Miło Cię widzieć!

Ładowanie strony

O projektodawcy

sportowahistoria

sportowahistoria

Warszawa

Zadaniem Fundacji na rzecz Historii Polskiego Sportu jest upowszechnianie wiedzy na temat wszystkich aspektów historii polskiego sportu, a także pomoc zasłużonym klubom oraz zawodników znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. W ramach fundacji prowadzony jest portal SportowaHistoria.PL – jedyny taki serwis w kraju poświęcony w całości historii polskiego sportu.

Napisz wiadomość do Projektodawcy

43 PLN z 4000 PLN

2 Wspierający

Zakończony Cel nie został osiągnięty

Model finansowania: "wszystko albo nic". Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.08.2015.

Gwardia Warszawa w europejskich pucharach

O projekcie


Celem naszego projektu jest ocalenie od zapomnienia klubu Gwardii Warszawa - pierwszego polskiego reprezentanta na europejskiej arenie. Książka, nad którą pracujemy ma przypomnieć o roli jaką w polskim futbolu odegrała drużyna z Racławickiej. Gwardia to klub, który zapisał się złotymi zgłoskami nie tylko w Warszawie, ale w całym kraju, a jego mecze z renomowanymi, międzynarodowymi zespołami przyciągały na stadion liczne rzesze kibiców. Dziś klub jest bliski upadku. Razem możemy to zmienić!


We wrześniu upłynie 60. lat od debiutu polskiej drużyny piłki nożnej w europejskich pucharach. Zespołem klubowym, który jako pierwszy dostąpił zaszczytu reprezentowania naszego kraju na arenie międzynarodowej - w Pucharze Europejskich Mistrzów Krajowych - była całkiem dziś zapomniana Gwardia Warszawa. „Harpagony”, jak potocznie nazywa się piłkarzy Gwardii, rozpoczęły swoją przygodę z pucharami w 1955 roku, choć w lidze uplasowały się dopiero na trzecim miejscu. Szansa na grę z renomowanymi, zagranicznymi klubami pojawiła się na skutek odmowy udziału Chelsea Londyn w projekcie sygnowanym przez UEFA oraz dzięki zapisowi w regulaminie PZPN. Dawał on władzom naszego związku możliwość wyboru drużyny, która w momencie zgłaszania kandydatów do tych rozgrywek zajmowała jedno z trzech pierwszych miejsce w lidze w trwającym sezonie (Gwardia spełniała ten wymóg). Flirt stołecznego zespołu z europejskimi pucharami nie zakończył się na jednej randce. Na przełomie trzech dekad klub kilkukrotnie reprezentował nasz kraj poza granicami kraju. W tym czasie przez jego szeregi przewinęli się tacy zawodnicy jak: złoci medaliści Igrzysk Olimpijskich z Monachium – Jerzy Kraska i Ryszard Szymczak, Władysław Żmuda, Stanisław Terlecki czy Jan Małkiewicz. Gwardziści „napsuli” wiele krwi gwiazdom holenderskiej, szkockiej czy włoskiej piłki nożnej. Mecze rozgrywane na stadionie Wojska Polskiego gromadziły nierzadko kilkadziesiąt tysięcy kibiców na trybunach oraz kilka milionów przed telewizorami.

Autorzy książki podjęli się karkołomnego zadania - szczegółowej rekonstrukcji losów Gwardii Warszawa w europejskich pucharach. Spędzili wiele godzin na rozmowach z uczestnikami tamtych spotkań, przeczytali kilka opasłych, liczących kilkaset stron tomów z wycinkami prasowymi oraz nawiązali kontakt z wieloma instytucjami i organizacjami. W książce, poza informacjami zaczerpniętymi z gazet oraz słownych przekazów, pojawi się obszerny, dotychczas nie publikowany materiał zdjęciowy na temat gwardyjskiego klubu oraz kompletne opracowanie statystyczne dotyczące ich europejskich zmagań, które zostało przygotowane dzięki współpracy z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Historyków i Statystyków Piłki Nożnej. Liczymy, że dzięki naszym staraniom oraz Waszemu wsparciu finansowemu powstanie książka będąca świadectwem tamtych czasów – kroniką międzynarodowych potyczek małej drużyny o wielkim sercu, która w porównaniu ze swoimi wielkimi lokalnymi rywalami – Legią i Polonią, przypominała kopciuszka na królewskim dworze. Historia jak z amerykańskiego filmu, niestety bez klasycznego happy endu.


Dziś Gwardia jest cieniem klubu sprzed czterdziestu lat, stojącym nad przepaścią. Zlokalizowany przy ulicy Racławickiej stadion był areną wielu spektakularnych zwycięstw gospodarzy – m.in. przeciwko Legii Warszawie z Kazimierzem Deyną w składzie czy Ruchowi Chorzów z legendarnym Joachimem Marksem. Obecnie obiekt popada w ruinę – murawa stadionu nie była używana przez wiele miesięcy, a wszystkie budynki klubowe zamknięto z powodu złego stanu technicznego. W latach świetności w ramach WKS Gwardia Warszawa działało kilkanaście sekcji, dzisiaj możemy dopingować jedynie piłkarzy nożnych - występujących na co dzień w A-klasie i tułających się po innych warszawskich obiektach sportowych, judoków i bokserów. Na koncie klubowym ciąży komornik, a miasto pozostaje głuche na prośby władz klubu o pomoc finansową i organizacyjną. Liczymy, że książka nagłośni problemy Gwardii oraz zmusi decydentów do stanowczego działania. W przeciwnym razie ten zasłużony klub zniknie z piłkarskiej mapy Warszawy. Opisane w niej fakty i wydarzenia przyczynią się również do tego, że pamięć o jego europejskich dokonaniach będzie zawsze żywa. Ludziom można odebrać wszystko, ale nikt nie odbierze im wspomnień, a Gwardii tego, że była pierwszym polskim klubem w europejskich pucharach.

Książka ukaże się na rynku we wrześniu tego roku. Autorzy zakończyli już pozyskiwanie materiałów i danych. W tej chwili trwają prace redakcyjne.
Autorzy (Michał Hasik i Przemysław Popek) prowadzą Fundację na rzecz Historii Polskiego Sportu (www.historiasportu.pl), której zadaniem jest upowszechnianie wiedzy na temat wszystkich aspektów historii polskiego sportu, a także pomoc zasłużonym klubom oraz zawodnikom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej i materialnej. W ramach fundacji prowadzony jest portal SportowaHistoria.PL – jedyny taki serwis w kraju poświęcony w całości historii polskiego sportu. Za opracowanie statystyczne odpowiada Mariusz Świerczyński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Historyków i Statystyków Piłki Nożnej.

Prosimy wszystkich kibiców piłki nożnej i sportu w kraju o pomoc przy wydaniu książki. Parafrazując motto naszej fundacji – ocalmy bohaterów od zapomnienia!


Planowane działania promocyjne mają na celu dotarcie z książką do jak najszerszego grona kibiców piłki nożnej we wszystkich częściach kraju. Wydawca książki zamierza:

 • utrzymywać stałe relacje z mediami sportowymi (przygotowanie informacji prasowej oraz przekazanie kilku egzemplarzy do recenzji)
 • współpracować z partnerskimi portalami sportowymi (logotypy partnerów zamieszczone na stronie www.sportowahistoria.pl)
 • zorganizować autorskie spotkanie z twórcami książki i zawodnikami klubu Gwardia
 • promować książkę poprzez własny portal SportowaHistoria.PL (informacja w dziale Aktualności oraz w newsletterze)
 • prowadzić aktywną kampanię komunikacyjną w mediach społecznościowych np. Facebook


Pozyskane środki zostaną przeznaczone na konkretne cele:

 • korekta książki
 • skład książki
 • projekt okładki
 • druk książki w około 500 egzemplarzach
 • działania związane ze sprzedażą oraz promocją publikacji (pozyskiwanie patronów honorowych i medialnych, kontakty z dystrybutorami)
 • organizacja spotkania autorskiego

Media o Twoim projekcie:

Polacy podbijają Europę

www.e-wawa.pl | 2015-06-11

Dokładnie 20 września 2015 roku minie 60. lat od startu pierwszego polskiego zespołu w europejskich pucharach. To właśnie tego dnia Gwardia Warszawa zmierzyła się w 1/8 finału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych ze szwedzkim Djurgårdens IF. Z tej okazji po wakacjach ukaże się książka poświęcona temu zasłużonemu, stołecznemu klubowi.

Polacy podbijają Europę

www.sportowahistoria.pl | 2015-06-10

Dokładnie 20 września 2015 roku minie 60. lat od startu pierwszego polskiego zespołu w europejskich pucharach. To właśnie tego dnia Gwardia Warszawa zmierzyła się w 1/8 finału Pucharu Europejskich Mistrzów Krajowych ze szwedzkim Djurgårdens IF. Z tej okazji po wakacjach ukaże się książka poświęcona temu zasłużonemu, stołecznemu klubowi.

POLACY PODBIJAJĄ EUROPĘ - ZAPOWIEDŹ KSIĄŻKI O KLUBIE GWARDIA WARSZAWA

www.sport1.pl | 2015-06-10

Dokładnie 20 września 2015 roku minie 60 lat od startu pierwszego polskiego zespołu w europejskich pucharach.

Gwardia Warszawa w europejskich pucharach...60 lat temu. Powstaje książka o warszawskim klubie

metrowarszawa.gazeta.pl | 2015-06-10

We wrześniu minie 60 lat od startu Gwardii Warszawa, pierwszego polskiego klubu w europejskich pucharach. Z tej okazji powstaje książka poświęcona temu zasłużonemu, stołecznemu klubowi, który dziś niestety chyli się ku upadkowi. Możesz pomóc autorom książki w jej wydaniu i klubowi w przetrwaniu

Model finansowania: "wszystko albo nic"

Aby otrzymać środki, projekt musi osiągnąć minimum 100% finansowania do 07.08.2015 18:06