest zdeterminowana, żeby przypomnieć o sobie światu. 

 

Znajduje idee, ale potrzebne będzie jej pełne oddanie jej Marysi. Czy nie posunie się za daleko?

 

 

 

Projekt warstwy wizualnej filmu

 

 

 

TEMAT FILMU

 

W czasach gdy toczą się dyskusje o wolności słowa, wolności sztuki jako takiej, a może nawet dyskusje są bardziej gorące niż kiedykolwiek, nasz film wpisuje się w ten dyskurs. 

 

Jak daleko może posunąć się artysta w swoim dziele? Czy artystę obowiązuje inna moralność? Jak bardzo może wykorzystywać swoich współpracowników? Czy aktualne jest zdanie “nie ważne co mówią, ważne żeby mówili”?

 

Na krawędzi tych wszystkich fundamentalnych pytań artystów porusza się nasza bohaterka, która postawą daje swoją odpowiedź. Jednak jest ona tylko człowiekiem, potrzebuje uwagi, chce poprawić swój los, może popełniać błędy. Szansa od, którą otrzymuje jest pierwszą i pewnie ostatnią. 

 

Każde działanie ma swój skutek. O czym nasze bohaterki przekonają się na własnej skórze, bo przecież nikt nie jest ponad prawem ludzkim, ani ogólnomoralnym.

 

Gdy zapomina się o innych, a myśli się tylko o sobie, można się łatwo poślizgnąć i stracić wszystko.

 

 

PERFORMANCE

 

Performerzy w swoich pracach zwykle używają siebie. Własne ciało jest ich środkiem wyrazu. Nasza bohaterka dla zwiększenia ostrości swojego dzieła używa zmanipulowanej przez nią dziewczyny.

 

Postać Adrianny jest wariacją na temat Mariny Abramović. Co mogło by się dziać, gdyby taki charakter uświadczył porażki na wcześniejszym etapie kariery.

 

Nasza bohaterka nie wytworzyła żelaznych zasad swojej pracy (jak np. Marina Abramovic) ważne dla niej jest to żeby zaistnieć. Spokojne, stateczne życie to dla niej za mało.(przecież nie każdy, kto ma charakter artysty, może być numerem jeden. Niektórzy zostają wykładowcami, niektórym wystarcza tworzenie dla siebie, i podziw najbliższych).

 

OBSADA

 

Dorota Pomykała - Adrianna

 

Dorota Pomykała - Aktorka Starego Teatru w Krakowie. Pracowała m.in. z Andrzejem Wajdą, Jerzym Jarockim, Tadeuszem Łomnickim.

Prowadzi Szkołę Aktorską i Studio Aktorskie "Art Play".

Występowała w "Piwnicy pod Baranami śpiewała z Markiem Grechutą, z którym nagrała również płytę "Śpiewające obrazy".

W 2014 roku zdobyła specjalną Nagrodę Aktorska za swoją rolę w przedstawieniu "Bitwa Warszawska 1920" Pawła Demirskiego w reżyserii Moniki Strzępki na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. Szerszej publiczności znana z wielu seriali telewizyjnych.

 

 

Eliza Rycembel - Marysia

Eliza Rycembel -  aktorka młodego pokolenia. Zadebiutowała na ekranie głowną rolę w filmi "Obietnica" Anny Kazejak, uczestniczącym w Berlinale w sekcji Generation. Na premierę czeka kolejny film z jej udziałem "Carte Blanche", do którego zdjęcia ukończyła w maju br. Występowała w Teatrze Muzycznym ROMA. Studentka Akademii Teatralnej w Warszawie.

 

Kurator - Cezary Kosiński

 

 

Cezary Kosiński urodził się 8 kwietnia 1973 roku w Bielsku Podlaskim. W młodości marzył o zostaniu architektem. Jednak jego talent aktorski szybko dał o sobie znać. Już w szkole podstawowej czynnie brał udział w konkursach recytatorskich. W 1996 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Rok później dołączył do zespołu Teatru Rozmaitości. W 1997 otrzymał pierwszą rolę. Grzegorz Jarzyna obsadził go w swoim spektaklu "Bzik tropikalny". Po teatrze przyszła kolej na szklany ekran. Zagrał w paru pełnometrażowych filmach takich jak "Dług", "Pieniądze to nie wszystko", "Fuks", "Pan Tadeusz", "Pianista". Znany jest również z seriali. Duży rozgłos przyniosła mu rola nieśmiałego doktora Jacka Mejera w "Na dobre i na złe", gdzie początkowo miał pojawić się tylko w kilku pierwszych odcinkach. 

 

 

EKIPA

 

 

REŻYSER

 

Jakub Radej 

 

 

 

ur.1991 r. w Cieszynie.

 

Najmłodszy reżyser, którego film został współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej (GETTO GOSPEL). 

 

Student II roku reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Ukończył kurs dokumentalny DOK PRO w Szkole Andrzeja Wajdy, a także Przedszkole Filmowe w tej instytucji. Studiował również kulturoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Uczestnik Pomorskich Warsztatów Filmowych.

 

Pracuje jako asystent Wojtka Smarzowskiego “Drogówka” i “Wołyń” (film w czasie produkcji).

 

Jego filmy dokumentalne Ułan", "Getto Gospel" były wielokrotnie emitowane w telewizji TVP2, TVP Kultura, Kino Polska i pokazywane na festiwalach, często z sukcesem (Bilbao, T-Mobile Nowe Horyznty Wrocław, Młodzi i Film Koszalin. etc).

 

Autor fabularnych teledysków m.in. dla Sokoła i Marysia Starosty, KaeNa.

 

Wielbiciel twórczości Krzysztofa Kieślowskiego, Kim Ki-duka, Michaela Haneka, Alejandro González Iñárritu.

 

Ostatni jego film “Bóg zapłać” bierze udział w konkursie filmów na Festiwalu Filmowym w Gdyni w sekcji Młodego Kina. Był prezentowany także na kilku innych festiwalach.

 

 

AUTOR ZDJĘĆ

 

PATRYK KIN

 

 

Urodzony w 1988 w Kaliszu, mieszkający w Warszawie. Autor zdjęc filmowych, operator kamery - studiował w prestiżowej Instituto Europeo di Design na kierunku fotografia. Obecnie studiuje Sztukę Operatorską/Realizację obrazu na WRiTv im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach.

 

Wieloletni warsztat pozwala mu na udane eksperymenty ze światłem, kompozycją oraz ruchem kamery, czym zdążył wypracować sobie własny styl, rozpoznawany i doceniany przez jury festiwali młodego kina, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Przez lata doskonalił swój styl i umiejętności poprzez pracę na planach w Warszawie i Mediolanie  patrząc, jak inni, bardziej doświadczeni operatorzy i fotografowie pracują ze światłem i ekipą. 

 

Razem z Jakubem Radejem zrealizował film "Bóg Zapłać" i "Sonata", a także teledyski. m.in. "Zepsute Miasto" dla Sokoła i Marysi Starosty.

 

 

MONTAŻYSTA

 

 

Tomek Mączka - Studiował w PWSFTviT w Łodzi. Członek Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. Aktywny zawodowo od ośmiu lat. Montował seriale dokumentalne, etiudy studenckie i filmy fabularne.

 

Bardzo pracowity, po 30 godzinach montażu wygląda dokładnie jak na zdjęciu.

 

 

DŹWIĘKOWIEC

 

Łukasz Stanisławski

 

 

student 3 roku Reżyserii Dźwięku. Od początku edukacji zafascynowany dźwiękiem w filmie. Pracę na planie rozpoczął już w wieku 16 lat. Mając 18 lat zaczął pracować profesjonalnie robiąc dokumenty, seriale i reklamy dla takich stacji jak ttv, tvp kultura czy tvn. Na swoim koncie ma już ponad 10 etiud szkolnych wykonanych we współpracy z katowicką filmówką i łódzką pwsftvit oraz realizację dźwięku do wielu programów telewizyjnych.

 

 

 PROJEKTY WIZERUNKU POSTACI

 

Adrianna

 

Sześdziesięcioletnia artystka.

 

 

Marysia

 

Osiemnastoletnia uczennica Adrianny.

 

 

 

Kurator

 

Człowiek z Niemiec. Elegancki. Ucieleśnienie diabła.

 

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 13.10.2014 18:06